Autor Tema: Чарда "На крају света" - Аркањ  (Pročitano 5892 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Чарда "На крају света" - Аркањ
« poslato: 04, 12, 2015, 21:38:11 posle podne »
Многи од вас чули су за чувену чарду на обали Аркања коју је стари власник, Пера Вареника, иначе познат и као европски шампион у кувању рибље чорбе, уздигао на пиједестал, увео је у легенду...

Нема више деда Пере, нема више ни чарде.

У поступку реституције, манастиру у Ковиљу враћена је у посед земља на којој се налазила чарда. Нови стари власник земље одлучио је да чарду преуреди и реновира. А онда је, наводно, схватио да се реконструкција не исплати због трошности грађевине старе више од двесто година. И срушио је до темеља. Уз обећање да ће направити нову, бољу и старију од срушене.

Срушили су с чардом и успомене многих од нас који су тамо налазили храну за душу.
У тој чарди свирао ми је покојни чика Јаника Балаж са својим тамбурашима.
У ту чарду извео сам у прву шетњу своју ћерку кад је напунила тридесети дан свог живота; ту је, на крају чамца, на мом крилу, док су ми ноге биле у води,  уживала у топлом сунцу првих септембарских дана давне 1982. године.

Али, ових дана, сунце ме огрејало, срце ми заиграло. Чуо сам да је деда Перин син, Ђока Вареника, у непосредној близини, купио плац и отворио нову чареду са старим именом.
На отварању гости су били власници најпозантијих чарди дуж читавог тока Дунава у нашој земљи.

По њиховим речима, квалитет јела и пића је као што је и некад био. Још само да падне патина на нове зидове. Можда ће се поново у новој чарди са старим именом скупљати неки нови боеми, тражећи своје место под сунцем на обали овог лепог рукавца. Још нисам био, али сигурно ћу отићи.

А за оне који о тој чарди нису чули, ево једног лепог текста: http://www.vojvodinacafe.rs/content.php/169-Carda-na-kraj-sveta .

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Чарда "На крају света" - Аркањ
« Odgovor #1 poslato: 05, 12, 2015, 11:04:13 pre podne »
E najzad da čujemo i nešto lepo! A ti popovi što su srušili onu čardu stvarno su bez mozga, mogli su da sve ostave kako jeste a da pronađu način kako da i crkva ima koristi od toga.

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Чарда "На крају света" - Аркањ
« Odgovor #2 poslato: 05, 12, 2015, 12:45:00 posle podne »
E najzad da čujemo i nešto lepo! A ti popovi što su srušili onu čardu stvarno su bez mozga, mogli su da sve ostave kako jeste a da pronađu način kako da i crkva ima koristi od toga.


Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Чарда "На крају света" - Аркањ
« Odgovor #3 poslato: 05, 12, 2015, 12:46:50 posle podne »
Упс, ћорак.  56568

Van mreže bratsaja

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • bolje ispasti glup nego iz voza
    • jos nema ime
  • Brod tip: hand made,6 metara cistog celika
  • Marina: kod tasta u bašti
  • Veličina: 6
Odg: Чарда "На крају света" - Аркањ
« Odgovor #4 poslato: 06, 12, 2015, 01:04:04 pre podne »
Moram da kazem da je taj pop jedna dzukela i smrad i sve najgore rak ga pojeo dabogda.
Eto ja rekoh,nisam izdrzao,ako smeta neka admin obrise.
Količina ribolovačkog pribora obrnuto je srazmerna broju dana provedenih na vodi.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Чарда "На крају света" - Аркањ
« Odgovor #5 poslato: 06, 12, 2015, 07:41:44 pre podne »
Moram da kazem da je taj pop jedna dzukela i smrad i sve najgore rak ga pojeo dabogda.
Eto ja rekoh,nisam izdrzao,ako smeta neka admin obrise.

БратеСајо, и мени се срце цепало кад сам чуо да ће чарда бити срушена.
Питао сам се, зар ти људи никад нису чули како у свету љубоморно чувају кафане чији зидови су облепљени вековима? Зар нису чули за кафану у Бриселу стару 400 година или ону у Антверпену за коју тврде да има 600?
Ова наша је доста млађа али кроз шта су прошли ови наши крајеви и колико војски се прошетало, добро је да смо и ми као народ опстали, а камо ли једна грађевина.

Па ипак, клетва...
Не треба тако, БратеСајо.
Нисам сигуран да ћу добро цитирати али неко је рекао: "Опростимо им све што су учинили. Не због њих, већ да бисмо ми били мирни."