Autor Tema: Registracija Carina i sl.  (Pročitano 1949 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Registracija Carina i sl.
« poslato: 15, 08, 2014, 23:52:24 posle podne »
Evo da podelim muku ...
Posle kupovine broda dosla je i registracija na red...
Odem ja do kapetanije, naravno drama moraju da vide brod i slicno... ok razjasnim ja sa njima da mogu da uradim tehnicki pregled u Grckoj , prevedm papire i slicno... Kazu moze i tako... ali ne lezi vraze, pitaju a carina ?

Posto brod nece nikada uci u Srbiju , napisem ja carini mail da mi daju potvrdu da li sam ili nisam duzan da platim carinu ... Ako jesam cu da platim , ako nisam jos bolje...

Posle 4-5 dana pricanja i objasnjavanja problema.. jave oni meni da oni ne mogu da izdaju nikakvu potvrdu , jer nisu volasceni ali da ja trebam da dovezem brod u Luku Beograd na carinjenje ... Da ne duzim pricu ... jedrilica ide na jedra, jarbol je visok 15 i kusur metara, kad je na trailer stavim ne moze da prodje nadvoznjake... znaci nema sanse da je dovezem ...

I tako dignem ruke od placanja poreza, carine i slicnih taxi u iznosu od oko 3000 evra drzavi Srbiji i registrujem za 3 dana u USA a izaslo me nesto manje od 200 evra (tri godine)...

Evo ga i zvanicni odgovor sa Carine :

       У смислу одредби члана 5. став 1. тачка 5. Царинског закона („Сл. гласник РС“,18/10 и 111/12-у даљем тексту: Царински закон) домаћа роба је:
1.   роба у целини добијена или произведена на царинском подручју Републике Србије, која не садржи робу увезену из држава и са територија ван царинског подручја Републике Србије
2.   роба увезена из држава или са територија ван царинског подручја Републике Србије која је стављена у слободан промет
3.   роба добијена или произведена на царинском подручју Републике Србије само од  робе наведене у тачки 1., робе наведене у тачки 2. или од робе наведене у тачки 1.и 2.

     
      Поступак стављања робе у слободан промет надлежни царински орган спроводи у складу са одредбама Царинског закона и пратећих прописа донетих на основу истог.
С обзиром да је у конкретном случају реч о пловилу, царински поступак стављања робе у слободан промет (како би исто добило статус домаће робе) могуће је спровести у редовном поступку, што подразумева писмено декларисање робе при уласку у царинско подручје Републике Србије и упућење у надлежну царинарницу где се по писменом захтеву (у форми правилно попуњене царинске декларације са потребним исправама за спровођење одговарајућег царинског поступка), утврђује пре свега право увоза у складу са одредбама Закона о спољнотрговинском пословаљу („Сл. гласник РС“, 36/09, 36/11-др,закон и 88/11), врши увид у поднета документа, као и физички преглед  робе, у којем поступку се иста идентификује и утврђује њена царинска вредност, а даљи поступак окончава у складу са прописима.
        Сходно наведеном, без физичког присуства робе није могуће спровести одговарајући царински поступак, нити царински орган може издати било какву „потврду“ за робу која  није била предмет дозвољеног царинског поступања.
     
e zato ova drzava propada...



Van mreže Zvonimir

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 142
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • NADJA
  • Brod tip: Ika Titel - s a m o g r a d n j a
  • Marina: Marina Karaburma - Visnjicki rukavac
  • Veličina: 10 meteri
Odg: Registracija Carina i sl.
« Odgovor #1 poslato: 16, 08, 2014, 00:22:57 pre podne »
Pa ako ti je zao  sto to nisu uzeli evre ti  im  odnesi  na  vrata u Nemanjinu i ostavi ispod otiraca.



Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Registracija Carina i sl.
« Odgovor #2 poslato: 16, 08, 2014, 05:57:27 pre podne »
Pa ako ti je zao  sto to nisu uzeli evre ti  im  odnesi  na  vrata u Nemanjinu i ostavi ispod otiraca.

Још боље, дај мени, а ја ћу им однети,  кад будем имао времена.  ffff

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Registracija Carina i sl.
« Odgovor #3 poslato: 16, 08, 2014, 20:46:23 posle podne »
Капетане, ако неко критикује ову државу, онда сам ја вероватно међу највреднинима. Међутим, у овом случају царина заиста не може ништа да уради. Све док предмет царињења не уђе у царинско подручје, нема шта да се царини. Лађа је у иностранству и не постоји законски основ. Друго је питање да ли и под којим условима грађани Републике Србије могу да поседују непокретну и покретну имовину у иностранству (код нас је још на снази онај накарадни закон који каже да грађанин Србије не може имати рачуне у иностранству и томе сличне глупости).
Уживајте ви лепо на лађи, а ако једног дана допловите до Србије, имаћете проблем - мораћете да урадите привремени увоз или да тражите дозволу за пловидбу нашим водама.