Autor Tema: Reka mog detinjstva  (Pročitano 7407 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Reka mog detinjstva
« poslato: 13, 01, 2015, 21:59:35 posle podne »
Svako ima neku reku, rečicu,ili potok pored kojih je provodio dečačke dane zaljubljujući se u vodu i njene čari.

Mogu reći da sam srećan zato što sam imao više reka pored kojih sam odrastao.

Pored Dunava, koji mi zauzima najviše mesta u srcu, tu su i reke poput Vrle i Romanovke kod Surdulice, Mlava i Mogila, kraj Požarevca, Velika Morava i ioš neke.

Ali reka pored koje sam najviše naučio i koju zaista volim je Timok kod Zaječara.

To su zapravo dve reke. Crni i Beli Timok koji se, ispod Zaječara spajaju u jednu reku.

Prošle godine sam ponovo prošao nekim mestima gde sam često pecao.

Recimo Jaz iznad Zaječara.

Tu je nekada bila brana iznad koje je formirano pravo jezero dužine nekoliko kilometara. U toj vodi bilo je riba, sada nezamislivih veličina za ovu reku. Čekao se som gde primerci od više desetina kilograma nisu bili retki, Ispod brane su se šetale mrene težine po 3-4 kilograma, Šarani, deverike, skobalja na tone... 

Branu srušiše jedne godine da ne bi poplavila one koji su bez dozvole podigli kuće tamo gde se Timok decenijama pre toga izlivao, ne nanoseći nikakvu ozbiljnu štetu.

Nije se dobilo time ništa naročito pošto su ista mesta i dalje ugrožena, ali je grad izgubio prelepo mesto gde je leti bila gomila omladine, plaža je imala tuševe, postojao je splav za sunčanje i kafana pored brane. Čak su bile i kabine za presvlačenje.

Od svega toga, danas gotovo ni traga.

Nije mi namera da pričam tužne priče već da započnem razgovor na gore navedenu temu.

Priču o Timoku počinjem nekim novijim slikama, a ko ima šta da doda ili kaže nešto o reci svog detinjstva neka izvoli.
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Reka mog detinjstva
« Odgovor #1 poslato: 13, 01, 2015, 22:53:35 posle podne »
Timok... Tu se pozdravismo sa Srbijom prosle godine..
Da li ima morune u Timoku ili trazi vece dubine ? Trebalo bi da je ima do Prahova...




Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Reka mog detinjstva
« Odgovor #2 poslato: 14, 01, 2015, 06:44:11 pre podne »
Nema moruna u Timoku kapetane.  lol

Tačno je da skoro sve ostaju kod Prahova, pošto  brana na hidrocentrali nema riblju stazu.  no125

Što prođe sa brodovima kroz prevodnice, može da dođe do Kladova i brane Đerdap II, a samo retki primerci odu dalje.


I druge ribe koje uđu u Timok mogu da dođu samo do brane u Sokolovici koja, takođe, nema riblju stazu.


Na žalost, od ušća Borske reke u Timok, kod sela Vražogrnac, Timok prestaje da bude lepa reka.

Zbog naslaga pirita iz jalovine borskog rudnika dno i obale ove reke više su ličile na površinu Marsa ili Meseca.

To je, i danas, negostoljubiva sredina za ribe i druge životinje, mada ih polako ima sve više.

Jedno vreme, u Borskoj reci i Timoku, nizvodno od ušća, nije bio moguć život ni mikroorganizmima.

Koliko znam, i Bugarska nas je, svojevremeno tužila zbog zagađenja životne sredine i uništavanja plodnog zemljišta naslagama pirita koje je u Dunav donosio Timok. To su bila druga politička vremena pa smo se nekako "provukli".

Danas bi nam sigurno zatvorili rudnik, osim ako ga ne bi kupili amerikanci.   6589
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže Željoni

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 731
  • Pol: Muškarac
Odg: Reka mog detinjstva
« Odgovor #3 poslato: 14, 01, 2015, 21:31:48 posle podne »
Lepa priča , lepa reka i lepe slike . Svaka čast Arso  114 Evo i moje rečice

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Reka mog detinjstva
« Odgovor #4 poslato: 04, 02, 2016, 12:50:01 posle podne »
Slučajno naiđoh na ovu temu, pa dobih inspiraciju da napišem nešto o reci svog detinjstva i mladosti. Na moju sreću, nije to ni bilo toliko davno, mada poslednjih 7 godina više nisam stalan clan Drinske ekipe zbog posla i porodičnih obaveza. Sve je krenulo davne '89, kada je moj stari uzeo plac na obali Drine i tu ozidao vikendicu uz pomoć par komšija sa placa. Ja sam već sa svojih 5 godina počeo da pecam sa njim, a kasnije je više nas odatle išlo redovno zajedno u ribolov.Zanimljivo, ali iako sam bio mali i neiskusan, uvek su me stari i njih par komšija vodili sa sobom, a majstor Miša, tadačnji vlasnik čamca i motora, uvek mi je objašnjavao sve oko pravila na vodi i učio me da upravljam camcem, a iz ove perspektive vidim, učio me je i mnogim životnim stvarima kojih tad nisam bio svestan.


Meni, detetu od 8-9 godina je to bilo neverovatno zanimljivo i izazovno, i nisam mogao da ne zavolim vodu i čamac. Uvek smo imali bar jedan drveni čamac(koje je Miša i pravio), na naše tri vikendice. Inače je imao stolarsku radnju i opasan dar za duborez sto radi i dan danas. Svi smo kod njega voleli ogromnu pokretačku energiju i duhovitost, jer znate i sami koliko na vodi znaci pozitivna energija, a priroda nije ista ako je neko neraspoložen i pesimističan. Mogu slobodno reći da me je taj period oblikovao i kao osobu, jer provodeći vreme sa starijim ljudima, naučio sam se nekoj životnoj disciplini i postavljanju prioriteta. Nikad mi nije bilo teško da ustanem pre zore iako sam voleo da spavam duže ujutru, ali kad je u pitanju Drina, zna se šta je bolje :)

Mišinih ruku dela:



Siguran sam da je i ovo on radio, ali ako nije, izvinjavam se komšiji Leki :)
Komšija sa Drine:



Miša je i pored obaveza u svojoj radnji, stizao da dolazi sa nama i sa mojih 10 godina, počeo je da me uči da sviram gitaru. On je u mladosti bio član nekoliko muzickih sastava i kulturno-umetnickih drustava i gitaru je uvek imao u vikendici. Nažalost, nemam trenutno neku nasu zajedničku sliku, samo ove:


Neku staru polu-raspalu akustičnu gitaru koju sam imao, on je sredio i prepravio i ja sam imao instrument! Kakav je to bio poklon za mene, nisam tada ni bio svestan ali sam bio presrećan.Već posle nekih 3-4 meseca, mi smo mogli da sviramo zajedno i to je postalo sastavni deo vecine noci pored vatre, i jedan od najlepših delova mojih uspomena. Inače zahvaljujući tome, ja sam kasnije malo pre fakulteta počeo da sviram i bas gitaru, i svirao u par bendova sto je mnogo pomoglo u finansiranju školovanja, ipak sam ja treće dete, a to je velika stavka za budžet porodice.

Inače, tu u našim vikendicama, u Mačvanskom Prnjavoru na Drini, nastala je ideja i za likovnom kolonijom koja nosi njeno ime, i počela je da se održava svakog avgusta još čini mi se 2001. godine uz pomoć mesne zajednice.
Na slici su članovi kolonije, medju kojima i moj stari, takođe slikar.


Kasnije, neko se dosetio da napravi regatu sa tog mesta, pa je nastala i "Hajdučka regata" koja je privukla veliki broj ljudi i plovi se od Mačvanskog Prnjavora do Crne Bare.
U pomoc su pritekli i clanovi cuvene "Drinske regate" iz Bajine Bašte i Ljubovije:


Posle svega, šta da kazem, hvala Bogu što je moju mladost usmerio na Drinu i što sam imao tu privilegiju da provedem 15 najlepših godina pored nje sa ljudima kakve ću vrlo teško naći u životu, koji imaju dušu i koji umeju da uživaju u jednostavnim stvarima. To je verovatno i poenta života, nađi način da uživaš u onome što trenutno imaš dok ne stekneš više, i pokušaj da uzivas u jednostavnim stvarima, jer što bi majstor Miša rekao, "Mali, svaki dan proveden ovde, ne računa se u životni vek!".

 

I siguran sam da je bilo blagotvorno.
Jedno veliko hvala mom starom, čika-Miši i ostalima sa Drine što su me zarazili rekom i prirodom. Ja ću ako Bog da to nastaviti na sličan način sa svojim sinom, i na Dunavu.   hi



Sve slike su preuzete sa facebook stranice "Reka Drina Prnjavor" i njihovo su vlasništvo:
Za više slika posetite: https://www.facebook.com/reka.d.prnjavor/
« Poslednja izmena: 17, 10, 2019, 10:07:16 pre podne Bakara »
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7043
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Reka mog detinjstva
« Odgovor #5 poslato: 04, 02, 2016, 13:08:33 posle podne »
Бакара, прича је тако лепа и топла. Хвала што си је поделио с нама.

Сви ми имамо по неког свог "чика Мишу" само неки од нас тога нису свесни и не покупе оно благо које нам такви људи несебично дају. А дају нам себе и неке нове димензије које без њих не би постојале.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Reka mog detinjstva
« Odgovor #6 poslato: 04, 02, 2016, 13:12:36 posle podne »
Hvala LSI  hi
Baš tako, i to sa naglaskom na "nesebično"
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek