Autor Tema: Pozicija jedara  (Pročitano 16027 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #15 poslato: 27, 10, 2015, 23:44:23 posle podne »
Hvala za odgovore. Inace video sam ovaj olujni flok, al mi se nesto ne svidja. Ovaj sto se mavlaci na narolano jedro

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #16 poslato: 28, 10, 2015, 08:53:10 pre podne »
U stvari meni ne treba olujni flok, vec neki manji koji bih normano koristio kad je vetar jaci. Ja sam narucivao jedra kod grega iz rijeke, al ne bih ga cimao sad za ovo jer hocu da taj manji flok napravim od stare genove. A njemu sam se vec popeo na glavu, pa ne mogu i za ovo da ga cimam. A da ne zna neko gde ima da se kupi nerastegljivi konop. Citao sam negde o tim kanapima, al ne znam gde. Hteo big da stavim kanap umesto te sajle, jer mi je plan da kanap otkacim sa palube i vezem za jarbol, negde pri dnu. Sajla bi bila tu nezgodna. Grebala bi jarbol.
Tebi u stvari treba flok br2 ciji donji rogalj ne prelazi(ili malo prelazzi)petu jarbola radi lakseg letanja i jedrenja u vetar.Kod nas ne znam za majstora koji sije jedra.To kacenje na 7/8(da ne ide do vrha jarbola) mi se cini kao dodatni posao i veca komplikacija.Ako pustis kanap ili sajlu uz postojeci tj rool sistem ne bi trebalo da smeta jedno drugom prilikom jedrenja.Klizac za skote postavis poprecno u blagom luku ispred jarbola(kao sistem za brzo letanje)i mozes u orcu cik-cak kako hoces.Generalno znam sta bi hteo al majstora za sivenje jedara ne znam.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #17 poslato: 28, 10, 2015, 09:57:08 pre podne »
Ili da probas sa pozajmljenim flokom od mikrotonca samo da resis to kacenje za jarbol(a da ga ne ostetis ili oslabis) te sajle ili kanapa pa po tome otprilike prepravis staru genovu...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #18 poslato: 28, 10, 2015, 11:12:20 pre podne »
Da,kobilica sa strane(lee board) je vise za rekreativna plovila,mada stari brodovi su je svi imali-Holandija,norveska itd...Evo jedne-lee board kobilice:
Njima takva kobilica najvise odgovara jednostavno zbog kombinovanih uslova plovidbe plitkim kanalima i najverovatnije povremenih izlaska na otvoreno more ili ako je velika razlika izmedju plime i oseke pa je malo modernija opcija tkz bilge keel.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #19 poslato: 28, 10, 2015, 11:16:27 pre podne »
A video sam na moru i Ris-ov maestral 9sa tim lee kobilicama sa strane i jarbolom od optimista i ide jedri...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #20 poslato: 28, 10, 2015, 12:20:45 posle podne »
Ili da probas sa pozajmljenim flokom od mikrotonca samo da resis to kacenje za jarbol(a da ga ne ostetis ili oslabis) te sajle ili kanapa pa po tome otprilike prekotira ca na vrhu jarbola preko koje idw podigacis staru genovu...
Da,  ja nista ne budzim na jedrilici, sve je onako kako jr bilo kad je kupljena nova, pa me to malo brine. negde sam video i resenje bez sajle, vec se samo podigne jedro kome je usivena sajla u prednji rub. Ali ne znam dal bi to izdrzala koturaca na vrhu jarbola, preko koje ide podigac.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #21 poslato: 28, 10, 2015, 13:45:53 posle podne »
Ne samo gornja koturaca vec ceo sistem podizaca do pete jarbola odnosno bitve(neznam kako je reseno kod tebe)bi bio konstantno napet i pod opterecenjem.Kolko sam ja razumeo tebi je pramcana pripona izvedena u rol flok sistemu.Uz tu priponu od ojacanja na pramcu do ojacanjana vrhu jarbola ako  paralelno pustis jos jednu sajlu ili kanap mislim da nece smetati jedna drugoj a po toj dodatnoj ces moci da kacis flok.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #22 poslato: 28, 10, 2015, 14:12:34 posle podne »
Da, ali moracu da skidm ovu dodatnu sajlu kad jedrim sa genovom. Kako bih letao od te sajle. Jedino da svali put narolam genovu kad letam, a to nije bas dobro.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #23 poslato: 28, 10, 2015, 15:15:00 posle podne »
Pa to sa rolanjem nije svaki cas nije dobro.Ali ako bi bile jedna uz drugu(ili malo razmaknute pri palubi) mislim da ne bi smetale jedne drugoj pri jedrenju  zapravo neznam kako ti izgleda dole rol sistem,i gde bi dole mogao da tu drugu zakacis.To sa sajlicom kroz jedro je dobra opcija za regatne jedrilice jer omogucava brzu zamenu flokova ili da tu dodatnu otpustas i spakujes uz jarbol kad si s genovom... sha
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #24 poslato: 28, 10, 2015, 16:24:36 posle podne »
Olujni flok je svako jedro koje ide od prednje sajle a ne prelazi jarbol....

Ako vec imas roll genovu , sta ce ti olujni flok ....

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #25 poslato: 29, 10, 2015, 00:43:35 pre podne »
To je flok, a ako prelazi jarbol oda je genova

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #26 poslato: 29, 10, 2015, 00:50:22 pre podne »
Pa to sa rolanjem nije svaki cas nije dobro.Ali ako bi bile jedna uz drugu(ili malo razmaknute pri palubi) mislim da ne bi smetale jedne drugoj pri jedrenju  zapravo neznam kako ti izgleda dole rol sistem,i gde bi dole mogao da tu drugu zakacis.To sa sajlicom kroz jedro je dobra opcija za regatne jedrilice jer omogucava brzu zamenu flokova ili da tu dodatnu otpustas i spakujes uz jarbol kad si s genovom... sha
Pa da najbolje da se spakuje uz jarbol. Kakav god da je sistem pri letanju ta dodatna sajla je problem.
A inace rol jedra su sranje. Postoji neka varijanta prednjeg jedra sa kratovima i to sam video kako radi. Al sad mi komplikovano da to pravim i menjam jedra.

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #27 poslato: 29, 10, 2015, 00:57:53 pre podne »
Nekako mi najbolje izgleda klasican sistem sa 3 prednja jedra pa menjas po potrebi. Provuce se samo jedan tanji kanap od vrha jedra pa kroz neku alku na dnu jedra(na palibi) pa do kokpita, kojim se jedro spusti na brzinu uslucaju frke, a da se ne napusta kokpit.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #28 poslato: 29, 10, 2015, 11:25:12 pre podne »
Ako nemas neke zelje i namere za nekim regatnim ili takmicarskim jedrenjem rol sistem ti pruza i obezbedjuje najkomfornije i najbezbednije jedrenje jer je za to je izmisljen i napravljen.Genova ili veliki flok nije jedro za jedrenje u vetar.Sto ostrije ides u vetar s manjim flokom bolje i brze jedris.
  Olujni flok je jedro od debljeg i cvrsceg materijala sa ojacanim savovima puno jace nego obicna jedra nije za neko jedrenje vec za oluje da smanji posrtanje ljuljanje za odrzavanje pravca za zavlacenje itd dok alauka ne prodje.Moze da se montira i na mesto glavnoog jedra...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #29 poslato: 29, 10, 2015, 12:16:26 posle podne »
Neptun nisam te pitao al odakle ta potreba za ostrijim jedrenjem u vetar?
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!