Autor Tema: Pomoc oko sonara  (Pročitano 35044 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #75 poslato: 29, 12, 2015, 18:52:40 posle podne »

Na mreži DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #76 poslato: 29, 12, 2015, 21:23:48 posle podne »
Cccc... Aj bolje bez komentara ....

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #77 poslato: 31, 12, 2015, 09:53:08 pre podne »
Nisam siguran sta je ideja video snimaka, ali su zanimljivi.
Radar je, po definiciji, pomocno navigaciono sredstvo za sklanjanje sa plovnog puta. Ukoliko se neko odluci za plovidbu po istom, a u vreme magle, znaci da je sasvim siguran u svoje znanje, tj poznavanje konfiguracije terena i citanje radara. Dakle, da prepoznas razliku izmedju ade i drugog broda. upavusi
Nekada te muka natera pa se i manevar obavlja po radaru, ali tek o tome govoriti...
Sve pomenuto nema mnogo veze sa ENC kartama, ali je dobra varijanta spregnuti transponder (ako postoji), sa racunarom koji ima ENC karte/OpenCPN i imaces prikaz svih objekata u tvojoj okolini koji imaju transponder.
U celoj prici je, po meni problem, sto druge ubedjujes u neke stvari i sa toliko samopouzdanja govoris o plovidbi (u kojoj si, opet moje skromno misljenje, tanak), a zaista nisi u pravu.
OpenCPN i GPS antenica od 25-50E mogu biti od ogromne pomoci, ali izgleda samo tebi ne...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #78 poslato: 31, 12, 2015, 17:04:37 posle podne »
U celoj prici je, po meni problem, sto druge ubedjujes u neke stvari i sa toliko samopouzdanja govoris o plovidbi (u kojoj si, opet moje skromno misljenje, tanak), a zaista nisi u pravu.
OpenCPN i GPS antenica od 25-50E mogu biti od ogromne pomoci, ali izgleda samo tebi ne...

nikoga ja ne ubedjujem ... ja sam samo okacio snimke preciznosti tih karata ... snimci sami govore koliko su pouzdane te opcije... nisam video da je iko okacio snimke istih tih mesta sa drugacijim podacima ?

licno koristim iskljucivo Goolge Maps i Jeppeensen karte (crackovane)... zato sto je po mom misljenju to najpreciznije, plus imas history (google maps) pa vidis kako izgleda po niskom a kako po visokom vodostaju....

sto se plovidbe po magli tice zamisli istu tu plodivbu sa kartama koje propagiras i sa greskama koje su nam dale ?
mogu samo da pomislim gde bismo zavrsili ...

iako se dobrim delom slazem oko tvog stava "kada se plovi po magli", mi smo se oslonili na Jeppensen mape i radar... da je zagustilo ja bih presao na kormilo a Miljan na radar , jer kad ne vidis nista jedino resenje je radar, a u tom slucaju je bitnije da na radaru imas nekoga ko zna sta vidi i da on diriguje kormilu (5 stepeni levo, 10 deseno i slicno)  ... ja sam u ovom slucaju bio prvi put u zivotu na radaru i sasvim sam se ok snasao ...

e da bio je ukljucen i SEEME zato je tacka broda imala 30-40 metara u precniku :D al to mi tek posle rece Miljan

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #79 poslato: 31, 12, 2015, 20:02:54 posle podne »
Idemo opet...
Citiram:
nroute je ako sam dobro shvatio radjen po enc-u ... e sad nisam ENC koristio sa recimo opencpn-om ili onim trecim softwerom , tako da je moguce da software pravi problem, ali cisto sumljam ...

Svoje tvrdnje ne mogu da potvrdim video snimcima, prosto, ako mi verujes u redu (zna se sta/gde radim), ako to nije slucaj ti nastavi sa snimanjem i ubedjuj sebe da sve znas najbolje.
Koristim OpenCPN poslednjih sest godina, od Madjarske pa do Crnog mora. Greske koje je pokazao su na sektorima gde su promene skoro pa na mesecnom nivou i to je sve.
Mislim da to nije strasno i neces naci karte koje to mogu da isprate. Cak ni putnicki brodovi nemaju taj luksuz.
Imas radio stanicu pa pitas gde je kakva situacija.

Citiram:
sto se plovidbe po magli tice zamisli istu tu plodivbu sa kartama koje propagiras i sa greskama koje su nam dale ?
mogu samo da pomislim gde bismo zavrsili ...

Iz prva cu reci da je i vise nego neozbiljno upustiti se u plovidbu kroz nepoznate sektore (moguce da vas je magla uhvatila usput,jbg).
To dovoljno govori o ozbiljnosti.
U nekom postu sam objasnio cemu sluzi radar, tj definiciju istog. Dakle, pomocno navigaciono sredstvo. Ove karte necu nazvati ni blizu pomocnog, a kamoli nesto na sta mozes da se oslonis u plovidbi 100%. Uostalom, to je i prvo objasnjenje koje ti CPN prikaze kada pokrenes aplikaciju.
Jos jednom, karte su ti samo podrska ako te vec ta magla uhvati, da znas na kom si kilometru (ako nemas radar) i gde mozes da se usidris/sklonis.
U slucaju da imas radar, nece ti trebati nikakve karte.

Stekao sam utisak da bas komplikujem... Stvar je prosta, OpenCPN  je po meni sasvim zgodna sprava i ja nisam primetio nikakve greske i odstupanja.
Umesto snimaka mogu samo da dodam  dodo dodo dodo

Zaboravih da pitam, onaj snimak gde ti gledas radar, mesas adu i brod, dajes uputstva... Bili ste na 1068/67km ili gresim?


« Poslednja izmena: 31, 12, 2015, 20:56:19 posle podne Gorance »

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #80 poslato: 01, 01, 2016, 09:09:52 pre podne »
Idemo opet...
ne mogu : )

Zaboravih da pitam, onaj snimak gde ti gledas radar, mesas adu i brod, dajes uputstva... Bili ste na 1068/67km ili gresim?

neeee, mnogo nize ...ako se ne varam spavali smo na nekom sidristu izmedju Corabie i Silistre ... ujutru ustali, krenuli videli maglu... vidljivost bila djene djene al kad smo se odvezali ... za 10 sekundi se magla pojacala ... ocekivanja su bila da ce magla da se razilazi sto je i normalno ujutru , ali se sa recimo 300-400 metara vidljivosti , vidljivost promenila na 50 tak metara za nekih 10 15 sekundi ... a 50 metara na Dunavu je nista ...

pre neki dan na Mirijevu mi se isto to desilo ... sa kilometar vidljivosti za 10 sekundi vidljivost je pala na 50tak metara ... tako da se na maglu ne moze racunati

ne mogu da kazem da je bila Miljanova (kao kapetana) greska sto je isplovio,  svi smo imali isti stav ... da se ponovo nalazim na istom mestu popili bi prvo kafu pa odlucili sta dalje ...

opasnosti realno nije bilo (AIS, JEPPENSEN, RADAR..) ali jeste bilo neprijatno ...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #81 poslato: 01, 01, 2016, 17:09:06 posle podne »
Ja bogami izmedju Novog Sada i Tekija nisam naleteo ni na jednu greškicu, koristeći OPENCPN i karte plovputa.
A baš sam dosta gledao u karte, ubijajući dosadu, pogotovo uzvodno.

Van mreže Azazriel

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 11
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #82 poslato: 01, 01, 2016, 21:59:10 posle podne »
Ajde da se i ja malo ukljucim u ovu pricu sa kartama. Najtočnije, najkvalitetnije, najsigurnije,najbolje, naj sve :) karte za pomoć pri plovidbi su ENC-ovi koje produciraju firme/uprave zadužene za plovne putove i tu je Gorance u pravu. Ako su karte ažurirane bar jednom godišnje i u njima unesen aktualni sistem obilježavanja, uz pomoć radara imaš relativno solidno pomoćno sredstvo za plovidbu. Firme tipa Jepesen, Periskal,.... preuzimaju te iste karte, naprave par estetskih promjena, iskodiraju za svoj software i prodaju u paketima za npr. cijeli Dunav,...., dakle radi se praktično o istim kartama koje bi koristio i sa OpenCPN.
http://www.danubeportal.com/?lang=RS na ovome linku ima trenutno najviše informacija koje se mogu preuzeti za Dunav na kojemu svaka država postavlja informacije za svoj dio Dunava (kritični sektori, ENC, papirne karte, vodostaji, priopćenja kapetanija,..)
Budućnost (bliska) su karte sa dubinama. Koliko znam Plovput je napravio potpuno novi ENC i uskoro će biti objavljen.
Btw onaj radar je igračka :)

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #83 poslato: 02, 01, 2016, 13:30:31 posle podne »
Zankiki/
Kroz Srbiju neces naci gresku sa ENCom PlovPta, sigurno.
Greske se javljaju na zaista kriticnim (promenljivim) sektorima kroz Rumuniju/Bugarsku, ali je i to manje bitno onima sa gazom manjim od 1,5m.

Azazriel/
Ovu raspravu nisam nastavio sa idejom da dodjemo do toga sta je bolje, vec da pokusam da objasnim "kapetanu" da gresi. Da je to misljenje zadrzao za sebe-nista strasno, ali je odlucio da ubedjuje druge sa prilicno tankim argumentima i bez narocitog iskustva.
Mozda je rasprava otisla predaleko, ali sasvim sigurno dovoljno da ljudi sami mogu da zakljuce vredi li i pokusavati sa ENCom. Za mene dovoljno.
Za ostalo-apsolutno saglasan, mada nisam hteo da pominjem Periskal, ipak su oni daleko od nasih potreba i mogucnosti...
Isto tako nisam spomenuo da je nas zakon, zeleci da prati zakone EU, kao obavezu propisao posedovanje bilo kog ECDIS sistema (elektronske karte/OpenCPN,Periskal...) za svaki brod trgovacke mornarice (ne i za nase camce/brodice).
Kap, verovatno ces ovo prepoznati kao nametanje glupih pravila, otimanje para i ugradnju beskorisne opreme... Bolje je imati jednog na kormilu, jednog na radaru, a dva coveka postaviti na pramac da sirokim metlama ciste maglu, zar ne? sajkaca

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #84 poslato: 02, 01, 2016, 14:07:20 posle podne »
Ja podrzavam svaku tehnolosku inovaciju koja poboljsava sigurnost plovidbe... tako i RIS (AIS) , ECDIS i slicno... Cekam da cena za AIS padne ispod 200 evra pa da ugradim i ja ...

sto se karata tice posle video fajlova koje okacih nista ne bih dodao ...

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #85 poslato: 02, 01, 2016, 23:10:20 posle podne »
Ja podrzavam svaku tehnolosku inovaciju koja poboljsava sigurnost plovidbe... tako i RIS (AIS) , ECDIS i slicno... Cekam da cena za AIS padne ispod 200 evra pa da ugradim i ja ...

sto se karata tice posle video fajlova koje okacih nista ne bih dodao ...
[/b]
Apsolutno saglasan. 6589

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #86 poslato: 09, 07, 2020, 23:00:16 posle podne »
Zao mi je sto dizem staru temu ali nesto mi logicnije nego da pravim opet- istu.

Ukratko pitanje je- neka preporuka za neki povoljniji sonar koji bi mi koristio samo za pracenje dubine i konstrukcije tla zarad opustenije plovidbe(60cm gaz)?

Ne znam koliko ima smisla, ali uzeh brodic a nemam previse iskustva pa mi deluje da moze da bude prilicno korisno.
Sto se dela sa pecanjem i detektovanjem ribe tice- nije mi preterano zanimljivo, verovatno sam jedan od retkih koga pecanje bas nimalo ne zanima(trenutno).
Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #87 poslato: 10, 07, 2020, 00:33:05 pre podne »
Nema sta da ti se cini da je korisno-pre bi se reklo da je neophodno. Za tu namenu koji da god uzmes od malo zvucnijih imena, nov ili polovan radice ti posao. Imas stare modele garmina 140 bas povoljno,  pa sve na gore nema greske. Ima tu sada i nekih wifi varijanti trebalo bi pogledati sta se pojavilo zadnjih 5-6 godina.

Na mreži Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #88 poslato: 10, 07, 2020, 10:24:22 pre podne »
Ja sam uzeo Lowrance Hook 2 4X i zadovoljan sam. Za 150e nov sonar sa dobrim ekranom u boji i garancijom 2 godine. Gledao sam i polovne, ali to je bila slicna cena sa ovim a bili su crno beli, i prilicno stari.

Uzeo sam ovde:
https://www.kupujemprodajem.com/lov-i-ribolov/ribolov-ostalo/lowrance-sonari-akcija/oglas/85544856?filter_id=730087395

Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #89 poslato: 10, 07, 2020, 10:30:11 pre podne »
To je odlična cena za nov sonar, pogotovo što nama ne treba ništa precizno, samo da vidiš dno i dubinu.....

Ja imam matori garmin 140, i dobro mi radi posao...... Montiran unutar korita.