Autor Tema: Бимини тенде  (Pročitano 5320 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Бимини тенде
« poslato: 09, 12, 2015, 08:17:47 pre podne »
Нешто ме занима - видим на многим чамцима постављене тзв. Бимини тенде.

На некима је платно развучено на конструкцији од хромираног нерђајућег челика, код других је конструкција од алуминијума.
Које решење је боље?
Које су предности једног у односу на други материјал?

Само платно, колико видим углавном је танко, цирадно. Каква је заштита од кише?

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Бимини тенде
« Odgovor #1 poslato: 09, 12, 2015, 12:45:10 posle podne »
Prvo bas i nije tanko ciradno platno,barem ne na vecini. Sto se cevi tice tu ga inox tuce po svim kriterijumima a tako i cenom naravno. Alu cev je dosta jeftinija. Zastita od kise zavisi od toga kako je montirana tenda,generalno nije neka posebna ali neces biti mokar,sve ti je jasno

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Бимини тенде
« Odgovor #2 poslato: 09, 12, 2015, 13:51:07 posle podne »
Rekao bih da i nije narocita zastita od sunca/kise na malom camcu, narocito u voznji.
Zato se i nisam odlucio za istu...

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Бимини тенде
« Odgovor #3 poslato: 09, 12, 2015, 16:52:38 posle podne »
Laki,
Moje misljenje je da je sasvim svejendo da li je aluminijum ili inox-a. Vazno je da dobro drzi tendu. Ove tende su u principu samo zastita od sunca, dok jako slabo mogu posluziti za zastitu od kise, narocito ako je sa vetrom. Sto se tice platna - to je stvar izbora: kvalitetnije platno ce duze trajati, ona kineska ko musema ce izgoreti za jednu sezonu od sunca...

Sto se cevi tice tu ga inox tuce po svim kriterijumima a tako i cenom naravno.
Nisam bas razumeo po kojim svim kriterijuma ( osim cene naravno ) inox tuce aluminijum? Bas bih voleo da cujem argumente...

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Бимини тенде
« Odgovor #4 poslato: 09, 12, 2015, 18:07:51 posle podne »
Pa ti si emotivno vezan za alu limenke pa se ne racunas,ali priznaces da je inox nesto jaci od alu cevi,sto naravno za ovu pricu i nije preterano bitno. Drugo ipak je lepsi od alu cevi ali i to moze biti stvar ukusa. Sto se mene tice bezobrazno mi je skup,ja sam u jednom trenutku hteo da pravim od obicne gvozdjurije ali sam ipak odustao od tog koncepta tende.

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Бимини тенде
« Odgovor #5 poslato: 09, 12, 2015, 18:35:13 posle podne »
Inox je definitvno ljepsi, nastavci koji spajaju inox tendu su ljepsi nego obicno oni plasticni koji se stavljaju na al cijevi. Sto se tice biminija...vise ukras nego nesto funkcionalno...ja ga imam ali kao dio kompletne tende pa ga skinem stranice ostane samo krov. Sunce tuce sa svih strana i obicno na malim čamcima nema neku funkciju...pomaze malo kod kise bez nekih vjetrova da ti bas ne pada na glavu...inace najcesce se koristi nauticko platno namjenjeno za takve stvari....

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Бимини тенде
« Odgovor #6 poslato: 09, 12, 2015, 21:23:33 posle podne »
broker975fx,
Da ja sam zaista vezan za alu limenke, ali zasto? Imao sam svakojake varijante plovila, od svakakvih materijala.Posto sam od onih lenjih, jedina varijanta koja je bila "sedi i vozi" bio je aluminijum, pa sam to maksimalno iskoristio. Da pojasnim: nema farbanja, smirglanja, rdje, ... Sasvim je normalno da na alu camcu imam i alu ograde, bitve, nosace tende, stube za penjanje, ...Nista nisu slabije od inoxa, naravno ako je uradjeno sve kako treba.
Ranije sam pare i pare bacio za inox i sada se cudim zbog cega??? OK, inox svetluca ko ogledalo, privlaci poglede, lepo je to, ... ali sve ovo moje od aluminijuma 100% vrsi istu ulogu, ni u kom delu nije nesigurnije, losije,... a jeftinije je da ne pricam koliko...I da ne zaboravim, taj inox je debljine nokta, obicno kineski i obicno posle pola godine pocne da rdja iznutra... Sto li, pojma nemam...


I da budem na kraju demokrata: Laki, ako ces da lovis sponzoruse - onda inox obavezno, ako je samo za ladovinu, moze i aluminijum.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Бимини тенде
« Odgovor #7 poslato: 09, 12, 2015, 21:35:27 posle podne »
...

I da budem na kraju demokrata: Laki, ako ces da lovis sponzoruse - onda inox obavezno, ako je samo za ladovinu, moze i aluminijum.


Куку, провалио ме овај а нисам ни рекао да хоћу за себе. Испаде ово као оно с пријатељима за јефтину нафту. Све се у овој земљи одмах сазна.

Van mreže sceka

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
Odg: Бимини тенде
« Odgovor #8 poslato: 09, 12, 2015, 21:48:45 posle podne »
Bimini top je prakticno obavezan deo opreme svih otvorenih camaca! Zato sto je tokom leta sunce neuporedivo jace na vodi i njegova namena je da vas barem malo zastiti od njega da ne bi vas i vase punike udarila suncanica. Njegova upotrebna vrednost na kisi je mala ili nikakva bez dodataka u vidu bocnih, prednje i zadnje strane ali se onda ceo komplet naziva "Camper canvas" i znacajno je skuplji (bimini top - par stotina USD a camper canvas - par hiljada USD, u zavisnosti od upotrebljenih materijala) i on dobro stiti i od vetra i od kise (kao sator).

Inox ili aluminijum je stvar licnog izbora (cena je najveci ogranicavajuci faktor). Ali ovde izborom jednog ili drugog materijala ne mozete puno pogresiti.

Platno je takodje stvar izbora ali je tu moguca greska u izboru veca. Dobar materijal odlikuje nepropustanje uv zracenja, postojanost boja, lako ciscenje, ...

Pored ovih glavnih delova treba obratiti paznju i na zatezace, oslonce, srafove, konac kojim je zasiveno platno, ... jer ti delovi hoce da brzo propadaju ako nisu kvalitetni.

Evo propagandnog filma jednog od najboljih proizvodjaca:



 hi

Van mreže HUMMER

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 85
  • Pol: Muškarac
    • HUMMER
  • Brod tip: Samogradnja metal
  • Marina: Jedriličarski klub Vojvodina NS
  • Veličina: 7x2
Odg: Бимини тенде
« Odgovor #9 poslato: 09, 12, 2015, 22:01:44 posle podne »
Lazo, jedan savet od majstora, da pravim sebi uvek bi bilo od Inoxa sa nautickim platnom podredjeno gabaritima samog plovila I naravno vlasnika plovila. Inace sluzi samo za sunce I to preko 30 stepeni I za onu bangavu kisu rosulju a kada naidje oluja bolje ga je skupiti ili ode sve u materinu... Jeste da je skuplja varijanta ali ko I sve u zivotu na kraju se isplati ili bar mislimo da je tako, vazno je uzivati...

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Бимини тенде
« Odgovor #10 poslato: 09, 12, 2015, 22:29:53 posle podne »
Lazo, jedan savet od majstora, da pravim sebi uvek bi bilo od Inoxa ..
Pa dobro, objasni zasto  majstor  to preporucuje? Koje su prednosti, sta je to toliko bolje,... Ne bezim da me neko ubedi da nisam u pravu, ali ajmo s argumentima, a ne samo sa zakljucima.

|Sceko, slazem se sa napisanim.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Бимини тенде
« Odgovor #11 poslato: 09, 12, 2015, 23:51:38 posle podne »
Inox ne rdja... Aluminijum RDJA (nemojmo da ulazimo u raspravu).. Galvanske struje sa ostatkom camca bolje prima inox (ako je metalni camac)...
Inox je lepsi , i trazi manje odrzavanja ..

Delovi razni spojke, uglovi, zglobovi ... sve se kod nas moze naci od inoxa...
Inoxa imas u Kosinoxu 304 i 316l pa koji voles... ako nastavis tim putem stizes i do Lestana gde ces naci nauticko platno cena mu je od 9 do 14 evra po kvadratu (ne racunaju na duzni metar(???) ) a imas i sve one spojke razne za palubu kod njih ... ili narucujes iz inostranstva, sto je takodje opcija  ...

Na kucnoj masini neces uspeti da zasijes ni nauticko platno, ni providni UV otporan PVC (takodje lestane)... to mora ona ozbiljnija masina ...

jeste lepo zezanje... ja racunao dal sam da radim dal da mi rade u grckoj ... i uradise mi u grckoj ... da sam imao masinu razmislio bih jos jedared... mada generalno sam sve uradio kako treba stim da nisam celu sezonu nasao 5 minuta vremena da promenim zglobove i onda sve to poprilicno nesrecno izgleda...

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Бимини тенде
« Odgovor #12 poslato: 09, 12, 2015, 23:56:49 posle podne »
Evo konkretno sta se meni desilo sa konstrukcijom od aluminijuma. Nagazio sam doticnu i iskrivila se totalno i prilikom jednog osrednjeg vetra su mi popucali sastavi koji su inace od plastike. Da napomenem da je tenda nije bila mala privreda. Inace aluninijum mnogo manje boli kad udari po glavi
Inace sto se camaca od aluminijuma tice vrlo su korektni mada iz licnog iskustva za mene je plastika bolja.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Бимини тенде
« Odgovor #13 poslato: 10, 12, 2015, 20:59:29 posle podne »
Хвала свима који су се потрудили да изнесу своја мишљења.
Мислим да сам добио доста информација и да ће бити од користи и неким другим, будућим власницима чамаца.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Бимини тенде
« Odgovor #14 poslato: 10, 12, 2015, 21:50:35 posle podne »
Kapetane,
Teoretski imas peticu.
Aj i ja necu u duboke diskusije, nek bude ko sto ti kazes... Ja cu se i dalje drzati aluminijuma, jer za razliku od tebe ne plovim morima, pa mi ne pravi probleme morska voda, so i sl. a ko zeli da bude u trendu i ko ima para nek kupuje sto mu je srcu drago...
Laki,
Ako ti je nesto pomogla ova tema- SUPER. Ako nije, popicemo neko pivo, pa ce mo pricati dalje ...