Autor Tema: Pomoc oko sonara  (Pročitano 35033 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sinisa30303

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 55
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #15 poslato: 11, 06, 2015, 17:58:18 posle podne »
Maverick stvarno je lepa rezolucija.
Lepo su vidljive Slike da nekazem podaci.

Ova zelena slika sa drvetom napravljena na 800KHZ je besprekorna cak i neizvezbano oko moze da kaze da se drvo nalazi ispod X ducera.
Ali ovo nije tradicionalni single beam.
Ovo je sad ova generacija gde ti prakticno kupujes Side scan Sonar.
U hidrografiji postoje neki standardi pa recimo SSS se na kablu od X metara vuce kroz vodu tako da je visina letenja izmedju SS Sonara i dna 10 posto od ukupne dubine.
A ovaj je cini mi se cvrsto vezan za dno broda.
Ipak s obzirom na cenu ova spravica za plitke vode do 50 m itekako daje lep odraz.
E sad dolazimo do razlike.
Ecchosounder radi na principu odbijenog pinga dok SSS radi na principu intenziteta jacine frekvencije.
E tu je recimo lep primer tvoja "srebrna" slika gde na desnoj strani imas taman odraz.
Ovaj taman odraz je ili plicak ili razlicita struktura.
Pogledaj odraz slike kad prelazis preko kamenjara i odraz slike kad prelazis preko mekog rastresitog mulja.
Preko kamenjara imaces mnogo cistiju sliku zato sto se intenzitet signala negubi a preko mulja ces imati mnogo slabije cistiju sliku zato sto se intenzitet gubi upravo zbog solidnosti materijala.


Ali SVE u SVEMU odlicna sprava nemam sta da kazem. Cak se lepo vide obrisi ribica i na zlatnoj slici sa leve strane  a na istom mestu super snimak "sand ripples " pescani talasi.
Na istoj slici isto se lepo vidi Nider ali ajde to je za GeoSurveyore vazno.

Nema sta kolika je cena sprave?

Pozdrav
Sinisa i Aleksandra

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #16 poslato: 12, 06, 2015, 07:29:12 pre podne »
Na onoj prvoj slici sam imao problem s desnom stranom jer mi je smetao motor, odnosno peta, Ali u konačnici tako izgleda i plićak...tj slika nestaje na rubu . Cijene takvih igracki su recimo od 1500 eura pa nadalje. Po meni mana ovih uredjaja je sto vecina nema iskustva s njima...a druga je sto se stalno trebas igrati s podesavanjima da bi dobio sto bolju sliku . Ja to jos pomalo savladavam.... thumbup

Van mreže berkut

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 20
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #17 poslato: 13, 06, 2015, 21:04:06 posle podne »
"...Ecchosounder radi na principu odbijenog pinga dok SSS radi na principu intenziteta jacine frekvencije...."...

Imam oko dvadeset godina sonare pa znam ponešto o njima,ali,ovo sa "intenzitetom jačine frekvencije" (osim ako se ne radi o lapsusu), nisam razumeo.
Sonar će Vas prevariti i kao ribu videti svaki šupalj predmet u vodi i/ili na dnu.Ako vam treba ekstremna tačnost koristite GLONAS jer je precizniji od GPS-a uvek bio a sad je pogotovu,za memorisanjje određenog mesta...DSP tehnologija je daleko napredovala zadnjih godina,tako da je brzina uzorkovanja najbolji pokazatelj kvaliteta sonara,mada,meni je za reku valjao svaki,trebalo je da prepravljam "transducere" da mi odgovaraju no bilo je to dobro!Za more međutim,iskustva nemam (niti bih da ih skupljam)ali,uveren sam da je potrebna ekstremna tačnost u nekim situacijama...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #18 poslato: 14, 06, 2015, 14:11:17 posle podne »
kako sonar uopste nivelise ljuljanje camca ?

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #19 poslato: 14, 06, 2015, 17:45:06 posle podne »
Loše ili gotovo nikako....medjutim sonda se smjesta ipak tako da ljujanje nije preveliko...kod skupljih ekrana to vise dolazi do izrazaja....za vrhunski prikaz treba nam ravnomjerno sporo kretanje bez nekih naglih zaokreta

Van mreže berkut

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 20
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #20 poslato: 19, 06, 2015, 09:32:01 pre podne »
Нивелацијја није проблем уопште,међутим...произвођачи не желе да одмах избаце на тржиште "савршен" систем,поступно припремају решење по решење па ће и то доћи на ред...као што "це-де" плејер кад наиђете на рупу на путу не престаје да свира тако може и сонар да ради,мада би то за сонар било примитивно решење,постоје далеко боље опције за сонар...имам утисак,да што више и брже напредују софтвери и компоненте-то уређаји постају све скупљи...

Van mreže Sinisa30303

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 55
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #21 poslato: 26, 06, 2015, 14:11:22 posle podne »
Pa ovako sto se tice Berkutovog pitanja,
"intenzitetom jačine frekvencije"
Side scan sonar ko sto rekoh radi na principu emitovanja tj primanja nazad zvucnog signala.
ajde da uzmemo najstarije Klein SSS oni su bili u dve frekvencije 150 i 250 KHz. znaci intenzitet-jacina jedne ili druge frekvencije.

E sad sto se vise signala "odbije" o sediment znaci da je sedment imaces svetliju sliku a sto se manje odbije imaces tamniju sliku ( znaci da je upravo taj intenzitet jacine zvuka vazan kako bi se odbio i o mulj ili rastresiti sediment.

Sto se tice kapetanovog pitanja
Kako sonar nivelise kretanje camca?
Pod uslovom da sam shvatio nivelaciju korektno a to je ona bela linija (nider) na sredini ekrana da ne krivuda.
za ove slabije modele nikako.
Za ove koje koriste softvere ima Kalman filter a za ove koji imaju opciju ziroskopskih pomagala ima TSS Movment refrence unit.
Ali to bre kosta ruku i nogu.
Imam knjige ostale mi od ispita pa ako treba mogu skenirati i postaviti ako nekog bas interesuje.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #22 poslato: 26, 06, 2015, 15:10:59 posle podne »
Sto se tice kapetanovog pitanja
Kako sonar nivelise kretanje camca?
Pod uslovom da sam shvatio nivelaciju korektno a to je ona bela linija (nider) na sredini ekrana da ne krivuda.
za ove slabije modele nikako.
Za ove koje koriste softvere ima Kalman filter a za ove koji imaju opciju ziroskopskih pomagala ima TSS Movment refrence unit.
Ali to bre kosta ruku i nogu.
Imam knjige ostale mi od ispita pa ako treba mogu skenirati i postaviti ako nekog bas interesuje.

meni na HDS-u sve izgleda super... i uvek mi je nivelacija bila pod pitanjem ... jedino softwerski, sumljam da HDS ima ziroskop :D

Van mreže Sinisa30303

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 55
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #23 poslato: 26, 06, 2015, 19:33:59 posle podne »
Nema ali verovatno tu ima caka koje se koriste za ove ajde da ih nazovemo sportske modele.
Mozda cak upotrebljavaju i filtere. Znam za ovaj moj softwer ima Kalman filter koji mozes da ukljucis od x1 do x3.
A sad ako vas zanima idite na L3 Kline website pa vidite slike i ove nove Towed SSS koji je delom i multibeam znaci totalno zli uredjaji koji zlo i kostaju.

Pozdrav

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #24 poslato: 26, 06, 2015, 20:02:48 posle podne »
Ja kad bih znao sta je žiroskop...znao bi jeli ga ima hds  lol 

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #25 poslato: 26, 06, 2015, 20:20:17 posle podne »
Ja kad bih znao sta je žiroskop...znao bi jeli ga ima hds  lol

Malo stariji model :D


mada sada ima i digitalnih , ali onda mora da stoji u sondi i da salje podatke u ploter


Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #26 poslato: 26, 06, 2015, 22:37:13 posle podne »
Sa poprilično velikom sigurnošću mogu reci da ovaki komad željeza hds nema u sebi  lol

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #27 poslato: 27, 06, 2015, 08:41:28 pre podne »
Sa poprilično velikom sigurnošću mogu reci da ovaki komad željeza hds nema u sebi  lol

ne znam nisam se latio srafcigera pa ne mogu da tvrdim  sajkaca

mozda ima ovaj digitalni ... ipak se uopste ne vidi ljuljanje camca na ploteru, moze sigurno software to da sredi ali sa digitalnim ziroskopom verovatno bi to software lakse i brze radio

Van mreže Sinisa30303

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 55
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #28 poslato: 28, 06, 2015, 15:34:21 posle podne »
Verovatno ima ovog malisana ili nesto po tom principu.
Ovi novi u sebi imaju "stapice" koji se pomeraju u sva tri pravca: Yaw, roll i pitch i na konto toga racunar izracunava uglove tri malopre pomenute velicine.
Za +heave se jos uvek koristi gravitacija ( znaci jos uvek nije nista izmisljeno za merenje heava osim gravitacije) znaci imas Chopps (neharmonicni talascici), Waves (talasi) i swells E sad swells da prevedem kao dugacke siroke talase koji ponekad nisu vidljivi golim okom.
Ovi uredjaji su super ako su ugradjeni u uredjaj ali ako nisu tu ima mnogo rada pa se sa tim nebih cimao.
Od ovih poznatih ima TSS 9 kompanija ) i Seapath.
Kapetan ce znati ove DP (dinamic pozitioning) brodove e oni samo tako koriste Kongsberg giroskope za precizne operacije. 

Na mreži mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Pomoc oko sonara
« Odgovor #29 poslato: 28, 06, 2015, 16:14:47 posle podne »
mozda ima ovaj digitalni ...

Ako ga ima HTC Desire, što ga ne bi imao sonar od 2-5k eura ?!