Autor Tema: Dozvola za UMC  (Pročitano 59440 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan Grozni

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 8
  • www.mojaladja.com
Dozvola za UMC
« poslato: 01, 02, 2016, 09:03:10 pre podne »
Postovanje,

Vece mesecima bezuspesno pokusavam da nadjem info za polaganje ispita za UMC.
Da li iko zna kako to zaista ide, gde da se obrtatim itd....
Da stvar bude jos teza, zivim u inostranstvu i jako sam lilitiran sa vremenom kad dodjem u Srbiju tj. u Slankamen moj.....
Molim za pomoc....

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #1 poslato: 01, 02, 2016, 09:27:52 pre podne »
Do 2015 godine, svake godine je organizovano polaganje u Banovcima, obicno u Pustolovu.
Zbog promene uslova polaganja, prosle godine je polaganje kasnilo skoro 5 meseci od zakazanog datuma, tako da ne znam da li ce se ove godine odrzavati.
Sto se tice samog polaganja, za to je potrebno:
- Uplacene takse ( ako se dobro secam, prosle godine je bilo negde oko 10-11.000 dinara)
- Lekarsko uverenje
- Uverenje da si  plivac
Od ove godine bi trebalo da se primanjuje nova kategorizacija za dobijanje dozvola za upravljanje camcem. To je podeljeno na A i B kategoriju, ali kako ce sve to izgledati stvarno ne znam...

Van mreže Ivan Grozni

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 8
  • www.mojaladja.com
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #2 poslato: 01, 02, 2016, 10:10:35 pre podne »
Pozdrav komsija.

Hvala na odgovoru.
U kojoj si marini(ako nije tajna)?
Uskoro cu za Slankamen pa da popijemo kafu...

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #3 poslato: 01, 02, 2016, 10:21:17 pre podne »
Nema na cemu da se zahvaljujes, jer ti nisam dao bog zna kakve vredne informacije...
Ja sam u Nautickom Klubu Stari Slankamen, tamo do bolnice...
Sto se pica tice, uvek sam za, al kafu ne pijem jer mi je to tesko za stomak, pa cu umesto kafe rado popiti pivce :)

Van mreže nauticant

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 158
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #4 poslato: 02, 02, 2016, 18:42:20 posle podne »
Cuo sam da je doslo do promene propisa i da treba zameniti stare UMC dozvole za nove. Nove imaju ograniceni rok/broj godina vazenja, a od 65 godine vlasnik ce morati da prilaze lekarsko uverenje za produzenje na svake tri godine. Dakle nove UMC dozvole nisu trajne kao sto su bile. Osim toga, morace posebno da se vadi medjunarodna dozvola. Ima li neko konkretniju inf?

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #5 poslato: 02, 02, 2016, 20:35:04 posle podne »
Umesto da ukinu ovo registrovanje svakog camcica oni smislili kako ce jos malo da uzmu para. Necu da menjam to makar mi uzeli camac. I camac cu da registrujem na neku drugu zemlju. Hocu da probam i prikolicu da registrujem u inostranstvu, pa da vadim privremene tablice kad vucem jednom godisnje. Koliko su me izmaltretirali ove godine.

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #6 poslato: 02, 02, 2016, 20:36:42 posle podne »
Smisao propisa i pravila je funkcionisanje i bezbednost, a ne da se nadrpa drzava i korumpirani sluzbenici

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #7 poslato: 03, 02, 2016, 21:03:22 posle podne »
Postovanje,

Vece mesecima bezuspesno pokusavam da nadjem info za polaganje ispita za UMC.
Da li iko zna kako to zaista ide, gde da se obrtatim itd....
Da stvar bude jos teza, zivim u inostranstvu i jako sam lilitiran sa vremenom kad dodjem u Srbiju tj. u Slankamen moj.....
Molim za pomoc....

Иване Грозни,
Нисам стигао раније да покушам да дам макар делимичну информацију. Покушаћу сада, у најкраћем...

Постоји Правилник о условима које морају да испуњавају лица за управљање чамцем, пловећим телом или плутајућим објектом, програму и начину полагања стручног испита ...(има још)
Објављен је у Службеном гласнику РС бр. 86/2014.

Правилник је прилично дугачак али основно што треба да зна неко ко би желео да добије дозволу за рекратвно бављење наутиком, било би отприлике ово:

Član 3
Čamcem može da upravlja lice koje je steklo dozvolu za:
1) upravljača čamcem kategorije A;
2) upravljača čamcem kategorije B.
Lice koje je steklo dozvolu za upravljača čamcem kategorije B može da upravlja i čamcem kojim može da upravlja lice koje je steklo dozvolu za upravljača čamcem kategorije A.

Član 4
Dozvolu za upravljača čamcem kategorije A stiče lice koje:
1) je navršilo 16 godina života;
2) ima državljanstvo Republike Srbije ili prebivalište, odnosno odobren privremeni boravak u trajanju od najmanje šest meseci u Republici Srbiji;
3) fizički i psihički sposobno da upravlja čamcem;
4) zna veštinu plivanja;
5) položilo stručni ispit i steklo uverenje o položenom stručnom ispitu;
6) na osnovu položenog stručnog ispita steklo dozvolu za upravljača čamcem kategorije A.

Dozvolu za upravljača čamcem kategorije B stiče lice koje:
1) je navršilo 18 godina života;
2) ima državljanstvo Republike Srbije ili prebivalište, odnosno odobren privremeni boravak u trajanju od najmanje šest meseci u Republici Srbiji;
3) je fizički i psihički sposobno da upravlja čamcem;
4) zna veštinu plivanja;
5) je položilo stručni ispit i steklo uverenje o položenom stručnom ispitu;
6) je na osnovu položenog stručnog ispita steklo dozvolu za upravljača čamcem kategorije B.

Dozvolu za upravljača čamcem kategorije B stiče i lice koje je steklo zvanje upravljača i rukovaoca čamca po ranijim propisima.
Dozvolu za upravljača čamcem kategorije B stiče i lice koje je steklo zvanje mornara na plovećem postrojenju po ranijim propisima.
Dozvolu za upravljača čamcem kategorije B stiče i lice koje je steklo ovlašćenje o osposobljenosti člana posade brodova trgovačke mornarice u skladu sa propisom kojim se uređuju zvanja i uslovi za sticanje zvanja i ovlašćenja članova posade brodova trgovačke mornarice.


Član 5
Čamcem za sopstvene potrebe dužine do sedam metara i snage pogonskog uređaja do 15 kilovata (u daljem tekstu: kW) može da upravlja lice koje je steklo dozvolu za upravljača čamcem kategorije A.
Čamcem za sopstvene potrebe dužine od sedam do 20 metara i snage pogonskog uređaja veće od 15 kW može da upravlja lice koje je steklo dozvolu za upravljača čamcem kategorije B.


Program stručnog ispita

Član 6
Program stručnog ispita za upravljača čamcem kategorije A obuhvata sledeće oblasti, i to:
1) plovidbeni propisi na unutrašnjim vodama;
2) osnovi navigacije;
3) poznavanje motora;
4) osnovi pružanja prve pomoći.

Program stručnog ispita za upravljača čamcem kategorije B obuhvata sledeće oblasti, i to:
1) plovidbeni propisi na unutrašnjim vodama;
2) osnovi navigacije;
3) plovila i njihovo korišćenje;
4) poznavanje motora;
5) konstrukcija i oprema plovila i slaganje tereta;
6) radiotelefonska služba;
7) osnovi pružanja prve pomoći.

Član 7
Sadržinu oblasti iz člana 6. ovog pravilnika čine:
1) Plovidbeni propisi na unutrašnjim vodama: pravila plovidbe; zvučni i optički znaci u plovidbi i stajanju; propisi o plovidbi na pojedinim delovima unutrašnjih voda; saopštenja brodarstvu; red u pristaništima i prostorima na vodi za sport i rekreaciju; propisi o čamcima, plovećim telima i plutajućim objektima; zastave; nadzor nad bezbednošću plovidbe; nadležnost lučke kapetanije;
2) Osnovi navigacije: poznavanje plovidbenih karata, njihovo čitanje i upotreba; postupanje pri susretanju, mimoilaženju i preticanju; izbegavanje sudara; manevrisanje u plovidbi; plovidba u otežanim uslovima (prirodne i veštačke smetnje - magla, kiša, sneg, vetar, uski prolazi, mostovi, kablovi i dr); manevrisanje u prevodnicama, lukama i pristaništima; vremenska prognoza i vodostanje na unutrašnjim vodama; uticaj vetra i vodene struje na plovidbu;
3) Plovila i njihovo korišćenje: vrsta, materijali i način gradnje plovila, kao i održavanje; oprema i uređaji; krma i krmarenje; sredstva za gašenje požara i postupak u slučaju požara; prodora vode, nasukivanja i pada lica u vodu; sidrenje i vezivanje plovila; pomoć u slučaju nepredviđenih događaja i upotreba opreme za spasavanje; sprečavanje zagađenja sa plovila;
4) Poznavanje motora: osnovni pojmovi o radu motora; benzinski i dizel motori; priprema motora za pogon; upućivanje i zaustavljanje motora; kontrolni instrumenti na motoru i kontrola rada motora; vrste hlađenja i podmazivanja motora; kontrola i održavanje akumulatora; otklanjanje manjih kvarova na motoru; vrste goriva; mere predostrožnosti pri uzimanju i upotrebi goriva;
5) Konstrukcija i oprema plovila i slaganje tereta: glavni delovi plovila; oprema palube; palubni uređaji; glavne dimenzije plovila, nadvođe, gaz; osnovni pojmovi o stabilitetu plovila; osnovni pojmovi o pramčanoj i krmenoj pretezi; način ukrcavanja - iskrcavanja; smeštaj zapaljivih materija;
6) Osnovi pružanja prve pomoći: mehanički i toplotni izvori povreda na plovilu; prva pomoć kod povrede (preloma, sunčanice, davljenja u vodi, opekotina, postupak veštačkog disanja, sredstva za pružanje prve pomoći);
7) Radiotelefonska služba: isprave brodskog radiotelefonskog uređaja; služba bdenja; rad u luci; nadzor i inspekcija; smeštaj radiotelefonskog uređaja; delovi radiotelefonskog uređaja; mere protiv smetnji, identifikacija i pozivni znakovi; opšti postupak za uspostavljanje veze; signali za opasnost; poziv i poruka o opasnosti; signali i poruke o hitnosti i signali i poruke o bezbednosti; red prvenstva u radio saobraćaju; provera radiotelefonskog uređaja pre puštanja u rad; praktično rukovanje radiotelefonskim uređajem.
Kao izvori i literatura za pripremanje predmeta: plovidbeni propisi na unutrašnjim vodama, koriste se zakon kojim se uređuje plovidba i luke na unutrašnjim vodama, uredba kojom se uređuju pravila plovidbe na unutrašnjim vodnim putevima, drugi odgovarajući propisi kojima se uređuje plovidba, priručnici za polaganje stručnog ispita za upravljanje čamcem.

Član 8
Praktični deo stručnog ispita za upravljača čamcem obuhvata upravljanje čamcem u plovidbi, pristajanje, sidrenje i izvezivanje, rukovanje opremom i uređajima, pripremu, upućivanje, kontrolu rada i zaustavljanje motora.

Način polaganja stručnog ispita

Član 9
Pismena prijava za polaganje stručnog ispita podnosi se nadležnoj lučkoj kapetaniji, odnosno ispostavi lučke kapetanije.
Prijava za polaganje stručnog ispita sadrži ime i prezime, datum i mesto rođenja, prebivalište, naznačenje kategorije čamca za koju se prijavljuje polaganje ispita, kao i registarski broj lične karte za državljane Republike Srbije, odnosno lične karte za strance ili putne isprave za strane državljane.
Uz prijavu podnose se dokazi da kandidat ispunjava uslove za polaganje stručnog ispita, i to:
1) fotokopija lične karte za državljane Republike Srbije, odnosno lične karte za strance ili putne isprave za strane državljane;
2) lekarsko uverenje da ispunjava uslove za upravljanje čamcem;
3) dokaz da zna veštinu plivanja;
4) dokaz o uplati sredstava na ime troškova polaganja stručnog ispita i administrativne takse.

Član 19
Na zahtev lica koje je steklo dozvolu za upravljača čamcem u skladu sa odredbama člana 17. ovog pravilnika, Lučka kapetanija Beograd izdaje Međunarodnu dozvolu za upravljača plovilom za rekreaciju u skladu sa odredbama Rezolucije Ekonomske komisije Ujedinjenih nacija za Evropu broj 40.
Međunarodna dozvola za upravljača plovilom za rekreaciju iz stava 1. ovog člana, izdaje se bez polaganja dodatnog stručnog ispita.


Član 25
Rok trajanje dozvole za upravljača čamcem i Međunarodne dozvole za upravljača plovilom za rekreaciju je deset godina od dana izdavanja.
Rok trajanja dozvole koja se izdaje umesto dozvole koja je izgubljena, oštećena, ili koja je izdata po ranijim propisima je isti kao i rok do kada je važila ta dozvola, odnosno najviše deset godina od dana izdavanja.

Član 26
Dozvola se produžava na rok od najviše deset godina.
Lice, uz zahtev za produženje dozvole, podnosi dozvolu kojoj je istekao rok važenja, dve fotografije veličine 35x30 mm, fotokopiju lične karte i dokaze o uplati administrativne takse za izdavanje dozvole i naknade za obrazac dozvole.
Licu koje je navršilo 65 godina starosti, dozvola se produžava na tri godine.
Licu za koje je na lekarskom pregledu utvrđeno da ima izvesne fizičke ili psihičke nedostatke koji nisu predstavljali smetnju za izdavanje dozvole, ali postoje izgledi da će se njegovo zdravstveno stanje pogoršati kroz kraće vreme, dozvola se produžava do roka do kojeg važi lekarsko uverenje.
Lica iz st. 3. i 4. ovog člana, uz zahtev za produženje dozvole, pored dokaza iz stava 2. ovog člana prilažu i lekarsko uverenje koje nije starije od šest meseci.


Ако се одлучите да изађете на испит, онда треба да поднесете захтев - Пријаву за плагање стручног испита, у којој ћете назначити за коју дозволу желите да полажете (А или Б) и приложите све што је наведено у члану 9.

Уз то, наравно, треба да платите и неке таксе.

- уплатница на 6.310,00 динара на име трошкова полагања испита (жиро рачун: 840-1562845-88; модел 97; позив на број: 5114810АФ10450742321; прималац: Приходи органа и организација)

- уплатница на 770,00 динара на име администативне таксе (прималац Буџет РС; жиро рачун: 840-742221843-57; модел 97; позив на број: 50-016.

Ето, надам се да сад знате мање више све оно што је важно у вези с вашим питањем. Срећно!

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #8 poslato: 03, 02, 2016, 21:10:54 posle podne »
Cuo sam da je doslo do promene propisa i da treba zameniti stare UMC dozvole za nove. Nove imaju ograniceni rok/broj godina vazenja, a od 65 godine vlasnik ce morati da prilaze lekarsko uverenje za produzenje na svake tri godine. Dakle nove UMC dozvole nisu trajne kao sto su bile. Osim toga, morace posebno da se vadi medjunarodna dozvola. Ima li neko konkretniju inf?

Ово што је Наутикант написао тачно је али можда још ово да се каже:

Дакле, старе дозволе на којима не постоји датум докле важе, важе до године у којој власник дозволе пуни 65 година. Тада УМЧ мора да оде на лекарски преглед и добија (или не добија) дозволу са краћим роком, зависно од здравственог стања.

А што се тиче међународних дозвола, погледајте у одговору који сам припремио за Ивана Грозног, у делу Начин полагања, у члану 19.

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #9 poslato: 03, 02, 2016, 21:28:30 posle podne »
Svidelo mi se ono, plovece telo i plutajuci objekat.
Verovatno treba dozvola za onog gustera na duvanje za decu.

Van mreže Ivan Grozni

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 8
  • www.mojaladja.com
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #10 poslato: 04, 02, 2016, 13:49:17 posle podne »
Hvala na odgovorima.
A sada jos jedno pitanije...
Sa adresom sa prijavljen u Staroj Pazovi. Znaci li to da moram u Kapetaniju NS(ili koja je vec nadlezna) ili moze bilo koja?

U tekstu veli nadlezna....

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #11 poslato: 04, 02, 2016, 14:07:20 posle podne »
Hvala na odgovorima.
A sada jos jedno pitanije...
Sa adresom sa prijavljen u Staroj Pazovi. Znaci li to da moram u Kapetaniju NS(ili koja je vec nadlezna) ili moze bilo koja?

U tekstu veli nadlezna....


Надлежност капетаније по месту пребивалишта битна је само за регистрацију пловила. Није ми познато да постоји било какво условљавање у том смислу за полагање испита. Ипак, Стара Пазова је у надлежности Капетаније Нови Сад па је и логично тамо се обратити за даље информације.

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #12 poslato: 09, 02, 2017, 15:24:44 posle podne »
Čiča je pre par godina -2011kada sam regisrovao jedrilice uPA promenio i dozvolu , a polagao sam pre 30setak god i na njoj piše : Uverenje o položenom stručnom ispitu za sticasnje zvanja upravljača -rukovaoca čamca, i ništa drugo nema sem datuma polaganja i stavke izslužbenog glasnika -član 12. E sada jel mogu ja naleto da se legalno vozam po GR a imaću punih 64god. Takođe bih zamolio gospodina LSI-a pošto je on izgleda " najpotkovaniji" da me nauči kako da dovedem belu lađu kada kupim sa Sicilije u GR pošto nemam međunarodnu., Unapred zahvalan

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #13 poslato: 10, 02, 2017, 10:45:43 pre podne »
Тангабраво, наше старе дозволе су важеће до њиховог истека - по новом закону то је до навршене 65. године живота. После тога, морају се заменити новим, уз испуњење осталих услова (лекарски преглед).

Приликом замене, можете тражити да вам издају дозволу за пловидбу нашим водама (ово иде аутоматски) или, уз посебан захтев, да вам издају и међународну.

Приликом издавања те међународне, треба водити рачуна о стварима о којима смо пре неколико дана писали у некој од тема, да ли међународна важи само у приобаљу или и у међународним водама (нисам имао времена да се распитам о томе).


Што се тиче другог питања, осим што бих се захвалио на комплименту, не бих се усудио да дајем предлог за премештање лађе из вода Сицилије до грчких вода.

Пре свега, не знам величину и тип лађе, да бих могао да се распитам код неких мојих шпедитера који имају искуства с транспортом једрилица које на палубама великих транспортних бродова власници премештају с краја на крај света.

Друго, не знам из које луке на Сицилији би лађа кренула и где би јој било одредиште.

На ово питање би одговор ипак требало да вам да неко други, много искуснији, неко ко је препловио много километара а не неко као што сам ја - само заљубљеник у воду.
Ја сам срећан што сам у животу успео да остварим бар део дечачког сна о пловидби - у сновима сам опловио свет много пута, а на јави ...
Па, ето ме у Сланкамену и ту ћу се возикати још ово мало што ми је Бог одредио.

Вама желим да на најједноставнији и најјефтинији начин стигнете лађом до одредишне луке у Грчкој и да нам о томе напишете лепу репортажу, пропраћену још лепшим сликама.

Ево, дочекасмо и да нам Капетан исприча своју причу о пловидби Дунавом, преко Црног до Средоземног мора, па сачекаћемо и на вашу.


Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Dozvola za UMC
« Odgovor #14 poslato: 12, 02, 2017, 16:36:13 posle podne »
LSI zahvaljujem na pomoći samo  izgleda da ja nisam bio dovoljno jasan , naime ja bih lično bio za kormilom , naravno uz sposobnu posadu i kao kapetan odgovoran za sve , a krenulo bi se iz Palerma pa negde do Kefalonije, otprilike. Ovde sam video razne podatke o dozvolama a zadnje što je meni poznato je bilo da naša sara važi za čamce do 15m dužine i težine do 15BRT. pa mi sada uopšte nije jasno šta ja treba da posedujem da bi vozio čamac do47 stopa svuda po Mediteranu. Video sam neke ponude za obuku i polaganje od 500€ a to kao za skipera , a mene koliko služi pamet grandpa nemoram da budem skiper da bih upravljao čamcem u mom vlasništvu. Izvinite što sam davež ali stvarno su zamrsili ko luda predenje. Unapred hvala