Autor Tema: Tko se razumije u sonar?  (Pročitano 19228 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #15 poslato: 16, 11, 2015, 10:39:32 pre podne »
Moram da se složim  114

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #16 poslato: 16, 11, 2015, 14:53:25 posle podne »
Jbg sad dao čovjek pare...nema natrag...a ne znam sta bi koji urac babusku trazio sonarom...baci saku dvije hrane i ako je tu pecaces....vise manje s njim s posluzi da nadjes nekakve depresije na samom dnu ili zanimljivo granje gdje bi mogao hraniti i pecati...

Van mreže majstorli

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 27
  • www.mojaladja.com
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #17 poslato: 16, 11, 2015, 18:07:10 posle podne »
 kuku ups ups
Jao meni uvali pare!Ma dugo vremena sam provodio trazeci najvise na google i youtube i odlucio kupit.Kad sam vidio kako tipovi vide ribu na sonaru ,a jos kad ju upecaju to je prava milina.Tip koji prodaje lowrance sonare koristi isti takav ali na dunavu.Veli da je prezadovoljan i da nitkom jos nije prodao da ce koristit na bosutu. Tu sam malo trgnio ali odlucio kupit. Da,iskreno sve jesu dubine vece od bosuta ali moje je misljenje bilo da kad sonar radi na velikoj dubini  zasto nebi jos preciznije radio na 2-3m vode.
To sto ja vidim uzak snop to mi odgovara.Onda tocno znam gdje je riba tj.moz joj ubacit u usta.Svaki dan provodim po nekoliko sati u camcu pokusavajuci skuzit rad sonara.Svatio sam kad naijdem na neku granu ili dubinu dobro mi pokazuje Tu su i neke ribe tj.oblik srpa.Sad su vece,sad manje,pa onda nema ni jedne itd. Ma ono sta bi volio je da netko iskusan sa slicnim sonarom sjedi malo sa mnom i da mi pokaze svoje iskustvo i misljenje.

Van mreže majstorli

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 27
  • www.mojaladja.com
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #18 poslato: 16, 11, 2015, 18:12:32 posle podne »
A cak u postavkama sonara moze se podesit kakva je voda.Bistra,valovita,led,duboka,plitka...  Ajd mislim ja pa moze radit normalno i u plitkoj vodi.

Van mreže majstorli

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 27
  • www.mojaladja.com
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #19 poslato: 16, 11, 2015, 18:57:18 posle podne »
https://imageshack.com/i/p7NzzkoCj
A evo ,zar ovo sto pokazuje nije dobro?Mislim da je dolje riba.Kad ju usporedim sa dubinom koja tj. sa rupom u kojoj lezi visina one grane pocinje na oko1.5m a zavrsava na 2.0m gdje riba lezi to ja zakljucujem da je riba veca od 1m.
E sad dali su i ono ribe na grani? Ne izgledaju iste kao ona dole.Babuska nije.Moze bit som,stuka ili saran.Smuđ sumnjam jer skoro da ga nema.Mozda se uhvati 1-2 godisnje i to mali.
Kako vasi sonari pokazuju ribu u odnosu na ovo sto vidite kod mene.

Van mreže Sinisa30303

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 55
  • www.mojaladja.com
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #20 poslato: 11, 12, 2015, 15:23:09 posle podne »
Bato ovako
Slika 20151109 mnogo zvucnih smetnji.
Sve te tackice pri vrhu slike su sumovi tj odbijeni pingovi od dna tvog camca.
smanji POWER ili ako ima GAIN pojacaj ga.
Power zamisli mene da ti normalno pricam ili da krenem da se dernjam ko lud = POWER LOW - HI
Sad zamisli da ja pricam tiho a ti da me slusas i da hvatas svaku moju 3 rec a onda bas naculis usi i dobro me cujes = GAIN LOW - HI
Znaci smanji Power dok te tackice prema vrhu vodenog stuba krenu da nestaju.
Drugo gde bre uze 200 KHZ / 83 KHZ uredjaj?
Po ovoj Hercazi taj Lowrance je dobar do 200 metara dubine a ti ga koristis na 2.6 metara?

Po nekoj nepisanoj skali 400 do 500 KHZ je za vodu  50 - 100 metara.
Ovo 83 KHZ  /  200 KHZ je za malo dublju vodu.
Onda Sto je hercaza veca domet je kraci penetracija je manja ali rezolucija je veca ( e ta rezolucija ti pomaze da vidis ribu cisto )
hercaza niza veci domet dublja penetracija ali rezolucija manja.
Nego ko sto rekoh skini Power dok ti te tackice na vrhu ne nestanu.
Sondu instaliraj ( najbolje bi bilo sa strane camca ) i mozes da ides 3 cvora polako i samo skautiraj mesto
pogledaj sliku 20151107
Tu gde imas dve hercaze vidi na dnu tu izbocinu odma levo od 3ke.
Na maloj hercazi 83 KHZ ima rupu u sredini a na velikoj je nema e to je ta penetracija klasican primer.
I jos jedna stvar uzmi u obzir da ti lowrance daje podatke u 2 Dimenzije( levo desno i gore dole )na slici a da u stvarnosti prikuplja podatke u 3 Dimenzije tako da ipak moram malo da se naviknes da bi znao sta gledas.



 

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #21 poslato: 11, 12, 2015, 17:01:52 posle podne »
Malo si ti nesto otisao u krivi smjer...83/200 je standardna sonda na 99 posto sonara namjenjenim za slatku vodu tj za pliće vode...one morske su obicno u kombinaciji 50/200 .S tim da su manje frekvencije za dublju vodu i siri snop. Nadalje ne znam kako bi on birao frekvencije, vecina proizvodjaca a pogotovo lowrance koriste jos frekvencije 45 i 800, ovisno jeli sve to u jednoj cetverostupanjskoj sondi ili u dvije...ovisno da li uz klasicni broand band sonar ima opcije down scan ili structure scana..

Van mreže Sinisa30303

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 55
  • www.mojaladja.com
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #22 poslato: 11, 12, 2015, 17:41:10 posle podne »
Ja to malo iz iskustva a industrija je ista pa na kraju i fizika kretanja zvucnog signala je ista.

Odom User selectable frequency range from 200 to 460 kHz
http://odomhydrographic.com/product/mb2/

Geoswath frequency versions: 125, 250, 500 kHz
http://www.km.kongsberg.com/ks/web/nokbg0240.nsf/AllWeb/AA3FAF5EEADC6020C125762B0050914C?OpenDocument

Nego reci mi mavercik odakle si?

Pozdravi

Van mreže Sinisa30303

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 55
  • www.mojaladja.com
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #23 poslato: 11, 12, 2015, 17:50:36 posle podne »
A i BTW moja greska ja se prebacih na Multibemove oni su 400 KHZ do 500 KHz

Skroz zaboravih da su ovi sonari ustvari hull mounted crossover izmedju MBESA i SSS ( side scan sonar).

Moja greska oni i treba da budu u tom kraju od 150 do 250 KHz.- stari tipovi  (Tako ih je pravio klein)
http://www.l-3mps.com/klein/gallery.aspx
pogledaj podatke pa vidi koliko neki od njih lice na podatke iz Lorenca

Ovi novi su zivotinje ali isto toliko i kostaju

Pozdrav
Sinisa

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #24 poslato: 11, 12, 2015, 20:13:38 posle podne »
Ne znam bas nista o tom Kleinu ali znam ponesto o sonarima koji su nama dostupni znaci od par storina pa do 3000 eura...vise manje sve je to isto ili slicno...razlike su u monitorima....i za dobru sliku se treba puno potruditi i treba se naci u  dobroj vodi za to

Van mreže majstorli

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 27
  • www.mojaladja.com
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #25 poslato: 19, 12, 2015, 22:31:27 posle podne »
E ljudi ja vise ne znam sta da radim.Toliko dana provodim sa sonarom da cu ga pocet sanjat.
Nikako da ustimam da dobro pokazuje.Stvarno mi je potrebna pomoc! Sonar ima dosta opcija a nisam siguran sa kojima najbolje radi.Pokusavam na 100nacina i nisam zadovoljan i siguran u informacije koje mi salje iz vode.
-Opcije:
Plitka voda
Slatka v.
Morska v.
Boćata v.
Sporo panulanje
-Opcije:
Brzina pinga
Iskljuceno
Sporo
Normalno
Brzo
Vrlo brzo.
-Povrsinska bistrina:
Iskljuceno
Slabo
Jako
Vrlo jako
-Osjetljivost 0-100
-Gaiyn 0-100
 itd...
Pojacam osjetljivos preko 50% i onda ima onoga šuma al i pokazuje puno lukova(ribe)
Gayn veci od 50% fino se vidi veliko granje ali kad je drvo na dnu debljine kao ruka i duzine oko 2m to pokazuje kao lukove (kao da je riba).
Proveo sam noci u camcu da ustimam jer voda je bistra da se sa baterijom vidi dno.
Dođem iznad grane ove kao ruka debljine i pokazuje lukove,hm.Smanjim gayn onda se grana stopi sa cijelim dnom tj. ne vidi se.
Pojacam osjetljivost za malo pokazuje kao neko jato izmedu camca i dna.Ja to sve gledam sa baterijom u vodu a nigdje zive duse od ribe.
Evo ,priblizno vam pisen kako se borim sa sonarom.
Probam prebacit na povrsinsku bistrinu onda nema ni R od ribe.
Ma vec mislim da sam sve isprobo i vako i nako al nista nije dobro.
Slikat cu malo na vodi da vidite sto su problemi.Treba ici u skolu za upravljanje sa sonarom.
Naj bolje bi bilo da netko iskusan sa mnom sijedi u camcu da mi pokaze.
Eto priblizno napisano pa se nadam da ste barem malo shvatili o cemu se radi.
SVAKA POMOC DOBRO DOSLA

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #26 poslato: 19, 12, 2015, 22:41:13 posle podne »
А баш сам мислио да би ми сонар био користан.
Кад прочитам то што је написано, мислим да је штета бацати паре на то сокоћало.
Изгледа да за те паре за које ми можемо да купимо сонар, слаба вајда од њега.

Van mreže majstorli

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 27
  • www.mojaladja.com
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #27 poslato: 19, 12, 2015, 22:57:30 posle podne »
А баш сам мислио да би ми сонар био користан.
Кад прочитам то што је написано, мислим да је штета бацати паре на то сокоћало.
Изгледа да за те паре за које ми можемо да купимо сонар, слаба вајда од њега.

E to se i meni cini da su bačene pare.
I jos nesto.Danas sam zavezao na najlon deveriku velicine dlana i pustio ispod.Iznenadio sam se sta vidim.Samo debela crta kao od debelog flomastera ide gore-dolje.
Vise ne znam kako treba izgledat oblik ribe ,kao luk ili kao debela crta.Ta mala ribica napravi crtu da zauzme pola ekrana.Kako onda izgleda ako je velika riba ili jato?
Brale ne kupuj sonar jer za sada nisam nista vise upeco nego prije.(uglavnom nista)

Van mreže majstorli

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 27
  • www.mojaladja.com
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #28 poslato: 19, 12, 2015, 22:59:22 posle podne »
 sos6 kuku

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Tko se razumije u sonar?
« Odgovor #29 poslato: 19, 12, 2015, 23:02:35 posle podne »
Sigurno znate da na sonaru ima opcija detekcije ribe baš u takvom obliku. Ono jeste da ako se izabere srpast oblik, navode da je preciznost veća ali ti srpovi su me samo zbunjivali pa sam na kraju uključio sliku sa oblikom ribe.
Vremenom sam zaključio da ni to ne mora ništa da znači i da mi je sonar zapravo najkorisniji za merenje dubine i oblik dna.