Autor Tema: NOVA DOZVOLA  (Pročitano 18390 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
NOVA DOZVOLA
« poslato: 06, 10, 2014, 19:08:08 posle podne »

        Posto se kod nas svasta prica,napisao sam pismo ministarstvu za saobracaj,pa koga
ne mrzi neka procita.

         Postovani u Ministarstvu


          Molim Vas da mi odgovorite  na jedno,za mene vazno  pitanje.
Imam polozeno za Upravljaca camca  na reci i moru.To sam polozio
u vreme Jugoslavi.Hiljadudevetstoosamdeset i neke godine.
          Moje pitanje se sastoju  u vezi toga sto sam cuo da se sprema-
te da nam menjate te dozvole,a ujedno i da nam uskratite vazenje do-
zvole i na moru ? Pa me  interesuje,na osnovu cega Vi to dajete sebi
pravo da nam ukinete nase steceno pravo.Razumeo bi da se to odno-
si na dozvole stecene posle raspada Jugoslavije,mada bi i to bilo vrlo
diskutabilno.
           Sa postovanjem Zoran Kovacevic.

PS.Voleo bi da verujem da je to samo previd.




 I Odgovor koji sam dobio :

Поштовани,

            Сходно Вашем питању, достављеног мејлом од 30.10.2014. године, у вези дозволе за управљање чамцем, обавештавамо о следећем:

            Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре донело је Правилник о условима које морају да испуњавају лица за управљање чамцем, пловећим телом или плутајућим објектом, програму и начину полагања стручног испита, као и обрасцима, садржини, начину издавања и трајања дозволе за управљање („Службени гласник РС“, број 86/14).

            Означеним правилником прописано је да чамцем управља лице које је стекло дозволу за управљање чамцем одговарајуће категорије. Прописане су следеће дозволе: дозволе за управљање чамцем категорије А и Б (које су састављене на српском језику) и међународна дозвола за управљача пловилом за рекреацију у складу са одредбама Резолуције Економске комисије Уједињених нацију за Европу број 40 (која је састављена на српском и енглеском језику).

Лицу које је стекло дозволу по прописима који су важили пре доношења означеног правилника издаје се, на лични захтев, дозвола за управљање чамцем на унутрашњим водама без полагања стручног испита.

Такође лице које је по ранијим прописима стекло дозволу по прописима који су били на снази пре доношења означеног правилника  могу поднети захтев  Лучкој капетанији Београд за издавање међународне дозволе у којој се поред врсте пловила за рекреацију, назначују и воде за које се дозвола издаје (унутрашње воде, односно за приобално море). Међународна дозвола се издаје без полагања додатног стручног испита и  издаваће се од 1. маја 2015. године.

 

С поштовањем,

 

Jelena Sofrić

dipl. pravnik

Načelnik Odeljenja za vodni saobraćaj

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture

Sektor za vodni saobraćaj i bezbednost plovidbe

Nemanjina 22-26
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: NOVA DOZVOLA
« Odgovor #1 poslato: 06, 10, 2014, 21:25:53 posle podne »
.........
            Сходно Вашем питању, достављеног мејлом од 30.10.2014. године, у вези дозволе за управљање чамцем, обавештавамо о следећем:
............



Toliko su nepismeni da ni datum ne mogu da napisu tacno!!!
Ili mozda ....   ko zna....   ffff

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: NOVA DOZVOLA
« Odgovor #2 poslato: 06, 10, 2014, 22:32:42 posle podne »
More dobro je što neće da nas teraju na ponovno polaganje al će zato da nam opletu taksu, mora negde da uzmu koji dinar.

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2073
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: NOVA DOZVOLA
« Odgovor #3 poslato: 07, 10, 2014, 08:50:21 pre podne »
Ма узеће сигурно по пар хиљадарки. Ал ако ћемо поштено и ред је да се дозволе мењају и буду једнобразне.   

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: NOVA DOZVOLA
« Odgovor #4 poslato: 07, 10, 2014, 19:38:36 posle podne »
Mani me jednobraznih,kao da do sada nisu.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: NOVA DOZVOLA
« Odgovor #5 poslato: 08, 10, 2014, 00:04:00 pre podne »
zaboravili su da dodaju SEM ZA JEDRILICE... u vezi sa medjunarodnim dozvolama...
pisao sam JSS-u koji trebaju da odobre dozvole za jedrilice i oni su po obicaju zateceni jer sam im ja prvi dojavio da ih zakon direktno dodiruje...

(3) Лице које је поднело захтев за издавање Међународне дозволе за управљача пловилом за рекреацију само за управљање једрилицом, уз захтев подноси документа из члана 18. став 2. овог правилника, као и исправу којом се потврђује да је завршило морнарски испит при Једриличарском савезу Србије, као и такмичарску књижицу.

dole je prepiska .. preslozicu da budee jasnije

JA NJIMA

Postovani
Upravo procitah : ПРАВИЛНИК О УСЛОВИМА КОЈЕ МОРАЈУ ДА ИСПУЊАВАЈУ ЛИЦА ЗА УПРАВЉАЊЕ ЧАМЦЕМ…
Na linku :
http://www.mojaladja.com/forum/index.php?topic=13284.new#new
deo koji me zanima stupa na snagu 1.5.2015 godine , clan 19. , a odnosi se na JSS:
(3) Лице које је поднело захтев за издавање Међународне дозволе за управљача пловилом за рекреацију само за управљање једрилицом, уз захтев подноси документа из члана 18. став 2. овог правилника, као и исправу којом се потврђује да је завршило морнарски испит при Једриличарском савезу Србије, као и такмичарску књижицу.

Moje pitanje glasi , da li se vec sada moze polagati mornarski ispit u JSS-u ?

Pozdrav
+Sijan

ONI MENI

Poštovani,
u razgovoru sa nadležnima u R.Srbiji zatražio sam tumačenje. Mornarski ispit se polaže kod JSS. Taj mornarski ispit važi sa,mo za sportske jedrilice u klasama ..... da ih ne nabrajam.
Da bi razumeli daću Vam primer: Jedrilica Mikrotoner na sebi može da ima motor. Za takvo plovilo kada se nađe van regatnog polja rečna policija traži dozvolu. Nas na regatama ne interesuje dozvola. Taj princip važi i za mornarski ispit. Ako Rečna policija uvažava mornarski ispit a za to je dovoljna takmičarska knjižica vi tako i postupite. Organizovanje mornarskih ispita jeste u nadležnosti JSS. Sportisti to polažu u svojim klubovima pod patronatom takmičarske komisije, sudiske odnosno JSS
Pozdrav

JA NJIMA PONOVO

Hvala na brzom odgovoru.

Zakon izricito kaze plovilo za rekreaciju (jedrilicu), ne kaze sportsko plovilo (jedrilica) , I to sa razlogom jer u vecini zemalja u svetu postoji podela na motorne camce I jedrilice (pri izdavanju dozvola za upravljace).
Ovaj clan zakona je, po mom misljenju, ubacen iz tog razloga.

Mi u Srbiji smo do sada imali cuveni UMC (Upravljac Motornog Camca), I to je kao pokrivalo I jedrilice , naravno glupost komunizma…
Ovaj clan zakona je najverovatnije napisan da bi mi mogli da imamo I zvanicnu dozvolu za upravljanje jedrilicom u inostranstvu. A to nije ono sto vi dole navodite .

Nema to veze sa sportskim jedrenjem. Zasto su to dodelili JSS-u, ne znam. Jedini razlog je mozda to sto ne znaju kome bi drugom…
Zanima me da li je do sada odrzan neki ispit ? Ili nam po starom srpskom obicaju fali uredba : )

Sad malo o ispitu.
Da li je JSS obezbedio neku literaturu za one koji polazu?
Koja je procedura za klub da bi JSS dosao u klub na polaganje? (broj polagaca? Kotizacija? …)
Da li se ispit placa?

Ukoliko I dalje mislite da se radi o “izdavanje dozvole za jedrilice u klasama” ja vas molim da mi definisete za koju klasu bih ja trebalo da polazem za jedrilice duzine do 16 metara. I ako je to vise klasa da li bih trebalo da polazem vise puta ?

Ujedno skrecam vam paznju na document ujedinjenih nacija na koji se ovaj clan naseg zakona direktno poziva :
http://www.unece.org/fileadmin/DAM/trans/doc/2011/sc3wp3/ECE-TRANS-SC3-147-Rev1e.pdf

Члан 19.
 (1) На захтев лица које је стекло дозволу за управљача чамцем у складу са одредбама члана 17. овог правилника, Лучка капетанија Београд издаје Међународну дозволу за управљача пловилом за рекреацију у складу са одредбама Резолуције Економске комисије Уједињених нација за Европу број 40.

Molim vas da pogledate izgled dozvole koja je predstavljena u tom dokumentu , videcete da pise pleasure craft a ne sport …

Pozdrav
+Sijan

ONI MENI

Poštovani,
Vaš meil kao što vidite prosledio sam i kolegi Kneževiću, on je predsednik sudiske, pisao je pravilnik o polaganju, da čujemo i njegovo mišljenje sobzirom da se radi o čamcu 16m
Izvinite što nisam u mogućnosti da Vam dam korektan odgovor, već lopticu prebacujem u tuđe dvorište U svakom slučaju Knežević će dati brz odgovor na postavljena pitanja.
Pozdrav

ZAKLJUCAK

Proslo je 20tak dana odgovora jos nema... fakat je da JSS nemam pojma kako to da izvede, a neko je napisao zakon bez da su ih obavestili ...

Van mreže ronac

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 919
  • Pol: Muškarac
  • Vucedolski vuk
Odg: NOVA DOZVOLA
« Odgovor #6 poslato: 08, 10, 2014, 21:46:37 posle podne »
Ma mnogo ti njima za moj ukus,nemoj da navlacis bedu,dace oni i to u kompletu ako ti njima vise ne.......  m4
Lisica je najmudrija životinja, ali je njenih koža najviše na prodaju!

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: NOVA DOZVOLA
« Odgovor #7 poslato: 09, 10, 2014, 00:43:44 pre podne »
Ma mnogo ti njima za moj ukus,nemoj da navlacis bedu,dace oni i to u kompletu ako ti njima vise ne.......  m4

nastavili smo diskusiju ... oni pojma nemaju sta da rade...

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: NOVA DOZVOLA
« Odgovor #8 poslato: 09, 10, 2014, 00:51:59 pre podne »
Jedrilicari su apsolutno NE bitni sail

Van mreže evrotec

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: NOVA DOZVOLA
« Odgovor #9 poslato: 11, 10, 2014, 22:02:03 posle podne »
Dali postoji neki rok do kada moram zameniti dozvolu meni je dozvola izdata 2011 a ja pripadam kapetaniji Smederevo i gde se mogu zameniti samo u Beogradu ili bilo kojoj kapetaniji

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: NOVA DOZVOLA
« Odgovor #10 poslato: 13, 10, 2014, 13:49:48 posle podne »
Dali postoji neki rok do kada moram zameniti dozvolu meni je dozvola izdata 2011 a ja pripadam kapetaniji Smederevo i gde se mogu zameniti samo u Beogradu ili bilo kojoj kapetaniji
Ako se vec ljudi toliko interesuju,pisu ministarstvima,zovu kapetanije i slicno,mozda nije lose da i vi nesto ucinite.
Znate kojoj kapetaniji "pripadate",pozovite i podelite informaciju sa svima.
Ovo je samo predlog,ako mislite da je los,zamolicu vas da se strpite,sigurno ce se naci neko ko ce pozvati umesto vas.

Van mreže namcor

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: titel 9
  • Marina: biser boljevci
  • Veličina: 5,8
Odg: NOVA DOZVOLA
« Odgovor #11 poslato: 10, 12, 2014, 21:51:59 posle podne »
dali je neko menjao staru dozvolu za novu sta treba od dokumenata i koliko kosta

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: NOVA DOZVOLA
« Odgovor #12 poslato: 11, 12, 2014, 14:56:24 posle podne »
za dozvole ne znam....
gornja rasprava se zavrsila tako sto sam cuo da su skapirali da su prevideli dopis ministarstva (???) i sad ne znaju sta ce , a maj se priblizava ...

ja ne bih menjao dozvolu , ismisllice nesto novo ... setitet se koliko smo pasosa samo promenili ...

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2073
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: NOVA DOZVOLA
« Odgovor #13 poslato: 11, 12, 2014, 17:00:57 posle podne »
Колико држава толико и пасоша.  flasica

Van mreže marek

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 31
  • www.mojaladja.com
Odg: NOVA DOZVOLA
« Odgovor #14 poslato: 24, 06, 2015, 14:30:10 posle podne »
Ima li novosti po ovom pitanju, ja ne koristim dozvolu ali doci ce vreme  25648