Autor Tema: Pozicija jedara  (Pročitano 16012 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže BataC

  • Moderator
  • Veliki rečni berberin
  • *****
  • Poruke: 116
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Pozicija jedara
« poslato: 26, 10, 2015, 23:16:02 posle podne »
Zorki, a zar ne moras prvo da mu stavis jarbol jedra da bi mu odredio poziciju kobilice(noza)...

Van mreže BataC

  • Moderator
  • Veliki rečni berberin
  • *****
  • Poruke: 116
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #1 poslato: 26, 10, 2015, 23:20:07 posle podne »
Na ovo sam mislio...Povrsina jedara-Matematika...http://http://www.duckworksbbs.com/sails/custom/sail_area/

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #2 poslato: 26, 10, 2015, 23:26:34 posle podne »
da da da takozvani lead treba da se odredi al to radim u drugom program(ACAD)ili pesice na papiru
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #3 poslato: 26, 10, 2015, 23:42:18 posle podne »
Ovo je samo gruba skica i otprilike pozicije gde sta stoji.Tu je na linku dao samo teziste jedara i tezista kobilice.Ako je ta mera lead suvise kratka onda hoce da nekontrolisano prihvati u vetar(ili ako korito nema volumena napred pa zabada pramac) sto je jako neprijatno a ako je suvise velik tesko je preletati itd najbolje je da peta jarbola ima 3 pozicije za fino stelovanje,a pomicna kobilica u toku samog jedrenja omogucava promenu duzine lead-a u zavisnosti od vetra koji koristis.Za sosna moze i vertikalno da se uvlaci kobilica dok za bermuda jedra valja da ide po simetrali
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže BataC

  • Moderator
  • Veliki rečni berberin
  • *****
  • Poruke: 116
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #4 poslato: 26, 10, 2015, 23:49:06 posle podne »
A sto ne probas sa kobilicom sa strane(Lee board),oslobodio bi prostor u centru,pa bi mogao dodati i malu kabinu...A i jednostavnija je izgradnja noza/kobilice sa strane...

Van mreže BORA-D.T.D.

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 323
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #5 poslato: 27, 10, 2015, 07:57:42 pre podne »
Molim cenjene članove foruma Zoran T i Bata C da zadnje postove prebace u odgovarajuću temu ili otvore novu temu. Izvinjenje i najsrdačniji pozdrav.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #6 poslato: 27, 10, 2015, 08:51:15 pre podne »
Molim cenjene članove foruma Zoran T i Bata C da zadnje postove prebace u odgovarajuću temu ili otvore novu temu. Izvinjenje i najsrdačniji pozdrav.
Slazem se Boro odosmo u drugu pricu...Ja licno to ne znam da uradim pa bi zamolio ko zna ili ko moze da to prebaci u dizajn ili drvene camce unapred hvala 114
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #7 poslato: 27, 10, 2015, 17:26:42 posle podne »
A sto ne probas sa kobilicom sa strane(Lee board),oslobodio bi prostor u centru,pa bi mogao dodati i malu kabinu...A i jednostavnija je izgradnja noza/kobilice sa strane...
  Te kobilice sa strane po boku mi deluju kao cista improvizacija.Jest lakse napraviti  ima prostora unutra vise itd ali nije to kobilica zaneko ozbiljnije  jedrenje cisto moze da posluzi.Komplikovanija i bolja je twin keel (asimetricna i po uglom) i dupla kormila nazad al dupli posao za napraviti ima tu pozicija za sad je jarbol najveci problem
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže BataC

  • Moderator
  • Veliki rečni berberin
  • *****
  • Poruke: 116
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #8 poslato: 27, 10, 2015, 20:20:19 posle podne »
Da,kobilica sa strane(lee board) je vise za rekreativna plovila,mada stari brodovi su je svi imali-Holandija,norveska itd...Evo jedne-lee board kobilice:

Van mreže BataC

  • Moderator
  • Veliki rečni berberin
  • *****
  • Poruke: 116
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #9 poslato: 27, 10, 2015, 20:21:33 posle podne »
Evo slike...

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #10 poslato: 27, 10, 2015, 22:04:28 posle podne »
Sad updam sa mojim problemom. Da ne zna neko kako da dimenzionisem olujni flok. U stvari dodao bih jednu sajlu(bolje neki nerastegljiv konop) paralelno sa rol genovom koja ide do vrha jarbola. A ta nova sajla da ne ide do vrha. Za taj flok bih dodao i posebne klizace za skotu posto su ovi za genovu dosta siroko i nazad postavljeni. Treba mi takvo jedro za jedrenje u vetar kad je vetar jak, rol jedro kad se namota do pola ne valja nikako za jedrenje u vetar. Kod nas izgleda ne postoji neko ko pravi jedra.

Van mreže BataC

  • Moderator
  • Veliki rečni berberin
  • *****
  • Poruke: 116
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #11 poslato: 27, 10, 2015, 22:43:16 posle podne »
Neptune nadam se da ce ti ovo pomoci...Ja neznam nikoga kod nas da sije jedra...

Van mreže BataC

  • Moderator
  • Veliki rečni berberin
  • *****
  • Poruke: 116
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #12 poslato: 27, 10, 2015, 22:55:34 posle podne »
Neptune pogledaj i ovo resenje olujnog jedra...http://http://www.atninc.com/atn-gale-sail-sailing-equipment.shtml

Van mreže BataC

  • Moderator
  • Veliki rečni berberin
  • *****
  • Poruke: 116
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #13 poslato: 27, 10, 2015, 23:20:36 posle podne »
A povrsina olujnog floka mislim da se racuna:duzina broda(na kvadrat) i dobijeni broj delis sa 5-6%....Kod porodicnih jahti taj broj se deli sa 3%...A kod takmicara do 13%...

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Pozicija jedara
« Odgovor #14 poslato: 27, 10, 2015, 23:42:16 posle podne »
U stvari meni ne treba olujni flok, vec neki manji koji bih normano koristio kad je vetar jaci. Ja sam narucivao jedra kod grega iz rijeke, al ne bih ga cimao sad za ovo jer hocu da taj manji flok napravim od stare genove. A njemu sam se vec popeo na glavu, pa ne mogu i za ovo da ga cimam. A da ne zna neko gde ima da se kupi nerastegljivi konop. Citao sam negde o tim kanapima, al ne znam gde. Hteo big da stavim kanap umesto te sajle, jer mi je plan da kanap otkacim sa palube i vezem za jarbol, negde pri dnu. Sajla bi bila tu nezgodna. Grebala bi jarbol.