Autor Tema: cap. Vlastimir Nikolajević - osnivač regate Ilustrovane Politike  (Pročitano 1952 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
cap. Vlastimir Nikolajević - osnivač regate Ilustrovane Politike
« poslato: 13, 02, 2014, 18:42:32 posle podne »
Da li neko nešto zna o čoveku koji se zove Vlastimir Nikolajević, u pitanju je jedan od dva osnivača regate Ilustrovane politike, inače penzionisani kapetan rečnog brodarstva, jedino što sam našao je spominjanje u jednom Mominom tekstu o istorijatu regate ali predpostavljam da nešto više zna o ovom čoveku. Navodno su 1975 on i kapetan Budimir Petrović otišli u Ilustrovanu politiku i pokrenuli priču o regati, i bili kapetani prvih nekoliko regata krajem 70-tih. Molio bih sve koji nešto znaju o kapetanu Vlastimiru Nikolajeviću da napišu koju ili ideju gde da potražim neki podatak, hvala unapred

Van mreže dugamm

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • BULKA , BG-626E ,Marina "Ada Ciganlija"
Odg: cap. Vlastimir Nikolajević - osnivač regate Ilustrovane Politike
« Odgovor #1 poslato: 14, 02, 2014, 19:07:03 posle podne »
Prva Regata Ilustrovane politike je bila 1979 godine a ja sam bio na drugoj. Neznam nista o ovom coveku .Znam da je bio Dule novinar iz Zemuna koji je radio u Ilustrovanoj.Prvi kapetani regate su bili Toza iz Sente i Ika iz Novog Sada.
Ovo je skromni doprinos o cuvenim Regatama na kojima je puno nas ucestvovalo i sa radoscu se secamo tih dana.
Sto rece cuveni Mitke iz Kostane - Zal za mladost !
Ploviti se mora , ziveti ne !

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: cap. Vlastimir Nikolajević - osnivač regate Ilustrovane Politike
« Odgovor #2 poslato: 14, 02, 2014, 21:32:34 posle podne »
Po Mominom textu prva regata je zaplovila 76, evo citata:

-“ Prva Regata je zaplovila 1976-te godine, iz rukavca Ade Ciganlije i bilo je ukupno 83 camaca sa posadama. Camci su bili iskiceni zastavama i cvecem. A godinu pre, u penziju su otisla dva recna Vuka, inace zaljubljenika u Dunav, kanale i sve plovne reke, koje su naravno u toku svog radnog staza i oplovili. Inace su bili kapetani recnih brodova. Zvali su se: Budimir Petrovic, za prijatelje Buda Krastavac i neodoljivi “sarmer” starogradskih sastajalista, koji se nije razdvajao od svoje sicusne usne mund-harmonike. A bio je virtuoz na njoj. Njegov prijatelj i kolega Vlastimir Nikolajevic inace vlasnik malog brodica je jedva cekao da mu se u plovidbi pridruzi vece drustvo i da se zajedno prepuste Dunavu, Tisi i prelepim kanalima, kako je i sam u razgovoru, prosto zaljubljeno govorio o njima.” A Dule Milosavljevic je u dahu nastavio svima interesantnu pricu:
-“ Ja se izvinjavam g-dinu Cekicu, ali posto radimo u istoj “kuci” u “Politici”, o Regati se i danas prica, medju nama na terasama ispod mirisljavih lipa, a u kafani “Pod lipom” i preko puta pod platanima u kafani “Sumatovac”. Naime, dva kapetana unutrasnje plovidbe dosli su u “Politiku” pocetkom jeseni 1975-te i dali svoj predlog o zajednickoj plovidbi Beogradskih i Zemunskih camdzija, a po kanalima DTD-a. Svima je ta ideja izgledala poput dobre sale. Ali razmisljanje tokom zime, ideja je sazrela i svi su jedva cekali pocetak plovne sezone sledece 1976-te godine.” Milisav je podigao ruku i Dule je kurtoazno zavrsio misao. Onda je Milisav nastavio, gledajuci kroz trepavice i secajuci se detalja vrlo vaznih za pricu.

text je na http://forum.navodi.com/viewtopic.php?t=65&postdays=0&postorder=asc&start=165