Autor Tema: ГМО ипак стиже  (Pročitano 3867 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
ГМО ипак стиже
« poslato: 06, 10, 2015, 19:13:22 posle podne »
Прича о ГМО (генетски модификованим организмима) нема везе с наутиком али само на изглед.
То је прича која ће имати последице на све, па и на наутичаре.

Одлучио сам да ову тему отворим овде у секцији за теме из екологије, а не у нашој "Кафани" зато што мислим да је то много озбиљнија тема од оних које "Кафани" расправљамо.

Иако се у свету сада већ прилично поуздано зна да храна која у себи садржи ГМО материје има негативно дејство на здравље, лоби произвођача генетски модификованог семена соје и кукуруза толико је моћан да мало ко може да му се супротстави.

У Србији је 122 скупштине општина и градова усвојило резолуције којима забрањују увоз, узгој, прераду и промет ових производа.

Ипак, ове наше власти настављају да игноришу вољу народа и настављају да се улизују светским моћницима и припремају се да усвоје измене постојећих прописа.

Кажу неки: "Морамо, иначе нас неће примити у Светску трговинску организацију (WTO)!"
Па како смо то живи сада, кад нисмо члан те организације?

За разлику од садашње ситуације, по новим прописима биће дозвољен увоз и промет уз обавезу да ти артикли буду видно означени.

Као да нико не жели да одговори на питање: "Ако наш закон забрањује нашим земљорадницима да гаје овакве усеве, зашто држава дозвољава увоз таквих производа?"
Ако то буде дозвољено, какву шансу ће имати остали земљорадници на тржишту са својим, скупљим производима?

Како ми се чини, ако народ коначно не дигне глас, овај тихи убица лагано ће нам се увући у куће и неће нам остати ни једно средство за одбрану осим урођеног, генетског имунитета. Па, ко колико поживи...
Ех, Србијо, шта ти раде?

Van mreže Zoran Marinković

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 906
  • Pol: Muškarac
Odg: ГМО ипак стиже
« Odgovor #1 poslato: 20, 10, 2015, 17:29:22 posle podne »
 sha
Deda Zoran

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: ГМО ипак стиже
« Odgovor #2 poslato: 20, 10, 2015, 17:50:37 posle podne »
GMO je daaaaaavno stigao kod nas. Doneli su ga: Nestle, Coca Cola, Mc Donalds, .... i ko li vec ne...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: ГМО ипак стиже
« Odgovor #3 poslato: 20, 10, 2015, 17:52:48 posle podne »
"napredku" se ne mozemo suprotstaviti ...

zato ja gledam da proizvodim moju hranu, za sada nauspesno ali trudim se...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: ГМО ипак стиже
« Odgovor #4 poslato: 20, 10, 2015, 19:51:07 posle podne »
GMO je daaaaaavno stigao kod nas. Doneli su ga: Nestle, Coca Cola, Mc Donalds, .... i ko li vec ne...

То јесте тачно али све то није ништа спрам оног што нас чека кад загадимо земљу која више неће рађати без модификованог семена.
А имамо прилику да очувамо природу и производимо здраву храну која би имала високу цену на светском тржишту.
Ало то није оно за шта наши политичари добијају паре од својих ментора.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: ГМО ипак стиже
« Odgovor #5 poslato: 20, 10, 2015, 20:01:48 posle podne »
Laki,
MI smo drzava, po stanovnistvu, pet sest puta manja od Moskve, Pekinga,...
Da nemamo DNEVNIK ne bi znali ni da postojimo...
Mi smo ne interesantno trziste, za bilo kog velikog, osim za one koje interesuje JEFTINA radna snaga na MALOM prostoru...
Sve to nam diktira da nemamo kud ( ko god bio na vlasti - politika me ne interesuje  ali skroz) pa nam se nesto drugo osim suvog klisea i ne moze desiti...