Autor Tema: Kupovina plovila i prenos vlasništva  (Pročitano 34334 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Kupovina plovila i prenos vlasništva
« Odgovor #30 poslato: 23, 02, 2017, 11:14:46 pre podne »
Treba se raspitati, ja sam čuo da je to i od kapetanije do kapetanije... Kod nas u NS je definitivno samo za T4

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Kupovina plovila i prenos vlasništva
« Odgovor #31 poslato: 24, 04, 2018, 11:46:58 pre podne »
Pošto sam skoro imao prilike da prodajem ali i kupujem vanbrodski motor, susreo sam se sa problemom da kod notara ne može da prođe bilo kakav ugovor kad je u pitanju vanbrodski motor, već mora da ima tačno određene informacije. Srećom, imao sam ugovor od prethodnog vlasnika motora koji je urađen po propisu, pa bih to podelio sa vama. Sad je doba godine kad se nabavljaju motori, čamci, ali i sve to registruje.

U prilogu je fajl koji sam koristio za VB motor, ali može i za plovni objekat i brodski motor:
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Kupovina plovila i prenos vlasništva
« Odgovor #32 poslato: 24, 04, 2018, 20:25:47 posle podne »
Ovo je ugovor za plovni objekat, trebao si da nam pokažeš kako to izgleda za motor.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kupovina plovila i prenos vlasništva
« Odgovor #33 poslato: 24, 04, 2018, 20:28:16 posle podne »
Користи се исти, само се руком допише: ванбродски мотор и унесу се подаци за идентификацију мотора.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Van mreže sceka

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
Odg: Kupovina plovila i prenos vlasništva
« Odgovor #34 poslato: 25, 04, 2018, 13:11:48 posle podne »
... Код јавног бележника није потребно показати на увид пловидбену дозволу, нити доказ о власништву.

@Zox, ovo mi je neverovatno jer su meni za ovlašćenja za transport i registraciju tražili a kamoli kod kupo-prodajnog ugovora sigurno je da moraju da traže jer tako proveravaju da je neko stvarni vlasnik!

 hi

Van mreže sceka

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
Odg: Kupovina plovila i prenos vlasništva
« Odgovor #35 poslato: 25, 04, 2018, 13:56:51 posle podne »
@ Zox, slažem se ja sa tobom i ja sam im to tvrdio i rekao ali nisam uspeo da ih ubedim pa mi je lakše bilo da im dam plovidbenu nego da se natežem sa njima! Doduše jednom sam prošao bez toga jer sam rekao jednoj mladoj i nacifranoj pravnici da po pomorskom zakonu kad je brod na vodi sva dokumenta moraju biti na njemu i ona je to progutala tj. rekla je: Ah, pa da tako je!!! Srbija zemlja čuda!

 hi

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Kupovina plovila i prenos vlasništva
« Odgovor #36 poslato: 25, 04, 2018, 14:08:53 posle podne »
@ Zox, slažem se ja sa tobom i ja sam im to tvrdio i rekao ali nisam uspeo da ih ubedim pa mi je lakše bilo da im dam plovidbenu nego da se natežem sa njima! Doduše jednom sam prošao bez toga jer sam rekao jednoj mladoj i nacifranoj pravnici da po pomorskom zakonu kad je brod na vodi sva dokumenta moraju biti na njemu i ona je to progutala tj. rekla je: Ah, pa da tako je!!! Srbija zemlja čuda!







😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂 e iskrivio sam se i sta kazes po pomorskom zakonu😂😂
Ma trebo si da se pozoves na Ridjobradog 😂
 hi
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Kupovina plovila i prenos vlasništva
« Odgovor #37 poslato: 25, 04, 2018, 14:23:40 posle podne »
Ovde se pise o dve sasvim suprotne stvari, koje nemaju nista zajednicko.
Jedno je overa kupoprodajnog ugovora, drugo je overa potpisa.
Overom potpisa notar potvrdjuje da se to i to lice potpisalo pod neki dokument, i notar odgovara samo za to, dok ga u opste i ne insteresuje sta u tom dokumentu pise i za sadrzaj teksta notar u opste ne odgovara.
Overa kupoprodajnog  ugovora kod notara je sasvim nesto drugo. Tu notar odgovara za sve clanove iz ugovora i tu se rade debele provere, bez obzira sta je tema kupoprodajnog ugovora.
E sada, sto je neka pametna glava resila da je dovoljno da na ugovoru ima pecat notara ( bez obzira na ono sto notar pise da potvrdjuje ) to je druga tematika. Ako je tako, bolje je bilo da se strane potpisuju u kapetaniji, bez glupiranja i setanja do notara...

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Kupovina plovila i prenos vlasništva
« Odgovor #38 poslato: 25, 04, 2018, 15:08:09 posle podne »
Zox,
Ti i dalje mesas overu potpisa na nekom dokumentu i overu kupoprodajnog ugovora.
Overa potpisa nekog dokumenta  kod notara kosta 360 dinara za fizicko i 1200 din za pravno lice (ako sam dobro zapamtio), a ja sam za overu kupoprodajnog ugovora za nepokretnu imovinu vrednu 32.000 eur uslugu notara platio 28.000 dinara. I u notarovom zapisu na mom ugovoru nigde nema recenice da on ne odgovara za sadrzaj dokumenta, vec stoji 4 stranice argumenata koje je morao da proveri i da nam predoci...

Ponavljam da je totalno smesno i glupo da bilo koja institucija za kupoprodaju bilo cega trazi overu potpisa kod notara, kad vec ne trazi overu kupoprodajnog ugovora...

Citat
ДулеН:
"Overom potpisa notar potvrdjuje da se to i to lice potpisalo pod neki dokument, i notar odgovara samo za to, dok ga u opste i ne insteresuje sta u tom dokumentu pise i za sadrzaj teksta notar u opste ne odgovara.
Overa kupoprodajnog  ugovora kod notara je sasvim nesto drugo."


ДулеН, тврдња ти је нетачна. Овим чином доводиш људе у заблуду. Прочитај целовит Закон о оверавању потписа, рукописа и преписа и погледај фотографију у прилогу (у мом претпоследњем коментару) Уговора "КЛАУЗУЛА О ОВЕРИ ПОТПИСА НА ИСПРАВИ"

У "потписе, рукописе и преписе" спада и уговор о купопродаји.
Posto volis da citiras aj i ja cu jedan par citata sa ovog linka:
http://www.overa.rs/naknada-stete-i-osiguranje-od-odgovornosti.html

Pa tamo pise:
Overa nejavne isprave koju podnesu stranke ima smisao potvrđivanja javnog beležnika da su stranke pravnog posla ili stranke koje daju izjavu, svojeručno potpisale ispravu ili svojeručno stavile svoj otisak prsta, u skladu sa ovim zakonom.

Ako se traži overa nejavne isprave koja sadrži pravni posao, javni beležnik će overiti ispravu ako je potpišu sve stranke u tom pravnom poslu.

Prilikom overe potpisa na nejavnoj ispravi, javni beležnik mora se upoznati sa sadržajem isprave samo u meri u kojoj je potrebno da ispuni rubrike upisnika o overama isprava.

Javni beležnik nije odgovoran za sadržinu isprave i nije dužan da utvrđuje da li su ispunjeni uslovi za punovažnost pravnog posla ili izjave.

Identitet stranaka u postupku overavanja nejavne isprave utvrđuje se na isti način kao i prilikom sačinjavanja javnobeležničke isprave.


Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Kupovina plovila i prenos vlasništva
« Odgovor #39 poslato: 25, 04, 2018, 16:29:50 posle podne »
Zox,
Sve vreme ja pisem o
Citat
овери потписа на купопродајном уговору
ali to u opste ne znaci
Citat
Овера ИСПРАВЕ,ИСПРАВА = УГОВОР
, vec i dalje ostaje samo
Citat
овери потписа на купопродајном уговору
... I u opste, na bilo kom dokumentu na kome je overen potpis, notar garantuje iskljucivo da je to potpis tog coveka/ljudi, dok za sve ostalo odgovornost za sam dokument i njegovu sadrzinu nosi covek/ljudi koji su ga potpisali. Nebitno da li se radi o ugovoru, punomocju, saglasnosti,....

Ja i dalje ne razumem zasto je zakonodavac trazio da se za registraciju donese kupoprodajni ugovor sa OVERENIM POTPISOM, jer je to i samo punjenje dzepova notarima....

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Kupovina plovila i prenos vlasništva
« Odgovor #40 poslato: 25, 04, 2018, 17:51:14 posle podne »
Nista ja nisam promenio stav, nego ti u opste ne umes da citas tudje postove...
Sve OK, nemam ja potrebu da budem u pravu za druge.
Dovoljno mi je da budem u pravu za sebe  6589

Van mreže sceka

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
Odg: Kupovina plovila i prenos vlasništva
« Odgovor #41 poslato: 25, 04, 2018, 18:06:35 posle podne »

Члан 11 став 3 Закон о оверавању потписа, рукописа и преписа:
- Изузетно, јавни бележник је дужан да одбије оверавање потписа ако је очигледно:

1) да постоји разлог за изузеће јавног бележника;
2) да поднета исправа садржи правни посао који је забрањен;
3) да поднета исправа садржи правни посао за који је као обавезна прописана форма јавнобележничког записа или
    јавнобележничког потврђивања исправе;
4) да се оверавањем потписа помаже остваривање недозвољених циљева.

Nisam pravnik ali evo razloga zasto moraju da traze pored licne karte (pasosa) i druga dokumenta (plovidbena ili saobracajna dozvola) - stavke 2 i 4!!! Kako beleznik (notar) da zna da li sam ja stvarno vlasnik pokretnosti jer ako nisam onda su se stekli uslovi za odbijanje da overi po stavkama 2 i 4.

 hi

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Kupovina plovila i prenos vlasništva
« Odgovor #42 poslato: 25, 04, 2018, 19:14:43 posle podne »
E moj Zox,
Kad bi se ja saglasio sa tobom, trebalo bi da se pokakim na ove diplomice koje imam i na vodjenje firmi koje vodim i poslova koje obavljam ... Ne bitno...
Ne bi ja dalje, vec ti napisah da sam ja u pravu za sebe, a ti uzivaj i budi u pravu za sve ostale...
Na zdravlje  114



Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Kupovina plovila i prenos vlasništva
« Odgovor #43 poslato: 26, 04, 2020, 14:16:04 posle podne »
Nova sezona, nova pitanja.

Ako je plovilu istekla registracija pre par godina, a nije samogradnja nego je fabričko plovilo, da li pri kupovini prvo vlasnik treba da odjavi plovilo pa onda da se sklapa ugovor kod notara?
Ili je ipak varijanta da prvo ide ugovor, pa odjava, pa AMSS i plaćanje poreza..

Ako je neko imao sličnu situaciju, značilo bi mi da čujem.

Pozdrav  hi
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kupovina plovila i prenos vlasništva
« Odgovor #44 poslato: 26, 04, 2020, 14:42:04 posle podne »
Ово је случај који треба посматрати из два угла.

Први је купопродајни однос продавца и купца.
Продавац продаје, а купац купује, пловило у виђеном и затеченом стању.
То с капетанијом нема везе.

Други је усаглашеност са прописима који регулишу област поседовања и употребе пловила. У овом делу пита се капетанија.
И у том делу, по правилу искрсну неки проблеми. Да ли је пловило надограђивано, продужавано, да ли је вађен мотор...?

Пре свега, пловило коме је регистрација истекла пре више година подлеже обавези одјављивања од стране продавца и претходног техничког прегледа ради поновног "првог" уписа у уписник.

Уроше, ја увек купцима саветујем да с продавцем договоре цену пловила и да продавцима надокнаде трошкове "сређивања администрације".

Зашто уживање у куповини новог (макар било и половно) пловила да почне главобољама због тога што претходни власник није поштовао прописе?
Нека продавац реши с капетанијом проблеме око поновне регистрације, па онда нека регистровано пловило одјави и омогући пренос на купца.

Вама, као купцу, требало би да је све једно да ли ћете пловило платити мање при куповини а имати накнадне трошкове при регистрацији или ћете продавцу платити нешто више али без административних перипетија накнадно.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk