Autor Tema: Malo Dunav, malo Tisa  (Pročitano 3327 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Malo Dunav, malo Tisa
« poslato: 19, 08, 2014, 12:27:16 posle podne »
U originalu napisano na www.feeder.rs

Pripreme za godišnji ove godine su bile kao i vreme - nestabilne. Trebalo je da plovimo 6 dana rutom: Novi Sad, Karlovci, Slankamen, Titel, Aradac, pa nazad. Ideja je bila da krenemo odmah posle posla u petak i da u nedelju stignemo u Aradac, odakle je rođenjem Jasna, gde ima i rodbinu. Pogotovo sam dobar sa njenim bratom koji ništa u životu ne voli više nego da igra fudbal, peca i popije. U nedelju je i seoska slava, dolazi YU grupa i još neki bendovi - provod zagarantovan. Posle lagani povratak kući, kupanje po raznim plažama. Planirano je da se vratimo u sredu uveče, ja odspavam nekoliko sati dok nas Jasna prepakuje i prazac Ohrid.

Naravno, još 7 dana pred put je bilo jasno da neće to biti baš tako. Stalne kiše koje su padale, i još toliko u najavi. Do zadnjeg dana smo odlagali odluku, u nadi da će se vreme prolepšati, ali uzalud. U petak smo ustali za posao, još jednom pogledali prognozu i odlučili - večeras krećemo za Makedoniju. Ostaćemo 8-9 dana, tako da nam ostane vremena za ovu plovidbu kad se vratimo. U Makedoniji nas je vreme služilo, a ja sam svaki dan proveravao vreme u Srbiji. Kiša, kiša, pa onda još kiše. Zato smo i produžili boravak tamo, jer nisam video poentu u vraćanju po kiši, da sedimo kući. U utorak ujutru ipak krećemo, proverio sam još jednom prognozu do petka kiša, za vikend lepo. Ali za vikend se i godišnji završava.

Kako su za sredu, četvrtak, petak najavili stalne pljuskove, u sredu ostajemo kući. Kako za ceo dan nije pala ni kap kiše, psujem kvazi-prognozere i sve redom. Za četvrtak još gore vreme, kiša sa još kiše. Odmah sam se setio kako smo Ady i ja propustili del sol jer su najavljene gomile kiše koja nije pala. U četvrtak ujutru od kiše ni traga. Odluka je pala! Pakujemo se na brzinu, benzin, hrana i krećemo. Oko podne smo isplovili. Prva stanica - ostrvo kod Karlovaca. Kako je od kiše voda narasla, plaže nema nigde, ali smo stali da odigramo malo odbojke i okupamo se.



Krećemo dalje, plan je da do mraka prođemo most kod Beške i prespavamo u dunavcu krčedinske ade. Prolazimo most kod Beške, što je Jasni i Dejanu prvi put. Prolazak ispod ovog ogromnog mosta je malčice zastrašujuć, pogotovo prvi put.







Nastavljamo dalje i sat - dva pred mrak uplovljavamo u dunavac. Po ovom višljem vodostaju čak jedva i teče, a dubina je oko 2.5 metara. To je taman prilika da Dejan isproba svoj rodjendanski poklon - tražio je čamac CHALLENGER 2. Ostajemo i preko noći na sred dunavca, jer pri obali ima komaraca, a ovde tek poneki.




Ujutru lagano dalje. Usput pogledom tražimo plaže na koje bi mogli pristati - ali su uglavnom sve pod vodom. Pre Slankamena vidimo parče peska cca 2 metra širine i odlučujemo da tu stanemo u povratku. Ulazimo u Tisu, koja ima 26 stepeni, za razliku od 22 u Dunavu. Takođe, Tisa naspram Dunava jedva teče. Dunav je tekao oko 4km/h, a Tisa možda 1 - 1.5. Odlično za kupanje na sidru. Na slici je ušće Tise.




Nastavljamo lagano prema Titelu.





Usput nas je zadesio najjači pljusak, koji smo iskoristili da bacimo sidro, jer se od kiše nije videlo ništa. Ručamo a kiša prestaje i sunce izlazi. KONAČNO! Od početka puta je bilo oblačno. Stižemo u Titel. Sledi celo popodne kupanja na titelskoj plaži.





Popodne palimo motor, ulazimo u Begej, ali brzo bežimo odande. Voda užasno smrdi a po površini pluta crknuta riba i školjke. Nastavljamo do ostrva iznad Titela gde se vezujemo za spavanje. Uveče kreću horde komaraca, ali se zavlačimo u kabinu i gledamo crtani. Tj, ja sam zaspao posle 15 minuta, bio je dug dan.

Jutro nikad lepše. Lagano se probija kroz grane na ostrvu. Spuštamo se opet do Titela, da odem u nabavku. Kad se krene od pumpe prema centru, ulicom koja se i zove "GLAVNA", sa desne strane sam pojeo najbolji burek sa mesom u zadnje vreme, a i Jasnin sa krompirom je bio odličan! Ubrzo krećemo jer smo hteli otići na onu plažu na Dunavu, i do mraka stići na spavanje na Krčedinsku adu.

Tisa je bila mirna i pusta, pa puštam Dejana da vozi da i ja malo uživam u plovidbi na pramcu.








Još par slika spuštanja Tisom, u ušće sa uzvodne strane.






Nažalost, slike onog pljuska i još poneke su mi u aparatu, a ne telefonu, pa ću njih staviti naknadno. Spuštamo se do plaže, koje je usled vodostaja baš mala, ali ima teren za odbojku. Ostajemo tu ceo dan, bucov raubuje u plićaku pa rasklapam varaličarca. Par promašaja, baš su sitni. Predveče nastavljamo i opet na spavanje u dunavac.

Ujutru rano krećemo, provodimo popodne na plaži u Karlovcima, pa onda pravac kući. Kakvo je ovo leto, i kakve su bile prognoze, još smo se dobro i proveli!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Malo Dunav, malo Tisa
« Odgovor #1 poslato: 19, 08, 2014, 12:31:06 posle podne »
Nažalost, ovo je bila i oproštajna plovidba. Posle svih radjenja i sređivanja, SUNCE je prodato.
Izljubili smo više puta brod koji nam je doneo toliko uživanja i lepih trenutaka, i nikad nas nije izdao.

Ja sam sa svoje strane izabrao da prodam čoveku koji će ga sređivati i voziti čak i više od mene. Mogao sam da izaberem ponudu sa boljim uslovima, i uzmem par stotina eura više, ali mi to pri ovoj prodaji uopšte nije bio prioritet. Važno da je SUNCE u dobrim rukama!

Evo još malo slika iz aparata...

Nizvodno Dunavom



Malo odbojke




Most kod Beške





Krčedinska ada




Pred spavanje





Slankamen





Negde u Tisi








Kišica rominja








Krčedinska ada 2






Most kod Beške 2









Maltretiranje





Uživancija

Van mreže Petar

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Malo Dunav, malo Tisa
« Odgovor #2 poslato: 19, 08, 2014, 13:46:38 posle podne »
Lepo opisano,a i slike daju dokaz UZIVANJA  kgk

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Malo Dunav, malo Tisa
« Odgovor #3 poslato: 19, 08, 2014, 19:29:07 posle podne »
Bravo  k5
Dunav je moje more.....

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Malo Dunav, malo Tisa
« Odgovor #4 poslato: 20, 08, 2014, 00:03:19 pre podne »
Samo Vas posmatram.  clap  114
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Malo Dunav, malo Tisa
« Odgovor #5 poslato: 20, 08, 2014, 00:46:08 pre podne »
odlicna reportaza !  hi

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Malo Dunav, malo Tisa
« Odgovor #6 poslato: 20, 08, 2014, 09:18:19 pre podne »
Samo Vas posmatram.  clap  114

Sad možemo i žmurke da igramo...  k5