Autor Tema: Pomoc oko pregleda i kupovine camca  (Pročitano 2525 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže bungee

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • A pirate's life for me...
    • Achilles
  • Brod tip: Fjord Queen 24
  • Marina: Gradska marina
  • Veličina: 7.5 m
Pomoc oko pregleda i kupovine camca
« poslato: 24, 07, 2016, 22:16:58 posle podne »
Pozdrav svima,

Kako naslov teme kaze hvatam ozbiljan zalet da postanem kolega na vodi, sto sam dosta dugo i cekao.
Tokom vremena sam (ko zna koliko ispravno al sta je tu je) izgradio neku ideju kakvo bih plovilo voleo da imam i nesto slicno sam i nasao u oglasima otprilike...

http://www.kupujemprodajem.com/taxi-katamaran-brod-35191301-oglas.htm

Da ne prepisujem nepotrebno u oglasu pise manje vise sve, mogao bih da dodam da sam bio i pogledao, sve to izgleda manje vise kao na slikama, ono sto mi je zapalo za oko je da je plastika cini mi se malo meksa, giba pod nogama i ugiba sa strane kad se stisne rukom. Ono sto je meni palo na pamet je mozda postavljanje i laminiranje dodatnih rebara kako bi se sve to ucvrstilo, ako je to uopste moguce i ima smisla.

Bio bih jako zahvalan ako neko zna ko iz Novog Sada je proizveo camac, za svako misljenje i komentar uopsteno, savet sta bih realno mogao ocekivati od takvog korita sa mozda nekih 30 konja, kao i preporuku za iskusniju osobu voljnu da podje i pregleda camac (naravno uz dogovorenu naknadu).

Hvala svima unapred!
Ko nije plovio, ko nije brodio, ko se od orkanskih talasa skrivao,
taj kao da se upola rodio i kao da je upola živeo.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko pregleda i kupovine camca
« Odgovor #1 poslato: 25, 07, 2016, 10:37:30 pre podne »
Evo jedno na izgled glupavo pitanje...zasto bas to plovilo sta planiras s takvim plovilom??? 114...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže bungee

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • A pirate's life for me...
    • Achilles
  • Brod tip: Fjord Queen 24
  • Marina: Gradska marina
  • Veličina: 7.5 m
Odg: Pomoc oko pregleda i kupovine camca
« Odgovor #2 poslato: 25, 07, 2016, 13:58:47 posle podne »
Ako je pitanje uopsteno zasto bas takvo plovilo (katamaran) odgovor je zbog osobina koje ocekujem da ima (velika bocna stabilnost, mali gaz, dosta prostora na palubi, pristojne brzine kretanja sa ne mnogo velikim motorima, dobro ponasanje na talasima, generalno sam ljubitelj koncepta i izgleda katamarana), jedine mane koliko za sada vidim su marina (resivo) i transport kopnom (nije obavezno).

Na pitanje zasto konkretno ovaj svidja mi se izgledom, nije klasican ponton boat na plasticnim cevima vec korita imaju neku liniju, rekao bih slicnu jedrilicama (cak nije ni iskljucena ideja montaze jedrilja u nekom trenutku pa ga koristiti i kao motornu jedrilicu), a i nije da ima nesto previse slicnih u ponudi kod nas...

Sto se tice planova sa njim, koristio bih ga za razonodu sa drustvom i porodicom, voznju okolo, mozda cak i jedrenje nekakvo, plutanje, malo pecanja... jednom recju uzivanje, cemu verujem i sluze rekreativna plovila  jh , ne za taksiranje ako je to bila poenta pitanja...
Ko nije plovio, ko nije brodio, ko se od orkanskih talasa skrivao,
taj kao da se upola rodio i kao da je upola živeo.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko pregleda i kupovine camca
« Odgovor #3 poslato: 25, 07, 2016, 21:49:49 posle podne »
Na tom katamaranu plovci jesu jedrilicarski pa ti tih 30ks nece nesto pomo znaciti vec samo potapati krmu...sama platforma je ogromna i idealna za suncanje pecanje itd ali za jedrenje nije ni malo zgodna...ne vide se ni kobilice ni kormila da bi mogao da jedris..ako su plovci i platforma napravljeni od armiranog poliestera to je ok ali ako je radjen od nekih drugih vrsta livenih ili brizganih plastika ja bi to izbegavao...ako moras jos da ga doradjujes i ojacavas za te pare mogao bi da pogledas ozbiljniji puno ozbiljnjiji brod...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže bungee

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • A pirate's life for me...
    • Achilles
  • Brod tip: Fjord Queen 24
  • Marina: Gradska marina
  • Veličina: 7.5 m
Odg: Pomoc oko pregleda i kupovine camca
« Odgovor #4 poslato: 26, 07, 2016, 00:29:53 pre podne »
Hvala na interesovanju, svaki komentar znaci.

Inace sto se jedrenja tice znam da nedostaje tu dosta stvari kako bi se jedrilo i to je stvarno da kazemo u drugom planu.

Za pocetak bih da ga koristim kao motorni camac i da pocnem pricu sa dobrim plovcima/koritom, gde ce se zavrsiti videcemo...

Inace koliko se meni cini jeste poliester, nije neka livena plastika, al mi se ucinilo da od rebara ima samo pregrade izmedju komora/boksova, sto mi se cini kao nedovoljno, zato verovatno i giba na pritisak sakom sa strane (mozda i ja previse ocekujem, nisam toliko iskusan, ali sam probao da pritisnem sakom i korita na 495f i tiger sharku, kruca su cini mi se), nisam siguran koliko je debeo poliester kao ni koliko treba da bude (neiskustvo jbg) a nisam ni siguran da ima gelcoat, jer je koliko sam razumeo on tvrd i krut i ne bi dozvolio gibanje...
Zbog svega toga se raspitujem i jesam pri ideji da ga pogleda neko iskusniji jer kao sto kazes nije ni cena mala da bih se igrao, opet ako plovci vrede mislim da ima potencijala za meni bar lepo, zanimljivo i upotrebljivo plovilo...

Inace su plovci povezani sa 3-4 cetvrtaste kutije/profila tako sto su veci profili laminirani u plovke pa za "broj" manje poprecne grede (takodje metalne cetvrtaste kutije otprilike 70x70) uvucene u njih i pricvrscene srafovima, prodavac tvrdi da je bas krut i jak, nema uvijanja itd... ne vidi se preterano na onim snimcima sto je postavio na FB ali mi se cini da su ozbiljan vetar i talasi u pitanju...
Ko nije plovio, ko nije brodio, ko se od orkanskih talasa skrivao,
taj kao da se upola rodio i kao da je upola živeo.

Van mreže Hudson

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 34
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko pregleda i kupovine camca
« Odgovor #5 poslato: 26, 07, 2016, 00:51:47 pre podne »
Po mom misljenju - odlican izbor !
Ne samo po estetici vec i po plovnim karakteristikama :) katamarani su jakao stabilna plovila i mislim da se neces prevariti (sem ako imas malu decu koja mogu pasti sa platforme) k5

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko pregleda i kupovine camca
« Odgovor #6 poslato: 26, 07, 2016, 13:34:43 posle podne »
Plovila od poliestera i jesu kao ljuske bez nekog narocitog orebrenja(kao metal ili drvo)...rebra dodju gde treba zbog neceg drugog tipa pregrade lezajevi nosaci motora itd jer poliester zbog svoje strukture odlicno podnosi skoro sve vrste dinamickih opterecenja i NE BI SMEO da se ugiba pod rukom ni pod tackom razno...ili je suvise tanak ili je popucalo tkanje unutra od nekog udarca ili opterecenja ili ko zna cega ako je samo na jednom mesto ajd nekako to i saniras ako je celom duzinom radi onda je tanak...gelcoat tu nesto narocito ne igra neku ulogu...na slici se vidi taj krivudavi deo i zato mi palo na pamet da nije od nekih drugih"bla bla bla"plastika pravljen...te 4 .kutije 70/70 su teske 80-100kg(celik)...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže bungee

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • A pirate's life for me...
    • Achilles
  • Brod tip: Fjord Queen 24
  • Marina: Gradska marina
  • Veličina: 7.5 m
Odg: Pomoc oko pregleda i kupovine camca
« Odgovor #7 poslato: 26, 07, 2016, 15:08:52 posle podne »
@ Hudson - Imam malo dete i zbog toga mi jos ekstra odgovara stabilnost i velika paluba koju pruza katamaran (mali je i plasim se da mu moze dosaditi plovidba, ovako ima mesta da se krece a moze cak i neko bazence ili gumeni camac mali da se stavi na palubu i napuni, da se brcka dok plovimo), a namestila bi se tu vec neka mreza ako ograda nije dovoljna da ga peca da ne padne u vodu  jh

@ Zoran - I ja sam bio ubedjen da ne sme da ugiba ni pod nogom kad se nagazi odozgo, a kamoli pod pritiskom ruke sa strane, ali bolje je pitati, kad vec nisam neki strucnjak, ova potvrda vuce ka tome da cekam neku drugu priliku ili se mozda opredelim cak i za samogradnju neceg slicnog (aluminijum mozda), treba o svemu razmisliti, zasto da ne... Kako nemam nikakvog iskustva sa laminiranjem i poliesterom opet da pitam. Pod pretpostavkom da je poliester korito samo tanke izrade ima li smisla i sanse da se valjano uradi podebljavanje tj ojacavanje (spolja ili iznutra)?

Evo jednog klipa da docara kako sam otprilike ja to zamislio (slicni gabariti, cak je i malo tezi ali kako se meni cini ima dobre performanse sa 30hp, cak i oblik korita podseca samo sto ovaj ima jos neko produbljenje, kao kobilicu koja mu povecava gaz i kabinu, koja i nisam siguran da je meni trenutno potrebna a oduzima od palube)


« Poslednja izmena: 26, 07, 2016, 16:14:19 posle podne bungee »
Ko nije plovio, ko nije brodio, ko se od orkanskih talasa skrivao,
taj kao da se upola rodio i kao da je upola živeo.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko pregleda i kupovine camca
« Odgovor #8 poslato: 26, 07, 2016, 18:48:59 posle podne »
Ovo sa you-tub-a je sasvim druga prica i sem boje i dva trupa nemaju bas nista zajednickog...razlika je u trupovima velika...1 kad bi na"a"(sa oglasa)stavio 30ks(80kg) tu gde stoji ta honda vec bi ti podavio plovke nazad drasticno a na punom gas i platformu bi davio u vodu.. na "b"motor stoji 2m unutar platforme i opet nazad drasticno potapa plovke i muci se da izglisira iako su poludeplasmanski plovci(fali mu bar jos 1m nazad da se brod istrimuje i izglisira) a ne jedrilicarski kao na "a"..."a"je sirok 3m(tek 50cm siri nego klasican camac) a "b"4,5m iako je kraci...platforma na "b"od napred povucena je ka nazad min 1,5-2m a ispred se nalazi rasirena mreza...ti i takvi plovci imaju tenziju zabadanja u talas (na vecoj brzini i prevrtanje preko pramca)a uzgon(lift ili volumen plovka)pocinje tek posle 1/3 duzine plovka...plitak gaz zaboravi "b"gazi 50cm u vodu na 750kg deplasmana(to mu je i tezina otprilike) i "a"je tu negde...to sa plastikom mislim da je prevelika zajebancija a krajnji ishod relativan...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže bungee

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • A pirate's life for me...
    • Achilles
  • Brod tip: Fjord Queen 24
  • Marina: Gradska marina
  • Veličina: 7.5 m
Odg: Pomoc oko pregleda i kupovine camca
« Odgovor #9 poslato: 27, 07, 2016, 09:05:28 pre podne »
Hvala jos jednom na analizi i komentarima, poslednji komentar resava sve nedoumice, ako ne moze da se uradi kako treba (kad vec u startu nije kako treba) nema razloga bacati vreme, trud i novac.

Nazalost nema bas puno ovakvih plovila kod nas ali pojavice se vec nesto, bolje sacekati nego srljati.
Ko nije plovio, ko nije brodio, ko se od orkanskih talasa skrivao,
taj kao da se upola rodio i kao da je upola živeo.