Autor Tema: Осигурање пловила и мотора  (Pročitano 3050 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Осигурање пловила и мотора
« poslato: 06, 03, 2016, 20:19:28 posle podne »
Некада давно, 2009. године писали смо о осигурању пловила и мотора (http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,556.msg7110.html#msg7110) и кога не мрзи, може да прочита и освежи своје знање или научи нешто што није знао.

Осигурање је нарочтио важно за оне који имају на својим пловилима погонске моторе снажније од 15 kW за које је осигурање обавезно и услов за регистрацију. Али... то што ћете прочитати на датом линку, прилично се разликује од наше праксе.

Ја сам ове недеље урадио осигурање, које је услов за регистрацију.

Ево шта пише на полиси:


1. Обавезно осигурање власника чамаца за штете причињене трећем лицу услед смрти, повреде тела или нарушавања здравља закључује се на основу Услова за обавезно осигурање од одговорности власника чамаца за штету причињену трећим лицима који чине саставни део уговора о осигурању и осигуранику су уручени приликом закључења уговора.


Да будем искрен, или сам ја ово негде изгубио у ова три дана или га нисам ни добио (а пре ће бити да је ово друго у питању).

Шта пише даље?

Сума осигурања износи (у мом случају: 200.000 евра) уговорена је у складу с чланом 65. Закона о обавезном осигурању у саобраћају и представља максималну обавезу осигуравача по једном штетном догађају без обзира на број оштећених лица.



2. Добровољно осигурање власника пловних објеката за штету причињену трећем лицу услед оштећења ствари закључује се на основу Услова за добровољно осигурање од одгворности власника пловних објеката за штету причињену трећим лицима који чине саставни део уговора о осигурању и осигуранику су уручени приликом закључења уговора.



Сума осигурања износи (...........) уговорена је у складу с Тарифом осигуравача и представља максималну обавезу осигуравача по једном штетном догађају без обзира на број оштећених лица.


3. Добровољно осигурање лица које управља чамцем/пловним објектом и путника од последице несрећног случаја (незгоде) закључује се на основу Општих услова за осигурање лица од последица несрећног случаја (незгоде) и Допунских услова за осигурање возача, путник и радника од последица несрећног случаја (незгоде) који чине саставни део уговора о исигурању и осигуранику су уручени приликом закључења уговора.
осигурана сума по једном рег. месту за случај:
смрти:
Инвалидитета:
Лице које управља чамцем/пловним објектом (број):
Путника (број):
Радника (број):




Зашто вам све ово пишем?

Ако пажљивије погледате, осигурање које вам омогућава да региструјете чамац (тачка 1.) покрива само штету коју причините трећем лицу (повређивањем, оштећењем здравља или у случају смртног исхода).
Ништа више.

Према снази мотора и висини осигуране суме, ја сам платио 3.125 динара плус порез (5%).


Ако желите да се осигурате и од штете причињене на стварима, од штете на туђем пловном објекту, свом пловном објекту, онда морате закључити добровољно осигурање (тачка 2.).

А ако желите да и ви, као управљач чамца, или ваши путници које возите, будете осигурани за случај да се повредите или да се неко од путника повреди током вожње, онда морате закључити добровољно осигурање (тачка 3.)!

Покушаћу да сазнам ових дана колике су осигуране суме и колике су премије у тим случајевима.


Иначе, ово осигурање код нас ради Компанија Дунав осигурање а.д.о.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Осигурање пловила и мотора
« Odgovor #1 poslato: 06, 03, 2016, 21:25:22 posle podne »
Procitaj pazljivo osiguranje kuce ili kola, bice ti jos gadnije....

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Осигурање пловила и мотора
« Odgovor #2 poslato: 06, 03, 2016, 22:46:22 posle podne »
u grckoj si recimo duzan da uradis tri osiguranja

€500,000 treca lica
€150,000 ostecenja koja napravis
€150,000 zagadjenje mora...

Sve ukupno me izaslo oko 120 evra na godisnjem nivou ...