Autor Tema: Гардиновачки рит  (Pročitano 2322 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Гардиновачки рит
« poslato: 22, 06, 2015, 16:24:12 posle podne »

Недавно смо нешто Љуба и ја пискарали о пловидби Аркањем и Гардиновачким ритом.

Јуче сам био у Гардиновцима - имам тако неку фамилију па сам био мало да их обиђем. Распитивао сам се, па сам чак и изашао до воде.

Ситуација је следећа:

Од марине у Старом Сланкамену, Дунавом до првог низводног улаза у стари ток Дунава који пролази испод Гардиноваца има око 10 км.
До другог, узводног улаза у стари ток, има још око 4,5 километра. Истина, речено ми је да је тај улаз, мада широк, за време ниског водостаја мало плитак.
Није могуће ћамцем проћи читавим старим током. Отприлике негде на средини, на око 3,4 км од узводног или исто толико од низводног улаза у стари ток, налази се нека брана, неки бетонски стубови и ту је вода свега неколико сантиметара дубока. Све остало, читав тај стари ток Дунава је плован. Ширина је од пар метара до више од педесет, на пар места верујем да је ширина 70-90 м. Дубина је довољна за пловидбу. Видео сам више рибарских чамаца, шикље углавном, са томосовим моторима. Нема неких препрека у виду мостова или неких других сметњи те врсте, тако да верујем да ја са мојим чамцем нећу имати проблема да уђем у тај канал.

Рачунам, с мојом јамахом од 8 коња, мени би од Сланкамена до оне бране у рукавцу требало негде између два и три сата пловидбе. Обале су као створене за пецање тако да већ видим себе на једном целодневном излету. Рођак ме је упозорио да је рукавац пун комараца али ако обезбедим комарнике и укључим оно Маркетово сокоћало, можда се одважим и на ноћење.

Ето, толико од мене за овај пут. Како нисам успео да одем на регату која је у току размишљам о томе да један леп викенд одем на пецање. Вода је у рукавцу зачујуће чиста и верујем да би могло да падне и купање... Ако има заинтересованих, јавите се да видимо хоћемо ли се дружити на води.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Гардиновачки рит
« Odgovor #1 poslato: 23, 06, 2015, 09:43:13 pre podne »
Laki,
Ulaz u Gardinovacki kanal kod dalekovoda je poprilicno problematican, posebno na niskom vodostaju. Tamo se stvori jedan prag, sa vrlo malim kanalom od metar dva, pa ako ne poznajes mesto, lako se mozes nasukati. Takodje, na prvih 500-800 metara dublji deo kanala, koji dozvoljava plovidbu, jako krivuda. Naj bolje bi bilo da prvi put odes tamo sa poznavaocem ovog kanala, koji je zaista prelep i ima super mesta za pecanje, mada su i tamo mrezama, strujom i cime li ne u dobroj meri istrebili ribu...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Гардиновачки рит
« Odgovor #2 poslato: 23, 06, 2015, 10:51:17 pre podne »
Laki,
Ulaz u Gardinovacki kanal kod dalekovoda je poprilicno problematican, posebno na niskom vodostaju. Tamo se stvori jedan prag, sa vrlo malim kanalom od metar dva, pa ako ne poznajes mesto, lako se mozes nasukati. Takodje, na prvih 500-800 metara dublji deo kanala, koji dozvoljava plovidbu, jako krivuda. Naj bolje bi bilo da prvi put odes tamo sa poznavaocem ovog kanala, koji je zaista prelep i ima super mesta za pecanje, mada su i tamo mrezama, strujom i cime li ne u dobroj meri istrebili ribu...

Дуле, хвала на овом упозорењу.
Дакле, оба улаза су проблематична по ниском водостају. Имаћу то у виду и покушаћу да одем пре него што вода још падне.
А што се тиче могућег улова - па је не бих упецао нешто нарочито ни у рибњаку, тако да ме криволов не погађа (осим што сам љут због онога што мангупи раде). Мени је важно да сам на води и да пецам. Једва чекам...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Гардиновачки рит
« Odgovor #3 poslato: 24, 06, 2015, 13:08:02 posle podne »
Koji je to ulaz kod dalekovoda?

Prošle godine sam jendu noć prespavao u dunavcu, kad sam se vraćao sa Tise. Stvarno je lepo.
Imam zapisano u dnevniku, da je vodostaj bio u Novom Sadu 360, dubina na ulazu u dunavac 2.5 metara, a pose 100-ak metara oko 2 metra.

Sada se pri vodostaju 230, i gazom od 70cm nisam hteo igrati i gađati prolaz.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Гардиновачки рит
« Odgovor #4 poslato: 24, 06, 2015, 13:39:11 posle podne »
Далековод је код низводног улаза (или би можда било боље рећи, код излаза из рита).