Autor Tema: Iz Holandije - vodom  (Pročitano 6655 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Iz Holandije - vodom
« poslato: 15, 07, 2016, 15:53:13 posle podne »
Ne znam ima li slična tema, ali nešto razmišljam na ovu stranu, pa hajde da vidimo ima li neko iskustva. Aleksa je lepo na drugoj temi objasnio sve o carinama, potrebnim papirima i ostalo... Međutim, mene "svrbi" neki brodić odande, 10-11 metara, širine naravno preko 3 metra, i onda otpada prevoz putem, ostaje voda.

Ne planiram tako nešto ove godine, možda ni sledeće, ali u sledećih nekoliko vrlo verovatno, pogotovo ako čujem neka pozitivna iskustva, zato se i raspitujem.

Na to gledam kao na životno iskustvo, jer se nema često, ili skoro nikad, prilika da čovek prođe brodom kroz pola Evrope. Ne bih sad ulazio u polemiku oko toga da taj polovni brod može da se pokvari, i da treba da bude u bar solidnom stanju, tako nešto se podrazumeva. Ono što me zanima je sledeće:

1. Koliko je vremena potrebno odvojiti za tako nešto? Recimo da ostavimo nedelju dana za put tamo i kupovinu + još koliko je potrebno da se vodom spusti? Pretpostavljam da bi moglo da se odradi za 20-ak dana, ako ništa ne iskrsne?

2. Znam da kroz Austriju ima gomila prevodnica i brana, kakva je situacija još uzvodno?

3. Koliko ljudi planirati za tako nešto? Pretpostavljam da bi recimo troje bilo taman.

4. Koliko novaca planirati za tako nešto? Benzin + prevodnice + još koji troškovi? (bez carine i ostalog, to je Aleksa objasnio)

5. Ono najbitnije, verovatno bi trebalo gledati samo u određenom delu Holandije, iz kojeg se lako stiže na ovu stranu?

6. Ono naj naj naj bitnije, da li se uopšte isplati razmišljati na ovu stranu? Čini mi se da sam čitao da je neko to već radio, ali nisam siguran......

Van mreže Mezija

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 416
  • Pol: Muškarac
Odg: Iz Holandije - vodom
« Odgovor #1 poslato: 16, 07, 2016, 00:08:04 pre podne »
Moje razmisljanje je veoma slicno , mada je i Belgija u tom razmisljanju.
Misli da je neko vec pisao o putu i da moze da se stigne za 25 dana plovidbe , a da se ipak nesto vidi i uziva u samoj plovidbi.
Razgovarao sam sa Zoletom jednom prilikom i troskovi su isti kao i kopnom ugrubo oko 2000 do 2500 .
Sto se mene tice ja bi verovatno prodao taj camac pa cak i za novce za koje bi ga kupio bez uracunatih troskova . Videti pola Evrope sa reke  i kanala je neprocenjivo.
Troje je ok mada je bitnija slozna i tolerantna posada makar i sa dva clana.
Holandija je povezana kanalima a po povrsini manja od Vojvodine tako da mislim da nije bitno gde , eventualno zbog oblika i namene camca gledati u oblastima blize moru ili u unutrasnjosti.

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 503
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: Iz Holandije - vodom
« Odgovor #2 poslato: 16, 07, 2016, 08:46:49 pre podne »
http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/85149-od-amsterdama-do-zrenjanina-brodicem/

Mislim da i ovde ima ta tema. Koliko znam, cak dve ekipe su napravile taj poduhvat i opisale ga. Potrazite temu, ima jako korisnih iskustava  thumbup

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 503
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Iz Holandije - vodom
« Odgovor #4 poslato: 16, 07, 2016, 09:15:21 pre podne »
Razmišljam i ja o toj temi.

Verovatno ću, ako bog da, to realizovati za par godina. Za tu priču planiram 45 dana. Na put bi krenuo sa svojim prijateljem koji je mašinista na brodovima koji često plove put Holandije i Ukrajine.

Moj cilj je kupovina broda sličnog onog koji sam prodao Zoranu. Veći mi nije potreban. (Nešto razmišljam, možda i ne odem u Holandiju, već ga otkupim nazad, ako se dogovorimo  roll4).

Glavni problem bi nam bio kako sa takvim brodom savladati brzu Rajnu i spustiti se do Dunava. Jedna od opcija je da se privežemo za neki od brodova čije posade moj drug Laki poznaje. To bi nam znatno skratilo vreme puta. Ipak ako se tako nešto ne ostvari spremamo se da polako idemo i sigurno dođemo do Dunava ne opterećujući motor ili motore.

Ono što prethodi svemu jeste izbor i kupovina broda. Tu planiram da angažujem neke prijatelje čija deca sada žive u Amsterdamu. Potrebno mi je njihovo mišljenje, procena stvarnog stanja plovila i pomoć u prevođenju tokom razgledanja i eventualnih dogovora oko kupoprodaje. Znači na put bih krenuo tek nakon sužavanja izbora na recimo, desetak brodova koji se nalaze u, ili okolini Amsterdama. Ne bih išao na sever pošto je to još 500 km i veći trošak.

Elem, po sužavanju izbora, sednem u avion, odem tamo, sve pogledam i lično se uverim u stanje broda, završim sve oko kupovine i ostale papirologije potrebne za put, vratim se u Srbiju, ili pozovem Lakija, platim mu put, i krećemo u avanturu.

Nije sve baš tako prosto. Treba birati vreme kada su vode čije struje treba savladati, najslabije, pratiti vremensku prognozu, pripremiti se materijalno i psihički za put, a ujedno i gađati vreme kada Laki ne plovi. Ono što je meni prednost i velika vrednost, jeste Lakijeva rešenost da zbog mene žrtvuje minimum mesec dana bez naknade.

Voleo bih da tu akciju sprovedem za 2-3 godine, ali za sada sve ostaje u planovima.

Neću da otvaram političku diskusiju, ali dok je ove lopovske vlasti, ja nemam nameru da ulazim ni u kakve avanture kupovine broda. Vozaću se nekakvim šikljama dok im ne vidim leđa. Znam ja da uživam na mnogo načina.  114
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 503
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: Iz Holandije - vodom
« Odgovor #5 poslato: 16, 07, 2016, 09:33:14 pre podne »
E moj Arso, 25 godina se nadamo i cekamo da nam bude makar malo bolje pa da nesto priustimo i sebi licno i .... prodje zivot  kuku
Zato sam ja izmerio i skrojio koliko je trenutno realno moguce. I to teskom mukom ali.... isplivacemo  thumbup

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
« Poslednja izmena: 16, 07, 2016, 18:13:37 posle podne Misha D »
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1826
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Iz Holandije - vodom
« Odgovor #7 poslato: 16, 07, 2016, 17:27:40 posle podne »
Auuu, pregledao sve linkove, snimke i fotografije. Ozbiljan poduhvat. Ovo mogu samo iskusni mornari, mi novopečeni nautičari možemo samo da gledamo i uživamo u njihovim avanturama. Svaka čast. poštovanje za sve. Ja samo gledam i uživam.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Iz Holandije - vodom
« Odgovor #8 poslato: 16, 07, 2016, 22:24:47 posle podne »
Bio i vdeo vise puta. Belgija, Holandija, Francuska, Svajcarska pa uz i niz vodu...
Verovatno da je 20/25 dana minimum, sto duze to lakse.
Jedini "problem" jeste Rajna, ali ukoliko je to ispravan brod, a samo takvim ima i smisla krenuti na put, onda nema problema.
Na relaciji Amsterdam-Beograd Vas ceka 68 prevodnica, pa polako.

Van mreže sale.m79

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 926
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Gasa
  • Brod tip: Apic
  • Marina: Smederevo
  • Veličina: 10m
Odg: Iz Holandije - vodom
« Odgovor #9 poslato: 17, 07, 2016, 08:19:07 pre podne »
Ja sam spreman za takvu avanturu .Samo ne nadjoh ladju koja mi se svidja.A za Rajnu ima resenje. 25648

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 503
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: Iz Holandije - vodom
« Odgovor #10 poslato: 17, 07, 2016, 12:28:12 posle podne »
http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,13310.30.html

Ovde je Terca svojevremeno objasnio drugi nacin da se savlada Rajna

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Iz Holandije - vodom
« Odgovor #11 poslato: 18, 07, 2016, 08:44:42 pre podne »
Meni se bogami nešto ovako svidja, ali imam još vremena za razmišljanje.
Kada pare budu na gomili lako ćemo, a ne bežim ni od kupovine ovde ako nešto naleti. Recimo onaj metalni što je Oblak prodavao za 20000e bih kupio odmah, da sam imao spremne pare. Ako naleti tako nešto neću razmišljati.

http://www.marktplaats.nl/a/watersport-en-boten/motorboten-en-motorjachten/m1068924806-princess-32.html?c=efb2ef4dc323389c4f92ed10afa33e3a&previousPage=lr&pos=5

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 503
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: Iz Holandije - vodom
« Odgovor #12 poslato: 18, 07, 2016, 10:51:52 pre podne »
Ovaj brod je vec dugo u oglasima, neznam zasto nije prodat. Ja sam pocetkom prosle godine kontaktirao aukcionara i dao mi je ponudu za trenutnu prodaju koja je bila prilicno prihvatljiva ali meni ipak nije odgovaralo to sto je siri od 3 m a nisam imao u planu da ga vozim vodom.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Iz Holandije - vodom
« Odgovor #13 poslato: 18, 07, 2016, 11:45:49 pre podne »

1. Koliko je vremena potrebno odvojiti za tako nešto? Recimo da ostavimo nedelju dana za put tamo i kupovinu + još koliko je potrebno da se vodom spusti? Pretpostavljam da bi moglo da se odradi za 20-ak dana, ako ništa ne iskrsne?

2. Znam da kroz Austriju ima gomila prevodnica i brana, kakva je situacija još uzvodno?

3. Koliko ljudi planirati za tako nešto? Pretpostavljam da bi recimo troje bilo taman.

4. Koliko novaca planirati za tako nešto? Benzin + prevodnice + još koji troškovi? (bez carine i ostalog, to je Aleksa objasnio)

5. Ono najbitnije, verovatno bi trebalo gledati samo u određenom delu Holandije, iz kojeg se lako stiže na ovu stranu?

6. Ono naj naj naj bitnije, da li se uopšte isplati razmišljati na ovu stranu? Čini mi se da sam čitao da je neko to već radio, ali nisam siguran......

Prvih 5 pitanja nisu suštinska, bar ne pre nego što se nađe odgovor na 6. A taj odgovor zavisi od toga zašto bi kupovao brod:
1. sebi, da ploviš
2. sebi, 'da se pokažeš u svom selu'
3. da ga preprodaš nekom
4. neki drugi razlog...

Pretpostvaljam da je tvoj odgovor pod 1. i u tom slučaju je ovo jedini način za razmišljanje, i daleko se najviše isplati (a ne ulazim u teoriju da li se za nekakve pare i drugde ili ovde može imati brodić).
U tom slučaju u cenu broda ulaze pare koje daš do momenta dok ne zaploviš njime, i najjeftinije i najefikasnije je da zaploviš još u Holandiji. Od tog momenta svi troškovi su trokovi plovidbe, a zbog nje bi i kupovao brod, tako si odgovorio ;)

Na primer: ove godine si plovio u Bečej, bio tamo dan-dva i vratio se. Nisi se dvoumio da li je isplativije da ploviš tri dana do tamo preko dve prevodnice ili da ga natovariš na prikolicu i odvučeš do Bečeja...

Onda slede odgovori:

5. Ne.

4. zavisi od broda/motora koji kupiš ali ugrubo oko 300 moto-sati puta 4 litre dizela (jer je nerazumno da kupuješ neku benzinsku varijantu)... oko 2000 evra, plus jedan mali servis motora na početku i jednu zamena ulja posle 150 sati... (stane u 100 evra)
Prevodnice se ne plaćaju ako putuješ Rajnom, a ja ti savetujem da dodaš 100 evra i ploviš kako to rade hiljade malih nautičara iz zapadne evrope, opušteno kroz Francusku.

3. Prema onom što sam video iz tvojih postova, optimalno je troje ljudi: ti, tvoja supruga i tvoje dete (jer kontam da ti je to predefinisana postavka u plovidbi).

2. Nema u Austriji puno prevodnica. Na Dunavu ukupno (ne samo u Austriji) 14, na kanalu Majna-Dunav 16, na Majni 34, na Rajni nizvodno do Roterdana nema... Bude nekoliko da dođeš to Rajne npr 2 ili 3 od Amsterdama.
A ako se odlučiš da ideš drugim putem (jer ni Holanđani ni Nemci ne smatraju Rajnu za 'Pleasure boating' vodu), onda imaš još 5 kroz Holandiju, 14 kroz Belgiju, 120 kroz Francusku, i još tri na Rajni nizvodno od Strazbura do Majnca. (Moguće da sam neki broj i zaboravio ali ne grešim puno)

1. Nije dobro postavljeno pitanje, nije važno koliko je najmanje vremena potrebno nego koliko je optimalno. Ali hajde: najbrze je doteran brod u Novi Sad za 20 dana, dva čoveka, Rajnom.
Po meni je optimalno 5 nedelja, bez obzira kuda.


Sve u svemu, nije to crna magija, čim sam ja to izveo (ne samo ja)... Kod mene na klubu ima 6-7 ljudi koji su doterivali brodove od tamo, neki i više puta. A jedna simpatična ekipa iz Zrenjanina upravo stiže ovih dana...
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Iz Holandije - vodom
« Odgovor #14 poslato: 18, 07, 2016, 11:59:08 pre podne »
Sla#em se sa Tercom.

Od trenutka kad zaploviš ka Srbiji, sve je trošak plovidbe. Treba ga uračunati u cenu uz ostale troškove vezane za kupovinu da bi znao koliko novca moraš da imaš za tu avanturu, ali zadovoljstvo takve prilike za plovidbu, za mene nema cenu.

Ja razmišljam o nešemu mnogo skromnijem. Na primer, nešto ovako.

http://www.marktplaats.nl/a/watersport-en-boten/motorboten-en-motorjachten/m1049506583-leuke-motorkruiser-met-moderne-3-cyl-sole-diesel.html?c=efb2ef4dc323389c4f92ed10afa33e3a&previousPage=lr&pos=4
Ispuni godine životom, a ne život godinama.