Autor Tema: Radio komunikacija među članovima foruma - Zello  (Pročitano 27081 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Radio komunikacija među članovima foruma
« Odgovor #60 poslato: 13, 12, 2017, 19:51:28 posle podne »
Instalirao danas i trenutno je non stop uključena.
Zanimljiva i korisna alatka.
Ali meni najveći problem je vrlo slab signal na Dunavu oko Apatina, signala na mnogim mestima uopšte nema.
A smisao aplikacije je baš kad smo na vodi da se čujemo, razmenimo iskustva "jel grize" neko ili nešto?!
Ili divan o bilo čemu, ko ima frižider, a ko ladno pivo ili rakiju. :)

Ali definitivno tamo gde je pokrivenost signalom dobra .. jako zanimljiv koncept!  6589

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Radio komunikacija među članovima foruma
« Odgovor #61 poslato: 13, 12, 2017, 19:53:15 posle podne »
Lazo, probaj video vezu preko Vibera, dosta često ispadnje bolji i ton kad ima sliku.
Čudno i naopako ali tako zaista nekad bolje radi.

Viber koristim baš često, praktično umesto klasičnih poruka.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Radio komunikacija među članovima foruma
« Odgovor #62 poslato: 21, 05, 2018, 12:24:22 posle podne »
Juče mi se Mileta javio telefonom da je na vodi i gde, pa sam ja rešio da dođem do njih uzvodno. Usput sam sreo i Zvekija, rekao mu gde idem, pa nam se i on pridružio posle 10ak minuta. Družili smo se tu neko vreme, i Mileti sam podesio Zello jer je menjao telefon, i dodao ga u Zello kanal "mojaladjatest". Odmah smo to probali i radilo je bez greške, javili su se i Bećar i LSI i kvalitet je bio odličan.

U povratku ka marini, uzvodno od mene primetim poznato plovilo, i prepoznam Nidžu sa foruma. Razmišljam kako da mu se javim, radio stanicu još uvek nemam, a ne znam ni da li on ima uključenu radio stanicu... Okrenem se ipak ka njemu i zaplovim. Prepoznao je i on mene i pristali smo jedan uz drugog i lepo popričali dok nas je Dunav, van plovnog puta, lagano nosio nizvodno.

Radio stanice nemaju svi, ali bi Zello mogli da imaju. Komunikacija bi po potrebi bila vrlo jednostavna, i jeftina. Već smo utvrdili da za ceo mesec, Zello može da potroši prosečno 100 dinara interneta, i to ukoliko nemate internet u svom paketu. Ako uz paket koji plaćate, imate internet, a većina ima, onda trošak takoreći i ne postoji. Bilo bi vrlo zgodno da sam na primer, imao Nidzu na Zellu i proverio da li mogu da pristanem uz njegov bok, ili da se čisto javimo i pozdravimo jedan drugog. Isto bi bilo zgodno da su i Mileta i Zveki taj dan imali Zello, pa ako vidim da su aktivni na Zellu, pretpostavljam da nisu i zauzeti i javimo se jedan drugom, umesto da se zovemo telefonom, ili vičemo sa čamaca... :D
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Radio komunikacija među članovima foruma - Zello
« Odgovor #63 poslato: 21, 05, 2018, 14:10:25 posle podne »
S obzirom na to kako se Mileta seta sa telefonom po onoj vrbi, opet ces ti njemu podesavati Zello.  114
A za vikanje si u pravu, mada sam se ja najavio sa svirenom.  h44

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Radio komunikacija među članovima foruma - Zello
« Odgovor #64 poslato: 21, 05, 2018, 14:22:03 posle podne »
Zato sam napravio drugu temu, kako da Mileta iskoristi onaj drugi telefon(što ne zna da pliva), da mu ne stoji bez funkcije  sajkaca

Sledeći put i tebi instaliramo Zello, dok ne povežem kompresor na onu vazdušnu sirenu.
Kad povežem sirenu onda možemo i zvučnim signalima da komuniciramo, 3 kratka zvuka = idem u Vojne Bašte, 2 kratka = Miletina vrba, 1 kratak = Veliko Ratno ostrvo  jh
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Radio komunikacija među članovima foruma - Zello
« Odgovor #65 poslato: 21, 05, 2018, 14:40:34 posle podne »
...
Kad povežem sirenu onda možemo i zvučnim signalima da komuniciramo, 3 kratka zvuka = idem u Vojne Bašte, 2 kratka = Miletina vrba, 1 kratak = Veliko Ratno ostrvo  jh

А јел то латиницом или ћирилицом?

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Radio komunikacija među članovima foruma - Zello
« Odgovor #66 poslato: 22, 05, 2018, 10:39:32 pre podne »
...
Kad povežem sirenu onda možemo i zvučnim signalima da komuniciramo, 3 kratka zvuka = idem u Vojne Bašte, 2 kratka = Miletina vrba, 1 kratak = Veliko Ratno ostrvo  jh

А јел то латиницом или ћирилицом?

U vezi sa pravopisom:
ova komunikacija je principijelno u redu ako si odlučio da zvučne signale koristiš samo na km1172 i to u plovidbi nizvodno, a Miletina vrba je preko puta VRO na banatskoj strani, i odlučio si da do vojnih bašti ploviš krmom...
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Radio komunikacija među članovima foruma - Zello
« Odgovor #67 poslato: 22, 05, 2018, 12:21:20 posle podne »
Terca, jel ovo neka sala ili ozbiljno. Ovi zvucni signali mogu da vaze bilo gde da se sretnemo, i kod pancevackog mosta i na malim vodama i na beljarici jer govore o nameri gde ce da se zaplovi i koje je krajnje odrediste. Nebitno sta je uzvodno a sta nizvodno. A Miletina vrba nije preko puta VRO nego je 1,5km ispred ulaza u Vojne baste, VRO je mnogo nizvodnije.

Van mreže cira58

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 197
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • pobunjenik
  • Brod tip: aluminijumski
  • Marina: karaburma
  • Veličina: 6,50
Odg: Radio komunikacija među članovima foruma - Zello
« Odgovor #68 poslato: 22, 05, 2018, 13:01:31 posle podne »
       odlicno se cuje. zadovoljan sam. cira1958
bolje izgubiti jedan trenutak u zivotu nego zivot u jednom trenutku

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Radio komunikacija među članovima foruma - Zello
« Odgovor #69 poslato: 22, 05, 2018, 13:31:18 posle podne »
thumbup
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Radio komunikacija među članovima foruma - Zello
« Odgovor #70 poslato: 22, 05, 2018, 14:09:37 posle podne »
Terca, jel ovo neka sala ili ozbiljno. Ovi zvucni signali mogu da vaze bilo gde da se sretnemo, i kod pancevackog mosta i na malim vodama i na beljarici jer govore o nameri gde ce da se zaplovi i koje je krajnje odrediste. Nebitno sta je uzvodno a sta nizvodno. A Miletina vrba nije preko puta VRO nego je 1,5km ispred ulaza u Vojne baste, VRO je mnogo nizvodnije.

Dajem sve od sebe da budem ozbiljan, uvek  sajkaca
Elem zvučni signal "tri kratka zvuka" svuda u svetu, i na moru i van mora, po pravopisu, i ćirilicom i latinicom, znači "plovim krmom"... Ja ne sporim da krmom može da se doplovi do Vojnih bašti i sa uzvodne strane, ali je onda zaista teško da ti VRO bude sa desne strane, jer "jedan kratak" isto znači "plovim desno", a može i da znači "plovim desno, mimoiđimo se levim bokom", ili čak "plovim desno, u redu je da me obiđete sa leve strane"... a isto tako dva kratka znače "plovim levo"...
E, tako sam ja rekonstruisao mesto gde ćete vi razmenjivati zvučne signale (a da bude po pravopisu)... a možete i Miletinu vrbu premestiti malo nizvodno  harm


I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Radio komunikacija među članovima foruma - Zello
« Odgovor #71 poslato: 22, 05, 2018, 14:11:23 posle podne »
Док сам слао ову поруку, видео сам да је и Терца написао нешто о чему и ја пишем у овој мојој.
Податке сам узео из правила које смо учили за полагање за управљача моторног чамца.


... 3 kratka zvuka = idem u Vojne Bašte, 2 kratka = Miletina vrba, 1 kratak = Veliko Ratno ostrvo  jh

Шалу на страну, кад се на реци користе звучни знаци, њих треба користити у складу са важећим прописима.

Колико је мени познато, важе следећа правила:

1 кратак звук - Мењам свој курс у десно - када га даје пловило које иде узводно значи: Хоћу да се мимоиђемо левим боком.
1 кратак звук - Мењам свој курс у десно - када га даје пловило које иде низводно значи: Слажем се да се мимоиђемо левим боком.

2 кратка звука - Мењам свој курс у лево - када га даје пловило које иде узводно значи: Хоћу да се мимоиђемо десним боком.
2 кратка звука - Мењам свој курс у лево - када га даје пловило које иде низводно значи: Слажем се, да се мимоиђемо десним боком.

3 кратка звука - Моји мотори раде за кретање у назад
4 кратка звука - Не могу да маневришем
Серија веома кратких звукова - Непосредна опасност од судара
Понављање дугих звукова - Знак опасности

Из ових примера види се да је важно обратити пажњу и на то ко даје звучне сигнале - да ли брод који плови узводно или низводно.

Треба имати у виду да постоје и звучни сигнали који се користе приликом сустизања и престизања бродова и да све то треба имати на уму да би пловидба била безбедна.

Због свега овог, нисам баш сигуран да ли ваш шаљив договор треба да остане на снази или би било боље да смислите неки други начин договарања...



Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Radio komunikacija među članovima foruma - Zello
« Odgovor #72 poslato: 22, 05, 2018, 15:09:12 posle podne »
Auuu bre gde odoste i ti Terca i LSI, odmah u knjige i propise, opustite se malo. Pa ovo je bilo samo interna sala ili mogucnost, a ako bi kojim slucajem i zazivelo to bi bilo kada recimo Bakara prolazi pored mene ili Milete kada smo na bovi ili kada se mimoilazimo na par metara da se ne dovikujemo. Sigurno da Bakara a nije pomislio da dajemo zvucne signale sa pola Dunava, a ako su jedino nasi zvucni signali problem od svih mogucih drugih problema i divljanja na tom Dunavu onda nam je mnogo lepo mada ja nemam taj utisak.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Radio komunikacija među članovima foruma - Zello
« Odgovor #73 poslato: 22, 05, 2018, 15:23:37 posle podne »
Naravno, šala je bila u pitanju, ali se svakako slažem sa Tercom i LSI-em, u smislu da učesnici u vodenom saobraćaju moraju znati pravila jer nam to nekad može sačuvati glavu. Zvučni kao i svetlosni signali imaju svoju namenu i pravila kako se koriste, da bi ih svi jednako razumeli.  thumbup

E sad, ja kad sretnem Zvekija usidrenog na bovi na marini, i svirnem dva puta kratko, to sigurno neće značiti da ćemo se mimoići desnim bokom....značiće "Miletina vrba" i tako je to kod nas dvojice  sajkaca

@zveki66
Pogledaj pp, jutros sam nesto pisao, mozda ti bude od koristi
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Radio komunikacija među članovima foruma - Zello
« Odgovor #74 poslato: 22, 05, 2018, 16:01:28 posle podne »
Auuu bre gde odoste i ti Terca i LSI, odmah u knjige i propise, opustite se malo. Pa ovo je bilo samo interna sala ili mogucnost, a ako bi kojim slucajem i zazivelo to bi bilo kada recimo Bakara prolazi pored mene ili Milete kada smo na bovi ili kada se mimoilazimo na par metara da se ne dovikujemo. Sigurno da Bakara a nije pomislio da dajemo zvucne signale sa pola Dunava, a ako su jedino nasi zvucni signali problem od svih mogucih drugih problema i divljanja na tom Dunavu onda nam je mnogo lepo mada ja nemam taj utisak.

Pa da, malo smo se zabavili, a malo smo se i izobaveštavali, čak smo i Miletinu vrbu locirali pomoću zvučnih signala sa preciznšću od 1,5km.  114
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.