Autor Tema: HDR  (Pročitano 7235 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: HDR
« Odgovor #30 poslato: 10, 02, 2014, 22:14:07 posle podne »
 Rijeka Crnojevica

Van mreže bakyy

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: HDR
« Odgovor #31 poslato: 10, 02, 2014, 22:28:42 posle podne »
lepo si se Njegose razigrao, dobro ti ide
Nije život čaša vina da se popije do dna...

Van mreže bakyy

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: HDR
« Odgovor #32 poslato: 10, 02, 2014, 23:56:42 posle podne »
Nije život čaša vina da se popije do dna...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: HDR
« Odgovor #33 poslato: 11, 02, 2014, 00:58:43 pre podne »
opasno dobro izgledaju slike... ali tu se krije jedna opasnost... a to je da stvarni pejzazi nikada ne mogu da izgledaju ovako dobro ...

Van mreže bakyy

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: HDR
« Odgovor #34 poslato: 11, 02, 2014, 01:21:06 pre podne »
Unesimo vesele boje u sve vece sivilo oko nas...

Kada je lose svetlo i ono malo boja se izgubi na fotografiji... e onda ja propustim kroz ovaj programcic i zinat zassssaaaareeniiim...

Nije realno ali je veselo k5 k5 k5 k5 k5 k5 k5 k5
Nije život čaša vina da se popije do dna...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: HDR
« Odgovor #35 poslato: 11, 02, 2014, 07:32:29 pre podne »
Efekti koji se dobiju primenom ove tehnike zaista fasciniraju.
Svi koji su se bavili fotografijom suočili su se bar jednom sa istinom da ono što su dobili na fotografiji nije mnogo ličilo na prizor koji su videli svojim okom.
Fotografija je nekada bila rezultat onog što smo "zapisali" na emulziji nanetoj na celuloidnu traku. Danas je to ono što putem senzora ostane zapamćeno u nekim "skladištima" u našim aparatima ili telefonima, a onda sve to  ponovo vidimo na ekranima, sve redje na fotopapiru.

Dok smo nekada morali dobro  da razmislimo o tome koliku ekspoziciju da postavimo na koji otvor blende, a zavisno od osetljivosti filmske trake, pa da shodno tome odredimo koliko minuta ćemo rolnu razvijati, a koliko fiksirati, pa sve to ponoviti izlaganjem fotopapira osvetljavanju iz projekcionog aparata i prolazeći kroz proces razvijanja i fiksiranja pozitiva, danas sve to rade neki senzori, mikroprocesori ili šta već - sve samo ne mi sami.

I dobro je što danas postoji ta tehnika, jer danas praktično svako ko ima solidnu tehniku može da zabeleži neku scenu iz prirode prilično verno.

Ali mislim, možda je to i zbog mojih godina, prizori iz prirode ipak se najdublje i najvernije memorišu u našim mozgovima gde se uspomene skladište po nekim drugim principima. Mislim da ni jedna fotografija, ma kakvim HDR ili bilo kakvim drugim tehnikama načinjena, ne može da prenese posmatračima ono sećanje i osećanje koje nosi fotograf u svojoj memoriji. Jer uz svaku fotografiju koju smo načinili, upamtili smo, uz svetlosni zapis, i šum vetra u trsci i cvrkut ptice iz obližnjeg grma i pljuskanje vode ispod čamca i praćakanje bucova na sredini reke, a to su efekti koje nikakva tehnika ne može da prenese.

Eto, to mi je prošlo kroz glavu dok sam posmatrao ove predivne fotografije i dok sam se prisećao kako sam pre pedesetak godina prvi put sa svojim fotoapapratom marke "Certo" oko deset uveče pokušavao da uhvatim odsjaj škiljavih uličnih svetiljki na debelim nanosima snega koji je pokrio moju Detelinaru i na kojima je mraz rasuo milijarde bisera i dijamanata koji su svetlucali menjajući raspored i sjaj u zavisnosti od ugla pod kojim sam gledao kroz tražilo na aparatu.

Van mreže bakyy

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: HDR
« Odgovor #36 poslato: 11, 02, 2014, 12:48:09 posle podne »
Postovanje Lazo za ovaj mali esej... hi
Prvu fotografiju u mracnoj komori uradio sam pre 40 godina, ali sam se brzo zadovoljio pukom izradom slika i pokusavao svasta nesto da experimentisem u mracnoj komori. Sada se ta mracna komora zove fotoshop ili neki drugi program.
A sto se emocija tice, potpuno si u pravu, jedino sto meni moje fotografije pomazu da se u ovim hladnim danima prisetim tih lepih trenutaka i ako treba cak da ih nerealno ulepsam, a bogami ponekad ih i totalno zacrnim i napravim sumornim. U mom Hardu imam oko 100.000 mojih digitalnih fotografija (i nekoliko kutija negativa ) i za svaku fotografiju znam kako i gde i zasto je nastala...
pozdrav hi
Nije život čaša vina da se popije do dna...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: HDR
« Odgovor #37 poslato: 11, 02, 2014, 13:00:25 posle podne »
Zadivljen sam ja koliko je tehnologija napredovala.

Kad se setim kako sam davne 1978. godine na ramenima iz Rusije doneo opremu za laboratoriju (aparat za povećavanje i pribor) - sve kupljeno novcem od prodatih žvakaćih guma i ženskih čarapa) i koliko sam pažnje morao da obratim na izbor fotopapira i sve te ostale sitnice, prosto ne mogu da verujem šta sve može da se desi u jednom ljudskom veku.

A danas, nikome više ne treba ta moja oprema. Nudio sam je Arhimedesu, osnovnoj školi... nikom ne treba. Izgleda da ću konačno morati da sve to bacim na otpad kad se u maju budem preseljavao u novi stan (mnogo je manji od sadašnjeg i neću imati prostora gde bih tu opremu i dalje čuvao).

Vidim da se bavite fotografijom iz ljubavi. Ne znam da li je to vezano i za neku vašu profesiju.
I ja sam bio amater, zaljubljenik ali sam i lepe parice zaradjivao slikajući po svadbama i proslavama 8. marta (to se nekada slavilo ozbiljno u društvenim preduzećima - tek koliko da objasnim mladjariji), a onda sam korišćenjem fotografske tehnike uradio i diplomski rad na fakultetu...

Posle svega, ostala mi je velika ljubav i par fotoaparata koje više ne koristim (sada upotrebljavam samo telefon) i kao da je štafetu preuzeo moj sin koji je sada jedan od ovlašćenih fotoreportera fudbalskog kluba i sportskog društva "Crvena zvezda".

Vi samo objavljujte svoje fotografije, a ja ću ih sa zanimanjem i zadovoljstvom gledati. Biće mi drago da o svemu popričamo kada se negde budemo sreli.

Van mreže bakyy

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: HDR
« Odgovor #38 poslato: 11, 02, 2014, 13:14:17 posle podne »
Apsolutni amater sam, za dusu  yg

Na digitalnu sam se nevoljno prebacio (cena analogne fotografije je nemoralna) i uklopio se u njene dobrobiti

Vidimo se u Slankamenu, to mi je jedna od vikend destinacija, imam vikendicu kod Krcedina  hi
Nije život čaša vina da se popije do dna...

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: HDR
« Odgovor #39 poslato: 11, 02, 2014, 13:30:43 posle podne »
Opasno dobra stvar!