Autor Tema: Pozdrav svima  (Pročitano 3200 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže spayder

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 3
  • www.mojaladja.com
Pozdrav svima
« poslato: 11, 07, 2016, 14:06:56 posle podne »
Pozdrav celoj ekipi sa foruma, forum je zaista fenomenalan sa pregrst korisnih informacija (zao mi je sto ranije nisam naisao na njega-istina nisam tolikao ni pretrazivao ovu tematiku).

Ovako malo o meni, na reci Savi sam se odgajio, dugo sam na vodi, ali o samoj nautici znam samo povrsno, zelim malo ozbiljnije da se upustim u ove vode (radi sebe i uzivanja na reci uglavnom) pa za pocetak zelim nesto sam da uradim. Imam camac dugo ali stalno su tu bili prisutni problemi sa pentom. Od 1999 imam tiger shar-a 91 godiste koji je vise bio van vode nego u vodi. Imam tomos 4 pentu koja mi je proklizala (majstor kaze da je camac pretezak za tu pentu). Pre se nisam mnogo interesovao za njega jel kao sto sam spomenuo stalno su bili prisutni neki problemi pa sve olako dignem ruke od toga. Razmisljao sam da ga prodam i da uzmem nesto manje ali sam odustao od te ideje i resio da ga sredim za sebe.

Sad imao bi nekoliko pitanja u vezi sredjivanja camca, pa ne znam da li da postavljam u ovoj temi gde se ljudi predstavljaju ili ako neko moze da me uputi koja tema bi bila prikladna za moja pitanja. Sto se tice enterijera i eksterijera tu nemam gotovo nikakva pitanja, to cu sam srediti kako znam i umem po svojoj zeli, moja pitanja su vezana za kupovinu nove pente i postavljanja volana na tiger shark kao i komande za pentu. Jel o svemu tome znam zaista malo. Svaka pomoc, savet i kritika su dobrodosli. 

Jos jednom drago mi je sto sam pronasao ovako sjajnu zajednicu, nadam se lepom druzenju sa vama.  25648

Van mreže mladjo

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 235
  • www.mojaladja.com
    • princesse
  • Brod tip: Mikroplus
  • Marina: nema
  • Veličina: 5 metara
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #1 poslato: 11, 07, 2016, 15:07:42 posle podne »
Dobro dosli 114,a saveta ce do u nedogled biti k5

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #2 poslato: 11, 07, 2016, 15:36:58 posle podne »
Добро дошли у наше весело друштво.
Наш пријатељ с форума, Маверик (Maverick) има шарка и много је сати провео с њим на Дунаву. Можда је он најпозванији за препоруке и савете.
Не разумем баш шта то значи: "проклизнуо" мотор али о моторима има доста тема, а има и доста бројева солидних мајстора.
Иначе, не видим зашто не бисте монтирали даљинске команде, а да ли ћете закачити "четворку" или нешто јаче, зависи од ваших намера. Усудићу се да кажем да том чамцу не треба више од 20 КС, а и с 10 има да лети по води.
Срећно!

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #3 poslato: 11, 07, 2016, 16:07:42 posle podne »
Pozdrav! Imam isti camac, i trenutno ga guram bas sa cetvorkom i ide koliko ta penta moze da ga potera :) 11kmh nizvodno, 5kmh uzvodno.
Inace, cetvorke koriste ljudi i na camcima od tone i vise, i ne proklizavaju kako taj majstor kaze. Treba naravno pogoditi elisu, ali tu nema mnogo mudrosti. Tiger Shark ima 210kg i nikako ne spada u teske camce kojima treba teretna elisa.
Sa 10ks nece ici brzo i nece verovatno moci ni da izglisira, ali sa 15 konja ili tomosovih 18, cuo sam da sa dvojicom izglisira i ide prilicno dobro. Za taj camac proizvodjac preporucuje motor od 18kw, sto mu dodje 25 konja. Potrazi malo sta je pisao maverick ovde, ili na drugim mestima i nacices gomilu materijala i odlicnih ideja, a jos boljih realizacija. Ja ako budem resio da zadrzim ovaj camac duze, uzecu motor od 20 konja ili cak 25, sa njima se postize dobra ekonomija po predjenom kilometru. Ako nesto budem mogao da pomognem, tu sam
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #4 poslato: 11, 07, 2016, 16:12:08 posle podne »
Dobro dosao Spyderu.

Sto se tice komandi Tomos 4 nema rikverc ni ler pa nikako nije zgodan za ugradnju komandi.

Svi motori sa menjacem (napred, ler i rikverc) mogu se spojiti na komande.

Volan i sediste zahtevaju prostor na camcu pa treba razmisliti da li zrtvovati koristan prostor za to.

Pozdrav.

 114 
Marke

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #5 poslato: 11, 07, 2016, 16:23:24 posle podne »
Da, ako komande ugradjuj jedino ako ides na jaci motor koji ima rikverc ler i napred. A inace, ne mora da ide stolica, jer se volan montira na kabinu, pa se stojeci vozi :)
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #6 poslato: 11, 07, 2016, 17:19:52 posle podne »
Добро дошао.  114  Ма уживај у тме што имаш ове сезоне, а на јесен види за даље.  yg umnik

Van mreže spayder

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 3
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #7 poslato: 11, 07, 2016, 21:51:07 posle podne »
Pre svega hvala svima na dobrodoslici, tek smo poceli a vec sam dobio dosta korisnih informacija, jos jedno hvala svima.

E ovako da ne otvaram novu temu, malo cemo se ovde raspisati.

Sto se tice "proklizavanja" pente, proklizali su mi zubcanici dole kod elise, pa ona pali ali kad stavis na camac koliko god gasa da das on vrti elisu ali camac ne mrda. Mada sama penta nije problem, planiram pocetkom avgusta da kupim motor od 20 ili 25 konja, citao sam dosta po netu i vidim da vecina njih za taj camac predlaze motore te snage pa ocekujem da ce sa dve osobe da glisira.

"bakar" moj camac izgleda potpuno isto kao tvoj sa profilne slike :) . Nisam ni planirao da ubacujem sediste, planiram da stavim volan i naravno stojeci da se upravlja. Vec imam izbusene rupe za volan ( od pre ) pa se nadam da ce odgovarati postojece rupe. Okacicu ovde slike da mozete rupe za volan da vidite.

rupe za volan


Kad sam vec kod volana tu nastaje moj prvi problem. Oko toga ne znam gotovo nista, kupovine volana, sajle, provlacenja kroz camac pa do montaze na samu pentu. Ajmo reci da bi to bila prva stavka koju zelim da uradim, da kupim volan sa sve sajlom i ostalom opremom sto je potrebno za volan. To planiram pre kupovine motora, i to je stvar koju zelim da zavrsim ovih dana.

- Da li mi moze neko predloziti gde kupiti i koji volan kupiti, takodje koja je realna cena za volan sa sajlama?
- Predpostavljam da moze da se kaci na bilo koji motor, pa da ne moram u napred da znam koji cu motor posedovati, ali opet da pitam da li to ima neke veze prilikom kupovine volana i sajle?

To su neka pitanja koja me muce sto se upravljackog dela tice, e sad sto se komandi tice, da li komande moraju da budu od pente ili to nije bitno? Takodje nepoznato polje za mene, ja vec posedujem neke komande ( postavicu sliku ovde ) pa se nadam da to necu morati da kupujem posebno vec da cu moci da ih iskoristim uz svoj buduci motor.

Komande


Toliko pitanja za sada, od mene, nadam se da nisam previse zahtevan sa vasim odgovorima, ali svaka sugestija i kritika bi dobro dosle za moj prvi korak prilikom sredjivanja sarka.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #8 poslato: 11, 07, 2016, 23:12:55 posle podne »
Spayder dobro došao. Na pravom mestu si ako želiš da naučiš što više o nautici. I ja sam od skoro na vodi i sa ovog foruma sam pokupio toliko dobrih informacija i saveta da nema greške ako ih se pridržavaš. Kada već želiš da montiraš komande trebaće ti verovatno i neka tabla sa prekidačima i osiguračima. Ja imam tako nešto i može ti poslužiti, kao doprinos tvojoj želji da što pre budeš na vodi ja ću ti pokloniti tu tablu sa prekidačima, ima mislim 4 ili pet prekidača isto toliko osigurača. Ja sam to isto dobio na poklon od Zankikija sa foruma, ali nisam ugradio tu već neku drugu na moj čamac a Zankiki će biti zadovoljan da opet ode nekom ko će je iskoristiti. Pa ako ti treba Ja sam u Batajnici, svaki dan sam po gradu pa ti mogu negde dostaviti, da sad ne kupuješ novu, barem za početak. Pozdrav i još jednom dobro došao.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #9 poslato: 12, 07, 2016, 02:51:44 pre podne »
 thumbup

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #10 poslato: 12, 07, 2016, 06:56:48 pre podne »
dobro došao 114
Dunav je moje more.....

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #11 poslato: 12, 07, 2016, 11:45:30 pre podne »
Dobro dosao...probaj prvo i uzivaj malo s tim sto imas...to proklizavanje pente desava se na dva mesta...1 gornji nutevi na osovini ili radilici(malo verovatno)...2 dole na menjacu zupcanici(i to malo verovatno ali se desava cesce nego gore)...3 zaledila ti peta i izbila ti zupcanik iz pozicije...penta normalno radi ali ne vrti prop...kad probas rukom da ga okrenes ide jako tesko...to se lako resava i ne treba ti majstor
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže spayder

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 3
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #12 poslato: 13, 07, 2016, 00:21:14 pre podne »
Pre svega hvala svima na dobrodoslici kao na predlozima i sugestijama.

Spayder dobro došao. Na pravom mestu si ako želiš da naučiš što više o nautici. I ja sam od skoro na vodi i sa ovog foruma sam pokupio toliko dobrih informacija i saveta da nema greške ako ih se pridržavaš. Kada već želiš da montiraš komande trebaće ti verovatno i neka tabla sa prekidačima i osiguračima. Ja imam tako nešto i može ti poslužiti, kao doprinos tvojoj želji da što pre budeš na vodi ja ću ti pokloniti tu tablu sa prekidačima, ima mislim 4 ili pet prekidača isto toliko osigurača. Ja sam to isto dobio na poklon od Zankikija sa foruma, ali nisam ugradio tu već neku drugu na moj čamac a Zankiki će biti zadovoljan da opet ode nekom ko će je iskoristiti. Pa ako ti treba Ja sam u Batajnici, svaki dan sam po gradu pa ti mogu negde dostaviti, da sad ne kupuješ novu, barem za početak. Pozdrav i još jednom dobro došao.

Prijatelju hvala ti puno na ovome, kao da si mi dao, ako mi bude potrebno imacu to u vidu pa cu te kontaktirati, za potez kapa dole  k5

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #13 poslato: 13, 07, 2016, 06:54:03 pre podne »
Dobro došao!

Samo se potrudi da što više budeš na vodi sa onim što sada imaš. Ostalo će ti se kasti samo. Upoznaćeš druge ljude, videti njihova rešenja, čuti razne predloge, onda ti je šire polje za delovanje.

Pozdrav!  114
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #14 poslato: 13, 07, 2016, 10:00:37 pre podne »
Slazem se sa Arsom, tako sam i ja resio ove sezone.  sajkaca
Uvek ima nesto da se uradi, ali realno, dosta toga moze van sezone.
Samo da covek sredi tu cetvorku da mu ne proklizava, pa na vodu  114
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek