Autor Tema: Kako sprečiti galebove i druge ptice da uništavaju naše čamce?  (Pročitano 4716 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Kako sprečiti galebove i druge ptice da uništavaju naše čamce?
« poslato: 12, 07, 2016, 15:51:16 posle podne »
U subotu odem sa porodicom na Dunav, i kad sam došao do čamca, zaprepastio sam se do koje mere je bio uništen izmetom galebova... To je bilo strašno, a još gora stvar je što to u velikoj meri ne može da se očisti!
Da li imate neke korisne savete šta čovek može da uradi da bi ih sprečio da stoje na čamcu i rade to što rade?
Planiram da odem uveče i natopim dobro sve vodom, pa da poranim ujutru dok ima rose da probam to da izribam. Posle toga ću da stavim ciradu, ali mislim da će oni da nastave da cepaju i po ciradi.... Razmišjlam i da razvučem neku mrežu preko, kao što je ribarski liš, ali ne znam gde bih nabavio?

Vidim ostale da zatežu kanape i vezuju kese, trakice...valjda ih to bar malo tera...
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako sprečiti galebove i druge ptice da uništavaju naše čamce?
« Odgovor #1 poslato: 12, 07, 2016, 16:02:50 posle podne »
Kese, CDovi, trake i slicno su cudna resenja. Verovatno da rade, ali ruze camac.
Ptice odbijaju mini iglice, tj ne mogu da stoje na njima... Odlicno resenje.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Kako sprečiti galebove i druge ptice da uništavaju naše čamce?
« Odgovor #2 poslato: 12, 07, 2016, 17:00:05 posle podne »
Gledao sam i iglice, dobro su resenje ali bih morao nekako i da ih ucvrstim za camac da bi to stajalo, a i morao bi da pokrijem prilicnu povrsinu. Slazem se, CD, trake, kese...mnogo ruzno, ali ako na kraju budem morao da stavim nesto tako, lepse mi je od onoga sto galebovi ostavljaju  jh
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kako sprečiti galebove i druge ptice da uništavaju naše čamce?
« Odgovor #3 poslato: 12, 07, 2016, 17:52:10 posle podne »
Cisti to odma ribacom cetkom inace kiselina iz izmeta izgori sve i boju i gel coat... strasno...kad bi imao vez blize obali manje bi ih bilo...u grockoj rastezu preko camca one zelene kao mreze za baste neznam kako se zovu ima ih u uradi sam...kad nije puno zategnuta uvija im se pod nogama pa ne slecu... 7645218764198
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Mr. No

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 113
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Sea Ray
Odg: Kako sprečiti galebove i druge ptice da uništavaju naše čamce?
« Odgovor #4 poslato: 12, 07, 2016, 22:36:07 posle podne »

Da li imate neke korisne savete šta čovek može da uradi da bi ih sprečio da stoje na čamcu i rade to što rade?


Dobro pitanje... ratujem vec duze vreme sa galebovima koji su bukvalno pojeli ceradu na 15-tak mesta. Iz nekog razloga vole da kljucaju po njoj I da je buse I kidaju.

Probao sam sam sa kanapom I sa kesama ali ne radi posao. Trenutno imam preko cerade zategnutu mrezu koja lici na ribarsku mrezu I malo je bolja situacija ali i dalje slecu i pored mreze. Izmet ako ne ocistim bukvalno progori i ceradu... Sta jedu da mi je samo znati????

Ja nemam gde da stavim siljke posto je fisherman u pitanju ali da postoji fakirski tepih, njega bih stavio samo da ne razmisljam o tome sta cu da zateknem kada dodjem do marine.

Ako neko ima neko dobro resenje (a da ne ukljucuje puske, pistolje i sl oruzje) voljan sam i to da probam.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kako sprečiti galebove i druge ptice da uništavaju naše čamce?
« Odgovor #5 poslato: 13, 07, 2016, 07:41:53 pre podne »
Проблеми с галебовима и пеликанима, зависно од локације, присутни су широм света. Правог и јединственог решења као да нема.
Много је људи који су покушавали с разним прекривачима, цирадама, тракама, окаченим дисковима...

Прочитао сам више текстова на ту тему објављених у форми збирке искустава у часопису који издаје Удружење власника чамаца САД (Boat Owners Association of The United States).


Један од читалаца који се јавио урадио је нешто што је помало морбидно али видео сам да то раде и наши сељаци покушавајући да заштите своје њиве од врана, чавки и осталих штеточина.

На јарбол је закачио угинулог галеба. Све док је мрцина личила на галеба, галебови нису прилазили чамцу. Кад је почела да се распада и да не личи ни на шта, поново су почели да слећу на чамац.
Дакле, и то је једно од решења. Можда ружно али коме не смета да гледа угинулу птицу...


Од свих искустава изнетих у тим текстовима једно бих издвојио јер ми се чини једноставним и применљивим.
Извесни Ворен Р. Комптон, из Матлаче, с Флориде, свој проблем је, како сам каже, трајно решио тако што је на истакнута места на чамцу поставио стубиће дужине око 25 цм између којих је разапео најлон за пецање. До тог решења је дошао видећи у једној марини да су дуж понтона, на размацима од по неколико метара, поставили металне стубове између којих су разапели по четири струне пецарошког најлона (дебљина која може да издржи рибу тежине 1 кг).
Комптона је читаво решење коштало око 20 долара и неколико минута фиксирања  стубића по чамцу (дао је он у тексту описе и тих веза али сад ме мрзи да прерачунавам оне њихове разломке од инча и фита), а и онако мислим да то свако мора сам да смисли, већ према ономе што му је расположиво и где треба да причврсти.

Како ово изгледа, можете видети на сликама које прилажем.

Ко жели да прочита више различитих искустава, може то да уради ако пође трагом овог линка: http://www.boatus.com/seaworthy/birds/  .

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kako sprečiti galebove i druge ptice da uništavaju naše čamce?
« Odgovor #6 poslato: 13, 07, 2016, 07:57:05 pre podne »

Da li imate neke korisne savete šta čovek može da uradi da bi ih sprečio da stoje na čamcu i rade to što rade?


Izmet ako ne ocistim bukvalno progori i ceradu... Sta jedu da mi je samo znati????



Галебови, као и све остале птице које живе на води и крај воде практично су сваштоједи. Али као и све остале птице имају занимљив систем за варење.
Кажем занимљив зато што је прилагођен тако да из унете хране искористе само оно што се најлакше вари. Готово све остало избацују из себе.
Наука каже да кад би људи имали такав систем за варење и кад би тако често празнили црева као птице да би нормалан људски век био дужи од 150 година јер се у организму не задржава ништа штетно.
(Приметили сте и ви вероватно сви да сероње најбоље пролазе у животу, зар не?)

То је разлог зашто птице за собом остављају толико измета који је готово течан, слузав и пун неразграђених најразличитијих састојака, обогаћених киселином из желуца, а зна се да је то једна од јачих, хлороводонична. Зато тако уништава сваку површину на коју падне. На њу није отпоран ни аутомобилски лак, ни желкот наших пластичних чамаца, па ни наше пластичне цираде којима покушавамо да заштитимо чамце.

Можда би уместо цирада било најефикасније решење које можда није на око лепо али бар не би коштало много.
Ако бисмо, уместо скупих цирада, чамце покрили обичним полиетиленским фолијама, оне би чамце заштитиле онолико дуго колико би фолија издржала разорно деловање киселине из измета. А после... па једноставно, оштећену фолију бацимо и раширимо нову.

Како год било, покривање цирадама захтева од десетак до двадесет минута да се рашири и фиксира кад хоћемо да оставимо чамац на везу, и исто толико да се сложи и одложи кад желимо да испловимо.

Van mreže milan vlajkovic

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 70
  • Pol: Muškarac
  • moja garsonjera desno
    • no name
  • Brod tip: sklep dunavski hand made
  • Marina: grocka
  • Veličina: 6,00
Odg: Kako sprečiti galebove i druge ptice da uništavaju naše čamce?
« Odgovor #7 poslato: 13, 07, 2016, 10:23:59 pre podne »


 evo sajta gde ima raznih pomagala

www.pacificlc.com
ici na program,zastita od ptica
preko gugla

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako sprečiti galebove i druge ptice da uništavaju naše čamce?
« Odgovor #8 poslato: 13, 07, 2016, 10:46:17 pre podne »


 evo sajta gde ima raznih pomagala

www.pacificlc.com
ici na program,zastita od ptica
preko gugla
dodo dodo dodo dodo dodo dodo

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kako sprečiti galebove i druge ptice da uništavaju naše čamce?
« Odgovor #9 poslato: 13, 07, 2016, 11:02:37 pre podne »


 evo sajta gde ima raznih pomagala

www.pacificlc.com
ici na program,zastita od ptica
preko gugla


Директни  линк до теме која нас занима је: http://www.pacificlc.com/Ultra/ptice.html .

Занимљиви уређаји. Питање је колико коштају?

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kako sprečiti galebove i druge ptice da uništavaju naše čamce?
« Odgovor #10 poslato: 03, 05, 2017, 12:36:43 posle podne »
Пронађох данас на сајту СВБ-а (SVB) направу која би требало да плаши галебове и остале птице, да не би слетале на кабину, једриље, тенде и остало, спречавајући их да канџама и кљуновима оштећују површину или просто да не прљају.

Направа кошта мало мање од 60 евра a зове se СТОПГАЛ (StopGull).

Ево пар слика да видите како то изгледа (рекао бих да би се могло направити у домаћој радиности, а за колико пара - зависи од спретности мајстора и расположивом материјалу).

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako sprečiti galebove i druge ptice da uništavaju naše čamce?
« Odgovor #11 poslato: 03, 05, 2017, 18:08:31 posle podne »
Meni je pomogla mreža protiv ptica, prošle godine je naručim iz NS i to mi urade po meri u 2 komada, da pokrijem po polovinu broda (ukupno oko 16m², nije trebalo više).
Ta mreža ima široka okca (20cm x 20cm odprilike) i prilično je robustna, nategne se po bočnim tačkama i od tada galebovi više nisu sletali.
Koštalo oko 35e.

Nevolja je što ako oni do tebe nemaju zaštitu onda svi prelaze kod njih  kuku

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Kako sprečiti galebove i druge ptice da uništavaju naše čamce?
« Odgovor #12 poslato: 31, 07, 2018, 09:55:05 pre podne »
Efikasan rasterivac za galebove na slici, 50 do 100 dinara, pakovanje traje cirka 10 godina.