Autor Tema: Dunavci  (Pročitano 5902 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Dunavci
« poslato: 02, 07, 2015, 15:18:06 posle podne »
Kada idem na dužu plovidbu, uvek volim tako isplanirati put (ako je moguće) da noć provedem u nekom dunavcu, na sidru. Mirno je za spavanje, nema talasa od brodova, u slučaju salauke sam maksimalno zaštićen... Ako nema dunavca, dobro dođe zaklon od plovnog puta iza nekog ostrva, bilo se vezao za ostrvo, ili na sidru.

Naravno, nije u svaki dunavac lako uploviti pri različitim vodostajima. Od Bogojeva do Beograda stojim solidno, jer sam u skoro svaki ulazio i beležio dubinu i trenutni vodostaj. Pošto ove godine idem nizvodno od Beograda, trebale bi mi informacije o tome koji su dunavci pogodni da se u njih uđe sa brodićem na spavanje i kupanje. Ima nas iz raznih krajeva, pa će svako da napiše ono što zna, verujem da će mnogima biti korisno.

Ada Huja - vidim da ima ostrvo, kao i marina sa čamcima. Kakva je za ulazak, noćenje?

Male vode - pretpostavljam da su ok i prohodne pri svim vodostajima

Ivanovo?

Smederevo - dunavac iza ade, a ima i neki dunavac baš u gradu? Jel ok tu stati za nabavku?

Morava?

Plaža raj?

Kostolački dunavac? Doduše tamo vidim nekoliko dunavaca...

HVALA!

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Dunavci
« Odgovor #1 poslato: 02, 07, 2015, 15:46:46 posle podne »
Ada Huja - Pri ovom vodostaju (Dunav Pancevo 330cm) ulaz je oko 0,8-1m i to blize desnoj obali (tvoje desno kada se ulazi), kod stare vrbe. Ali ponesi gas-madsku na ovim vrucinama.

Male vode - na ulazu je oko 250cm, a slicno i na izlazu. Na ulazu ides vise desno jer je levo veliki sprud, na izlazu sredina ili malo levo, jer je desno sprud.

Ivanovo- od ulaza jedno 500m unutra ima dovoljno dubine, preko 2m

Smederevo - ulaz u dunavac ka gradu zaboravi, nije duboko i islozeno jacem vetru

Morava- ima panjeva oko ulaza, veliki oprez

Plaža raj- ulaz je sada oko 2,5m, ali sirok samo 50m. Ranije su bila dva plovka-bureta kojih sada nema. Ukoliko imas Garmin karte na ploteru je obelezen sam ulaz i put do plaze Raj i mesto za vezivanje preko puta plaze.

Kostolacki rukavac- malo nizvodnije od Stojkove ade, desna obala, ulaz dovoljan, prvih 500-700m ima dubine preko 2-3m, ali vecina mesta za privez zauzeta. Posle 500m levo kada se udje ima veliko drvo i divlji navoz gde se moze privezati i solidna prodavnica je na 50m.

Generalno, Garminove karte su vrlo pouzdane, drzati se plovnog puta jer sonar uvek pokazuje ono sto si prosao pre 10-20sec a ne trenutno i pravo stanje (jedino kada mirujes)
Samo unapred gledajuci sonar daje sliku 50-100 unapred i njegova sonda se montira blize pramcu.
 
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže berkut

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 20
  • www.mojaladja.com
Odg: Dunavci
« Odgovor #2 poslato: 02, 07, 2015, 19:02:23 posle podne »
Kako neke sttvari idu u zaborav!"Dunavac" ka Smederevu nije dunavac,nego ušće Jezave,jeste plitko a od vetra zaklonjeno solidno.Dunavac sa leve strane gledano niz vodu je odličan,mada,tu postoji i Mala ada koju treba obići da ostane desno kad je vodostaj mali,ali je odličan,miran,dubok...Velika Morava nije za spavanje,ulaze komercijalni brodovi i tad lepo ljulja,uzano korito...Inače na ulazu u Moravu panjeva nema,ima u priobalju baš uz obalu,ali tu niko ne plovi...Jedino za ulaz savetujem da se skreće više sa vode,pošto je Morava uzana,često je moguć neprijatan susret sa samohodkom ako izlazeći okreće prema Smederevu,onda je tesno...

Van mreže BORA-D.T.D.

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 323
  • www.mojaladja.com
Odg: Dunavci
« Odgovor #3 poslato: 03, 07, 2015, 09:10:27 pre podne »
Kovinski Dunavac, zvanično zimovnik rečnog brodarstva, najbolja lokacija od svih prethodno pomenutih.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Dunavci
« Odgovor #4 poslato: 03, 07, 2015, 09:46:10 pre podne »
E to se zovu prave informacije. Hvala.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Dunavci
« Odgovor #5 poslato: 04, 07, 2015, 10:21:50 pre podne »
Još 2 pitanja  hi

Balaton?
Mlava?

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Dunavci
« Odgovor #6 poslato: 04, 07, 2015, 12:59:31 posle podne »
Još 2 pitanja  hi

Balaton?
Mlava?

Balato je odlican ako prodjes ulaz.. jako je plitko na ulazu ... zadnji put kada sam izlazio bio je neki bager 50 metara dalje ... da li je dosao da procisti ulaz u malo prosiri ne znam ... kad pridjes pitaj nekoga sa vode i oprezno...

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Dunavci
« Odgovor #7 poslato: 04, 07, 2015, 20:48:44 posle podne »
Još 2 pitanja  hi

Balaton?
Mlava?

Balato je odlican ako prodjes ulaz.. jako je plitko na ulazu ... zadnji put kada sam izlazio bio je neki bager 50 metara dalje ... da li je dosao da procisti ulaz u malo prosiri ne znam ... kad pridjes pitaj nekoga sa vode i oprezno...

Balaton zaboravite u ovo vreme!!! Taj kanal je pre par godina izgubio protok jer su drvosece sekli topole i ladno ih obarali u kanal!!Drugo , u  njega se uliva mali kanal iz PKB-a na nekih stotinak metara od ulaza! Mozete misliti kako sada smrdi!! I na kraju ulaz nije produbljen! Znaci , Mlava.
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Dunavci
« Odgovor #8 poslato: 06, 07, 2015, 12:07:17 posle podne »
Plaža raj- ulaz je sada oko 2,5m, ali sirok samo 50m. Ranije su bila dva plovka-bureta kojih sada nema. Ukoliko imas Garmin karte na ploteru je obelezen sam ulaz i put do plaze Raj i mesto za vezivanje preko puta plaze.

Nemam garmin karte, a baš bih voleo, tj, svratiću sigurno tamo.
Može i neko usmeno objašnjenje, kuda ploviti, uću više sa nizvodne, uzvodne strane, kakvo je stanje unutra, jel pravo prema plaži ili...

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Dunavci
« Odgovor #9 poslato: 06, 07, 2015, 12:59:35 posle podne »
Plovnim putem koji je sada sa leve strane Stojkove ade, nizvodno od gornjeg spica ade, oko 500m levo ulazi se pod pravim uglom.
Uzvodno od tog ulaza je plitko, a nizvodno od samog ulaza je plitko i tu je potopljem slep koji se ne vidi.
Videces kako ulaze ribari i ostali  nauticari ili kako ulaze-izlaze barze sa ugljem.
Imas na forumu u delu gde su reportaze, galerije, druzenja i detaljiniji opis sa slikama.
Kada udjes u dunavac plovis 20tak metara od tvoje desne obale jer su levo plicaci.
U samom dunavcu dubina varira od 2-6m.
Posle 700m pojavljuju se kuce i plaza Raj koja lici na plazu na Adi ciganliji.
Mozes se tu privezati kod restorana jer uvek ima dubine i ceo dan pece sunce ili  preko puta u hladovini ispod vrba gde uvek ima nekoliko brodica (po poslednjoj neproverenoj informaciji cujem da su posekli te vrbe za koje smo se vezivali).
 Na kraju dunavca je manje jezero gde se vadi ugalj i gde je dubina preko 20m, ali na samoj sredini jezera je veliki sprud gde bager odlaze jalovinu pa se ne treba zaletati.
Voda je bistra svuda jer se filtrira prirodnim putem kroz ugalj.
Za pecanje smudja i sarana jedino oko Stojkove ade (i to imas uslikano u delu foruma sa ribolovom) ali tu nije zasticeno od vetra, pogotovo od Kosave.
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Dunavci
« Odgovor #10 poslato: 06, 07, 2015, 14:13:29 posle podne »
Slabo ja pecam leti, uglavnom plovimo porodično, a kad njima zahladi na Dunavu, počinje moja sezona pecanja.

Znači odprilike sa plovnog puta pod pravim uglom. Po sredini, uz neku stranu? Našao sam na forumu dve teme o ovom terenu, ali nigde o uplovljavanju.

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Dunavci
« Odgovor #11 poslato: 06, 07, 2015, 14:59:48 posle podne »
vidi se plicak sa granjem levo i desno na ulazu.
Googl maps vidi se sve
« Poslednja izmena: 06, 07, 2015, 15:31:09 posle podne Misha D »
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Dunavci
« Odgovor #12 poslato: 27, 07, 2015, 12:23:23 posle podne »
Vratih se sa puta, informacije se bile više nego korisne. Pisao sam dnevnik / izveštaj sve vreme, dan - dva da sredim slike pa ću postaviti.

Van mreže MoravskiLubenicar

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 89
  • Pol: Žena
  • www.mojaladja.com
    • NjunjaVunja
  • Brod tip: jedrilica
  • Marina: Gradska Višnjica
  • Veličina: 7m
Odg: Dunavci
« Odgovor #13 poslato: 29, 07, 2015, 17:31:11 posle podne »
Lepo ste se proveli nadam se. Interesuje me kako je sa vodostajem ispod Pančevačkog mosta oko Bele stene, ima li mnogo sprudova, kakav je ulaz u Turski rukavac i kakav je izlaz...čujem da je Dunav kod Belegiša izuzetno plitak, a neko mi reče i da je  plitko iznad  mosta za Borču, da se ne može  u rukavce kod Vojnih bašta (meni poznate ade kao Vučje ade, termin iz sedamdesetih godina)...Ako neko nešto zna molim za informacije i HVALA...

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Dunavci
« Odgovor #14 poslato: 29, 07, 2015, 17:38:10 posle podne »
Ulaz u Male vode kod Bele stene sada ima oko 2,5 i toliko i na izlazu. Ako ne poznajes teren, plovnim putem pored Panceva jos uvek idu veci brodovi.
Belegis samo plovnim putem gde je sada preko 5m.
Vojne baste zaboravi, a sta bi trazio tamo kada plovni put kod mosta ima preko 5m.
Generalno, pratiti plovkove ili Garmin gps i svuda plovnim putem nije problem, a svi rukavci su sada na granici plovnosti.
Ko sada pokusava da krati krivine ili ima mnogo iskustva ili malo pameti.
Današnji dan je početak ostatka moga života....