Autor Tema: od virtuale do reale  (Pročitano 94354 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: od virtuale do reale
« Odgovor #180 poslato: 02, 08, 2015, 22:03:43 posle podne »
Buduci kandidati za UMC i valjda  pilote
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: od virtuale do reale
« Odgovor #181 poslato: 02, 08, 2015, 22:36:39 posle podne »
Neka je sa srecom i da se dugo vozite! Brzina ti je sa cetvorkom fantasticna. Ne bi bilo lose da tu tezinu i brzinu ubacite u free!ship i vidite koliko program laze ili ne laze za potrebnu snagu i brzinu. Ja recimo sa yamahom 5 ks na propeleru i elanom gt 402 sam idem 11/h km po stajacoj vodi. Tako da si ti pobedio sa tvojim camcem. Svaka cast!


Camac i jeste izasao iz freeshipa.Dve strane ispred je tabela sa otporima Rf  frikcioni ili otpor trenja glatke povrsine( u m2) podvodnog dela (mokra ili oplakivana povrsina) Rr je otpor oblika brodskog korita na osnovu koeficijenata brodske forme(naravno i tezina je tu ukljucena) i Rt im je zbir.Otpori su u njutunima  N.Na pocetku je brzina u kn ili cvorovima (1.82 kmh) i na kraju je snaga u kw.E sad racuna za slanu vodu temp 15c nisam prebacivao na slatku jer nema svrhe fali tu jos otpora(vazduh gravitacija privesci itd)al su ovi najosnovniji a racuna po delftship paternu za sailing jahts.Ujedno se zvinjavam Zakeralu greskom sam mu rekao cruising jahts.Camac je poludeplasmanski sa brzinom korita koju odredjuje  samo duzina  na vl i tu je oko 5-5.5kn sto i tomos 4 odradjuje.Tu je na tabeli crta i odatle camac ima tenziju da se penje na pramcani talas i da izglisira.Ceo freeship je demo program pa mu i neverujem puno za brzinu i kw i vise sluzi za poredjenje sa prototipom al ako bi zarez u kw pomerio za 1 decimalu u virtuali to bi bilo tu negde kad uporedim sa realom.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: od virtuale do reale
« Odgovor #182 poslato: 02, 08, 2015, 22:44:32 posle podne »
Gledao sam danas vš čamac uživo u Grockoj dok ste plovili po vetru i super se ponašao. Lepo i izgleda dok plovi. Sa srećom 7645218764198


 114 114 114 114 114 114 114...Tu sam eksperimentisao sa elisama i nagibom pente...Jedan dan se dogovaramo i ti da ga vozas a ja da gledam i da snimim sta me interesuje od ovih mojih niko nezna da vozi ili nedaj boze nagne pentu napred nazad a ja iz camca ne vidim 114 114 114 114 114
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: od virtuale do reale
« Odgovor #183 poslato: 02, 08, 2015, 23:07:27 posle podne »
Camc se ponasa na vodi slicno jako slicno kao elanova pasara 495 samo sto pristajem uz obalu kao tabanas.Pramac se pokazao super na talasima jest da prska od vetra ali ne ponire tj ne propada kao pasara u talas vec ga veci talasi dizu gore a manje razbije.Talase na pola pramca iako je sa slabim motorom ne oseca tj ne zanosi kao pasara drzi pravac bez korekcije po boku talasi ljuljaju zestoko a bili su danas bas veliki.Talasi po krmi bacaju i zanose pa se tom4 muci
da odrzi pravac treba malo jaci.Poredim s elanom 495 jer sam jos ko dete u osnovnoj skoli maltene svaki vikend split-solta nova elanka  tom4 i vecnost.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: od virtuale do reale
« Odgovor #184 poslato: 02, 08, 2015, 23:16:38 posle podne »
Skinuo sam elisu 160 definitivno tom4 nema obrtaje gusi ga.Stavio neku mislim 120 dobio obrtaje zadrzao brzinu cak i kad malo oduzmem gas da ne mucim motorce treba da probam sa 140 ako nadjem pa na zimu da gadjamo neki motor.Hteo bi da probam i sa 15ks ili bar 10 zivo me zanima kako bi sve to izgledalo.Video klipovi sa talasa od subote i nedelje kad stignu studenti s odmora.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: od virtuale do reale
« Odgovor #185 poslato: 03, 08, 2015, 02:33:52 pre podne »
Zorane, svaka čast za odrađen posao!  clap

Prosto nisam verovao da će čamac sa ovakvim, zasečenim pramcem ići dobijenom brzinom.

Mislio sam da će stvarati veći otpor u plovidbi.

Eto, čovek se uči dok je živ.

Stvarno je dobro što postoje ovakvi sajtovi gde se može svašta videti i naučiti.

Još jednom, hvala na ovoj temi.  hi
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže dragand

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 118
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Hanter
  • Brod tip: Smederevac
  • Marina: Grocka
  • Veličina: 6m
Odg: od virtuale do reale
« Odgovor #186 poslato: 03, 08, 2015, 21:13:40 posle podne »
 Ako se zajedno nadjemo na vodi u Grockoj možeš uzeti moju 15-ticu pa probaj kako se ponaša 114

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: od virtuale do reale
« Odgovor #187 poslato: 03, 08, 2015, 21:24:12 posle podne »
Izvinjavam se sto upadam ovako u temu ali koji je razlog da pramac bude ovako odsecen?  sha
Marke

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: od virtuale do reale
« Odgovor #188 poslato: 04, 08, 2015, 13:12:17 posle podne »
Pozdrav Marke.Ima viset razlogaa zasto pramac izgleda ovako.Odgovarat cu u nekoliko puta sa slikama da to pokusam objasniti vec me neko i pitao za neobican pramac.Glavni i osnovni razlog su talasi i to talasi plitke vode izazvani jakom kosavom.Specificno za te talase je da su brzi strmi i jako kratki tj rastojanje izmedju tih  talasa je jako kratko zbog uticaja plitke vode ne mogu da naprave vecu ampitudu kao na moru a i visina talasa zavisi od dubine vode.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: od virtuale do reale
« Odgovor #189 poslato: 04, 08, 2015, 13:19:24 posle podne »
Kad bi zasiljio ovakav camac sa najvecom sirinom iza polovine pramac bi se na drugom vecem dunavskom talasu zabijao u vodu a ne izdizao.5_6 talas za redom koji je obicno i najveci bi prelivao preko palube najverovatnije jer nebi imao dovoljno uzgona na samom pramcu.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: od virtuale do reale
« Odgovor #190 poslato: 04, 08, 2015, 13:29:49 posle podne »
To moze da se izbegne ovakvim zakosenijim pramcem ali mi to uzrokuje gubitak brzine 1-2kmh odnosno skracenje vll.To na slikama sam radio projekat za jedrilicu-pasaru ceka swing ring i rc komande za probu.Iste je duzinekao i metalni camac. na penhtu bi. bila nesto sporija od njega a na vetar bi to bilo turisticki gledano ok.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: od virtuale do reale
« Odgovor #191 poslato: 04, 08, 2015, 14:05:10 posle podne »
Na ovakav camac sa ovakvim pramcem kad te pogodi talas od skoro1m visine i oko 12kmh ko u nedelju sto je bilo pod uglom kako se inace i seku kad mora cemac ne gubi pravac ne zanosi i ne gubi na brzini iako ga tera tom4 koji je generalno slabasan.Talas prakricno nalece na spic podize camac .razbija se i. prolazi ispod.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: od virtuale do reale
« Odgovor #192 poslato: 04, 08, 2015, 14:17:51 posle podne »
Rezime dobio sam duzu vl samim tim vecu brzinu i smanjen otpor neobican izgled ukupnu duzinu camca ispod 5m zbog registracije.Kad prodje merenje i tehnicki dobit ce tu najverovatnije  i stepenice za laksi ulaz i izlaz kupanje itd.Neobicno izgleda iznad vode ali ispod i na vl je vrlo ostar.Uz jaku kosavu i talasr oce i da prska al manje vise svaki prska na vetru.Kad mi nameste video stavljam pa ce biti puno jasnije.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: od virtuale do reale
« Odgovor #193 poslato: 04, 08, 2015, 14:22:31 posle podne »
Koja je ovo elisa sa njom nece tomos u obrtaje a gura od 8-12
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže georgije

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: od virtuale do reale
« Odgovor #194 poslato: 04, 08, 2015, 14:47:36 posle podne »
Dobar camac, dobar.
Bilo bi interesantno pramac nekako zavrsiti kao "Ulstein X-Bow" - 'naopako okrenuti' pramac :)



http://www.ulstein.com/Kunder/ulstein/cms66.nsf/$all/0B7579F9FA87C092C12576CF004D2778?open&qm=wcm_2,19,2,2,4,0