Autor Tema: Duga ili kratka osovina  (Pročitano 10647 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Duga ili kratka osovina
« poslato: 12, 10, 2015, 17:46:28 posle podne »
Može li neko da me posavetuje da  li je na Pasari vodičanka bolje imati pentu sa dugom ili kratkom čizmom. Neki mi kažu da može i jedna i druga, ali ja bih voleo da čujem savete od već iskusnih pratilaca ovog foruma. Nameravam u skorije vreme da kupim neku četvorotaktnu pentu od 6 do 10 ks, pa ne bih baš da pogrešim, a nije zdravo ni zbog finansija, ne bih da kupujem i odmah prodajem ako pogrešim. Unapred hvala.
« Poslednja izmena: 12, 10, 2015, 18:10:57 posle podne da se čovek pita »

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Duga ili kratka osovina
« Odgovor #1 poslato: 12, 10, 2015, 18:12:59 posle podne »
Mislim da je kod njih standard kratka osovina.Bitno je da ti kavitaciona ploca pente bude uronjena u vodu oko 2,5-3cm uzmes metar pa izmeris ako je neko mozda prepravljao zrcalo.40-45cm i manje kraka a 50-55+cm duga.10ks ti je prejako za vodicanku a gledaj da penta ima 2 cilindra.Neznam za 4t i 5-6ks ima neka sa dva cilindra.8ks je prvi 2 cilindricni sa 4t i to bi ti bilo puna kapa.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Duga ili kratka osovina
« Odgovor #2 poslato: 12, 10, 2015, 20:48:18 posle podne »
Hvala Zorane za savet, izmericu sve to pa ću videti. A pitaću i prethodnog vlasnika da nije nešto prepravljao, od  njega sam i dobio uz čamac tomos 4, ja nešto merio čini mi se da je duga čizma. Merio sam i čamac od vrha daske nosaca motora do dna čamca je 47 cm. A za motor videcu, mislio sam četvorotaktni zbog potrošnje, mošda baš 6 ks, i ja mislim da je on dovoljan za moju pasaru, jer ga i tomos 4 lepo gura, a ja ne želim da idem na trke nego samo da uživam, E bio juče u Grocku obišao marinu, ništa ne sredjuju sve zapusteno, i onaj nasip što su radili prošle godine se rasipa i urušava.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Duga ili kratka osovina
« Odgovor #3 poslato: 12, 10, 2015, 21:00:14 posle podne »
Ubiće me žena :) samo visim na internetu i gledam pente, koje sve marke postoje, koje snage, koje su cetvorotaktne, dvotaktne, duge, kratke. To sam pre samo površno znao, sada se trudim da se što bolje upoznam, i da na proleće spreman izadjem na reku i uživam.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Duga ili kratka osovina
« Odgovor #4 poslato: 12, 10, 2015, 21:35:47 posle podne »
I ja gledam i trazim motor te pratim oglase jos od letos.Sad su malo i pale cene.Trazi pentu sa 2 cilindra kao stalni pogon a 1 cilindar kao pomocni.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Duga ili kratka osovina
« Odgovor #5 poslato: 12, 10, 2015, 22:46:35 posle podne »
Zasto 2 cilindra.Jedne godine kampujuci u Gaju odosmo preko puta camcam na plazu u Kostolac.Gumenjak sport 320 i johnson 6ks (1977g) supruga dvoje dece(tada mali bili) ker (foksterijer) i ja.Kupanje zezanje sve super al po izlasku iz Kostolackog rukavca docekala nas kosava i talasi.Duva od Dubovca bez milosti.Sve je bilo dobro dok ne prodjosmo Stojkovu adu i tu johnson pocne da trokira,puca,stuca jedva radi.Duva vetar ljuljaju talasi nema sanse da skidam kapu i cackam po motoru nego tako na jedan cilindar mic po mic do Gajskog rukavca.Probio kabal ili kapa od jedne svecice i jedan cilindar nije  radio a na onaj drugi sam se izvukao posle 30min s pola Dunava.Eto zato penta s dva cilindra pa nek se zove kako hoces.Brena je Brena al dva puta je dva puta.....
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Duga ili kratka osovina
« Odgovor #6 poslato: 12, 10, 2015, 22:56:39 posle podne »
Imaću u vidu tvoje iskustvo i traziti sa dva cilindra, neku šesticu ili osmicu, jamahu, tohacu ili nešto slično. Bio i ja letos u Kostolcu, ali samo sam vozio kajak na njihovom jezeru, rukavcu :)

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Duga ili kratka osovina
« Odgovor #7 poslato: 13, 10, 2015, 08:20:10 pre podne »
Kupujes predpostavljam polovan motor kao i ja.Ako naletis na povoljnu cenu i u dobrom stanju motor kupi bez obzira dal je duga ili kratka noga.Mozda je bolje prilagoditi krmeno zrcalo motoru nego da se cimas sa motorom po majstorima svaki cas.Lutrija.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Duga ili kratka osovina
« Odgovor #8 poslato: 13, 10, 2015, 09:54:35 pre podne »
Da polovan bih kupio, mnogo je novca u ovom trenutku za nov. Ima svašta na oglasima, i svi svoje hvale. Izuzetan motor, nije mnogo radio, kao nov je, uradjen servis, i još mnogo šta, a kada odeš da vidiš prodavac ga nije ni oprao od blata. Jbg. ko god prodaje njemu malo, ko god kupuje njemu mnogo novca. Za sada samo gledam upoznajem se sa svim što ide uz to. Ovaj moj stari tomos 4 ostaviću kao pomoćni, uradiću mu kvalitetan servis, i guraće on još dugo, a ako naleti nešto povoljno  6 ili 8 ks uzeću ako ne sada onda za narednu sezonu sigurno.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Duga ili kratka osovina
« Odgovor #9 poslato: 13, 10, 2015, 10:35:58 pre podne »
Nešto razmišljam kad budem imao novac u džepu da ovde na forumu kažem šta mi treba, verujem da neko ko je dugo u nautici a bolje se od mene razume u pente bude imao motor baš za mene. Da ne kupujem po oglasima, jer kako se slabo razumem uvek postoji mogućnos da kupim neki krš. Nadam se da su ovde ozbiljni ljudi i da će stajati iza svojih reči i onog što prodaju. Ne znam da li je to uobičajeno da se preko foruma kupi penta.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Duga ili kratka osovina
« Odgovor #10 poslato: 13, 10, 2015, 12:16:58 posle podne »
Nešto razmišljam kad budem imao novac u džepu da ovde na forumu kažem šta mi treba, verujem da neko ko je dugo u nautici a bolje se od mene razume u pente bude imao motor baš za mene. Da ne kupujem po oglasima, jer kako se slabo razumem uvek postoji mogućnos da kupim neki krš. Nadam se da su ovde ozbiljni ljudi i da će stajati iza svojih reči i onog što prodaju. Ne znam da li je to uobičajeno da se preko foruma kupi penta.

eeeee to zna da bude problem.. ja u nekoj  kompenazicji prepustih motor od prodavca do kupca, je*iga prosao kroz moje ruke... prodavac se kleo da je sve ispravno....  kupac da ne radi, ja u sredini sa 5 minuta voznje dok je bio kod mene .. ispala drama .. da bi na kraju motor zavrsio kod nekog treceg lika koji ga je popravio za 10 evra...

problem je sto u srbiji NEMA majstora koji ce ti reci kakav je motor, neke osnovne stvari postoje, tipa, merneje kompresije i slicno .. sve ostalo je sreca ili nesreca...

ili recimo ja imam dva identicna motora Yamaha8 4T, razlika u serijskim brojevima oko 200, znaci da se znaju jos iz fabrike :D  .. jedan kupih od svercera drugi od poznanika.. e ovaj od svercera radi super, a ovaj od poznanika kad god moze zapusi impeler.. zamenim na oba motora impelere , ocistim sve ... i opet ista stvar... sve je kako ti se zalomi ...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Duga ili kratka osovina
« Odgovor #11 poslato: 13, 10, 2015, 13:26:30 posle podne »
Mislim da takvog majstora nema nigde... Kako on može da zna kakav je motor?
To što si rekao, izmeri se kompresija... Za dvotaktne motora, ako upali iz 1-2 pokušaja, na probi izgura 5-10 minuta pod punim gasom bez da trza i guši se to mu je to. Nema tamo bog zna šta da se pokvari. Naravno posle kupovine servis, zamena impelera i na vodu.

Naravno, uvek može da se desi da posle nešto crkne i da te motor ostavi, ali to može i sa novim, ne znači da ti je neko zavalio neispravan.

Lično nikad ne bih kupio neodgovarajući motor pa prilagođavao zrcalo. Barem motora na oglasima ima koliko nećeš, naleteće nešto valjano, duga je zima.

Van mreže dragand

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 118
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Hanter
  • Brod tip: Smederevac
  • Marina: Grocka
  • Veličina: 6m
Odg: Duga ili kratka osovina
« Odgovor #12 poslato: 13, 10, 2015, 13:55:21 posle podne »
Što reče kapetan... zbog deset evra izgubih dobar motor...  Meni se pokvari pre mesec dana Evinrude 15 ks, nema kompresiju. Saveti su bili ma prodaj to za 100 150 evra i skupi 400 - 500 evra pa kupi bolji. Ja dam u oglas, pa razmislim  sha na njemu brdo stvari novo i zamenjeno. Da lupim još tolike pare za drugi.. a opet mačka u džaku...  yg ne! Zapucam ja iz Grocke u Banovce pa kod majstor Mirka. Čovek zameni karike i sve što treba i još neke sitnice i ja dobijem super motor za 70 evra. Ajde ja sam još nešto izvoljevao pa me to izašlo još 20 evra. Uglavnom, mislim da je kupovina svakog motora neizvesnost i da u svaki mora da se uloži i čovek mora da bude na to spreman.

Van mreže dragand

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 118
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Hanter
  • Brod tip: Smederevac
  • Marina: Grocka
  • Veličina: 6m
Odg: Duga ili kratka osovina
« Odgovor #13 poslato: 13, 10, 2015, 13:58:58 posle podne »
  A što se tiče duge i kratke noge, da li prilagoditi zrcalo? Da se ne ispusti dobar motor, mislim da treba prilagoditi zrcalo. Kod motora manje snage nemaš nikakvog rizika da to uradiš. Niti uticaja na brzinu, potrošnju itd. I ja sam kod mene prilagodio zrcalo i super sam zadovoljan.  j1

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Duga ili kratka osovina
« Odgovor #14 poslato: 13, 10, 2015, 14:58:34 posle podne »
Koliko ja vidim iz svih komentara, uvek je sreća da li pogoditi baš motor koji je dobar i neće da se kvari. Možda mi je jedino rešenje da počnem štekovati novac i probati da skupim za neki novi, onda mi niko neće biti kriv ako se i on kvari, barem ću imati neku garanciju godinu, dve. U tom slučaju dilema je samo da li dvotaktni ili četvorotaktni. 6 ; 8 ; ili 1o Ks, i koje marke. Ko ima najpokriveniju mrežu servisa, rezervnih delova i sl. Do tada ću čitati forum i skupljati vaša iskustva. Nadam se da ću dosta toga korisnog naučiti i sutra primeniti na vodi.