Autor Tema: Antifriz, konzervacija broda i ekolosko cuvanje reka/mora/jezera - VAZNO za sve!  (Pročitano 6013 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
  Prijatelji vode,
 
  Kao inzenjer, uglavnom cu pisati tehnicke teme (mada kad zaplovim, mozda se i to promeni), ali evo dacu u ovoj tehnickoj temi i mali doprinos ekologiji zarad opsteg dobra svih nas.

  O konzervaciji vec jako puno znate i puno ste pisali, pa necu sada prolaziti kroz sve detalje, vec cu posvetiti paznju samo delu konzervacije koji se tice tehnicke i/ili pitke vode, kao i sistemu hladjenja motora (spoljasnjom - recnom ili morskom vodom).
  Najpre hocu da vas uputim da postoje dve vrste antifriza:
  a) Otrovni antifriz na bazi etilen glikola (to je onaj za koji svi znamo i koji sipate u motor i ima svuda da se kupi) (tu spadaju i G11, G12, ...)
  b) Neotrovni antifriz na bazi polipropilen glikola (koristi se u prehrambenoj industriji, u sistemima grejanja gde ima dece,...) - manje poznato ljudima, ali je potpuno dostupno i ima ga i u Beogradu npr u Etaz-u (prodavnice specijalizovane za
      sisteme grejanja)

  Otrovni antifriz je sladunjavog ukusa, jako je otrovan i u malim kolicinama i zato mu se dodaju i aditivi koji izazivaju povracanje u slucaju da se proguta!!! Otrovni antifriz izaziva zagadjenja sredine!!! Neotrovni antifriz nema ukus i ima miris manjeg intenziteta, ali ne zagadjuje okolinu i ne izaziva smrtnu opasnost u slucaju gutanja (neprivlacan je deci i ljubimcima). Pretpostavljam da sada vec mozete da naslutite da je ovo jako bitna i korisna informacija, kako za reke, mora, jezera, tako i za nauticare koji na svoja plovila dovode i decu i/ili kucne ljubimce.

  Sad cu preci na tehnicke detaljie:
  1. Kada je u pitanju tehnicka i/ili pitka voda, vecina vas verovatno prazni creva/cevi/ventile/cesme i rezervore. Medjutim, svi znamo da nije uvek moguce 100% isprazniti creva (pozeljno i produvati kompresorom za vazduh u tom slucaju) kao ni rezervoar. Koliko je to kriticno, zavisi od same zime i minimalnih temperatura. Sto se tice rezervoara, najzdravije je, ako je moguce izvaditi ga i odneti npr kuci, a ako to nije moguce isprazniti koliko je to moguce. Sto se tice cevi/sreva/ventila/cesmi ako zelite da budete 100% sigurni, sistem se moze napuniti neotrovnim antifrizom, a nakon sezone potrebno je isprati cistom vodom sistem. Ovo se odnosi na sve osim na rezervoar koji nije pozeljno puniti sa tim sredstvom jer ce doci do penusanja, a nikad necete moci to dobro da isperete, za razliku od creva/ventila/cesmi koji ce se odlicno oprati kada kroz njih pustite vodu pod pritiskom.

  2. Sto se tice hladjenja motora spoljasnom vodom, radi sprecavanja zagadjivanja okoline, pozeljno je za tu namenu koristiti neotrovni antifriz, jer svi znamo gde taj antifriz na kraju zavrsi. Kako sam i sam u marini koja se nalazi u rukavcu za koji ovde vecina koristi naziv "g..nara", a nisam ni jedini, zaista je to minimalna stvar koju svi mozemo uciniti da ne doprinosimo daljem unistavanju prirodnog dobra (apelujem i na ljude sa mora/jezera/...).

  3. Neki nauticari stavljaju izvesnu kolicinu antifriza i u kaljugu da se dodatno zastite, a ta voda preko kaljuzne pumpe, takodje, zavsrava u reci. Pored toga, na nekim plovilima, kaljuga je lako dostupna deci i/ili ljubimcima, tako da je to dvostruki razlog da onaj ko to radi koristi neotrovni antifriz.

  Znam da je ekologija dosadna tema, ali se zarad dobra svih nas, nadam da ipak necete preskociti ovu temu zbog te reci u naslovu.

  Pozdrav svima!

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Antifriz, konzervacija broda i ekolosko cuvanje reka/mora/jezera - VAZNO za sve!
« Odgovor #1 poslato: 26, 12, 2015, 22:01:17 posle podne »
Ниџо,

Хвала вам за овај текст. Мислим да је добро да има све више оних који размишљају о заштити животне средине. Ова тема и ваш текст никако нису досадни.
Посебно зато што сте указали на опасност од могућег тровања, а која се може избећи уз сасвим мало пажње и жеље да се учини мали напор да нам околина буде чистија и здравија.

Надам се да се нећете зауставити на овом тексту. И не дајте се обесхрабрити због могућих негативних коментара, јер и то је могуће. Посебно на интернету где се људи, скривени иза надимака, осећају слободни да дискутују о свему па и о ономе о чему баш ништа не знају.

Наша природа је прелепа и бори се некако против свих нас који као да се искрено трудимо да је упропастимо, а она нам враћа тако што се сама пречишћава, обнавља и увек нас изнова задивљује својом лепотом.