Autor Tema: Tomos T10, problem sa daljinskim komandama  (Pročitano 2703 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1619
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Tomos T10, problem sa daljinskim komandama
« poslato: 22, 04, 2015, 10:09:53 pre podne »
Imam Tomos 9.9 na camcu kvarnerplastika G370 na kojem su povezane daljinske komande za upravljanje i jedna komanda na kojoj su rucica za gas i rucica za menjac, skoro identicna ovoj:


Problem je u tome sto se komande jako tesko pomeraju kada su povezane na pentu. Na samoj penti, menjac je malo teze pomeriti, gas mi izgleda prilicno normalno mada nije sjajno, ali to nije ni blizu tesko koliko sa komandama. Da li postoji mogucnost da se nesto podesava/podmazuje na motoru samo na onom delu gde se kace sajle?
Ovde:



Inace, posto je to sve tesko islo, u jednom trenutku ne vratim gas skroz do kraja, ostane mi trunka vise, i podjem da ubacim u brzinu i od potezanja mi pukne deo komande koji drzi sajlu za menjac.... Sad ne znam gde to da nabavim  kuku
« Poslednja izmena: 11, 07, 2018, 14:10:31 posle podne Bakara »
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Tomos T10, problem sa daljinskim komandama
« Odgovor #1 poslato: 22, 04, 2015, 15:57:34 posle podne »
Ja sam imao isti problem, i stvari sam popravio na dva načina:

- izvukao sajle iz bužira, istrljao same sajle WD-om, nagurao sredstvo za podmazivenje u bužire i vratio nazad
- skratio sajle na minimalnu meru, jer mi je svaka dodatna krivina (ako su sajle duže pa ih negde smotaš) pravi dosta dodatnog otpora

Posle toga situacija nije bila baš baš idealna, ali je bilo sasvim solidno.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1619
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Tomos T10, problem sa daljinskim komandama
« Odgovor #2 poslato: 22, 04, 2015, 16:02:59 posle podne »
Hvala, dobar savet. Ja mislim da delom ta krivina pravi problem, ali sumnjam i da na samom motoru to ide jako tesko na tim mestima gde su sajle(metalne zice) povezane, pa ne znam da li nesto moze tu da se popravi prvo..
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1619
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Tomos T10, problem sa daljinskim komandama
« Odgovor #3 poslato: 28, 04, 2015, 10:01:01 pre podne »
Definitivno krivina pravi problem zajedno sa stanjem sajli. Na motoru sve ide glatko na tom mestu gde se vezuje komande, rukom pomeram gas i menjam smer obrtanja elise tako da nije do toga.
Samu komandu nisam uspeo da sredim, niti cu pokusavati jer sta god napravim ne moze biti bezbedno kao original, a sa posadom koja obuhvata clana mladjeg od godinu dana, nema zezanja.
Gledacu da nabavim sve komplet ali sa sajlama/ne zicama, mada mi je bez komandi sa direktnim upravljanjem super(jer sam navikao), ali nije fora kad je vec ovakav tip camca  jh
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1619
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Tomos T10, problem sa daljinskim komandama
« Odgovor #4 poslato: 18, 05, 2015, 09:26:56 pre podne »
Posle nekog vremena, drugar vidi sta mi se desilo sa komandom za menjac tj. vidi onu plastiku koja je pukla unutar same komande i kaze, daj bre da vidim sa covekom da pogleda i proba da uradi to od aluminijuma na CNC masini. Zove posle par dana, kaze moze covek da uradi i stvarno posle nekih 7 dana dodje taj deo do mene  kgk
Na slici se vidi plasticni deo koji je spojen samo zbog slikanja, inace je pukao na sredini, a pored njega je njegov aluminijumski zamenik:


Skoknem juce do camca, iz onih burzira povadim zice(nisu sajle), ocistim ih wd-om, i kroz one burzire prvo malo proteram wd-a koliko sam mogao, pa onda ulje i to sve montiram. Radi odlicno!
Posto planiram da menjam i drugu plastiku koja vuce sajlu rucice za gas, nadam se da cu imati dovoljno vremena da islikam postupak, pa da okacim ovde. Plastika je verovatno od starosti jako krta, i siguran sam da ce se ovo jos nekom desiti ako bude malo jace potegao... Zato, deo u ruke i kod majstora da napravi isti od aluminijuma ;)

Takodje, koristan video u vezi podmazivanja sajli komandi:
« Poslednja izmena: 11, 07, 2018, 14:11:09 posle podne Bakara »
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek