Autor Tema: Dozvola za UMC  (Pročitano 59456 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #75 poslato: 10, 06, 2019, 09:40:46 pre podne »

Ajmo sad, relativno skoro ste polagali za taj UMČ, istražite malo nadležnosti državnih organa na reci, gde ih ima a gde ih nema (nezgodna je tema da se sve servira, jer to može dati krila svakojakom ološu, na rekama a podalje od velegrada baš i nismo do kraja zaokružen sistem).

Iz udžbenika iz koga smo spremali polaganje za UMČ nećemo se baš "leba najesti" :D On datira iz 1264. godine, a i Kraljević Marko je spremao sebe iz njega. Ne znam da li je i Miloš Obilić :D






Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #76 poslato: 10, 06, 2019, 09:59:16 pre podne »
knjige starostavne je lepo posedovati i povremeno konsultovati....
knjige su "uljuđeni" sadržaj zvaničnih propisa a "neuljuđen" se može videti ovde:

https://mgsi.gov.rs/sites/default/files/Uredba%20o%20uslovima%20za%20plovidbu%20i%20pravilima%20plovidbe%20na%20unutra%C5%A1njim%20vodama.pdf
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #77 poslato: 10, 06, 2019, 10:08:49 pre podne »
Hvala Terca. Dokument pridodat u folder vezan za ovu oblast na mojoj mašini.

Brzim pregledom nisam pronašao deo u kome se opisuje koji organi regulišu kontrolu plovnih objekata. Biću temeljniji kasnije, pa možda nešto izroni.

Takođe primećujem da je dokument sačinjen od maltene istog materijala kao što je u knjizi sa pridodatim članovima, a u drugom delu, reč je o skeniranom materijalu.


Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #78 poslato: 10, 06, 2019, 10:35:18 pre podne »
sami plovidbeni propisi su međunarodno usaglašeni i jaaaaaako se teško i sporo menjaju.

Možeš uz ovaj dokument, na istom mestu da pronađeš zakon o plovidbi na unutrašnjim vodama, zakon o državnoj pripadnosti i upisniku plovila... i u svima njima klučna reč za ctrl-F nije kontrola, nego nadzor, i ja opet ciljno neću dati jednostavan odgovor, zgodno je bar da neko pogleda i vidi koji sve dokumenti postoje i gde se nalaze.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #79 poslato: 10, 06, 2019, 10:42:05 pre podne »
Pročetkaću. Takođe, smatram poučnim upoznavanje sa svim propisima i dokumentima. Uzgred, smatram da može na forumu da postoji stiki tema u kojoj će oni taksativno biti navedeni i ažurirani (a i linkovani) u slučaju da to ne postoji. Čisto da povećamo vidljivost i u toj zoni.

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #80 poslato: 10, 06, 2019, 22:02:42 posle podne »
Pa kojom je brzinom jurio ka nama dobro da sam ista video  jh Pravo da ti kazem ne bih ja zapamtio ni motore da nije rekao ženi, kad bi sela u njihov camac da se nikad ne bi vratila u nas,  na sta je ona rekla da joj njoh lepo u nasem camcu i da ga ne bi menjala ni za sta na svetu, a ja sam iskulirao da ne ispadnem bezobrazan :) Tad sam skontao koji su motori :) Evo brodica koji nas je zaustavio iz daljine slikan, okolo crna guma
« Poslednja izmena: 10, 06, 2019, 23:02:41 posle podne zoki_ns »

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #81 poslato: 11, 06, 2019, 10:24:16 pre podne »
Ladno granična policija  ha ha ha

U glavi mi se javlja kao scenario za film:

... oni su verovatno u povišenoj borbenoj gotovosti, (jer su inače tu da omoguće da Klaus i Helga iz one druge priče pristanu, istovare se i utovare, uđu u majčicu otadžbinu, obiđu NS, i na kraju izađu iz majčice i zapale za Vukovar da stignu pre suflea) ... patroliraju i proveravaju da se ne prelazi ilegalno granica između Bačke i Srema i da se ne švercuju migranti sakriveni u duplo dno bigfoota...

...pa naišli na vas pa ajde malo da se bave bezbednošću plovidbe, što da ne, to je sigurno društveno korisno ako radi milicija a milicija sve sme, makar milicija radila u suprotnosti sa propisima...

... a vi ste sa druge strane poplašeni jer nemate istaknutu oznaku od 500 din, nije vam izdata UMČ jer mora da se otkuca na pisaćoj mašini marke olimpija model MK (mašina kucaća)-63, nemate prsluke nemam pojma zašto valjda se uzdate u potvrdu da znate da plivate, bezobzirno "plovite korišćenjem vodene struje", i slabije poznajete propise... i samo vam još fali da vas privedu i odšlepaju na višesatnu proveru da niste iliegalno prešli granicu kradenim čamcem uzimajući plavušu za taoca, što i nije nemoguć scenario, pre nego što vama i svima nama Đura oprosti što nas je tukao.

Ludo burazeru...

A verovatno je neko njima naredio " ajde idite malo tamo i plašite bagru, strah je dobar, neko će nam poginuti od previše slobode a manjka pažnje i znanja"... a smrtnici sa reke primete "konačno neko da uvede malo reda".
I svi su u pravu. da sam ja  neka vlas', isto bih to radio, nisu oni bili tu da vas kažnjavaju nego da preveniraju.
Neverovatno zvući ali se često vidi je ponekom od nas potreban policajac da bi mu objasnio da je veoma rizično plutati po plovnom putu između brodova od par hiljada tona, taman da i ne postoje propisi.

I ok za policiju ali gde se dede Inspekcija plovidbe u NS? ...nema se para u nadležnom ministarstvu jer kopamo ostrvo kod Karlovaca da Gerhard može da proćera 9 barži odjedared?


I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #82 poslato: 11, 06, 2019, 10:59:27 pre podne »
Dugo se nisam ovako slatko ismejao...

Pao sam sa stolice :D  ha

PRAVDA ZA GERHARDA!!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #83 poslato: 11, 06, 2019, 14:24:52 posle podne »
Jeste to napisano u šaljivom tonu, ali nije nimalo smešno, pre svega zato što je istina  7645218764198

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #84 poslato: 11, 06, 2019, 15:14:58 posle podne »
Na zalost, Inspekcija plovidbe kao sluzba prisutna/aktivna na terenu gotovo i da ne postoji, te je neko "smislio" da se policija bavi i njihovim delom posla, iako se postavlja pitanje njihovih ovlascenja i strucnosti. Stara je to prica da li "oni smeju ili ne", ali umesto njih nemamo druge.
Dokle god su ljubazni i ukazuju ljudima na moguce greske ili propuste - sve je OK, bar se meni tako cini.
Da nije njih oko nas bi i na vodu zavladalo bezakonje, za sigurno vece nego sada.

Zalosno je sto je tako, neozbiljno je sto nadlezni nemaju odgovor na ovo pitanje, ali prosto tako je, kao da smo vec navikli.
Verovatno ce objasnjenje biti u nedostatku kadra, sredstava za rad ili vec necem slicnom, a tu dolazimo do Gerharda. Ukoliko mi nemamo novca za camce, znamo ko ima!
Odatle nam uostalom i camci tipa "Zodiac" koji je i izvrsio pomenutu kontrolu u NSu...

Ministarstvo je, pretpostavljam, bilo prisiljeno da se upusti u vise hidro gradjevinskih radova, izmedju ostalog i kod Karlovaca, da bi plovni put ispunio minimume koji su propisani na nivou cele Evrope. Bez toga, tj takvih radova, saobracaj na Dunavu bi postao usporen, otezan, ugrozen, sto bi uticalo i na samu bezbednost svih ucesnika plovidbe.
Jos jednom predpostavljam da nadlezni nisu smeli da dozvole tako nesto, jer od Gerharda stize lova za mnogo toga, pa hajde da mu dozvolimo da normalo obavlja svoj posao, zasto da ne, to je valjda normalno, a mozda ce preteci nesto i za Inspekciju plovidbe, pa da i oni pocnu da rade...

Jos jednom, ostavite Gerharda da radi svoj posao, dovoljno mu je tesko i bez nasih komentara, poznajem coveka.
To je covek koji ce bez razmisljanja, koliko za sat vremena okrenuti u BGu po oranju od Save sa brigom za male camce, isto tako ce sa puno paznje smanjiti brzinu kod Karlovaca pazeci na vezove camaca na marini iako je na toku i to ponekad moze da ga dovede u nezgodnu situaciju. Nezgodnu koliko onu kada mora da vozi za nazad u NS mostovima zbog pecarosa na sred prolaza i tako dalje...
Nisu svi ti tipovi sto voze Helge i suflee ili barze jednako pazljivi kao pomenuti Gerhard, ali sta da se radi, svi smo mi samo ljudi.


Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #85 poslato: 11, 06, 2019, 16:48:51 posle podne »
Druže moj, ne gledamo mi baš taj svet istim očima... nemoj da me razumeš pogrešno, ali ti nisi Gerhard (ja to najbolje znam, ja sam ga izmislio za ovu bajku), on je tamo neki čovek koji se bavi ekploatacijom svega i svačega, uključujući i stručno osoblje, mi njega ne poistvećujemo sa uposlenicima... jer znamo svakako onu narodnu da je nahebo svako koga rus brani i švaba hrani (mada je i obrnuto teško sranje).

Da li je ministarstvo prisiljeno na išta ili nije ne znam, ali znam da rad ministarstva ne finansira Gerhard, ipak to činim ja, za moje pare, i još tako neki čobani budale, mnogo manje važniji od gospodina G, i mi ga baš i ne prisiljavamo ni na šta a trebalo bi.
Gerhard, i njegova rodbina uostalom, kad god su davali neke pare, uvek je bilo pod interes, a kamatu sa sve glavnicom sam opet plaćao ja, i oni moji čobani budale.

U ovom slučaju kad već divanimo, radi se radovima na 6 "kritičnih sektora" koji iznose reda 200 miliJona krvnih zrnaca, i to ne tuđih para, ne Gerhardovih,  nego naših (ne treba da te podsećam da Gerhard ne plaća PIO i druge doprinose u nas, a ovo sve pršti iz budžeta).

Taj čudesni plovni put koji ispunjava ili ne ispunjava minimume nije isti u celoj Evropi, i veoma je interesantno da baš kod nas mora da bude kategorije 7, ne bi li stari dobri Gerhard, odnosno njegovi uposlenici skupa sa tobom, ćerali po 9 barži odjedared umesto 6 (ti svakako znaš za klasifikaciju i šta ona znači)... a isto to ne mora u recimo Budimpešti ili Beču. Tamo su malo tvrđi uslovi, ebaga geografija, iako Gerhard tamo ima bližu rodbinu, rekao bih laički.

Da ne kažem da isti taj Dunav klase 6b kod nas ima još kritičnih sektora, recimo Dalj, ali su na delu toka koji je granica sa Hrvatskom, koja je opet u Evropi... i ebaga izgleda da ni tamo ne mora da se kopa, jer je onda za njine pare. Možda će se dogodine kopati ali samo na našoj obali. Ili je još bolje možda da im samo pošaljemo kamatu poštom, da se ne zamlaćujemo.

I još da kažem da je prošle godine bio eeeekkksstremno nizak vodostaj, celo leto, voda metar ispod niskog plovidbenog nivoa više meseci... u Budimpešti i u Beču bila je obustava plovidbe. Kod nas, na svih 6 kritičnih sektora zajedno, u najgorim uslovima kojih se sećamo, ukupno trajanje obustave plovidbe je bilooo ...... 0 sekundi. Ti ćeš znati to svakako bolje od mene, primaš saopštenja po RIS, pa ćeš me demantovati ako grešim.
Al' smo se ukritičili.

I okej, nek i iskopamo taj kritični plovni put, ali da se svi posklanjamo sa reka da bi vi pičili u ime i slavu gosn G... to bi zaista bilo necivilzacijski.

Sad je vodostaj 550, redovna je odbrana od poplava, i danima razvaljujete sva vikend naselja oko NS (možda ne baš ti, ali strukovna statistika vam je katastrofalna, ovih dana se vidi više divljaka u brodovima nego pijanaca po čamcima), tačno vam puca patka. Oćete li biti bolji kad povećate brzinu plovidbe (a samo za to vam treba plovni put)?
Treba li da ti kažem da je baš tamo u toku kod Karlovaca gde vam smeta marina, 100m niže, odobrena i predviđena izgradnja pristana za kruzere, koju stotinu metara nizvodno od jednog i koji kilometar uzvodno od drugog kritičnog sektora?

Pozdravi ti meni dobrog starog Gerharda, i kaži mu veliko hvala za donaciju policijskih čamaca Zodiac, kojima će se mimo propisa ućerivati red, rad i disiplina u srbalja. Ne znam sad kako se nije setio neki vatrogasni ili sanitet da nam pošalje, kud je baš od policijskog krenuo?
Ako mu staramajka bude štucala tu i tamo, kaži mu da to nije ništa ozbiljno zdravstveno, biće samo da mu neko nadrkano osoblje baš prolazi kroz NS ili Karlovce...
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #86 poslato: 11, 06, 2019, 19:35:51 posle podne »
@ Terca ... a vi ste sa druge strane poplašeni jer nemate istaknutu oznaku od 500 din, nije vam izdata UMČ jer mora da se otkuca na pisaćoj mašini marke olimpija model MK (mašina kucaća)-63, nemate prsluke nemam pojma zašto valjda se uzdate u potvrdu da znate da plivate, bezobzirno "plovite korišćenjem vodene struje", i slabije poznajete propise... i samo vam još fali da vas privedu i odšlepaju na višesatnu proveru da niste iliegalno prešli granicu kradenim čamcem uzimajući plavušu za taoca, što i nije nemoguć scenario, pre nego što vama i svima nama Đura oprosti što nas je tukao.

Ludo burazeru...

A verovatno je neko njima naredio " ajde idite malo tamo i plašite bagru, strah je dobar, neko će nam poginuti od previše slobode a manjka pažnje i znanja"... a smrtnici sa reke primete "konačno neko da uvede malo reda".
I svi su u pravu. da sam ja  neka vlas', isto bih to radio, nisu oni bili tu da vas kažnjavaju nego da preveniraju.
Neverovatno zvući ali se često vidi je ponekom od nas potreban policajac da bi mu objasnio da je veoma rizično plutati po plovnom putu između brodova od par hiljada tona, taman da i ne postoje propisi








Svaka čast za scenario :)

Imali smo jedan prsluk, nas dvoje. Za drugi cekam da stigne sa aliexpressa :) Plavusa je bila bezbedna  sajkaca a ja sam snalažljiv, imam i potvrdu o plivanju. Vise puta na forumu pokazano da kad "Zoki" ispadne iz čamca zna da se snadje  sajkaca

Isli smo s kraja plovnog puta, relativno blizu obale, al tacno ipak s leve strane bove ...
Ugašen motor - znam da nije po p.s.-u al sam svestan svega sta moze da se desi i spreman za reakciju u bilo kakvoj situaciji.  Nijednog teretnjaka na vidiku ...

U svakim slucaju kao sto kazes nije na odmet ponoviti s njima pa makar i nemali "pravo" to da rade. Za nalepnicu nema opravdanja :)

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #87 poslato: 11, 06, 2019, 22:12:42 posle podne »
uf bre komšija, nemoj ti mene preozbiljno shvatati, nisam ja ni policajac ni inspektor... ja sam  mudroser sa interneta.

tvoj slučaj je meni poslužio samo kao inspiracija, samo se nisam setio da izmislim nove likove, nekog Milovana što želi da čamac ćera sa ženom svojom plavušom, i Sredoja, čoveka koji je zakon po sebi sam...

u svakom slučaju, dotakli smo neke teme i svi nešto naučili 114
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #88 poslato: 12, 06, 2019, 09:30:10 pre podne »
Ja sam sve odradio, zategao, a nikako da me zaustave  25648

Sto se tice opreme..ima smisla i treba je imati u camcu. Naravno prsluke ne nosimo ali lepo je kada udje neplivac pa ga obices lepo..

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #89 poslato: 12, 06, 2019, 22:04:08 posle podne »

@ Terca Posto se ne znamo ovako te ja zamišljam  jh

 loock8