Autor Tema: Pasara  (Pročitano 9921 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Duško

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Yaffa
  • Brod tip: Elan pasara
Pasara
« poslato: 26, 12, 2015, 23:06:54 posle podne »
Od letos imam pasaru, a od pre par meseci i nov motor.Od tada i krecu slatki problemi .Naime, pasaru sam kupio sa tomos cetvorkom, sve j bilo ok, dok nisam zamenio motor za tohatsu 8 hp four-stroke. Motor je dosta tezi, a i ja sam hvala bogu preko sto kg ...Kada sam sam na camcu prednji kraj se dosta podigne, dok je zadnji skoro potopljen, tako da ne mogu da vozim pod punim gasom.Neko mi je posavetovao da opteretim prednji kraj, sto sam i uradio sa nekom betonskom plocom od oko 30 do 40 kg, sto je bolje ,ali i dalje ne onako kako bih zeleo.Ako neko ima neki savet, dobro bi mi dosao...Da li da kupim krilca za motor, ili da pravim stabilizatore...Naravno,treba mi dobar i jeftin predlog ahahahaha .
« Poslednja izmena: 18, 08, 2016, 00:34:26 pre podne Duško »

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Elan pasara,problem sa trimovanjem
« Odgovor #1 poslato: 26, 12, 2015, 23:57:41 posle podne »
Nemam pametan odgovor, ali pasara ti je jako lepa :)
Da li je na tom motoru duga noga? Ovaj trim kao na slici, baš ne bi trebao da zaranja krmu već suprotno... Znaš li težinu motora?
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Elan pasara,problem sa trimovanjem
« Odgovor #2 poslato: 27, 12, 2015, 00:03:02 pre podne »
Pade mi na pamet, pa njima zna da se napuni duplo dno vodom i da ih jako oteža, to možeš da znaš verovatno tek nakon vađenja. Možda zbog toga ona toliko uranja u vodu
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Elan pasara,problem sa trimovanjem
« Odgovor #3 poslato: 27, 12, 2015, 08:19:32 pre podne »
Душко, многи од нас на својим чамцима имају такву надоградњу. Имам је и ја. Ево шта је моје искуство.

Ја сам имао исти проблем: ниски бокови чамца, велика тежина на крми и при јачем гасу крма би просто "нестала" у води. При јачем гасу мотор је бацао воду на крму.
Онда сам направио платформу с носачем за мотор у центру, слично као и на вашој слици.

Резултат - све док у прамчану комору нисам унео тегове (три комада од по 20 кг) чамац нисам успео да исправим. Шта више, мислим да то одмицање мотора од крмене плоче само још појачава ефекат урањања крме јер се на тај начин повећава крак силе којом мотор својом тежином делује због одмицања од тежишта чамца.

Међутим, платформе које сам направио с обе стране носача мотора показале су се веома корисним.
Веома су практичне јер ако је потребно нешто урадити на мотору (преконтролисати уље, погледати карбуратор и сл.), имате где да ставите ногу и да без икаквих проблема то обавите. Практичне су и за улазак и излазак из воде (кад мотор не ради!).

Дакле, мислим да је надоградња корисна али да се њом не решава питање урањања крме. Да би платформа подигла крму требало би уместо платформе у облику плоче направити платформу у облику затворених, плутајућих комора с обе стране мотора, које би као неки пловци плутале и подизале крму.

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Elan pasara,problem sa trimovanjem
« Odgovor #4 poslato: 27, 12, 2015, 10:47:20 pre podne »
Ako staviš motor na platformu još više će ti tonuti krma.. optereti pramac sa još 30-40kg i to je to..
Dunav je moje more.....

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Elan pasara,problem sa trimovanjem
« Odgovor #5 poslato: 27, 12, 2015, 13:52:26 posle podne »
Ta kabina i kokpit su preteski za to korito(nije fabricki predvidjena kabina) potopljena je u vodu(teza je) vise nego obicno i remeti ti tezista ...Na sl br4 i tomos ti stoji pod uglom da joj ne bi dizao pramac a ta pasara i u originalu(bez kabine) samo sa tomosom ima tenziju uzdizanja pramca (brze ide kad neko sedne napred)uzrok je uska vitka i uzdignuta krma...sa jacim i tezim motorom je to puno izrazajnije...najjeftiniji pokusaj ublazavanja problema                                                                                                                       
                                                                                          1)teret u pramcu
                                                                                          2)dodatna kavitaciona  ploca motora(profilisana)
                                                                                          3)"spojler" krmenog zrcala(i to sa blagim kontra svancom)
                                       za sve ostalo drugo bolje gledaj vecu pasaru...elanovoj fali bar 100 lit volumena u krmi da bi to bilo kako treba 
                                                                                          4)da ceo camac produzis nazad pocevsi od kraja kobilice pa bar 1m????
     PS  te platforme nazad zaboravi tebi prakticno treba motor da pridje unutra...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Elan pasara,problem sa trimovanjem
« Odgovor #6 poslato: 27, 12, 2015, 16:54:02 posle podne »
Taj čamac ide tako s takvim motorm, bez spojlera na samom čamcu neces puno toga napraviti

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Elan pasara,problem sa trimovanjem
« Odgovor #7 poslato: 27, 12, 2015, 21:12:38 posle podne »
Ne znam da je tako nesto elan iz begunja ikada pravio...ta pasara ima usku i vitku krmu i zato tako plovi...spojler ili ceo produzetak(na vl)najbolje resenje...procesljaj malo tu po forumu ima tih izrada spojlera i produzetaka...ili veca kavitaciona ploca bi isto pomogla (ali ne kao spojler)...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!