Autor Tema: Kupovina broda (zelim ovaj brod)  (Pročitano 21312 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Kupovina broda (zelim ovaj brod)
« Odgovor #30 poslato: 09, 08, 2009, 22:24:15 posle podne »
Jerry apsolutno se slazem da nisu svi majstori isti, ali mislim da se tu malo preteruje. OK, lenj i neuk majstor jeste los, ali ima toliko varioca koji rade mnogo ozbiljnije stvari koje ako popuste sasvim sigurno izazivaju havariju, a to ovde rade za 500 - 700e mesecno. Sudeci po sebi, ako bi mi neko za isti rad koji svakodnevno obavljam ponudio 3x vise para, a da mi to bude bocni prihod uz redovnu platu itekako bih prihvatio. Projekat je druga prica, a detaljno postovanje projekta je nesto sasvim trece.

Sto se cene tice razmisljam ovako, gomila ljudi je kamaru para stukla i kojekakve vikend kucice i nekoj vukojebini i za zivota je u njima provelo maksimalno 3 godine, kad se sve sabere, i to su uglavnom tamo rmbali do besvesti. Nemam nista protiv, njihov izbor. Ja licno mislim da je bolje te pare spucati u vikend kucicu na vodi (ladju) ili u kamper.

Mene interesuje ladja i u tom smislu cena enterijera ne igra neku ulogu, to je dugorocni projekat, a ja u glavi imam 70% slike kako to unutra treba (mora) da izgleda i siguran sam da cu 70% posla uraditi sam. Za spoljasnost bas nista ne znam i tu ja ne mogu da uradim bas nista sem da obezbedim projekat i vrsim redovnu kontrolu onoga sto tek treba da saznam da je vazno. Znaci to je Sizifov posao i ne bi bas da se u to upetljam, ali ako i jedan majstor ocekuje da cu da mu za izradu camca od 8.5 metara dam 7000e za varenje bez garancije i to za 20 radnih dana onda nek se XXX.   

Ja sam sada u fazi da se tek raspitujem ko, sta, gde, koji materijal, projekat i koliko para. Znaci nema ishitrenih poteza. Ako ne postoji nacin da se u ovoj zemlji napravi "kockasti" limeni brod po ceni uobicajenog radnog sata ozbiljnog profesionalca, necu ga ni praviti.

Pozdrav,
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kupovina broda (zelim ovaj brod)
« Odgovor #31 poslato: 09, 08, 2009, 22:33:20 posle podne »
onaj Dragan u smederevu koji pravi sve od 4 do 14 metara sa limom 3mm naplacuje duzni metar ladje sa rukama 800 evra...


mozda ti je najbolja varijanta sednes sa zokijem i krenete po projektu ...

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Kupovina broda (zelim ovaj brod)
« Odgovor #32 poslato: 09, 08, 2009, 22:40:01 posle podne »
Da ali jel to samo varenje ili je u pitanju lim+varenje+farbanje+stakla=800e/m Ako jeste to je i cena Saralide.
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Kupovina broda (zelim ovaj brod)
« Odgovor #33 poslato: 09, 08, 2009, 22:41:55 posle podne »
ako neznas sta je dobro uzmi skupo

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kupovina broda (zelim ovaj brod)
« Odgovor #34 poslato: 09, 08, 2009, 23:09:40 posle podne »
ako neznas sta je dobro uzmi skupo

@barba samo lim koliko sam skapirao , ali moras pratis majstore svaki korak , mada ajd mozda i gresim imam malo info o tom majstoru ali me iznervirao za medalju

@zoki novus ... ne bih se ja slozio BAS747 je skup a ne vredi toliko...

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Kupovina broda (zelim ovaj brod)
« Odgovor #35 poslato: 09, 08, 2009, 23:35:16 posle podne »
mislio sam na majstore
grdno sa vara barba kad misli da to moze svako da uradi
ima neke razlike medju tim camcima
i to ogromne

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Kupovina broda (zelim ovaj brod)
« Odgovor #36 poslato: 09, 08, 2009, 23:54:04 posle podne »
Da Barba misli da to moze svako da uradi to bi i napisao, a posao bi uradio sam.
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Kupovina broda (zelim ovaj brod)
« Odgovor #37 poslato: 10, 08, 2009, 00:02:13 pre podne »
ali zato odlicno znas da odredis koliko taj posao vredi

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Kupovina broda (zelim ovaj brod)
« Odgovor #38 poslato: 10, 08, 2009, 00:55:38 pre podne »
Ne razumem poentu tvojih postova, nisi odgovorio ni na jedno od postavljenih pitanja sa pocetka teme. Ocigledno zloupotrebljavas dobru volju ili mozda neagilnost administratora da reaguju na trolovanje.

A posto ne citas prethodne postove, cene koje ja  navodim su cene koje je dao vlasnik Saralide.
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: Kupovina broda (zelim ovaj brod)
« Odgovor #39 poslato: 10, 08, 2009, 02:29:40 pre podne »
Ok,lakse malo....
ono sto zoki novus kaze jeste da ipak postoji razlika
ja cu ti reci iz iskustva nekog ko je imao par varioca u ekipi...vecina njih nikad nije videlo ni jedan projekat a kamoli da zna da ga procita (cast izuzetcima)...ti varioca mozes da obezbedis za nekih 30-50 evra dnevno i on ce odlicno da ti zavari, samo sta?...jedno je kockasti brod, ponton ili slicno a drugo je praviti Saralidu...verovatno da bi ti znao bolje od njega kako napraviti brod...kada pravis nesto za zajebanciju ili si dosta vest u tome mozes da se upustis u to ali ako hoces ozbiljan brod koji bez problema moze izaci na talase i oluju, pri tom ne pricam o savskoj oluji, vec o Ramu i to sa porodicom na njemu e za to ti treba malo vise znanja od pukog varenja...tu je razlika izmedju varioca i majstora...pa kesicu se desilo da mu se brod potopio na uscu, pola sata nakon porinuca...i to lep i ozbiljan brod...a napravio ih je brdo, jos je i neki brodogradjevinski ing..ali ocigledno nema veze sa zivotom...
po meni imas dve opcije, ili plati cifru ili budzi nesto sam sa variocem...da li je cena majstora koji prave brodove visoka ili ne, to je stvar licnog misljanja i nista ne menja situaciju, oni traze toliko, na tebi je da li ces da platis ili ne...po meni, za neke "majstore" i sto evra je previsoka cena...
sve ovo ne vazi ukoliko pravis neku kocku od broda, onda te interesuje samo specifikacija materijala, uzmes tog varioca i cepaj...
poz
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kupovina broda (zelim ovaj brod)
« Odgovor #40 poslato: 10, 08, 2009, 10:32:34 pre podne »
Dobro ljudi, da li je moguće da od 350 članova, niko čoveku ne može da odgovori na 8 vrlo konkretnih pitanja?

pa pokusaj da odgovoris  :smile:

Pitanje 3, tesko je odgovoriti .. zavisi od vode u kojoj brod stoji .. marina 4 jul i recimo nase marine u govnari daju sasvim drugacije rezultate sto se tice ovog pitanja
Pitanje 4 takodje , plus subjektivni dozovljaj stanja camca...
Pitanje 5 vidi 4
Pitanje 7 .. 100% sam siguran da to niko ovde ne zna , ja doduse ne vidim kobilicu a mislim da je potrebna za more , mada ja nemam nikakvo iskustvo u tim stvarima

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Kupovina broda (zelim ovaj brod)
« Odgovor #41 poslato: 10, 08, 2009, 11:13:43 pre podne »
Dobro Ako, nije bas tako, ljudi mozda i ne znaju, a mozda se i ne osecaju dovoljno iskusni da daju takve odgovore. Generalno ako pogledas situaciju na rekama, na 350 camaca idu mozda 2-3 koja su lepi, stabilni, upravljivi a pritom i funkcionalni. Ja za sada prikupljam informacije pa cemo videti kako ce se prica zavrsiti, odnosno kada ce prica startovati.  

Prica je otisla u potpuno drugom pravcu.

@Kapetan
Aka mi je dao vrlo konkretan odgovor i sada razmisljam kako da na njega odgovorim, jer mi je postavio i desetak pitanja koja su vrlo pipava, a gotovo na svako je odgovor i da i ne i ovako i onako.

@Jerry
To je tema za razmisljanje, ako je navedena cena Saralide jos uvek aktuelna, onda se po mom misljenju bilo kakvo okolisanje ne isplati. Ako je tacno da takav brod sada posle godinu dana i posle pada cene lima kosta 50% vise, kako se ovde tvrdi, a sto ne mogu nikako da opravdam, onda treba ili sacekati ili potraziti alternativni metod. Razmisljam na temu kupovine projekta, angazovanja limara koji ce sve to da ukroji i varioca koji ce sve to da zavari, ali to je sve na pocetku price i svaka informacija je dobrodosla dok je informacija.  

Pozz
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: Kupovina broda (zelim ovaj brod)
« Odgovor #42 poslato: 10, 08, 2009, 11:16:56 pre podne »
U pravu si Aka...

moje misljenje:

1. Ovo nije brod sa ravnim dnom...sta je bolje? pa, stvar licnih afiniteta...zelis  na talase - uzmi V...zelis da pridjes svakoj obali - uzmi ravno dno...ovo je mozda najbolji kompromis, neki blagi V, mada sam vidjao neke brodove sa spicem i samim pramcem kao da je V ali od starta ide ravno dno - nemam  s tim iskustva...

2. ove ladje se uglavnom ne izvlace sezonski iz vode...ako si na Savi, gde zimi nema leda...na Dunavu kod zemuna, gde si ti, uglavnom sve izvlace

3. pa bas zavisi od tog prethodnog nanosa...ako je dobar, vise godina ne moras da brines...a tebi  ce brod svakako da se guli i prlja, zavisno od marine u kojoj si, negde te konstantno udara neka siklja, negde imas govnaru...sve to utice da taj period bude kraci...

4. ukoliko je dobar lim i dobro zasticen, nadzivece te...a od tebe licno zavisi kad ce da se pretvori u ragu...

5.sta znaci kad brod ondulira? (ondulirati (fr.onduler) - talasati se, lelujati se; talasati kosu, praviti (ili: napraviti) kosu valovitom)
ukoliko mislis na uvijanje lima po bokovima, mada ne vidim zasto bi, to zavisi od kvaliteta lima i najvise od kvaliteta izrade bas tih majtora...

6. Isto kao i bilo koji camac ofarban poliuretanom...kad god hoces dodji da proveris...

7. to moze da ti kaze samo proizvodjac (a ti nadji iskrenog)...najvise zavisi od stabiliteta broda (ne stabilnosti)...mozda je preblagi V za neke morske talase, ne znam i necu da lupam...cisto moje misljenje

8. sto se enterirera tice, tu ti je dzep glavno orjentaciono sredstvo...vidjao sam neke koji od OSB-a rade enterijer prilicno lepog broda i mogu da kazem da jeste jeftino ali je odvratno...imas klasiku - sper i lamperiju (lamperija moze da bude nesto lepsa i trajnija)...imas tapaciranje (ne preporucljivo ako nije skaj) i imas lamiriano drvo koje je ujedno i najtrajnije (gotovo vecno ako je dobro laminirano) ali papreno skupo ( cena da ti drugi uradi kompletan ent. za ovakav brod je izmedju 5 i 7 K)...

ja nisam mogao bolje i objektivnije...Aka?
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: Kupovina broda (zelim ovaj brod)
« Odgovor #43 poslato: 10, 08, 2009, 11:20:04 pre podne »
@Jerry
To je tema za razmisljanje, ako je navedena cena Saralide jos uvek aktuelna, onda se po mom misljenju bilo kakvo okolisanje ne isplati. Ako je tacno da takav brod sada posle godinu dana i posle pada cene lima kosta 50% vise, kako se ovde tvrdi, a sto ne mogu nikako da opravdam, onda treba ili sacekati ili potraziti alternativni metod. Razmisljam na temu kupovine projekta, angazovanja limara koji ce sve to da ukroji i varioca koji ce sve to da zavari, ali to je sve na pocetku price i svaka informacija je dobrodosla dok je informacija.   

Pa to ti kazem...siguran sam da mozes proci jeftinije...i da mozda mozes i neke stvari kvalitetnije da uradis...vidi samo da ustedom ne utices na kvalitet i sposobnosti broda...tek malo pre sam procitao da bi na more s njom....to nije setnja po Savi i za to treba ozbiljan brod, radjn po dobrom projektu....
Stvarno, sve sto sam ti pisao je iz najbolje namere...ne bih voleo da prodjes kao ovaj kesicev...
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kupovina broda (zelim ovaj brod)
« Odgovor #44 poslato: 10, 08, 2009, 11:22:45 pre podne »
@ Aka baci ta pitanja da svi imamo ideju o cemu se radi i da pomognemo i drugima koji hoce da krenu istim putem

@ barba
nemoj limar da kroji nista , kupi projekte sa CNC planovima , odes u Jeep Commerce i dobijes sve iskrojeno bolje nego sto ce limar da uradi ,
nemam tacnu informaciju ali mislim da ce te izaci jeftinije secenje u Jeep coomercu nego kod limara, preciznije u svakom slucaju  ... a iako ne nadjes limara lagerujes "lego kockice" u garazu i juris majstora :)


btw jel zna neko koliko prostora zauzma lim za brod od 12 x 4 metra tezine 9 tona , ako se uredno sklopi "uza zid" ?