Autor Tema: Izbor elise za Yamahu 8 na Pasari P500  (Pročitano 2399 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Studiolion

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 6
  • www.mojaladja.com
Izbor elise za Yamahu 8 na Pasari P500
« poslato: 05, 06, 2016, 13:51:17 posle podne »


Pozdrav svima!
Molio bih za savet . Imam pasaru P500 sa Yamahom 8ks, 4 takta. Znam da je brzina camca ogranicena jer je deplasmanac u pitanju , ali da li ima smisla ubacivati malo jaci motor (do 10 KS) , ili je odabirom elise za ovak motor moguce postici bilo kakvo poboljsanje brzine pasare..
Cuo sam i da ljudi rade i neke dorade kako bi se sprecilo topljenje krme, samim tim  i mogucnost stavljanja vecih motora.
Ima li ko iskustva oko ove teme?

Hvala unapred i pozdrav za sve forumase !

Van mreže steps

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 154
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Ljubica
  • Brod tip: Adriatik
  • Marina: AJK
  • Veličina: 8.90
Odg: Izbor elise za Yamahu 8 na Pasari P500
« Odgovor #1 poslato: 05, 06, 2016, 17:47:42 posle podne »
izvinjavam se administratorima , ne znam je li dozvoljeno pominjanje drugih foruma?Ako ne nadjes ovde pogledaj na ribolovnamoru.com. Hrvatima je pasara kao nama Jugo... svasta su nesto radili i pokusavali i mslim da su izvukli maksimum...
Kad bi Dunav bio vreo, svak' bi riblje corbe jeo.- J.J.Zmaj

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Izbor elise za Yamahu 8 na Pasari P500
« Odgovor #2 poslato: 05, 06, 2016, 19:32:54 posle podne »
Из свега што сам до сада прочитао, научио сам само једно: можете ставити било какав мотор, из депласманског корита нећете извући већу брзину.

Погледајте шта је о томе писано на нашем форуму у овој теми: http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,5047.0.html.
Има нешто да се научи и на овом форуму: http://forum.ribolovnamoru.com/viewtopic.php?f=8&t=504.
И овде имате занимљиве препоруке: http://www.plovidba.info/forum/postavite-pitanje-koje-vas-muci-u-vezi-nautike/kako-postici-vecu-brzinu-na-deplasmancima/.

Можда ће вам још неко послати одговор који ће вам помоћи да сами изведете закључак шта има, а шта нема смисла.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Izbor elise za Yamahu 8 na Pasari P500
« Odgovor #3 poslato: 06, 06, 2016, 12:45:56 posle podne »
I ta yamaha od 8ks ti je sasvim dovoljna za tu pasaru pa cak i previse i sa dovoljno rezervne snage...za svako minimalno povecanje brzine preko teoretske brzine (10%) otpori i potrosna idu puno vise( i do 200-300%) tako da nemas potrebe za jacim motorom...nema neke svrhe da ides 13km/h i trosis 3.5-4 ako mozes na 10-11km/h da trosis 1,5l(otprilike)
    Za propeler vidi prvo koji imas i kako se ponasa na pasari mozda je to bas pravi...svako povecanje precnika(diametar) prop za 1inc vuce povecanje koraka(pitca)za 1-2 inca a to skida(ili povecava)400 obrtaja na radilici motora pa vodi racuna...
    ta produzenja i spojleri na krmi su dobra stvar ali zahrevaju i posao i pare...pokusaj sa povecanom kavitacionom plocom(ili hidro spojler ili kako vec ko zove)imas na oglasima za 40tak e...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Studiolion

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 6
  • www.mojaladja.com
Odg: Izbor elise za Yamahu 8 na Pasari P500
« Odgovor #4 poslato: 08, 06, 2016, 10:46:14 pre podne »
Da .koliko sam uspeo da prokljuvim iz textova , svaka vam je na mestu. Sta god radio ne isplati se nikako, igranicenje postoji i matematika je poprilicno jasna..
Hvala svima na pomoci..  😀