Autor Tema: Tko se razumije u sonar?  (Pročitano 19226 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #30 poslato: 19, 12, 2015, 23:05:53 posle podne »
... znači i da mi je sonar zapravo najkorisniji za merenje dubine i oblik dna.

Добро је ако је макар и само зато користан. Поготову нама који смо мало на води и не познајемо терен.
Али то би требало да покаже и неки јефтинији модле - да ли сам у праву?

Van mreže majstorli

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 27
  • www.mojaladja.com
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #31 poslato: 19, 12, 2015, 23:17:08 posle podne »
Mislim da si u pravu.Ja kad podesim onda fino vidim granje,rupe,panj...
Ne znam kako treba riba izgledat.Jos to nisam zakljucio a ne znam ni kako.Malo prije sam napisao kako vidim malu deveriku.
Ja sam prvo sebi narucio Lowrance 4x hdi koji je nesti jeftiniji od moga 5x pro.Trgovac veli da cu tesko vidjeti ribu jer vise je namjenjen za strukturu dna i ostalog.A ja pametan jos nadodam para i kupim 5x pro.

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #32 poslato: 19, 12, 2015, 23:21:21 posle podne »
Uopšte ne treba skuplji model za ispitivanje dna.
Dno može recimo biti muljevito i onda sonar pokazuje gornju liniju pa deo pod muljem pa na kraju samo dno a taj deo pod muljem "oboji" svetlijom nijansom.
To sam ispitao baš u Višnjici gde držim brod, tamo je mulj debeo skoro pa 2 metra a možda i više, kako gde. Došao sam do poteza gde sam čakljom dovatio mulj na pola metra a sonar je pokazao upravo takvu konfiguraciju, prva linija dna pa debeo sloj sivog pa na kraju crnu liniju "pravog" dna.

Što se tiče ribe mislim da on može da pokaže krupnu ribu na dnu, naročito soma ili šarana koji imaju običaj da "leže" dole s tim što som zna da se ukopa pa ga je onda teško detektovati. Za ostale ribe mislim da sonar nema mnogo smisla, one su sad tamo sad vamo i korisnije je tražiti panjeve i granje dole jer je veća verovatnoća da su tu negde i one.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #33 poslato: 19, 12, 2015, 23:28:13 posle podne »
Стварно, Љубо, за колико се најјефтиније може купити сонар који ће прецизно показати дубину и препреке на довољном растојању да човек може да заустави чамац, скрене или се врати уназад?
Ја сам, на пример, први пут ушао у канал иза Бајбока, преко пута марине, и кад сам с мојим Евинрудом распалио у напер који је био испод површине, а за који нисам знао, мислио сам да је крај света!
Због таквих ствари сам размишљао о сонару али још није дошао на ред.

Van mreže majstorli

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 27
  • www.mojaladja.com
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #34 poslato: 19, 12, 2015, 23:34:08 posle podne »
Mislim da nema tu spasa.Sondu montiras na zadnji kraj i kad naletis na nesto dok sonar detektuje ti si gotov.Treba sonar ispred namontirat ni onda se neces spasit jer kad skuzis na sonaru prepreku to je vec kasno za izbjec.

Van mreže majstorli

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 27
  • www.mojaladja.com
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #35 poslato: 19, 12, 2015, 23:41:30 posle podne »
Cim svane furim na Bosut da se smrznem u camcu.Samo ne znam sta cu postic jer nikako da ustimam sonar.Samo pokupit prehladu.
Najbolje da nekolik dana zaredom kupim sarana u ribarnici i donesem u birtiju.Samo velim kako mi sonar pomogo da upevam i odma cu naci kupca za sonar.Mozda i po vecoj cijeni nego sto sam ja kupio. hvauWJRFKLADSHF

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #36 poslato: 19, 12, 2015, 23:44:33 posle podne »
LSI, sonar ti nažalost ne može pomoći za to što misliš, za to trebaju dobre plovidbene karte.

Van mreže majstorli

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 27
  • www.mojaladja.com
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #37 poslato: 20, 12, 2015, 00:00:49 pre podne »
LSI, sonar ti nažalost ne može pomoći za to što misliš, za to trebaju dobre plovidbene karte.
thumbup

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #38 poslato: 20, 12, 2015, 02:15:22 pre podne »
Baci pogled ...



Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #39 poslato: 20, 12, 2015, 02:16:50 pre podne »
Ја сам, на пример, први пут ушао у канал иза Бајбока, преко пута марине, и кад сам с мојим Евинрудом распалио у напер који је био испод површине, а за који нисам знао, мислио сам да је крај света!
Због таквих ствари сам размишљао о сонару али још није дошао на ред.


LSI, tu ti ne pomaze obican sonar.. moras da kupis FronView sonar...
http://www.echopilot.com/products/echopilot-2d/

800 funti ....

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #40 poslato: 20, 12, 2015, 18:11:22 posle podne »
Sonar je koristan da vidimo dubinu i izbegnemo raznorazne sprudove kojih ima pogotovo kad su vode niske kao ove godine. Nikad sprud nije odsečen, uvek smo recimo u 5 metara dubine, pa tek onda ide 4, 3, 2.... Pogotovo što može da se podesi alarm kad udjemo u plitku vodu (ja držim podešeno na 2.5 metara) i baš taj alarm me je više puta spasio, tipa plovim satima, na pola sam Dunava, opustio se, zveram po obalama, a on počne da pišti... Za to mogu da posluže i najjeftiniji modeli, ja koristim garmin fishfinder 120 koji sam dobio sa brodom. Pogotovo je kod plastičnih čamaca zaniljiva opcija da se namontira iznutra u kabini i da pokazuje dno ispod pramca. Ovo je zgodno i kod pristajanja na nepoznatu obalu kad ne znamo konfiguraciju dna.

Što se šporova i sličnih prepreka tiče, tu kao što reče Ljuba, pomažu dobre karte, koje bar za Dunav postoje. Ovo dvoje u kombinaciji su i više nego dovoljno za bezbednu plovidbu.

Van mreže majstorli

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 27
  • www.mojaladja.com
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #41 poslato: 20, 12, 2015, 18:21:44 posle podne »
A eto ja kupio sonar iskljucivo radi ribe.Bosut znam skoro napamet gdje su prepreke,tvrdo ili muljevito.Svejedno camcom na vesla furim.Ocekujem da mi sonar otkrije gdje se riba skriva,a onda cu razmisljat kako je uhvatit.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #42 poslato: 20, 12, 2015, 19:25:59 posle podne »
majstorli ... baci se na Youtube , postoji dosta snimaka koji objasnjavaju upotrebu sonara, kao i objasnjavanje kako prepoznati /razaznati ribu od drveta...
ujedno to sto poznajes Bosut, ce ti samo pomoci da pre pocnes da razaznajes sta je riba a sta nije ... kao i za sve potrebno je iskustvo ...

Van mreže majstorli

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 27
  • www.mojaladja.com
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #43 poslato: 20, 12, 2015, 19:57:19 posle podne »
majstorli ... baci se na Youtube , postoji dosta snimaka koji objasnjavaju upotrebu sonara, kao i objasnjavanje kako prepoznati /razaznati ribu od drveta...
ujedno to sto poznajes Bosut, ce ti samo pomoci da pre pocnes da razaznajes sta je riba a sta nije ... kao i za sve potrebno je iskustvo ...
E pregledao sam stvarno previse tih snimaka i vidim da se moze ustimat da se sve fino vidi,ali nigdje nisam nasao upute iskljucivo za sonar kao moj

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #44 poslato: 20, 12, 2015, 20:05:19 posle podne »
teko da ces na netu naci uputstvo stelovanja tvog modela za reku Bosutu....  6589

trik je u tome da ti prema svom licnom afinitetu nastelujes sistem ... i da tacno znas sta dobijas ... a tu je PRAKSA najbitnija ..