Autor Tema: Marissa  (Pročitano 172212 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Marissa
« Odgovor #75 poslato: 11, 12, 2015, 14:49:31 posle podne »
Elem, imam par saveta za one koji ovo budu radili ubuduće, možda nekom pomogne. Slučajno sam naleteo na ovu temu sa pa sam se podsetio.

Sve je to lepo preživelo prošlu zimu, i na proleće su se prozori jednotavno odlepili. Lepljeni su sa Ceresit FT101.

Malo sam se onda bolje raspitao oko lepkova, i saznao da ih ni sika 11fc ne bi zalepila. Svi ti silikoni mogu lepo da dihtuju kada je pleksi pričvršćen šrafovima, ali ne mogu i da ga zalepe kako treba. I stvarno, kada sam skinuo prozore, sa pleksija se silikon skinuo u 2 poteza, uopšte nije bio zalepljen, ne znam ni kako su prozori preživeli zimu. Za plastiku je već držao dobro i trebalo ga je strugati.

Posle još malo raspitivanja kupio sam jedino što lepi pleksiglas - sikin primer 209N i sikaflex 295UV. Ovo dvoje (jedna tuba sike i bočica prajmera) je koštalo oko 7000,00 dinara - uopšte nije jeftino, ali je stvarno odradilo posao. Probao sam i na jednom dva manja parčeta plexija da ih zalepim jedno za drugo, zbgo probe, i stvarno drži kao što treba.

Tako da znate, ako treba da zalepite, a ne samo da zadihtujete pleksi, ovo je bukvalno jedina kombinacija koja radi posao.

Van mreže markus

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 86
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Marissa
« Odgovor #76 poslato: 11, 12, 2015, 22:31:50 posle podne »
@zankiki

gde si kupio sikin primer 209N i sikaflex 295UV, nisam ih našao ni u Sikinoj prodavnici u Miše Dimitrijevića u Novom Sadu.
Ploviti se mora...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Marissa
« Odgovor #77 poslato: 12, 12, 2015, 08:42:00 pre podne »
Momci iz duomix-a u Partizanskoj su ga poručili od nekud, čekao sam ga par dana.

https://duo-mix.ls.rs/rs/

Van mreže markus

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 86
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Marissa
« Odgovor #78 poslato: 12, 12, 2015, 13:28:02 posle podne »
Hvala.  thumbup
Ploviti se mora...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Marissa
« Odgovor #79 poslato: 14, 05, 2016, 08:19:11 pre podne »
Za nešto manje od 2 godine, doživeli smo dosta promena, što vizuelnih, spoljnih, a još više onih koje se ne vide, a odnose se na funckonisanje plovila.

Za zimu spremam još jedan veliki posao, i onda ću mislim biti zadovoljan.





Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Marissa
« Odgovor #80 poslato: 14, 05, 2016, 10:55:06 pre podne »
Ozbiljno plovilo, svaka cast  thumbup
Reci mi, za prozore ako si ih ti radio, sta si uzimao? Jel pleksiglas(klirit) i koje debljine?
Moram i ja da menjam na Tiger Sharku, pa razmisljam sta da uzmem. Kod mene je mala kabina pa cu ako uzmem pleksiglas, da napravim prozor izjedna, i fiksiram sa spoljasnje strane, a one stare sa sve kederima poskidam...
Nesto mi se cini da si ti bas to radio, pa ako sam u pravu, napisi samo koju rec o tom zahvatu ;)
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Marissa
« Odgovor #81 poslato: 14, 05, 2016, 11:24:21 pre podne »
Obavezno uzimaj staklo, i to kaljeno. Ja sam sad uzeo za prednje prozore, i nije uopšte skupo.
2 zatamnjena stakla, sečena po šablonu, debljine 6, kaljena, oko 40E.

Bočni nažalost prate oblinu broda, pa je tu staklo nemoguće namontirati.

Pleksiglas sa koristio debljine 5mm, ali on ima mnogo mana. Vremenom se izgrebe i matira, lako puca, i gotovo nemoguće ga je zalepiti (pisao sam o tome).

Sa druge strane, staklo zalepiš lepkom za šoferšajbne, i pre ćeš počupati plastiku nego što ćeš ga odlepiti.

Ja da mogu svuda bih stavio kaljena stakla, ali zbog oblika broda to nije moguće.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Marissa
« Odgovor #82 poslato: 14, 05, 2016, 11:41:10 pre podne »
Da, to je i moj problem, oblik kabine je blago zaobljen tako da ce morati pleksiglas. Sraficu prozore za kabinu na dosta mesta, a izmedju cu staviti sloj necega za dihtovanje, nadam se da ne moze biti gore od ovoga sad.. :)
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Na mreži DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Marissa
« Odgovor #83 poslato: 14, 05, 2016, 15:46:48 posle podne »
Bravo mojstore :)

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Marissa
« Odgovor #84 poslato: 14, 05, 2016, 17:09:07 posle podne »
nadjite Karbonske plasticne prozore... nemaju ni jednu manu koje ima plexiglas, a sve predosti stakla...
Ja sam pre dve godine u grckoj promenio sve sa tim karbonsim na jedrilici ... garancija 10 godina...

1,2 kvm sa secenjem busenjem rupa i sl (7-11 prozora ne secam se) .. izaslo je oko 150 evra

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Marissa
« Odgovor #85 poslato: 14, 05, 2016, 20:38:59 posle podne »
  Zankiki,

  Gledam sliku tvog broda i ta stakla sa strane, deluje mi da to zaobljenje o kome pricas nije tako izrazeno? Pitam te jer je na mom brodu vrlo slicna situacija i dosta sam istrazivao na tu temu jer sam hteo da zamenim sva stakla od pleksiglasa za kaljena. Na kraju sam nasao na nekim stranim pomorskim forumima da su ljudi radili to i da se kaljeno staklo da blago savijati bez pucanja, pogotovo na vecim duzinama tj. sto je veca duzina, to i staklo moze vise da se savije. Ja se sada ne secam tacnih mera i tolerancija, ali znam da sam se iznendaio za moguci pomeraj ivice od ose na jedan metar duzine stakla. U svakom slucaju, ja imam sa oba boka stakla slicna tvojima, mozda i duza, oba su kaljena i prate blagu krivinu broda i nisu pukla (ni prilikom trasnporta/spusta/izvlacenja/voznje). Ono sto je razlika, kod mene su samo ta stakla u kederima, ne znam da li bi mogao da to zavrsis sa lepkom jer ne znam kako bi ga zadrzao u tom izvijenom  polozaju dpl se ne zalepi. Mozda ti ovo pomogne. Ne vidim na slici kolika ti je zakrivljenost, google-aj malo, mozda nadjes taj podatak o savitljivosti u brojevima pa mozes da uporedis sa tvojim slucajem. Meni su samo 4 zakrivljena stakla na uglovima morala da ostanu pleksiglas jer nisam nasao da neko moze da mi napravi takve krivine ni od panpleksa, a i da su mogli, bilo bi veoma skupo.
  Sto se tice pleksiglas/karbon, nemam iskustva sa karbonom kao staklom, ono sto se vrti po forumima nasim i stranim jeste da je karbon znacajno "jaci" materijal, ne matira, ali da se znacajno lakse i brze izgrebe od pleksiglasa (mnogo brze dobije zareze od kojih vremenom  izgubi prozracnost). Ponavljam, nemam iskustvo sa karbonom, to je ono sto sam nasao istrazivanjem/pretrazivanjem.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Marissa
« Odgovor #86 poslato: 14, 05, 2016, 22:03:26 posle podne »
  Sto se tice pleksiglas/karbon, nemam iskustva sa karbonom kao staklom, ono sto se vrti po forumima nasim i stranim jeste da je karbon znacajno "jaci" materijal, ne matira, ali da se znacajno lakse i brze izgrebe od pleksiglasa (mnogo brze dobije zareze od kojih vremenom  izgubi prozracnost). Ponavljam, nemam iskustvo sa karbonom, to je ono sto sam nasao istrazivanjem/pretrazivanjem.

moje iskustvo je dvogodisnje.. nema matiranja, nema pucanja, jak je (hodamo normalno po poklopcima) .. i kako mi grci rekose jako tezak je za grebanje .. nisam primetio ni jednu ogrebotinu na prozoru dnevne sobe, a ni na bocnim .. a niko nije nesto mnogo pazio da ne ogrebe ... e sad koja je cena ovde ne znam ... moze da se desi da je kao u grckoj ali je verovatnije skuplji
 

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Marissa
« Odgovor #87 poslato: 15, 05, 2016, 08:08:01 pre podne »
Kapetane, to mi je vrlo zanimljivo, raspitaću se. Znaš li kako se lepe, primaju li redovne lepkove kao staklo, ili mora onaj specijalan lepak za pleksiglas?

Tačno je da su moji prozori blago savijeni, ali imaju i uvijanje po dužini... Probaću danas da uslikam. Teško da bi se tu staklo moglo ikako namestiti.

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Marissa
« Odgovor #88 poslato: 15, 05, 2016, 21:51:04 posle podne »
Naravno da moze i staklo da se napravi sa radiusom.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Marissa
« Odgovor #89 poslato: 15, 05, 2016, 22:14:32 posle podne »
samo sika...