Autor Tema: POREZ na motor  (Pročitano 4196 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
POREZ na motor
« poslato: 08, 02, 2020, 19:39:42 posle podne »
Zna li neko da ne trazim:

Na koliko KW vanbrodskog motora skace porez na registraciju camca?
Marke

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: POREZ na motor
« Odgovor #1 poslato: 08, 02, 2020, 20:01:32 posle podne »
Марке, питање ми није јасно.
На сајту Удружења наутичара "Моја лађа"

https://www.udruzenjenauticara.org/tabela-poreza-na-upotrebu-plovila/

дата је таблица пореза који се плаћа приликом регистрације, зависно од типа чамца (са или без кабине) и снаге мотора.
Постоји само један додатак, а то је обавезно осигурање за моторе изнад 15 киловата.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Van mreže dragand

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 118
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Hanter
  • Brod tip: Smederevac
  • Marina: Grocka
  • Veličina: 6m
Odg: POREZ na motor
« Odgovor #2 poslato: 08, 02, 2020, 22:45:42 posle podne »
Ni meni ništa nije jasno. Da li može da se registruje čamac a da se u plovidbenu ne upiše motor. Zašto pitam. Kupio sam čamac posebno, nov tek napravljen sa svom dokumentacijom potrebnom za registraciju i zasebno sam kupio motor 6ks. Da li moram ili ne da upisujem i motor da bih registrovao čamac?

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: POREZ na motor
« Odgovor #3 poslato: 08, 02, 2020, 22:56:39 posle podne »
Dragannd

Одговор је кратак - не морате уписати мотор у пловидбену дозволу. Чамац, ако по својој дужини улази у групу за коју је регистрација обавезна, може да се региструје без мотора.

До проблема долази ако вас на води, у чамцу, заустави овлашћено лице и провером докумената утврди да мотор није уписан.
Уколико се утврди да је мотор ваш, ви сте у прекршају за који је предвиђена казна.

У таквим случајевима појединци се ваде причом да су мотор узели на пробу пре куповине, да мотор припада неком пријатељу, супрузи... На крају, тај мотор мора имати свог власника и мора се уписати у нечију пловидбену.
Све је то непотребно малтретирање.

Неко ће рећи да се то никад неће десити али таквих ситуација је било.

Моја препорука: ако имате чамац и имате мотор који ћете користити на њему, региструјте једно и друго у складу са законом и уживајте на води не смишљајући начин како да доскочите законодавцу.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Van mreže dragand

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 118
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Hanter
  • Brod tip: Smederevac
  • Marina: Grocka
  • Veličina: 6m
Odg: POREZ na motor
« Odgovor #4 poslato: 08, 02, 2020, 23:49:05 posle podne »
Hvala. Registrovaću naravno i motor i čamac. I motor ima sve papire tako da nemam problem sa tim. Pitao sam čisto informativno. Imam problem samo s tim da li će produžavati rok za zamenu dozvole za upravljanje čamcem ... i šta će se  dešavati u vezi toga. Do pre mesec dana nisam ni zznao da je trebalo zameniti dozvolu .. JBG ovde mogu i da ti oduzmu trajno stečeno pravo ....

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: POREZ na motor
« Odgovor #5 poslato: 09, 02, 2020, 07:42:01 pre podne »
Драгане, драго ми је што видим да исправно размишљате јер и ја, као и доста вас других, мислим да је законско решење да ималац дозволе губи дозволу уколико закасни са заменом - противно закону. Посебно што ни ја нигде у средствима јавног информисања нисам наишао на благовремено обавештење о томе (осим што смо ми на нашем самту писали о томе у августу прошле године). Мислим да нико нема права да било коме ускраћује раније стечено право.

Међутим, у нашој земљи овакве ствари су постале пракса, па је тако држава пензионерима отела део пензије, власницима некретнина изграђених без грађевинске дозволе забранила продају истих (а при том уредно наплаћује тим истим грађанима порез на имовину за те објекте) и тд.

Ипак, ако би свако самостално одлучивао о томе шта хоће а шта неће убрзо би настао прави хаос (мислим да смо ми већ закорачили у њега једном ногом). Уместо тога, треба да се трудимо да ми, као грађани поштујемо своје обавезе и да тражимо законске могућности да неке очигледне неправде и грешке исправљамо.

Ја сам пре три недеље, испред Удружења наутичара "Моја лађа" послао допис капетанији с питањима и молбом да се омогући подношење захтева за замену дозвола и у наредном периоду, на који још нисам добио званичан одговор. Намеравам да сад тај захтев пошаљем у надлежно министарство...
Можда то личи на оно што је радио Дон Кихот али ја верујем да то има смисла.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Van mreže dragand

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 118
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Hanter
  • Brod tip: Smederevac
  • Marina: Grocka
  • Veličina: 6m
Odg: POREZ na motor
« Odgovor #6 poslato: 09, 02, 2020, 08:44:59 pre podne »
Zahvalni smo na vašem trudu. Molim vas obaveštavajte nas ukoliko dodje do neke promene. Koliko sam shvatio ima nas dosta koji nismo izvršili zamenu upravo zbog informacije koja nije u javnosti propraćena kako treba. Važno je da se reklamiranje koje kakvih rijalitija i td. ne preskače. Informacije od značaja za javnost izgleda da u ovoj državi nisu ni bitne.