Autor Tema: Oprezno sa zapaljivim materijalima  (Pročitano 3829 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Oprezno sa zapaljivim materijalima
« poslato: 10, 08, 2014, 15:35:41 posle podne »
Naidjoh sada na FB-u







VOLIM DUNAV
Grocanska ada dunavac 9 avg. oko 14 casova
Moj poznanik i prezimenjak Peda , vrsni ribolovac
nije imao ribolovacku srecu ali zivotnu jeste.
Kada je hteo da skuva sebi kafu doslo je do zapaljenja
male primus boce i zatim eksplozije Pokusao je da gasi ali bez uspesno.
Vatra u sekundi hvata camac i Peda pun opekotina skace u vodu .Prica mi usput . A pocelo je ovako
Primecujem gusti dim palim camac i iza krivine vidim pasaru u plamenu
prilazim camcem u poplavljenu adu prihvatamPedu. Prilazi mi drugar Sveta sa zeljom das gasi ,odvracam ga udaljavamo se i bum eksplodirao je rezervoar. zovem u marini njegovog kuma Ivicu koji organizuje dalju pomoc. Peda je u bolnici , Zmajevi iz marine hitaju gase ostatke pasare......
Policija zove i to dva puta pricam...... a o glupim policiskim pitanjima ne mogu jer bi se smejali a jako je tuzno

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Oprezno sa zapaljivim materijalima
« Odgovor #1 poslato: 10, 08, 2014, 20:42:54 posle podne »
ovako se zavrsilo kuvanje kafe...





tomos 4 posle pozara na pasari



Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Oprezno sa zapaljivim materijalima
« Odgovor #2 poslato: 10, 08, 2014, 20:53:55 posle podne »
Sunce ti zarko, aluminijum se istopio. 56568

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Oprezno sa zapaljivim materijalima
« Odgovor #3 poslato: 10, 08, 2014, 21:07:00 posle podne »
sad sam bas pogledoa na netu ... aluminijum se topi na 660 stepeni .. plastika se pali/gori od 400 do 800 stepeni zavisi koja je plastika u pitanju ...
katastrofa...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Oprezno sa zapaljivim materijalima
« Odgovor #4 poslato: 11, 08, 2014, 07:40:13 pre podne »
Овде човек просто не зна шта да каже. Да ли је то била несрећа или срећа?

Несрећа - свакако јер је човек изгубио лађу у коју је уложио ко зна колико новца и љубави.
Срећа - свакако јер је човек, мада уз опекотине, ипак остао жив. Биће опет нека лађа, једног дана.

Али добра је ова вест и као опомена свима нама да тгреба пазити и да опасност често вреба када јој се најмање надамо. Пре доста времена писао сам о разним опасностима, а ово је једна од њих. Због оваквих ситуација добро је на чамцу имати макар онај најмањи противпожарни апарат. Можда и може да спречи овакве ствари ако се реагује брзо...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Oprezno sa zapaljivim materijalima
« Odgovor #5 poslato: 13, 08, 2014, 08:26:46 pre podne »
Ja sam na staroj ladji imao PP aparat, onaj najmanji, koji košta manje od 1000 dinara, od 1kg, i koji čak ni ne zauzima puno mesta.
A verovatno bi bio dovoljan da ugasi taj početni plamen.

Na novoj mi je Arsa ostavio neki ogromni, dal je 5 ili čak 10kg ne znam. Bez toga ni jedna ladja ne bi smela da bude.
Čak i za čamce nije loše, a za plovila na kom postoji plinski uredjaj ili slično je pod obavezno.

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Oprezno sa zapaljivim materijalima
« Odgovor #6 poslato: 01, 12, 2017, 18:40:00 posle podne »
danas.... na petrovaradinskom dunavcu izgoreo brod naseg clana...

https://www.facebook.com/stanfelj/videos/vb.1444054766/10214931663232110/?type=2&theater


uzrok se tacno ne zna...verovatno el.instalacije.... brod metalni oko 9 m , sve izgorelo  56568
Dunav je moje more.....

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Oprezno sa zapaljivim materijalima
« Odgovor #7 poslato: 01, 12, 2017, 22:08:09 posle podne »
Užas no125
Sudeći po plamenu verovatno je struja, 12V može haos da napravi toliko brzo pali.

Imao sam par kritičnih situacija sa strujom, naime krene motor da se muči prilikom startovanja, čuje se ono tak-tak pa posle par "takatanja" upali. Naravno odmah posumnjam na biksne alnasera/hladno vreme itd. ali nastavim tako. Međutim, u neko doba dođe mi pa zavučem glavu međ akumulatore i imam šta da vidim: na startnom se razlabavile kleme, zdravo landaraju pa nekad ima kontakt, nekad ne a kao nusproizvod varnica na spoju veselo svetluca!

Skoro sam pisao o aku koji mi je pravio problem (ždrao struju od drugih) ali nisam napisao kako sam ga otkrio: naime bio je vezan paralelno, 1 od 3 a stanje sistema proveravam preko solarnog kontorlera (kapacitet, napon) i ceo sistem mi se nekako brzo praznio, tačnije, brzo je opadao kapacitet.
Onda rešim da preko noći poteram punjenje, uključim Victron punjač koji inače ne koristim (jer solar sve stiže) i tako ostavim.
Ujutru kad sam došao a ono taj jedan aku (najstariji) kuva li kuva a šišti kao zmija zvečarka, sad dal je mogao da zapali ne znam, mogao je da eksplodira svakako i napravi haos.

Treći slučaj,  zimus dođem u obilazak i vidim tragove pacova u kokpitu. Dunavac bio zaleđen i on došao preko leda, našao put ispod tende i upao. U kabinu nije mogao pa mi iz osvete izgrize strujne kablove i to je uspeo da ih dovati tamo gde nikad pomislio ne bi. Dva dana sam izgubio na proverama, krpljenju i izolaciji, da nisam video tragove ladno bih krenuo. Jeste da je sve na osiguračima ali ajd ga znaj. Onda nabavim hormonsku pacolovku, skoro godinu dana nije bilo posete i sad skoro dođe jedan i pravo na pacolovku, spljeskala ga ko palačinku. Opet sve proverim i nađem da je ipak uspeo da dovati jedan kabl i to na mestu gde dodiruje masu ali nije išao dalje jer je osetio hormonski mamac i to mu je presudilo.

Dakle opreza nikad dosta, ako ništa drugo a ono bar ne zaboravljajte da iskllučite glavne prekidače.

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Oprezno sa zapaljivim materijalima
« Odgovor #8 poslato: 01, 12, 2017, 22:54:06 posle podne »
Ne nalazim na Googlu ništa o tim hormonskim pacolovkama.. Daj neki link.  114