Autor Tema: Dozvola za UMC  (Pročitano 59500 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #45 poslato: 12, 03, 2019, 15:46:35 posle podne »
Не треба се секирати због ситница!

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Van mreže Željoni

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 731
  • Pol: Muškarac
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #46 poslato: 12, 03, 2019, 15:56:14 posle podne »
 stri Hvala Lazo na iskrenim čestitkama 25648 sajkaca

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #47 poslato: 12, 03, 2019, 16:55:32 posle podne »
Ako sam iz NS da li mogu polagati za čamac u nekoj drugoj kapetaniji sem novosadske pošto u NS ne moze pre kraja aprila kako mi rekoše zbog malog interesovanja van sezone?
Gde bi bilo najbrže i najjednostavnije?

Van mreže Željoni

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 731
  • Pol: Muškarac
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #48 poslato: 12, 03, 2019, 21:58:32 posle podne »
Pitajte u kapetaniji da li i gde možete polagati. I kad smo već kod polaganja ; ovde u Bratislavi videh juče polaganje za umč A i B  kategorije 290 e. Isti teorijski deo i ispiti i praktična obuka i polaganje na gliseru. Pristajanje vezivanje ulaz i izlaz iz marine ...

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #49 poslato: 14, 03, 2019, 11:03:24 pre podne »
Ako sam iz NS da li mogu polagati za čamac u nekoj drugoj kapetaniji sem novosadske pošto u NS ne moze pre kraja aprila kako mi rekoše zbog malog interesovanja van sezone?
Gde bi bilo najbrže i najjednostavnije?

Mozes da polazes gde zelis. To je nebitno....

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #50 poslato: 09, 05, 2019, 14:52:41 posle podne »
za kolege koji ove godine pune 65 god vozačka dozvola za auto i dozvola za UMČ mora se produžiti sa lekarskim uverenjem u prilogu.
E,sada uverenje za B kategoriju za auto negde košta 2000din , a negde 5.500 din.
Ukoliko ste snalažljivi istovremeno se može dobiti za još 500 din u lekarsko uverenje za UMČ, a mogu vam naplatiti i punu cenu od 2000-5000 din kao da su vam radili iste preglede 2 puta, a nisu.
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #51 poslato: 25, 05, 2019, 21:51:01 posle podne »
U četvrtak sam polagao za UMČ. Polganje se održalo u Novom Sadu, na Ribarskom ostrvu, tačnije u marini "Špic".

U zadato vreme, pojavila se grupa od dvadesetak kandidata. Usputno smo saznali da sat vremena nakon nas postoji još jedna grupa, a rečeno nam je da postoji oko 70 kandidata.

Starosna struktura je bila podeljena u mojoj grupi. Bilo je dosta i starijih ljudi. Kada kazem starijih, mislim 55+ godina. Neko u marini reče da su krenuli da iz zaustavljaju i zato hoće da "reše" tu formalnost. Bilo je i 5 dama.

Prilikom procedure teoretskog dela ispita Podeljeni smo u grupe od 5-6 ljudi . Ispitivač moje grupe bio je maksimalno korektan. Pitao je na početku ima li nekog da se bavi medicinom? Javio se jedan gospodin iz grupe i rekao da je lekar. Rečeno mu je da će nam pomoći oko dela vezanog za prvu pomoć. Pitao je da li postoji neki mašinac koji bi pomogao oko pitanja vezanih za mehaniku? Javio sam se ja, rekavši da potičem iz druge branše, ali da sam diplomirao na toj tematici i da mogu ja da pomognem oko nje.

Ispitivanje je otvorio sa mnom, pitavši me da objasnim razliku između dvotaktnog i četvorotaktnog motora. Nakon mog objašnjenja, pohvalio me je i nastavio dalje ispitivanje. Svakog je pitao po neko pitanje. Bio je veoma korektan i edukatorski nastrojen sa namerom da nas nešto nauči ako ne znamo. Na kraju je završio sa prvom pomoći gde je pitao doktora da objasni neke stvari što je on učinio.

Nakon toga, primetili smo da prva grupa ide na veslanje. Ispitivač nas je uputio tamo. Na poziciji za veslanje, ulazilo se po dvojica. Jedan je veslao u jednom pravcu, drugi u povratku nekih 10tak metara u marini formalno. Kada je došao red na mene, nisam imao parnjaka pošto sam bio poslednji. Pitali su me da li znam da veslam sam, rekao sam da ću se snaći. Izveslao sam unatraške, nacentrirao unutra unapred i samim tim i ta formalnost bila je obavljena uz korektan nadzor i pomoć. Dame su bile pošteđene veslanja.

Nakon toga, mislim da su svi dobili ovaj papir:



To je poslednji korak ka dobijanju dozvole, naravno uz siboličnu uplatu još 1010 dinara.

Od pitanja koja su postavljana pored prva dva koja sam naveo, to su bila:

- Šta je plovni put?
- Šta je vodostaj?
- Kako se vodostaj meri?
- Šta je to gaz čamca i ostali elementi koji se vezuju za tu tematiku?
- Šta je to špor i čemu služi?
- Prepoznavanje određenih znakova i signalizacije

itd.


Van mreže icazic

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 4
  • www.mojaladja.com
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #52 poslato: 26, 05, 2019, 23:27:26 posle podne »
Da li ti je trebala potvrda o poznavanju plivanja?

Sent from my K10000 Pro using Tapatalk


Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #53 poslato: 27, 05, 2019, 00:00:39 pre podne »
Trebala je meni, kao i svima onima koji polažu za UMČ.

Ona je neophodna prilikom podnošenja prijave za polaganje ispita:

http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,9875.msg172931.html#msg172931

U NS je možete dobiti na bazenu na Klisi.

Ukoliko nekome trebaju dodatne informacije vezane za potvrdu i kako je dobiti možete kontaktirati Danijelu, ona radi kao instruktor plivanja na bazenu: +381 65 2809800
« Poslednja izmena: 27, 05, 2019, 14:09:07 posle podne Kabe »

Van mreže Anfield

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 2
  • www.mojaladja.com
  • Marina: JK Vojvodina
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #54 poslato: 27, 05, 2019, 10:39:26 pre podne »
Da li ti je trebala potvrda o poznavanju plivanja?

Sent from my K10000 Pro using Tapatalk
Da, traže je.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #55 poslato: 31, 05, 2019, 21:52:21 posle podne »
Mogu da kazem da je šteta što je polaganje samo formalnost i da se polaze bez ijednog pitanja, s obzirom da je puno ljudi došlo bez ikakve pripreme a pri tom nisu nista pitani. To je vise neka diskusija u kojoj ucestvuje ko zeli, a ko ne zeli samo dobije papir :)
Ipak bi trebalo proveriti bar najosnovnije stvari..

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #56 poslato: 02, 06, 2019, 00:00:04 pre podne »
Khm, mislim da nisi dobro shvatio Zoki. Ja nisam nigde napisao da su ljudi polagali bez ijednog postavljenog pitanja. Svakom je postavljeno nekoliko komada i znanje je bilo "podeljeno". Neki su bili bolje, neki lošije spremni. Ispitivač nije bio isključiv i negativan već naprotiv pozitivan i neka pitanja koja su bila lošije odgovorena sam je na licu mesta objasnio.

Kada je reč o ovakvom načinu pristupa, postavlja se pitanje da li kriterijum može da bude oštriji?

Ja ne bih krenuo od pooštravanja kriterijuma već od poboljsanja edukacije. Krenuću od svog ličnog primera.

Ja sam osoba koja pre ideje da bi volela da poseduje svoje plovilo i urednu dokumentaciju nije imala mnogo kontakta sa vodom i kompletnim okruženjem sem turistički u nekoliko navrata. Postavilo se veoma nezgodno pitanje kao rebus, odakle početi? Kupiti čamac, motor? Učiti? Voziti? Učiti pa kupiti čamac? Steći iskustvo na vodi pa polagati? itd.

Da se ja pitam, svima koji uopšte imaju želju da se bave polaganjem, treba omogućiti teoretsku i praktičnu obuku u realnom okruženju, ponuditi adekvatnu literaturu. Formirati ispitna pitanja, testove kao za polaganje nekih drugih stvari itd. Samim tim, stekla bi se i mogućnost za povećanjem kriterijuma. Sve ostalo je loš pristup. Cilj je povećati znanje i nekog pravilno osposobiti za upravljanje.

I na kraju, dodaću najbitnije, a to je da ko želi da nešto nauči neće birati sredstva. Ja sam pored tri knjige iz kojih sam se edukovao o materiji (sa zadovoljstvom), nekoliko meseci čitao teme na ovom forumu. Na njemu se mogu (srećom) pročitati predivne stvari koje se ne mogu pronaći u knjigama. Reč je o realnom iskustvu svih članova koji su bili nesebični da ponude isto svima. To je nešto što takođe nema cenu.

Pored tih stvari, pročitao sam i mnoge druge koje su mi pomogle da iako nikad nisam bio na vodi zvanično donesem neke ispravne odluke šta bi meni prijalo od plovila, motora, kakvu marinu odabrati u tom okruženju i na kraju sam napravio izbor.

 a0335


Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #57 poslato: 02, 06, 2019, 08:17:12 pre podne »
Sve je to na mestu što si rekao. Naravno da je do nas samih i ko koliko zeli da se uputi u materiju...
Ja kazem kako je bilo kada sam ja polagao u cetvrtak gde je nas 10 bilo napolju i čovek se zaista trudio da kroz razgovor sa grupom ljude sto vise pripremi za neke buduće situacije, ali odgovaranje je bilo grupno pi pricipu ko se javi, tj. ko je hteo nesto da kaze rekao je, ko nije nije morao ništa...
A u razgovoru sa ljudima pre polaganja sam saznao da je bilo ljudi koji ništa nisu ni pročitali a neki ni ušli u čamac.
Ne kazem ja da oni neće pre nego što budu krenuli da koriste naučiti, ali i kad se polaže za auto nije da se prvo dobije dozvola pa onda polažu testovi  jh

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #58 poslato: 02, 06, 2019, 09:02:32 pre podne »
Moje lično mošljenje je da se dozvole za UMČ kod nas "dobijaju" na smešan način... mislim da bi kriterijumi morali biti daleko oštriji i da se dozvole ne mogu deliti tek tako već da kandidati MORAJU da pokažu znanje iz propisa koji važe na plovnim putevima,osnovi navigacije, zatim veslanje,plivanje poznavanje osnovnog znanja iz pružanja prve pomoći itd...


obzirom na način na koji se kod nas dobija dozvola za UMČ,mi imamo sreće da se na našim vodama ne događaju češće nesreće, Bogu hvala!
Dunav je moje more.....

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #59 poslato: 03, 06, 2019, 12:48:16 posle podne »
Sve je to na mestu što si rekao. Naravno da je do nas samih i ko koliko zeli da se uputi u materiju...
Ja kazem kako je bilo kada sam ja polagao u cetvrtak gde je nas 10 bilo napolju i čovek se zaista trudio da kroz razgovor sa grupom ljude sto vise pripremi za neke buduće situacije, ali odgovaranje je bilo grupno pi pricipu ko se javi, tj. ko je hteo nesto da kaze rekao je, ko nije nije morao ništa...
A u razgovoru sa ljudima pre polaganja sam saznao da je bilo ljudi koji ništa nisu ni pročitali a neki ni ušli u čamac.
Ne kazem ja da oni neće pre nego što budu krenuli da koriste naučiti, ali i kad se polaže za auto nije da se prvo dobije dozvola pa onda polažu testovi  jh

Znači Zoki, ti si hteo da se "provučeš" i ne prijaviš da si polagao i položio? :D Aaaa, sada ćemo da ti uračunamo minus...

Šalu na stranu, postoji mogućnost da je vaš ispitivač bio "tolerantniji".

A tvoja poslednja rečenica upravo objašnjava besmisao ove priče i ono što sam ja objasnio da se mora krenuti od temeljne obuke i znanja pa tek onda resto...

Tako da mislim da se u globalu svi slažemo oko nekoliko stvari:

- Polaganje ne sme biti ofrlje i lako kako je to slučaj sada
- Obuka mora biti adekvatna i omogućena
- Literatura mora biti obezbeđena, čitka i precizna (ovo čitka odnosi se na zbunjujuće delove u udžbenicima koji su iz 1456. godine, sa sve delovima koji se tiču i morskog saobraćaja koje navodno ne treba učiti)

Kompletna ova materija kao što reče budens, nije zezanje. U pitanju je ne život, nego životi i sa time nema zezanja.