Autor Tema: Iskustva sa vode  (Pročitano 13561 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Kad motor posustaje pri većem gasu
« Odgovor #30 poslato: 03, 08, 2016, 08:46:24 pre podne »
Au Marke, ovo je bilo bas ozbiljno...! Hvala Bogu pa ste svi dobro, stvarno je svaki detalj u toj prici krenuo pogresno.
Hvala ti sto si ovo podelio sa nama na forumu, jer opreznosti a i pripremljenosti na slicne neocekivane situacije, nikad dosta. Ako nista, sledeci put kad budem sipao gorivo na camcu, seticu se ovoga i sigurno cu to dosta pazljivije raditi  thumbup
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kad motor posustaje pri većem gasu
« Odgovor #31 poslato: 03, 08, 2016, 09:41:51 pre podne »
Auuu Marke, imali ste debele srece... ja zato ne volim da mi iko cacka oko camca... ako treba sve sam odradim ...

ali naravno nije bas uvek tako ....

Sad u subotu u Volosu resimo da napravimo djir jedrilicom i da obidjemo decu koja su nam jedrila sa lokalnim klubom (jedno moje dete a ostali drugari iz kluba )...

Obidjemo malo oko klinaca plovimo tamo vamo a zvezda upekla... tog dana nesto nismo isli na plazu i resimo da se bucnemo sa broda, pogledam nalazimo se na recimo 300-400 metara od obale... ma reko blizu je da ne obaram sidro odosmo malo dalje.. i pomerimo se na recimo 700-1000 metara od obale..
Uletimo u vodu malo kupanja i slicno... ostavio sam motor ukljucen dok smo se kupali , ali posle par minuta dobacim zeni ugasi motor i malo zadrzi prst na dugmetu (da se ne upali ponovo) ... Zavrismo kupanje , reko da kresnem motor, kad djoku samo vergla...

Zezanje tamo zezanje vamo, al vetar nas vuce ka obali ... odmah se setim " brod cuva kapetana od mora , a kapetan brod od obale "... krenem da bacim sidro kad ono nece (zaglavilo ...)
krenem da palim motor na kabl, prespojim gel baterije sa baterijama motora (sto nikako nije dobro, al sta cu ) kad ono samo veergla i dalje..

a vetar nas priblizava obali... zovi drugara u luci, zovi drugara na vodi .. razmisljaj o dizanju jedra pa da se udaljim od obale... troje dece na ladji samo gledjau sta radimo ... na kraju krenu sa gliserom nekako da nas odvajaju od obale...

elem ... posle 10 minuta slepanja... meni padne na pamet da pogledam instrumente... kad ono STOP dugme zaglavljeno i zavrsnom polozaju  .. sve mi jasno..

eto mala glupost i zamalo havarija...

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Kad motor posustaje pri većem gasu
« Odgovor #32 poslato: 03, 08, 2016, 10:37:51 pre podne »
Ova tema ima potencijala, mozda treba promeniti naslov u nesto generalnije, npr "Neprijatne situacije na vodi" ili slicno, jer smo krenuli u tom smeru  hi
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kad motor posustaje pri većem gasu
« Odgovor #33 poslato: 03, 08, 2016, 11:46:15 pre podne »
Имамо ми једну тему, зове се: "Искуства са воде".
Мислим да је то најпримереније место за овакве приче.

Свако од нас доживео је нешто лепо и нешто мање лепо, па чак и непријатно. Приче о тим догађајима и начинима превазилажења проблематичних ситуација су оно што сам и ја имао на уму пишући о свом искуству.

Било би добро кад би неко од наших администратора ове четири приче које смо изнели (Хогар, Марке, Капетан и ја) раздвојио и уз одговарајуће наслове касније било би лако да неко ко има интересовања те врсте нађе текст и можда корисну информацију.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Kad motor posustaje pri većem gasu
« Odgovor #34 poslato: 03, 08, 2016, 12:24:53 posle podne »
 thumbup
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže HOGAR

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1444
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Hogar Strasni
  • Brod tip: Djena ship ''Hrabri''
  • Marina: ''Nautek'' Zemun
  • Veličina: 11 m
Odg: Iskustva sa vode
« Odgovor #35 poslato: 03, 08, 2016, 19:21:26 posle podne »
Predlog. neka se zove ''Marfijev zakon na vodi'',jer ove priče su njegovo maslo  6589.Inače,Marke,kad ste izvukli živu glavu,a za nauk i tebi i svima ,pa i meni 6589,kapetan na ladju,kada prima putnike treba da kaže,al ozbiljno,''Za brod i posadu odgovaram JA,ne radite oko čamca ništa bez mog znanja,dok vam ne pokažem ako ste već zapeli''.Da ne pišem sada ovde da sam slomio nogu pokušavajući da ispravim grešku svog brata za kormilom,pre 5 god.,kada je pokušao da pristane uz dok  taz sB0,a sve zbog ''daj malo,pa daj malo da probam''ko Dzemal Bijedić onomad  56568.A što se tiče Kapetana,njemu su direktno prišili Marfija,ima on takvih avantura,da Spilberg ne bi žalio para da sve to snimi,samo sto bi ta franšiza trajalaaaa,ko ratovi zvezda  ha.A Kapetan čovek ko leba,samo takav  thumbup hi.
Kolumbo ko ti dade ladju, j.... te radoznala

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Iskustva sa vode
« Odgovor #36 poslato: 28, 08, 2016, 20:24:47 posle podne »
Како оно беше... Чашу меда још нико не попи док је чашг жучи на загрчи, здружено се ... тако некако, је ли?

Мислио сам да ћу вам данас писати о још једном прелепом дану проведеном на Дунаву и Тиси, о томе како сам са кћерком и унуком и уникама и још једним добрим пријатељем с највећим уживањем препловио Дунав и упловио у Тису, отпловио до Титела, где су се деца играла у оном прелепом сеновитом паркићу на плажи, док смо ми, матори, попили по пићенце на тераси.
Док не пређем на оно друго, ево погледајте пар сличица па ћете и сами видети како је то било...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Iskustva sa vode
« Odgovor #37 poslato: 28, 08, 2016, 20:38:31 posle podne »
Као што видите, почело је у стилу: Мето деда унука на крило...

А онда је, наравно, и старија унука морала да вози "дедину лађу", јер, Боже мој, па не може само старији брат!

Она млађа унука, она се борила с "мишићима" - никако да их увуче у уста (а стварно се трудила).

Кћерка и пријатељ, Ивица... шта рећи о њима? Рекао бих, кад погледам слике, да је и њима било лепо.

Па онда она љуљашка...

Све како се само пожелети може и онда је дошло време за повратак.
Потврдило се старо правило - кад је нешто лепо, не треба прекидати и кварити!

А покварило се...

Негде око шестог километра (опет баш ту!) мотор је поново штуцнуо, загрцнуо се, угушио се, шта ли? Тек, одједном је број обртаја пао а да нисам померао ручицу гаса. Дакле, исто као и пре три недеље.

Искрено, с троје мале деце и мотором који мирно ради само на врло малом броју обртаја (ручица гаса је и даље била у положају на око 2/3) нисам баш био срећан кад сам помислио да треба да из Тисе изађем на Дунав и да га пресечем.

Ипак, имали смо среће. Дан је био леп, миран, без ветра и таласа, а није било ни великих бродова.

Возећи лагано, брзином која је, кад смо испловили у Дунав и пошли узводно, пала на 10 км/ч, безбедно смо прешли преко реке и лепо упловили у марину и пристали.

И тако, све срећни, само ја сад тек не знам шта се дешава и шта да радим?!

Пре поласка сам досуо десет литара горива тако да је резервоар био допуњен до мало мање од 3/4. Пумпа за гориво на цреву је лепо напунила црево, филтер за гориво није запрљан... Ах да, онај вентил на чепу грла резервоара је био отворен...

Шта сад да радим? 

И ето мени једа за наредне дане...

Ипак, вечерас, кад легнем, мислим да ће ми пред очима бити осмеси мојих малих капетана и мале путнице. А проблеми... њих ћемо некако превазићи.

А како сте ви провели овај лепи дан?

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Iskustva sa vode
« Odgovor #38 poslato: 28, 08, 2016, 21:14:29 posle podne »
Ja sam imao sličan sučaj i desio se samo 1x: motor se ugasi posred Dunava (gde mu mesto nije), proverim gorivo...ima ga, onaj čep na rezervoaru mi je uvek otvoren tako da nije ni to, pumpica na crevu radi...i setim se pa špicem gurnem onu kuglicu na priključku creva u motor...ćorak, gorivo ne izlazi!
Dakle, pumpa na crevetu a opet daje utisak kao da pumpa. Priključim rezervnu kantu sa svojim priključkom, motor proradi, onda mi dođe u glavu da sad kad motor ima gorivo možda na jačem gasu napravi jaču usisnu silu da povuče bolje gorivo iz prvog rezervoara, vratim taj prvi u igru...dodam pun gas (jer je ostalo goriva u karbu), nešto puče u crevu i motor nastavi da prede!
Šta se desilo, pumpa na crevu je primila neki podpritisak i jednostavno blokirala usis, jači gas je to odblokirao, kako i zašto ne znam, više se nije dešavalo.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Iskustva sa vode
« Odgovor #39 poslato: 28, 08, 2016, 21:23:32 posle podne »
Хвала, Љубо, на овом искуству.

Проверавао сам ја да ли је црево проходно.
Скинуо црево - откачио конектор са прикључка на мотору, жицом притиснуо куглицу - прска гориво, шикља...

Мени ово личи на карбуратор.

А опет, каже ми човек, после у марини, мора да у гориву има воде!

Не знам шта да мислим. Мораће мајстор да мисли, по свему судећи...

Пре два викенда, возио сам до Крчедина и назад. Пола гаса, две трећине, пун гас... цимао лево-десно. Мотор није ни штуцнуо.

Данас досуо 10 литара из канистера који су били у комори на чамцу у резерви. Исто то сам урадио и када сам први пут имао проблем - пре вожње досуо сам и тада гориво из резерве.

Е сад, рећи ће неко, старо гориво. Јесте али купљено заједно с оним што је било у резервоару, само остављено за резерву. Једино ако ти канистери у којима чувам резерву не заптивају као резервоар или у њима долази до кондензације воде...?

Не знам...

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Iskustva sa vode
« Odgovor #40 poslato: 29, 08, 2016, 08:25:50 pre podne »
Najjednostavnije, kupi 5l goriva u kanticu pa nju poveži direktno na motor i probaj. Ako proradi onda je gorivo, ako ne onda gledaj karb.

Van mreže Bećar

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 253
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Iskustva sa vode
« Odgovor #41 poslato: 29, 08, 2016, 08:34:03 pre podne »
Uzeti u obzir i vodeno hlađenje.Kod Tomosa,kad se pregreje,termostat isključi cilindar.Ne znam da li Honda funkcioniše na tom principu ali ko velim...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Iskustva sa vode
« Odgovor #42 poslato: 29, 08, 2016, 09:08:50 pre podne »
Najjednostavnije, kupi 5l goriva u kanticu pa nju poveži direktno na motor i probaj. Ako proradi onda je gorivo, ako ne onda gledaj karb.


Ово сам јуче договорио с једним човеком, да данас у току дана испразни резервоар и сипа ново гориво и да добро продува све. Видећемо.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Iskustva sa vode
« Odgovor #43 poslato: 29, 08, 2016, 09:11:52 pre podne »
Uzeti u obzir i vodeno hlađenje.Kod Tomosa,kad se pregreje,termostat isključi cilindar.Ne znam da li Honda funkcioniše na tom principu ali ko velim...

О томе сам размишљао јер код хонде постоји тај "осигурач".
Међутим, мотор је мирно радио скоро 40 минута без престанка. Онда смо стигли, мотор сам по заустављању угасио и поново стартовао након једног сата. После 20 минута појавио се проблем.
При том, контролни млаз воде за хлађење није другачији него што је био раније, исте је дебљине...
Како утврдити да ли можда заиста долази до прегревања па се активира блокада?

Van mreže CIVIJA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 218
  • Tisina pecam :)
    • Tajmen 525
    • Izrada sajta Kompart
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Kolorit (NBGD - Sava)
  • Veličina: 5.25m
Odg: Iskustva sa vode
« Odgovor #44 poslato: 29, 08, 2016, 09:52:00 pre podne »
Nema veze sa LSI hondom  jh ali mislim da je komentaru mesto ovde.
Ljudi obratite paznju kada prolazite ili se sidrite oko mostova preko kojih prolaze pesaci. Prosle nedelje su nas (dragi nam) sirijci gadjali kamenjem sa tramvajskog mosta. Prekjuce (u subotu) su nas gadjali ispod kineskog mosta. Ne znam da li je to neka nova moda ili sta vec, uglavnom obratite paznju!