Autor Tema: Izvlacenje prikolice ispod ladje  (Pročitano 8512 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Izvlacenje prikolice ispod ladje
« Odgovor #15 poslato: 31, 12, 2017, 20:25:26 posle podne »
Au Lazo, ala lupaš ko Maksim po diviziji.
Nisam znao da se razumeš i u mehaniku, bravariju......
Gde ti ovde vidiš točkove od grđevinskih kolica? Ili samo zamišljaš da mogu da se iskoriste da se ovo sa slika napravi. Možda i može ali za male šiklje bez kabine.
Strašno koliko sebi dopustaš. Ako nešto ne znaš bar se raspitaj kod ljudi koji znaju pa onda slobodno napiši kao da ti znaš.
Izvini na iskrenosti, ali ne mogu da ti prećutim, jer te znam i znam koliko poznaješ tu oblast.

Za sve ovo, ajde da sad ja malo pametujem, potrebno je:

-kutija 60x60x4 (dovoljne dužine u zavisnosti od visine i dužine "skele")
-4 glavčine od bilo kog auta, sa otpada....(recimo od zastave 101 ili YUGA, jeftino i ima ih svuda)
-4 točka.......odgovarajuća za tu glavčinu
-2 flašncuga po 2t nosivosti
i sve to spakovano za jedno poslepodne, ako je materijal na "kamari".

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1556
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Izvlacenje prikolice ispod ladje
« Odgovor #16 poslato: 31, 12, 2017, 20:34:12 posle podne »
Zopter,
Jesi li siguran da 60x60x4 mogu izdrzati tezinu od 700-800 kg, koliko po meni minumum tezi ovo plovilo koje vade? Ipak je ovo poprilicno siroka i dugacka konstrukcija, koja jos trpi i konfiguraciju tla, ljuljanje,... Mislim da bi ipak ova konstrukcija trebalo da bude od 100x100x...
Za sve ostalo si u pravu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7044
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Izvlacenje prikolice ispod ladje
« Odgovor #17 poslato: 31, 12, 2017, 20:57:50 posle podne »
Зортере, ја уопште не мислим да све знам али да си пажљивије читао, могао си да запазиш да сам писао о конструкцији која може да понесе чамац какав ја имам: пластиканер испод 6 м и ширине испод 2 м, без кабине.

Цеви се испоручују, колико знам у дужинама од 6 м, тако да није тешко прорачунати колико треба цеви.

Та конструкција није намењена да се њом излази на пут и да се њоме превози чамац на неку дистанцу. То је конструкција која служи да се у марини обави неки посао и ти точкови треба да послуже да се конструкција помери за неколико метара овамо или онамо, до места где ће се нешто радити. За конструкцију за чамац испод 400 кг нема потребе за нормалним аутомобилским точковима, а поготову не за испражњен чамац који није тежи од 250 кг.

Дакле, сасвим сам убеђен да је моја процена сасвим изводљива за тај буџет или бар за не много више од тих поменутих 300 евра.

Дакле, не видим потребу да идем код неког другог за своје мишљење. Оно је такво какво је, па чак и кад нисам у праву - моје је.

То што ти мислиш другачије - то је твоја ствар. Кад ти будеш себи правио тако нешто, употреби све што мислиш да је најбоље.

А и ја теби желим све најбоље!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Izvlacenje prikolice ispod ladje
« Odgovor #18 poslato: 01, 01, 2018, 01:05:56 pre podne »
Ona konstrukcija sa slike sluzi samo za podizanje camaca i podvlacenja prikolice ili postolja...ne moze da se pomera pod opterecenjem
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Izvlacenje prikolice ispod ladje
« Odgovor #19 poslato: 01, 01, 2018, 08:24:39 pre podne »
@DuleN
Siguran samu jedno, a to je, da ni kutija 100x100 ne može na 6m (ako se uzima cela, mada nema potrebe),  a da se ne uvije. Znači moraju biti kosnici koji će je držati. Mnogo je teža i skuplja od 60x60, a takože sam siguran da, ako se dobro uradi, 60x60x4 može izdržati i brod od 4t.

@LSI
Lazo, ako je to tvoje mišljenje, onda ga zadrži za sebe. Znam samo da točkovi od građevinskih kolica nemaju ležajeve već se vrte na osovini debeloj oko 20mm, te to ne bi izdržalo ni tvoj čamac. Ili bi......ali samo jednom....a onda bi razmišljao kako da ga podigneš sa zemlje. A za tvoj čamac....dovoljno je četiri čoveka da ga skinu sa prikolice, bez ove, kako kažeš skalamerije. Ne bi mogao ni metar da pomerić ovu skelu a da se ne iskrivi osovina ili otpadnu točkovi.

Zato, ne moraš baš u svakoj temi da daješ svoje mišljenje. Zadrži neko i za sebe.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7044
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Izvlacenje prikolice ispod ladje
« Odgovor #20 poslato: 01, 01, 2018, 09:01:31 pre podne »
Зортере, када сам ја 2015. године размишљао о таквој некој конструкцији за мој чамац, јер сам видео да је прилично велик проблем лепо опрати чамац док је на приколици (ниско је, смета конструкција приколице), те кутијасте цеви (100 х 100_4) биле су доста јефтиније него што је то Зокс написао. Синоћ, након твог коментара, проверио сам и заиста су доста скупље данас, али у Батајници се могу купити за 7.200 динара.

Дакле, у толико бих морао кориговати своју процену, јер заиста је потребно нешто око 450 евра (укључујући и коснике које си поменуо за учвршћење конструкције).
У свему осталом, уопште нисам "лупао као Максим" и мислим да ти је коментар непримерен али ти ваљда знаш зашто си се одлучио да коментаришеш баш на тај начин.
 
Волео бих да те за Нову годину обрадујем обећањем да ћу престати да пишем и коментаришем али - не могу.
Јаче је то од мене, Зортере.

Али ти слободно настави да ме исправљаш сваки пут кад видиш да нешто што напишем није у реду. И тако ћемо обојица допринети квалитету форума.




Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 503
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: Izvlacenje prikolice ispod ladje
« Odgovor #21 poslato: 01, 01, 2018, 09:22:01 pre podne »
Srbi nebi bili Srbi kad se nebi "zakacili" oko nebitnih stvari  kuku. Ako je cev 7200 din. x 4 = 28.800 + kosnici, glavcine i tockovi mogu da ne kostaju nista ili eventualno vrlo malo, sve u svemu, ugrubo, Laza nije mnogo promasio u proceni. Elem, kada sam postavio ove slike, namera mi nije ni bila da izvodim proracun vec da prikazem ideju za pravljenje konstrukcije koja svima nama itekako treba. E sad`, ko smatra da ima rezona i prihvatljiva mu je cena materijala a ima vestine da to napravi, napravice, ko misli da se ne isplati, nece praviti i to je to.  t6 t5

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7044
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Izvlacenje prikolice ispod ladje
« Odgovor #22 poslato: 01, 01, 2018, 09:38:27 pre podne »
Алекса, управо тај моменат - да се покаже једно решење, једна идеја, је оно зашто сам и коментарисао вашу поруку.

Овде на форуму и треба да једни другима "отварамо очи" (да нагласим: не треба да их "копамо").
Својим коментаром хтео сам само да укажем на то да није потребно толико много пара да би се тако нешто направило. Управо сам и хтео да укажем да то не морају бити прави аутомобилски точкови на главчинама. Ни системи за подизање терета не морају бити специјални, ни скупи. Постоје оне сајле с полугом које су коштале 20-ак евра кад сам ја купио моју која подиже терет од 1,5 тоне (на слици доле).

Дакле, не мора та конструкција да буде као систем за придржавање ракете Аполо пре полетања.
Наравно да је за чамац као што је на вашим сликама потребна јача конструкција и више материјала, па би и знатно више коштала.

Ја сам од те идеје одустао, обзиром да ми у марини имамо кран за те намене, а и мој чамац је заиста толико лак да га неколико људи може подићи и поставити на неко постоље.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Izvlacenje prikolice ispod ladje
« Odgovor #23 poslato: 01, 01, 2018, 10:11:36 pre podne »
Sad kad je reč o skidanju čamca sa prikolice pravljenjem raznih konsrukcija, dizalica i slično tu nisam stvarno stručan. Ja sam svoju pasaru sam skinuo sa prikolice, tako da sam šapu prikolice spustio maksimalno do zemlje, čime se krma pasare podigla, podmetnu ispod nje radni sto sa još nekim gredicama, zatim maksimalno podigao šapu prikolice, pomogao se još malo sa auto dizalicom da se pramac izdigne još za nekih 20-ak cm, zakačio pramac konopcem na prethodno namešten nosač za trešenje tepiha,  spistio šapu dole i izvukao prikolicu bez problema  kgk

Srećna vam nova godina i uživajte.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Izvlacenje prikolice ispod ladje
« Odgovor #24 poslato: 01, 01, 2018, 10:20:56 pre podne »
Trik jeste u tome da svi imamo potrebu nesto da "objasnimo"...
Ideja je tu, ko ima potrebe za ovakvom spravom ce se upustiti u racunicu oko izrade iste i to ozbiljno, ne ovako kako je to uradjeno u prethodnim porukama.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Izvlacenje prikolice ispod ladje
« Odgovor #25 poslato: 01, 01, 2018, 16:18:20 posle podne »
Lazo, nisam komentarisao cenu već tehničku konstrukciju. Odabir materijala i način izrade. Cena me uopšte nije zanimala i nisam se ni malo osvrnuo na procenu koštanja.

Алекса, управо тај моменат - да се покаже једно решење, једна идеја, је оно зашто сам и коментарисао вашу поруку.

Овде на форуму и треба да једни другима "отварамо очи" (да нагласим: не треба да их "копамо").
Својим коментаром хтео сам само да укажем на то да није потребно толико много пара да би се тако нешто направило. Управо сам и хтео да укажем да то не морају бити прави аутомобилски точкови на главчинама. Ни системи за подизање терета не морају бити специјални, ни скупи. Постоје оне сајле с полугом које су коштале 20-ак евра кад сам ја купио моју која подиже терет од 1,5 тоне (на слици доле).

Дакле, не мора та конструкција да буде као систем за придржавање ракете Аполо пре полетања.
Наравно да је за чамац као што је на вашим сликама потребна јача конструкција и више материјала, па би и знатно више коштала.

Ја сам од те идеје одустао, обзиром да ми у марини имамо кран за те намене, а и мој чамац је заиста толико лак да га неколико људи може подићи и поставити на неко постоље.

E, sad se slažem s tobom To je pravi komentar.
Reći da su za tu konstrukciju dovoljni točkovi od građevinskih kolica.....to me baš iznerviralo. Da si napisao..."možda bi mogli točkovi...." ili "da li bi mogli točkovi...." pa i da prećutim, ali ovako... nisam mogao.
Kao što ti kažeš da ne možeš a da ne komentarišeš nešto, evo i ja ću radi "pomoći ostalom članstvu a ne da kopamo oči" uvek skrenuti pažnju ako si nešto lupio ili u ne znanju tvrdio.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Izvlacenje prikolice ispod ladje
« Odgovor #26 poslato: 01, 01, 2018, 16:33:36 posle podne »
Inače, kad sam spomenuo flašencug, mislio sam na ovo

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Izvlacenje prikolice ispod ladje
« Odgovor #27 poslato: 01, 01, 2018, 16:37:28 posle podne »
A montira se ovako

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Izvlacenje prikolice ispod ladje
« Odgovor #28 poslato: 01, 01, 2018, 16:39:29 posle podne »
Što se tiče točkova, da si rekao "točkovi za magacinska kolica, pa i nekako. Ima ih raznih veličina ali su skuplji od mog predloga.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Izvlacenje prikolice ispod ladje
« Odgovor #29 poslato: 01, 01, 2018, 16:40:57 posle podne »
A ovo.....NIKAKO.....ovi točkovi za "felnu imaju lim debljine 1,5mm i nemaju ležajeve.