Autor Tema: Podvodna puska  (Pročitano 14449 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Podvodna puska
« poslato: 31, 07, 2014, 18:36:34 posle podne »
debeljko svaka cast  thumbup

posto se spremam ponovo u grcku ovaj put na odmor, planirao sam dole da pazarim neku pusku za podvodni lov....

jel mozes u novoj temi da predlozis nesto za pocetnike ?

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Podvodna puska
« Odgovor #1 poslato: 31, 07, 2014, 22:57:01 posle podne »
 I ja sam se nekad bavio ronjenjem,pa mi je pravo zadovoljstvo da pomognem mladjim i neiskusnim.Za tebe kao pocetnika predlazem da prvo kupis dobru nemacku masku za ronjenje.To su one koje imaju na vrhu disalice ventil u obliku pingponk loptice,kako ti voda ne bi usla u usta kada zaronis.
 Sledeca stvar koju treba da nabavis.je star muski kisobran,ali onaj sto se ne sklapa.Rastavis ga i uzmes zice,one
duze.Od kamionske unutrasnje gume iseces gumice.Koristeci zicu kao strelu ispaljujes je gumom.Moras to ipak
dan dva da vezbas.
 Toliko od mene za pocetak.U svakom slucaju ako ti nesto nije jasno ili te interesuje slobodno pitaj.Zamalo da
zaboravim trebaju ti i peraja.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže AccA

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Podvodna puska
« Odgovor #2 poslato: 01, 08, 2014, 00:26:12 pre podne »
Stariji ste od mene, pa ne ide da Vas ja upozoravam.
Ali evo najsvezijeg primera sta moze da se desi u slucaju nepaznje. Drugar je bio u Grckoj na moru i dok je nesto na terasi radio oko puske (nisam u toj tematici, pa ne znam kako to funkcionise), natezao ili sta vec . Puska koja mu je bila oslonjena na butinu, mu sklizne sa butine na beton, a posto je bila okrenuta ka gore ispali sterlu. Ista mu uleti u vrat. Nije izasla na drugu stranu, vec je ostala u vratu otvorena. Krv na sve strane, hitna pomoc, ne znas jezik. Pravac bolnica, da li u Solunu ili gde vec. Imao je nevidjenu srecu, da strela bukvalno nije zakacila nista, ni grkljan, ni misice u vratu, ni arteriju... Bukvalno prosla pored svega toga. Sekli su mu vrat sa zadnje strane da bi mogli da mu izvuku strelu. Par dana je proveo u bolnici, otpustili su ga kuci i juce se vratio nazad u Srbiju. Sve ovo je za rubriku verovali ili ne, a njemu, a i svim drugima velika skola sta moze da se desi kada popusti pazanja. Ustvari, to se uvek desi kada covek misli da je stekao iskustvo i rutinu i kada jednostavno radi mehanicki neke stvari. Sve dok nismo sigurnu u sebe, sve sto radimo radimo pazljivo i sa dozom straha. Cim nestane straha, dolazi do nesrecnih slucajeva.
« Poslednja izmena: 01, 08, 2014, 21:51:35 posle podne AccA »

Van mreže Debbeljko

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 25
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Progress 2, SSSR,
  • Veličina: 4,65
Odg: Podvodna puska
« Odgovor #3 poslato: 01, 08, 2014, 10:31:31 pre podne »
Drage kolege, ovo što zelim da kažem ne može da bude kratko, a još manje jednostavno!
Odakle početi!
Novajlija u nekom sportu ili bilo čemu?
Napisaću ono sto mislim da znam i ono što je provereno iskustvom, najviše tudjim a delimocno i mojim.
„Pravila, pravila, da bi nas udavila...“ B. Djordjević.
U ovom sportu (ronjenje, podvodni ribolov) pravila postoje da nas NEBI udavila. Ko god moze da ode na kurs odlicno, ali BAR procitajte neku knjigicu kako to sve funkcioniše i kako se roni, MOLIM VAS!!!
Za početak, na veliku žalost, uvek postoji finansiski aspekt i pravilo CENA-KAVALITET. Ili koliko mogu da uložim a šta mi stvarno treba?
1.   Maska- jedna od mojih maski kupljena je 1992g, trenutno košta oko 60eur, i u funkciji je kao prvog dana. Sami prosudite da li se isplati dati tolike pare. Igracke koje se prodaju na plazi i po koje kakvim sportskim radnjama kostaju duplo manje, ali nisu duplo lošije!! Ne vrede ni dinara! Koja je poenta maske koja stalno pušta? Maska treba da bude silikonska (to što je bezbojna ne znaci da je silikon), sa temperd glass! Video sam u Intersportu Cressi maske za oko 5000din, mislim da su više nego OK. Pre kupovine probajte masku u radnji na sledeci nacin: stavite masku na lice bez lastisa iza glave i povucite vazduh kroz nos. Maska treba da se ZALEPI (dobar vakum) i tako da ostane. Ako vam je osnova ronjenje na dah i podvodni ribolov, pozeljno je da unutrašnja zapremina maske (prostor izmedu stakla i lica)bude ŠTO MANJA! Takodje je pozeljno da maska bude NEPROZIRNA, tj crna ili zelena  (naravno ne stakla).  Maska koju je preporucio kolega, uz svo dužno poštovanje,nije adekvatna. U svakom slucaju, se disaljka vadi iz usta pri zaronu, pogledajte na Youtube bilo koji klip o podvodno ribolovu i videcete da je NAJCESCE tako, i to nije da dzabe!! Elem, da ne kuckam sitnu knjigu, ako nekog interesuje pokušacu detaljnije da objasnim tvrdnje navedene i za masku i za ostatak opreme. Nove maske imaju tanak film silikona na staklu a to potpomaze magljenje. Posle kupovine nove maske, obavezno operite staklo sa unutrašnje strane maske nekoliko puta (što više to bolje)sa KALADONTOM, smanjice magljenje u pocetku. PLJUCA je najbolji lek protiv magljenja, TJ pred ronjenje hrhhh pljuc u masku, protrljaj isperi i maskata na facata.
2.   Peraja, za pocetak bilo sta. I to sam video Cerssi u Intersportu. Mada i danas koristim peraja kupljena 1990!  Ako vam se sport svidi, i tako vam treba nešto pravo, a to dolazi kasnije. Najvaznije je da ne stežu i da ne spadaju. Ako mozete,  obucite pereje na jednu nogu i ako ne steže ide drugi test. Slobodnom nogom zgazite na list peraja ispred prstiju, i probajte da izujete peraje, ako se ne izuva-To je to, daj pare!
3.   Puška- za more i za prvu pušku- univerzala!! A to je na lastiš dužine 90cm! Moram da se nadovezem na primedbu o povredjivanju. Podvodna puška je PUŠKA i kao takva je namenjena da UBIJE!!! Puška (lastiš ili pneumatika) se NIKAD ali NIKAD ne nateze na suvom. Koja svrha? Njena  „ balistika“ se vidi samo pod vodom, na suvom je to i tako deseta stvar.
4.   Odelo,tegovi, NOŽ. Bez odela je hladno, ali moze. Odelo bez tegova NE MOZE! Nož MORA! Baceni najlon, udice, delovi mreze itd...a vama treba VAZDUH kog pod vodom nema, a nema ni vremena! Samo u filmovima nož služi da se ubijaju ajkule, u realnom životu nož je tu da nas SPASI.
Sve ovo što sam napisao je najmanje bitno! Ali NAJMANJE BITNO. Da bi se bavili podvodnim ribolovom, neophodno je da znate da RONITE. ONO što se radi u 1-2m vode u plićaku, sa maskicom i surlicom i po nekim vadjenjem školjke nije RONJENJE a po najmanje podvodni ribolov. Ovaj sport nije ništa manje ili više opasan od mnogih drugih aktivnosti kojima se bavimo, samo za to treba znaje i poštovanje pravila.
Hvala bogu za Gugla, ima mnogo i dovoljno toga na netu, procitajte zarad svoje bezbednosti a i zarad uzivanja u tome sto zelite da radite. Ja sam više nego voljan da podelim svoje mišljenje, slobodno pitajte!!

Van mreže Debbeljko

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 25
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Progress 2, SSSR,
  • Veličina: 4,65
Odg: Podvodna puska
« Odgovor #4 poslato: 01, 08, 2014, 10:39:45 pre podne »
Kao klinac lovio sam šparice (sve ono sitno, malo, u 2-3m vode) na sistem KIŠOBRAB opisan od kolege. Jeste produktivan, meni je najbolja bila zica od FRIKOM suncobrana, pa napraviš praćku i to je to...funkcioniše. Isto tako ništa manje zanimljiv je i lov hobotnica. Dovoljan je trozubac, ima da se kupi u GR na svakom ćošku zajedno sa onim malim mrezicama sto svi redom kupiju deci?!?! Hobotnica i tako ima u par metara vode i eto sporta i razonode za ceo dan, a i više dana.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Podvodna puska
« Odgovor #5 poslato: 01, 08, 2014, 11:29:03 pre podne »
ljudi hvala na savetima !
za pocetak sistem kisobran pa cemo videti za dalje !
zoki ako imass neku sliku kaci !

od opreme imam bas kao sto si napisao neko snj peraja, i mares masku u disaljku ...

Van mreže Debbeljko

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 25
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Progress 2, SSSR,
  • Veličina: 4,65
Odg: Podvodna puska
« Odgovor #6 poslato: 01, 08, 2014, 11:56:46 pre podne »
Nema na cemu,
Vise nego dovoljno za pocetak. 
Probao sam da I goglam…
Ukucaj OVO “basic sling for spearfishing” ukapiraces sam koje su varijante, mogucnosti I sta ti je LAKO da napravis u kucnoj radionici!!!
I drzim ti palceve.

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Podvodna puska
« Odgovor #7 poslato: 01, 08, 2014, 19:15:52 posle podne »
   Ajde malo ozbiljnosti.
   Prosto mi je neverovatno kako je moguce sam sebe probosti harpunom pri natezanju puske.To ne pije
vodu.Pri napinjanju puske stavi se natezac na vrh harpuna.Znaci momak je nategao pusku i u zezanju pri-
tisnuo obarac.Na srecu imao je vise srece ndgo pameti.
   Sto se disalice tice pri ronjenju na dah sve vreme se drzi zubima.Jedino se ne koriste sa ventilom gore
u obliku ping pong loptice.To se ja zezam sa Kapetanom.Inace sada ima da se kupi harpun sa gumom na
kraju.Zategne se guma do polovine harpuna i drzi.Kad se pusti harpun on poleti.

PS. Kapetane.Mani se odma lova.Malo zaroni do dna pa se sunjaj oko stena.Da malo uvezbas tehniku i ste-
knes kondiciju.Posle ta dva uslova relatino je lako uloviti ribu sa odgovarajucom opremom.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Podvodna puska
« Odgovor #8 poslato: 01, 08, 2014, 19:46:37 posle podne »
to je inace izguglano preko debbeljkovog search...  i to izgleda niej toliko komplikovano napraviti ...








prebacujem sve u novu temu ...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Podvodna puska
« Odgovor #9 poslato: 01, 08, 2014, 19:52:21 posle podne »
ajde jos jedno pitanje... zasto ove cevi nisu duze?
ili treba ici na dihtovanje izmedju strele i cevi kao na slici



kako izvesti konop na kraju strele  ?

Van mreže Debbeljko

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 25
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Progress 2, SSSR,
  • Veličina: 4,65
Odg: Podvodna puska
« Odgovor #10 poslato: 03, 08, 2014, 22:06:02 posle podne »
Generalno nema potrebe da bude nesto narocito duze, i konsekventno cim strela vise "dihtuje" u ovoj cevcici bice preciznija, sto moze da se konpenzuje duzinom cevcice, ali....Mada misli da je Zoran u pravu, malo roni probaj da vidis sta mozes...NAjlakse je napraviti pracku. TJ koliko god da prva bude neuspesna, brzo ces shavtiti sta ti treba. Pa mi smo kao kllinci pravili pracke za pdvodni ribolov za pola sata (sve sto ti treba je malo stare unutrasnje gume, jedna sipka od kisobrana a palac i kaziprst sluze kao pracka!!)...to nemoj da te brine. Pogledaj filmove o podvodnom ribolovu i sve ce ti se samo kasti. Postoje razne tehnike (aspeto, prikradanje, lov po pecinama...), od tvojih mogucnosti zavisi kojom i koliko mozes da lovis.
Sto se tice surlice (disalice, cevi za disanje, disaljke) ne mogu nikako da se slozim sa kolegom Zoranom, naravno ako ne pricamo o ronjanju u par metara vode ili o plivanju po povrsini i posmatranju podvodnog sveta. Ali tad sve i ovako nije isto i naravno da je jedini nacin da surlica bude u ustima.
A evo i razloga zasto disaljka ne stoji u ustima posle zarona:
1. Pri izronu, mnogo je lakse i sigurnije izroniti i direktno udahnuti vazduh nego sve to raditoi preko disaljke. Plus, postoji mogucnost da ostatak vazduha u plucima nije dovoljan da se iz disaljke izbaci voda! Zasto sve to raditi kad te izgonska sila (tj bar glavu sigurno) i tako izbacuje iznad povrsine!
2. Pri zaronu sa disaljkom u ustima vazduh ce duze da izlazi iz disaljke, a to znaci mehurice koji plase ribu.
3. Na odredjenoij dubini usta se NAMETRNO otvaraju da odredjena kolicina vode udje u usnu duplju!!! Hladnija voda u ustima, direktno deluje na receptore koji to tumace kao signal da srce uspori a to nama daje vise vremena pod vodom. Jedan od vaznijih priprema i treninga i jeste meditacila ili kako se SMIRITI.. spustiti broj otkucaja srca...
Ali da ne duzim, hvala bogu za Gugla. Napisane su mnoge knjige, clanci etc..Ima mnogo toga i na Youtube...
Koja je svrha da sad ja prepricavam ono sto su napisali Umberto Pelizzari, Patrick Mussimu...
Ono sto je bitno!!!! Ako sa povrsine gledate podvodni svet ili ponekad zaronite 2-3m da dohvatite skoljku sve ovo sto sam napisao i nije toliko bitno. Ako ipak planirate da se spustite dublje...edukujte se pre nego krenete u dubine, voda nije nase prirodno staniste i ne treba je se plasiti ali je treba POSTOVATI.

Van mreže heavy

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 1
  • www.mojaladja.com
Odg: Podvodna puska
« Odgovor #11 poslato: 31, 05, 2016, 22:14:56 posle podne »
Stara tema dve godine,sad je nadjoh slucajno i posto ide leto da ispricam i moju glupost vezano za pusku.

Ima tome preko 20 godina,Skijatos,imao sam neku rusku pneumatsku pusku srednje velicine.
Posle ronjenja sednem na terasu,onako dokon,mislim da sam je malo dopunio pumpom i dokonoj budali padne na pamet da malo pogleda kako su to Rusi napravili.
Na ustima cevi je navrnut kraj,meni je to izgledalo kao deo koji moze da se skine bez opasnosti.Nije mi palo na pamet da to direktno drzi ceo pritisak iz cilindra.
Naslonim pusku na koleno,levom rukom krenem da odsrafljujem taj vrh cevi ali tesko nesto ide(kasnije shvatim zbog pritiska).
Ruka okrenuta kontra,znaci palac na dole i odvrcem ja odvrcem kad odjednom BUUUUM,odlete nesto malo pored moje glave(taj metalni deo) ko zna gde ,pogledam levu ruku a dlan naduven i krv.
Nista ne boli,vruce,zavijem peskirom,kola i u bolnicu.Tamo mi daju lokalnu anesteziju i hirurg mi iz dlana izvadi gumeni(tvrda guma ili metal) cep precnika petodinarke a duzine par cm.
Izvadi covek i baci u korpu.Zasio me,jos uvek nista ne boli,prepisao antibiotik a ja po izlasku iz bolnice kukam sto mi je bacio taj dihtung,ili klip,sta li je vec.
Devojka mi nije dala da se vratim da trazim po djubretu.Uletelo mi je u dlan izmedju kaziprsta i palca,za neverovati da je to moglo da stane unutra a pritom da nista ne osteti.Posle par dana sam vec vozio motor,bilo malo problema sa kvacilom na levoj ruci al sam brzo i srecno preboleo.

Eto kako iz ciste gluposti moze da se nastrada a nisam bas od onih neopreznih sa oruzjem,jednostavno nisam znao da cu odrvnuvsi taj deo otvoriti cilindar vec sam mislio da je to kao neka maska.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Podvodna puska
« Odgovor #12 poslato: 01, 06, 2016, 22:24:54 posle podne »
dobro dosao !

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Podvodna puska
« Odgovor #13 poslato: 02, 06, 2016, 07:16:02 pre podne »
А ја мислио, Бог чува луде и пијане. Кад оно... Мисли он и на ове наше стручњаке за подводни риболов.

Добро сте ви, пријатељу, прошли. Свећу да упалите.