Autor Tema: Paznja kod pazarenja opreme u Segedinu  (Pročitano 7005 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže cheda

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 78
  • Dunave, Dunave,...
Paznja kod pazarenja opreme u Segedinu
« poslato: 22, 03, 2015, 17:15:56 posle podne »
Madjari su poceli sve vise i vise da naplacuju neku "proviziju"  kada kupite robu... pa se vratite po porez.

U vise prodavnica mi se desilo... a poslednja je u jednoj prodavnici nauticke robe. (Ne bih da im pravim reklamu... )

Svakako obratite paznju.

Malo je bezobrazno da vas niko ne upozori pri kupovini da ce naplatiti 5% i to bez ikakvog papira... (citaj jednostavno vam dati 5% manje)

Kako je porasla kupovina u Segedinu, verujem da su Madjari resili da malo vise zarade na tome... Obratite paznju...  kuku

P.S. Da dodam da je krenula valuta nesto da im jaca... pa ako neko pored svega ovoga i dalje nadje nesto za kupiti... racunajte i na promenu kursa... Npr oko 15og Januara ove godine je 1€ iznosio oko 317 HUF a ovih dana je oko 300 HUF, sto je dodatnih 5%  roll4

Van mreže Zole

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Dehler Delanta 76 ak
  • Marina: Vourvourou
  • Veličina: 7,6m
Odg: Paznja kod pazarenja opreme u Segedinu
« Odgovor #1 poslato: 22, 03, 2015, 19:51:21 posle podne »
ako može adresa te prodavnice nautičke opreme u Segedinu

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Paznja kod pazarenja opreme u Segedinu
« Odgovor #2 poslato: 22, 03, 2015, 21:30:58 posle podne »
ako može adresa te prodavnice nautičke opreme u Segedinu

ja sam pred novu isao u Szeged nakupovao robe i vratili pdv bez provizije  ... idem u narednih 2-3 nedelje ponovo pa cu proveriti ...
obicno vracam PDV ili dirto u radnji ili u menjacnici (Tesco, Auchen, Metro...)

usteda na tehnici (teveizori i sl.) sa povratom poreza i ako vas nasi ne drkaju na grani je oko 30-50% u odnosu na nase cene... put sa putarinama do szegeda 50 evra... ujedno ko ide mora da znas da mora da napravi racun od 51.000 forinti (tako nesto ) ali sve na jednom racunu ... naravno moze 5 racuna sa iznosima preko 51.000 forinti ali ne moze 3 racuna pa u ukupnom zbiru 51.000...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Paznja kod pazarenja opreme u Segedinu
« Odgovor #3 poslato: 22, 03, 2015, 21:44:57 posle podne »
Можда није од велике користи али може да вас поштеди непријатности ово што ћу вам написати.

Пре више година, када је почело враћање "афе" (тог њиховог пореза) у једном супермаркету купили смо десетине различитих производа (у то време куповали смо храну па можете да претпоставите колико је ариткала било у рачуну - 100 г овога, 250 г онога, 300 г онога, 10 комада овога и тд.).

Рачун је био преко 50.000 форинти и остварили смо право на повраћај пореза али...

Тек на граници схватили смо процедуру.
Да  би порез био враћен, царински службеници морају да ураде извозна царинска документа!
Када је службеник видео наш рачун са десетинама ставки прво се бесно издерао на нас (није нас увредило јер нисмо ништа разумели!) а онда нас је послао у страну да сачекамо... Мислили смо да нас завитлава и да очекује да му дамо "наруквицу" (то је тих 90-тих година било сасвим уобичајено).

У ствари, чекали смо да нађе времена да направи извозну декларацију у коју је морао да унесе сваку ставку са рачуна, да упише царински тарифни број, вредност и тд.
Поступак је трајао неколико сати (више од два и по) и већ сам хтео да одем без папира али ... јок! Кад једном уђете у "машину", нема назад. Он је почео извозни поступак и морао је да га заврши.

Не знам да ли је и сада исти поступак и не желим никог да уплашим али скрећем пажњу како се не бисте непријатно изненадили и да вам не преседну путовање и куповина. Ако купите само пар ствари, то би могло брзо да се заврши али ако накупујете море ситница... 

Ето, ја написах како сам ја прошао и шта сам доживео, а ви - како хоћете. Срећно вам било.

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Paznja kod pazarenja opreme u Segedinu
« Odgovor #4 poslato: 22, 03, 2015, 22:01:55 posle podne »
Zasto bi neko uopste trpeo to maltreetiranje od madjara? Jer koliko god da ja njih ne volim oni nas mrze jos vise i trude se da to pokazu na svakom koraku. Ima kackavalja i u Pirotu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Paznja kod pazarenja opreme u Segedinu
« Odgovor #5 poslato: 22, 03, 2015, 22:17:16 posle podne »
LSI.... od tog vremena su i Gestetneri zastareli ... Ovo je trenutna procedura koju ja zavrsim za 20tak minuta i bez nervoze sa 4oro dece i zenom u kolima :)

1 U radnji napomenem da hocu povrat poreza na INFO PULTU , to je bitno jer vam onda u hipermarketima daju mali papiric na osnovu pasosa... 1 minuta procedura
2 Na kasi pokazete taj papiric, a kad vam zavrse racun (pola metra rolne :D ) onda idete na isto mesto sa pocetka price na INFO PULT i oni vam iskopriaju racun i daju AFA papir ... 5 minuta
3 na granici idete u skroz desnu kolonu ... radnim danima to znaci da cete cekati manje nego da regularno idete preko granice... udjete u red i cekate nekih 20-30 minuta kda dodje red na vas
4 Carinuku dajete sve papire i otvorite gepek ... ako je drkos ond avam pokaze nesto sa spiska i trazi da pokazete gde je ... zato je bitno DA NISTA NE OTVARATE ILI JEDETE sa spiska dok ne predjete granicu ... procedira 2 -3 minuta
(ovo za jelo sam cuo od nasih svercera, ali nikad nisam prisustvovao ... generalno samo pokazes gepek on malo pogleda i ode dalje)
5 Carinik odlazi da zavrsi papire uzme fotokopiju (stavka 2) i pecatira vam AFA racun i vraca orginal racuna ... 15 minuta

i to je to .. posle idu nasi ... po pasosu dozvoljavaju do 100 evra ... ali ja sam prolazio i sa mnogo vecom kolicinom robe kada se uvere da je sve za licnu upotrebu, nemam 30 salama i 50 milki cokolada, nikada me nisu cimali ...

za nase je smao bitno da roba nije za prodaju ... 5 6 kesica necega nije problem ... ali karton sapuna jeste .. nadam se da kapirate razliku ...

sto se tice pirotskog sira... neko voli skup Pirotski neko jeftin madjarski ...

treba znati da Madjarska ima TOTALNU ZABRANU ZA GMO  proizvode i veliku kontrolu po tom pitanju ... sam da javim da za mesec dana Srbija pocinje da dozovoljava GMO .. zakon je vec spreman ....

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:539392-Srbija-digla-rampu-za-GMO

eto jos jednog razloga gde kupovati hranu ....

sto se hemije tice, isplati se otici na Kelebiju jer su  komplexi 200 metara od granice... ista procedura stim da se ne ide na red desno vec drito pa se posle odvaja za AFA red...

Televizori i tehnika SZEGED ARKAD...

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Paznja kod pazarenja opreme u Segedinu
« Odgovor #6 poslato: 23, 03, 2015, 00:10:22 pre podne »
Sve je baš tako, idem tamo kvartalno i uvek je ista procedura. Pre je bilo malo zaguljeno na Horgošu sa mađarske strane, bili su neki nervozni carinici ali od kako su ih promenili mnogo je bolje. Radnim danom je najlakše sve obaviti. Sada je uvedena i županijska vinjeta za onih par stotina metara puta iza rampe, najbolje je kupiti godišnju na MOL pumpi pred granicom za dinare, nešto oko 2,500 din.
Što se tiče Afe, negde vrate u celosti (E-digital recimo) a negde malo zakinu (Metro) ali u globalu ništa strašno.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Paznja kod pazarenja opreme u Segedinu
« Odgovor #7 poslato: 23, 03, 2015, 07:46:01 pre podne »
Zasto bi neko uopste trpeo to maltreetiranje od madjara? Jer koliko god da ja njih ne volim oni nas mrze jos vise i trude se da to pokazu na svakom koraku. Ima kackavalja i u Pirotu.

Драги председниче, тих деведесетих година, није се радило о томе да ли и ко кога колико воли или не воли. Када имате двоје мале деце а у продавницама имате само празне полице, онда немате избора него да одете тамо где можете да купите и путер и кобасицу и сир и чоколаду и банану...

Можда ви, млађи, не памтите то време али ми који смо на улицама, из канистера, куповали гориво, да бисмо стигли до границе да бисмо купили кесицу тестенина за супу, упамтили смо добро то време и сећамо га се без и мало сете. Само горчина је оно што је остало из тог времена.
И упомене на шиканирање како од цариника са мађарске стране, још више од наших којима никада доста пара није било.

Али да не дужим, то време је давно остало иза нас и у нама. Добили смо промене које смо тражили и власт какву смо заслужили па је дошло опет неко време када се више исплати отићи у Мађарску и купити нешто хране или нешто од "технике".

Како видим из коментара које су написали Капетан и Љуба, сада је то ипак другачије него онда и то ме радује. Ваљда смо се за то борили...
Срећна вам куповина, ма где куповали. Само док има чиме да се плати.

Менби је драго што сам својим коментаром испровоцирао Капетана да нам у детаље опише процедуру и верујем да ће то некоме користити.

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Paznja kod pazarenja opreme u Segedinu
« Odgovor #8 poslato: 23, 03, 2015, 08:15:21 pre podne »
Ama ne mrzi nas tamo niko, svi su vrlo ljubazni i predusretljivi, pa cela ta oblast ima itekakve koristi od nas. Problem se javi u pristupu njihovih carinika ali mislim da oni u stvari mrze sve putnike s kojima moraju da se bakću a ne samo nas, takav im posao jbg.
Koliko sam puta parkirao u zabranjenoj zoni u Segedinu, ne znam taj jezik pa se zeznem i par puta naiđe kontrola, vide tablice i samo prođu. Jedanput su mi i pokazali kako izgleda tiket za celodnevno parkiranje, ima ga po pumpama i trafikama.
Isplati se otići ali samo ako znate da uporedite cene tamo i vamo i naravno, mora da se potroši 170e zbog vraćanja afe.
Ja sam najviše išao zbog ribolovačke opreme, izbor je vrhunski. To naravno ima i svoju cenu, nije nešto drastično jevtinije ali se zato dobije kvalitet.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Paznja kod pazarenja opreme u Segedinu
« Odgovor #9 poslato: 23, 03, 2015, 10:30:14 pre podne »
nije poenta koga volim ili koga ne volim ...

poenta je da je tamo skoro sve jeftinije ... zasto je kod nas skuplje je druga prica ...
ja odredjujem kome cu ostaviti moje novce...

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2074
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Paznja kod pazarenja opreme u Segedinu
« Odgovor #10 poslato: 23, 03, 2015, 11:20:15 pre podne »
nije poenta koga volim ili koga ne volim ...

poenta je da je tamo skoro sve jeftinije ... zasto je kod nas skuplje je druga prica ...
ja odredjujem kome cu ostaviti moje novce...

А патриотизам Капетане?  kuku

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Paznja kod pazarenja opreme u Segedinu
« Odgovor #11 poslato: 23, 03, 2015, 11:27:15 pre podne »
А патриотизам Капетане?  kuku

"Narod koji izabere ovakvu vlast nije zrtva , vec saucesnik."

Sa druge strane ... Samsung televizori u 40 % jeftiniji tamo nego ovde.... a nabavna cena ista ...

Sto pre bankrotiramo i dodje do anarhije i haosa , to cemo pre uvesti neki red... Ne zelim da budem onaj koji puni dzepove pohlepnim trgovcima koji indirektno unistavaju ovu zemlju ... e vidis to je patriotizam ...

Kome se ne svidja da placa jeftinije, neka gleda parove, farmu, vucica i slicne ...


Van mreže cheda

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 78
  • Dunave, Dunave,...
Odg: Paznja kod pazarenja opreme u Segedinu
« Odgovor #12 poslato: 23, 03, 2015, 13:43:34 posle podne »
Jos jedna stvar, koja mi se deslia... u drugoj radnji.. Kad smo vec kod toga...

Devojka koja mi je popunjavala papire je zaboravila da stavi pecat na tax free form :( tako da carinici nisu priznali.

Sve sam vam pisao, samo da bi obratili paznju na detalje, pa ko voli da pazari tamo, bio to patriotizam, vucic, isplativost, zelja ili sta god izvolite...

A evo i adrese na internetu posto je Zole trazio...
http://www.trinexus.hu/

P.S. Poslao sam pismo Trinexus firmi sa pitanjem da li je standardna procedura uzimanja 5% (posto nisam dobio nikakv papir da je provizija naplacena / nekako mi to izgleda kao "oteto" ) ... videcemo sta ce reci...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Paznja kod pazarenja opreme u Segedinu
« Odgovor #13 poslato: 23, 03, 2015, 15:49:27 posle podne »
A evo i adrese na internetu posto je Zole trazio...
http://www.trinexus.hu/

cini mi se da su cene nize nego u Srbiji , plus pdv ...

Van mreže Zole

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Dehler Delanta 76 ak
  • Marina: Vourvourou
  • Veličina: 7,6m
Odg: Paznja kod pazarenja opreme u Segedinu
« Odgovor #14 poslato: 23, 03, 2015, 16:46:02 posle podne »
hvala Chedo