Autor Tema: Moja prva plovidba  (Pročitano 10311 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Moja prva plovidba
« poslato: 05, 04, 2014, 09:21:55 pre podne »
Planiram na leto ploviti relaciju Novi Sad - Srebrno jezero. Ali to nije tema sada.
Pošto brod imam od skoro voleo bih odraditi "generalnu probu". Izabrao sam sledeću rutu, koju bih mogao oploviti za prvomajske praznike, imaću 5 dana slobodno, 190km, od čega je 110 km nizvodno Dunavom.

Voleo bih bilo kakav savet od iskusnijih, pre svega vezano za put kroz kanale, koliko je taj put uopšte prohodan, mogu li proći tuda, koliko prevodnica ima i slično. Svi saveti i primedbe su i više nego dobrodošli.

U prilogu je i KMZ fajl za Google Earth. Nemojte biti lenji, pogledajte i komentarišite. Sigurno su neki prošli tuda.


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Moja prva plovidba
« Odgovor #1 poslato: 05, 04, 2014, 09:43:28 pre podne »
ja sam cesto ranije prolazio kroz Backi Petrovac kolima... kanal zna da bude pun drezge...

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Moja prva plovidba
« Odgovor #2 poslato: 05, 04, 2014, 09:44:35 pre podne »
Tim putem se kretala regata VV 21012. Glavni kanali su u letnjem periodu prohodni, a svi bocni i sporedni mogu biti pod travom ili drezgom koju vetar nanosi i pravi ostrvca.
Najlepse je prespavati i kupati se na trianglima.
Backi Petrovac ima kanal i privez blizu centra mesta, prevodnice rade ali moras komunicirati sa njima na kanalu 16 ili trazi brojeve mobilnih telefona prevodnicara od direkcije VV. Placa ce nesto ili ponesi neko pice da castis radnika da bi polako ispustao vodu iz prevodnice.
Kada izadjes na Dunav do Backe Palanke nema se gde stati na nasoj strani.
Ako moze, zbog vodostaja, da se tu udje u Tikvaru lepo je da se prespava, a ako ne moze 1-2km nizvodno je ulaz u rukavac sa pristanistem, gde na samom kraju ima lepa plaza i solidan restoran.
Novi Sad nema mnogo slobodnih mesta u marinama za spavanje, pa se moze uci u pocetak kanala DTD i prespavati kod prevodnice.
imas fotoreportazu u temi Regata VV 2012
http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,9831.45.html
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Moja prva plovidba
« Odgovor #3 poslato: 05, 04, 2014, 10:00:39 pre podne »
Pročitaću to pa ću se pojaviti sa novim pitanjima. Hvala mnogo!

Jedno pitanje za sada, na earthu granica sa Hrvatskom kod Vukovara i Mladenova ide kroz neke dunavce na našoj strani.
Da li je to stvarno tako, kuda se u praksi plovi, i koja su uopšte pravila plovidbe na granici pošto nemam takva iskustva (do pola reka, do neke udaljensti od suprotne obale...)??

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Moja prva plovidba
« Odgovor #4 poslato: 05, 04, 2014, 10:02:19 pre podne »
PLoviš plovnim putem slobodno.... naravno, obraćaš pažnju na rečni saobraćaj....
Dunav je moje more.....

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Moja prva plovidba
« Odgovor #5 poslato: 05, 04, 2014, 10:21:29 pre podne »
Zankiki, evo, treći put pokušavam (prvo su bile velike datoteke, onda me sistem odbio jer sam jednom već "poslao" istu poruku...).
Možda bude po onoj narodnoj: Treća - sreća!

U prilogu su dve zipovane datoteke - zakoni o unutrašnjoj plovidbi Hrvatske i Srbije.
Mislim da nije loše pročitati pa se shodno tome i ponašati.

Miša D vam dao vrlo jednostavnu i vrlo korisnu informaciju. Pogledajte i temu na koju vas je uputio - uživaćete i dok budete čitali i kad budete plovili.

A za prolaz kroz prevodnicu naplaćuje se taksa - mislim da je bila nešto oko hiljadu i po dinara. Obavezno uzmite brojeve telefona na prevodnicama koje planirate da prodjete. Bilo je i to negde na forumu - potražite.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Moja prva plovidba
« Odgovor #6 poslato: 07, 04, 2014, 09:13:40 pre podne »
Evo pregledao sam slike sa regate, kao i put koji su prošli, tačno je da je to dobrim delom put kojim ću sada da idem.
Bitno da je prohodno, imam 2 prevodnice, kod Novog Sada i kod Karavukova.

Usput sam pogledao putanju regate za 2014, i to je baš putanja koja mi ne izlazi iz glave (Novi Sad, Slankamen, Tisom do Bečeja, kanalima do Karavukova, pa nizvodno do Novog Sada Dunavom... Mnogo razmišljam da li na leto da plovim tu rutu, ili Novi Sad - Srebrno jezero i nazad.

Trenutno tražim tekstove o prevodnicama, jer nikad nisam bio u jednoj. Svaki savet dobrodošao!

Juče sam od ženinog brata dobio na poklon jednu jako bitnu spravu za predstojeće putovanje.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Moja prva plovidba
« Odgovor #7 poslato: 07, 04, 2014, 09:48:13 pre podne »
Naravno da je prohodno. Štaviše, početkom maja ne treba da se plašiš trave. Ni na velikom, ni na malom kanalu.

Prevodnice se plaćaju 1200 i nešto dinara po prevođenju (koliko god unutra bilo plovila), najefikasnije je da to uradiš unapred u pošti na žiro račun, inače prevodničaru moraš da daš i pare za poštarinu, a on mora da ide na poštu.

Radio stanica ti neće pomoći, poslednji put kada sam prolazio u NS nije bila u funkciji. Na Bogojevo ćeš stići u popodnevnim satima u praznične dane, a prevodnica ima i radno vreme :) To se rešava mobilnim telefonima i najavom. Za to je najbolje da se obratiš Miri Živković, ona je ovde na forumu "Leptirica", glavni je inženjer za plovidbu u Vodama Vojvodine, ima lađu vezanu na klubu Liman, i veliki je laf. Ona će ti dati sve podatke i biće sigurno ažurni.

Ona organizuje i Regatu VV, i ja ti savetujem da se priključiš tu, jer osim same plovidbe možeš da upoznaš ljude koji su plovili već ovamo i onamo i da od njih u razgovoru dobiješ mnogo više informacija o vodama kuda bi plovio ili o stvarima koje te interesuju. Važna stvar je da onda možeš i da proceniš ko je zaista plovio a ko vršlja po netu po ceo dan, i da filtriraš informacije.

Ti pitaj šta te tačno interesuje, pa ću probati da nakucam iako ne možeš očekivati da dobiješ "vodič" na forumu.

Prekjuče je 4 čamca iz Dunavca otplovilo do Bezdana, s tim da su oni otišli malim kanalom preko Bača jer je zanimljiviji. Vratiće se Dunavom. Među njima je Sale koji pravi tende i cirade, pa ga poseti sledeće nedelje, pozovi ga na pivo i raspitaj se.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Moja prva plovidba
« Odgovor #8 poslato: 07, 04, 2014, 10:16:52 pre podne »
Samo da ja razjasnim nedoumicu - veliki kanal je onaj kojim sam namerio da idem - od Bačkog Petrovca prema Savinom selu, a mali je ako skrenem kod Bačkog Petrovca leva, pa prema Baču?

Ako kažeš da je mali kanal zanimljiviji, onda ću tuda. I onako mi to skoro ništa ne menja.

Za brojeve prevodnica sam malopre pisao na temi koja za to služi, verujem da ću uskoro dobiti odgovor.

Ideja za ovu plovidbu bi mi je malo kasno pala na pamet - kasno u smislu da imam još neke stvari da poradim na brodu pre nego što krenemo. Ali će sigurno ovih 4-5 dana na vodi da nam koriste za jedno duže putovanje koje planiramo na leto - videćemo šta smo sve zaboravili da ponesemo, šta je bio višak i slično. Da možemo bolje da se organizujemo na leto.

Ako imaš vremena napiši mi samo malo o prevodnicama, nikad nisam bio u jednoj, pa makar na tuđem čamcu. Kako to stvarno izgleda, na šta obratiti pažnju...

Saleta nažalost nisam upoznao jer nije bio u radnji kad sam svraćao, majstor Branko mi je prodao konopac i šta mi je trebalo, ali ću svakako svratiti do njega, jer mi fali još konopca, karabinjeri i još neke sitnice.


Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Moja prva plovidba
« Odgovor #9 poslato: 07, 04, 2014, 10:49:09 pre podne »
Kanali se zovu "Savno selo-Novi Sad", "Bečej- Bogojevo" tuda si ti namerio. To se ljudi ponekad  od milošte zovu veliki kanal, a ne treba mešati sa "Veliki bački kanal", to je nešto drugo.
Isto tako kolokvijalno "mali kanal" je zapravo kanal "Bački Petrovac - Karavukovo".

Prva opcija ti je ravno iskopan kanal, prjatan plovidbu ali malo dosadan. Druga je interesantnija jer bar malo krivuda i i pogled na zaštitni pojas drveća je lepši. Ružnjikavo je i suženo kod Gajdobre ali se prolepša kod Bača i Deronja. U maju nema trave jedini problem mogu predstavljati sajle, mreže i naprave domorodaca. Kada regata tuda plovi njihovi čuvari čiste ali nisam siguran koliko je to ažurno u toku godine. Ja nisam imao problema.

Treba da se raspitaš da li su planirani radovi, izmuljavanje ili sečenje trske, neće niko rasklapati bager da ti prođeš. To sve pitaš Miru.

Biće i o prevodnici.
 
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Moja prva plovidba
« Odgovor #10 poslato: 03, 06, 2014, 15:16:21 posle podne »
Samo da se javim da u četvrtak ujutru (sa mesec dana zakašnjenja) krećemo na ovu plovidbu. Razlog za odlaganje je naravno loše vreme u prethodnom periodu.

Nažalost, imamo samo 4 dana za ovu turu, pa ćemo biti u žurbi, i nažalost2, Dunav je malo viši pa mnoge plaže i ade neće biti dostupne.
Na sreću 1, 2, 3 i 4   k5 u najavi je samo lepo vreme za naredne dane.

Ostaje mi nepoznanica, kako da znam na koja ostrva na ovom delu Dunava koji se graniči sa Hrvatskom smem da pristanem? Koja su naša a koja njihova?

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Moja prva plovidba
« Odgovor #11 poslato: 12, 06, 2014, 21:05:09 posle podne »
Text u potpunosti kopiram sa foruma www.feeder.rs, gde ću da piše izveštaj, jer je, ipak, to moj matični forum!

MOJE PRVO KRSTARENJE

Bližio se i taj dan. Dan polaska na prvo porodično putovanje brodom. Bio sam srećan zbog toga, ali imao sam i neke brige. Kako će sve proteći? Kako će se sve što sam 8 meseci radio na brodu (plin, frižider, voda, motor) pokazati na ovom putovanju? Kako će mi porodica reagovati na ovaj način života, sa manjkom konfora? Jeste da je na brodu instaliran primitivni tuš i hemijski wc, ali nije to apartman na koji smo navikli pri letovanjima - meni ne treba ništa više od Dunava da bih se oprao, i zadnje palube za nuždu, ali nismo svi ja. Imao sam malo frku i od prolaska kroz prevodnicu - u Novom Sadu je najveća razlika u visini, kad je nizak vodostaj brod se diže skoro 9 metara.

U slučaju da nam se ovo ne svidi, u planu je bila i prodaja broda - meni za pecanje ipak više odgovara nešto manje. Ali krenimo redom.

Posle povratka sa trodnevnog pecanja u ukletoj šumi (dunavac kod Suseka koji sam zbog ogromne količine komaraca tako nazvao), imao sam 2 dana da sve spremim. Žena je imala 2 dana starog godišnjeg, pa smo spojili četvrtak - nedelja, 4 dana da preplovimo oko 200km. Ideja je bila da u Novom Sadu uđemo u kanale, kod Bačkog Petrovca skrenemo levo i malim kanalom stignemo u Karavukovo. Tamo bi dopunili zalihe, kod Bogojeva ušli u Dunav, i spustili se za Novi Sad.

Isplovaljavamo oko 7 ujutru, stižemo do prevodnice. Sa Mirjanom iz Voda Vojvodine sam se čuo dan ranije, ljubazno mi je dala informaciju da je ta deonica čista i da nema radova i izmuljavanja. Sa prevodničarom sam se čuo dan ranije, i on se ponudio da mi sve pripremi u dato vreme, tako da me dočekuju otvorene kapije i prolazimo za 10-ak minuta. Stižemo do prvog triangla (mesto gde se 2 kanala spajaju, i gde je velika širin) kod Bačkog Petrovca. Sa obzirom da je voda u kanalu 25 stepeni, naspram 18 u Dunavu zadržavamo se tu skoro celo popodne, uz plan da svratimo da sela po sladoled, i da krenemo malim kanalom 2-3 sata do mraka, i da spavamo gde nas mrak uhvati.

Moram da napomenem koliko nas je oduševio životinjski svet u kanalima. Nismo mogli da prestanemo da gledamo u kornjače koje se sunčaju na lokvanjima, detliće, čaplje, i još mnogo, mnogo životinja kojima nismo znali nazive, neke male plave ptičice, kojima kanali zaista obiluju. U jednom treutku sam rekao ženi: "videćeš da ćemo žaliti za kanalima kad izadjemo na Dunav".































Krećemo sa triangla, jedemo sladoled, 6 je popodne, odlučujem da vozim do 8, pa da večeramo i spavamo. Poneo sam laptop sa gomilom crtaća, ako budemo morali da bežimo u kabinu zbog komaraca. Posle 8-9 pređenih km kroz mali kanal, i isto toliko stajanja da čistim elisu od trave, kontam da nema šanse da vozim tuda još 50km. Okrećemo se i pred mrak vraćamo na isti onaj triangl. Odlučujemo da tu noćimo, i sutra malo dužom vožnjom nadoknadimo zaostatak. Komaraca nije bilo previše i uz zapaljenu spiralu ne terasi, hladno pivo i rakiju, sedimo još malo i krećemo na spavanje.

Nastavak sledi...

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Moja prva plovidba
« Odgovor #12 poslato: 12, 06, 2014, 22:35:35 posle podne »
Hvala bogu da neko razbije ovu učmalost,
Lepa reportaža, nadam se da vam se svidelo, koliko je dete?

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Moja prva plovidba
« Odgovor #13 poslato: 12, 06, 2014, 22:38:34 posle podne »
Zankiki svaka čast.

Čestitam na prvoj avanturi.

Očekujem nastavak priče sa nestrpljenjem.

 114 kgk
Marke

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Moja prva plovidba
« Odgovor #14 poslato: 13, 06, 2014, 08:02:15 pre podne »
Pri uplovljavanju u marinu na kraju puta, bila su mi upućena pitanja: kad ćemo opet?
Tako da je sve prošlo odlično. Hermijski wc funkcioniše lepo i nije bilo zamerki, a uz onu tečnost nema ni neprijatnih mirisa.
Dejan ima 8 godina.