Autor Tema: Како се понаша...?  (Pročitano 3567 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Како се понаша...?
« poslato: 06, 12, 2015, 19:15:45 posle podne »
Некако ми се чини да је ова тема, "Искуства с воде" најпримеренија да поставим питање које ми се завртело у глави.

Често, готово редовно, прегледам огласе да видим шта има у понуди на овом нашем, српском, наутичком тржишту.

Заинтригирало ме како се понашају чамци типа Дунас, Биг Фут, Командер 18, Примус... с моторима мањих снага?
Видео сам у више огласа да их људи продају с моторима од 15, 25 или више коњских снага.

Има ли неко с нашег форума чамац као што су ови које сам навео, а да га погони мотором испод 10 КС? Како се понашају ти чамци с тим моторима? Колико троше, како су задовољни? Осећају ли разлику између вожње кад су у чамцу сами или их има троје-четворо или више?

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Како се понаша...?
« Odgovor #1 poslato: 06, 12, 2015, 20:12:50 posle podne »
Ove varijante klase Dunas (Aqva,Primus i sl) sa 10ks moze da se vozi, nema tu naravno glisiranja ali ide svakako bolje od klasicnong camca. Realno je malo to konja jer se nekako tacno oseti da tek kad krece ti vise nemas snage. Ja na Aqva lux imam Y20 dvotaknu i ide fino, mada stavljaju ljudi i po 30ks, meni je ovo vise nego dovoljno. Taj osecej je na Big Futu sa 15ks, camac tek na punom gasu krene donekle i tacno se oseti da mu fali snaga, yato ljudi i stavljaju na njega azdaje.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Како се понаша...?
« Odgovor #2 poslato: 11, 12, 2015, 14:41:49 posle podne »
Lsi sve to sto si nabrojao od camaca je manje vise slicno ili isto i svi bi se isto ili slicno(nista narocito)ponasali sa motorom male snage 4-6ks.Razlog je oblik krme i krmenog zrcala...svima je to manje vise izvedeno "gliserski"pa se puno bolje ponasaju na vodi sa 15-20ks ili vise.Za malu ks potreban je camac uze i malo vislje krme i puno vise "svancovan"u tabanu nazad.Ili pasara bez kabine ili od tabanasa(sto sam ja video) mislim tisa 9(valjda se tako zove).
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže BORA-D.T.D.

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 323
  • www.mojaladja.com
Odg: Како се понаша...?
« Odgovor #3 poslato: 23, 12, 2015, 12:15:54 posle podne »
Za motore male snage 2-5KS ovo je odličan čamac. Lagan, brz, upotrebljiv i trajan uz minimalno održavanje. Može se jednostavno i jetino izraditi od kompozitnog materijala šper-epoksidna smola-fiberglas.
Dužina    4,80m
širina       0,88m
gaz          0,10m
težina      41 kg
motor      2-5 ks
Ostali podatci i projekat pod nazivom 16' Ozarks float boat na linku http://boatplans.dk/boat_plans.asp?id=34
Ova danske firma  u nemačkoj  prodaje svoje projekte u kit verzijama na sajtu www.boatkits.de .
Za ovaj čamac kit od špera iznosi 559eur a kompletan kit je 679eur.