Autor Tema: Provera plovnosti  (Pročitano 5715 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 532
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Provera plovnosti
« Odgovor #15 poslato: 27, 04, 2016, 09:43:01 pre podne »
to sto pise u tom pravilnik je verovatno uzeto iz inostranstva, al nisu umeli da prevedu pa nabacali reci bezveze. Kad sam polagao za umc, dali mi neku knjizici da nucim. Tu knjizicu istu koriste vec 30 godina. Nasao sam tu gomilu gresaka i to sustinskih. niko nije primetio 30 godina

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Provera plovnosti
« Odgovor #16 poslato: 27, 04, 2016, 09:48:36 pre podne »
A kako računaš opterećenje?

Ako je 1:20, onda je čamac od 20cm u stvari 4 metra.
A ako je olovo od 10 grama, to je onda čovek od?


da u R 1/20 4m je 20cm....tezina se gleda kroz deplasman plovila(koju god tezinu uneses na brod korito broda istisne toliko m3 ili dm3 vode) i pa se izrazava u m3...i razmera ide na ^3...u ovoj opciji  1/20^3 ili ti 1/8000...80000gr(80kg)/8000 je 10g u r 1/20...1gr je 8kg...
na isti nacin sistemom linearnih jednacina u odnosu brod-model sve se racuna brzina,vreme,otpor(ili ti potreban potisak),momenti inercije...ista prica i za propeler...
 mali je model i onda apotekarski u gramima i nemam tako malu vagicu da ta olovca izmerim tacno...u pravim bazenski ispitivanjima razlika brod-model maltene ne postoji
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Provera plovnosti
« Odgovor #17 poslato: 27, 04, 2016, 10:16:42 pre podne »
to sto pise u tom pravilnik je verovatno uzeto iz inostranstva, al nisu umeli da prevedu pa nabacali reci bezveze. Kad sam polagao za umc, dali mi neku knjizici da nucim. Tu knjizicu istu koriste vec 30 godina. Nasao sam tu gomilu gresaka i to sustinskih. niko nije primetio 30 godina


na zalost za puno stvari je tako...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!