Autor Tema: Yamaha 5ks  (Pročitano 14718 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ajveks

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 167
Odg: Yamaha 5ks
« Odgovor #15 poslato: 11, 06, 2014, 14:08:21 posle podne »
Dobar fazon sa bocama,sta li ce hondi 2 t uja ;) Za Yamalube znam da je 1400 dinara (mineralno,samo to imaju) ali ga nisu imali,ja sam opet kupio u Mass kompaniju (ove godine nisam ni isao do platnera) Motul polusintetiku ista cena kao Yamalube.Sada sta mislite da li je hvalitetnije Motul ili Yamalube ili su bar na slicnom nivou i sta je bolje mineralno ili polusintetika?

Послато са LG-E510 користећи Тапаток 2


Van mreže J.Ristic

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 9
  • www.mojaladja.com
    • Pasara
Odg: Yamaha 5ks
« Odgovor #16 poslato: 06, 08, 2014, 23:06:53 posle podne »
Esso proizvodi yamalube... Mozda ti je korisna informacija.

Motul je sigurno dobar.

Van mreže ajveks

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 167
Odg: Yamaha 5ks
« Odgovor #17 poslato: 07, 08, 2014, 14:39:59 posle podne »
Esso pripada Exxon kompaniji kao i Mobil,koja slucajnos Plattner koji je diler Yamahe prodaje i ova ulja :)
Kupio sam Yamalube ulje i probao,jedinu razliku koju sam ja uocio je da sa mesavinom od 1,2% Motul vise dimi dok Yamalube gotovo da nema dima.Sada koje bolje podmazuje to neznam,dok motor radi odlicno sa obadva(negreje se,tiho radi na leru i na jacem gasu,ista potrosnja);)

Послато са LG-E510 користећи Тапаток 2

Van mreže ajveks

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 167
Odg: Yamaha 5ks
« Odgovor #18 poslato: 12, 02, 2015, 19:28:23 posle podne »


Gledam ovaj klip i razmisljam,da li je stvarno moguce da su nasi zastupnici Yamahe toliki lopovi da kradu kjuceve i rezervne svecice iz orginalnog kompleta kao i da skoro svaki motor prodaju bez orginalne kutije.Ili ja mozda gresim...   6589

Van mreže mića p.

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 37
  • www.mojaladja.com
Odg: Yamaha 5ks
« Odgovor #19 poslato: 13, 02, 2015, 13:19:47 posle podne »
Slobodno sipaj 2 % ulja u mešavinu, to su jako male količine i to malo više ulja neće ništa da škodi,
a čim ne škodi, znači da koristi  thumbup.

Šalu na stranu, ja imam Yamahu 8 ks 2t i uglavnom koristim Motul, ali i kada sam koristio Yamaha originalno
ulje, uvek sam pravio mešavinu sa 2% ulja. Takva mešavina sigurno nije masna, a što je najvažnije, siguran si
da nije ni suviše retka, što nikako ne valja.
Nisam siguran u kvalitet ulja uopšte na našem tržištu i zato uvek 2%.
Tada si siguran da neće zaribati, a koja kap ulja više-manje, nikako ne može da smeta, niti da promeni režim rada motora.
Isuviše masne mešavine su one sa 4 % ulja, a da podsetim, da se nekada upravo takva mešavina pravila za Tomose sa onim starim dvotaktolom ipak, to se danas ne preporučuje, a i dugo nisam video da neko koristi običan dvotaktol.

Van mreže ajveks

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 167
Odg: Yamaha 5ks
« Odgovor #20 poslato: 13, 02, 2015, 22:49:36 posle podne »
Ok Mico,hvala na savetu ali uvek ce biti ono,da nije po prospektu,ostavlja mnogo garezi u motoru i td.Za sada ja vozim sa 1,2-1,5% pa sta mu bog da :D

Послато са LG-E510 користећи Тапаток 2


Van mreže mića p.

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 37
  • www.mojaladja.com
Odg: Yamaha 5ks
« Odgovor #21 poslato: 14, 02, 2015, 23:16:59 posle podne »
Ništa ne menja ni 2% u odnosu na 1,2-1,5%, čak je i bolje. To su neznatne razlike i to minimalno više ulja ne može da zaprlja motor nikako.
Više šteti loše gorivo, a od par kapi više ulja mu neće ništa škoditi, čak naprotiv.
Fabrički za Yamaha 2t motore jeste 1% ulja propisano kataloški, ali to važi za nove motore (a ne ove oldtajmere koji se kod nas voze i kojima ništa ne fali) i za fabrički propisano ulje, a pitanje ima li takvog na našem tržištu.
Ako ti je svećica čađava ili masna, malo je verovatno da je to od viška ulja, a gotovo sigurno od loše naštelovanog karburatora. Tvoja Yamaha je jednocilindarski motor i tu karburator mora da bude perfektno naštelovan, a svećica (elektroda) svetlo smedje boje i suva.
U protivnom, može doći do problema sa startovanjem motora. Kod dvo i  trocilindarskih motora, malo je opuštenije po tom pitanju, ali i tu karburator mora da bude dobar.  k5

Van mreže barbanesa

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 998
  • Pol: Muškarac
    • Lence
  • Brod tip: Metalni
  • Marina: Dsrv Karaburma
  • Veličina: 9,5m
Odg: Yamaha 5ks
« Odgovor #22 poslato: 15, 02, 2015, 16:11:53 posle podne »
Svasta sam procitao na ovom i ostalim forumima ali da je normalno dodati duplo vise propisanog ulja ,to jos nigde... 56568 56568 56568 56568

Ajde da je propisano 2% pa da dodas malo vise ,ali ovo je duplo vise i to sto su ti zauljene svecice i garav klip je od viska ulja a znamo da garez unistava klipove i karike .

A ti sad radi po svom nahodjenju.... sha sha
Blago onom ko mlad poludi ceo mu zivot u veselju prodje

Van mreže mića p.

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 37
  • www.mojaladja.com
Odg: Yamaha 5ks
« Odgovor #23 poslato: 15, 02, 2015, 19:21:56 posle podne »
Naravno, svako treba da radi kako misli da treba i svakako da ne želim nikoga da ubeđujem u suprotno  no125.
Moj je samo mišljenje da je teško naći kvalitetna ulja na našem tržištu i zato je uvek bolje dodati koju kap ulja više.
Da samo podsetim, nekada su, kada su većinom svi vozili tomose, sipali čak 3-4% ulja u mešavinu za 2t motore i toga se dobro sećam.
Doduše, tada su svi koristili uglavnom dvotaktol. Danas ima i drugih ulja, pa se prave mešavine sa 1-2% u zavisnosti od toga da li je mineralno, polusintetičko ili sintetičko ulje.
Kada je mešavina prebogata uljem, to se odmah vidi po plavičastom dimu iz auspuha i tada je tačno da se hvata garež na klipove.
Već neko vreme na čamcu imam Yamahu 8ks 2t i za nju pravim mešavinu od 2% ulja (Motul), a pričao sam i sa mnogo drugih nautičara koji predlažu isto.
Da dodam i to, da su mi svećice čiste i da nema gareži na klipovima iako je mešavina sa 2% ulja. Više verovatno ne bi valjalo, ali ova srazmera je ok.
Istina je da za Yamaha vanbrodske motore preporučuju 1% ulja, ali ponavljam, to važi samo za Yamaha originalno ulje koga nema baš u svim radnjama, a
više puta sam čuo da se ljudima malo greju motori kada stavljaju 1% nekog drugog ulja, čak sam jednom i sam to primetio.
Eto, to je moje lično iskustvo i savet, a svako neka radi kako mu je volja.

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Yamaha 5ks
« Odgovor #24 poslato: 15, 02, 2015, 20:09:22 posle podne »
Ja ne znam čemu polemika??? koliko je proizvođač propisao mešavinu toliko pravite ljudi !!! Piše koja ide mešavina i koje ulje...
Dunav je moje more.....

Van mreže Qsha

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 150
  • Pol: Muškarac
  • Mirno more ne stvara dobre mornare...
  • Brod tip: ELAN 402 gt
Odg: Yamaha 5ks
« Odgovor #25 poslato: 15, 02, 2015, 21:45:34 posle podne »
Ljudi ne pravite poredjenja izmedju tomosa i yamahe...tomos prvo i prvo koristi jacu mesavinu jer nema vodeno nego vazdusno hladjenje zato mora podmazivanje da bude vece da ne bi pregrejao cilindar...a to sto mislite da greje yamaha sa 1% mesavine to nije pregrevanje nego njena radna temperatura!!!!svaki motor tj.(proizvodjac) ima drugacije postavljene parametre otvaranja termostata i radne temperature motora samim tim su i preporucili kolicinu mesavine...tako da ja smatram da se toga i treba pridrzavati. 114

Van mreže mića p.

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 37
  • www.mojaladja.com
Odg: Yamaha 5ks
« Odgovor #26 poslato: 15, 02, 2015, 21:59:32 posle podne »
Upravo sam to i hteo da kažem i izvinjavam se ako me neko nije razumeo, a možda i ja nisam baš najbolje objasnio šta sam hteo da kažem  thumbup

Od karakteristika samog ulja zavisi i procenat ulja u mešavini. Yamaha propisuje 1% ulja, ali za svoje originalno fabričko ulje, dok neki proizvodjači propisuju i veći procenat ulja u mešavini, npr. 2 %, što naravno ne znači i da su ta ulja loša, naprotiv.
Sve to zavisi od viskoziteta i ostalih karakteristika samog ulja.

Eto samo to sam samo hteo da kažem, da ne postoji jedna univerzalna propisana srazmera za sve tipove ulja.

Van mreže ajveks

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 167
Odg: Yamaha 5ks
« Odgovor #27 poslato: 16, 02, 2015, 17:06:37 posle podne »
Ima kod nas yamalube orginal u Platneru trebalo bi da je hvalitet dobar.Na boci tabela za mesavinu 1 i 2 %,pa ti odluci :-)

Послато са LG-E510 користећи Тапаток 2