Autor Tema: KAKO SE U SVETU KUPUJU I PRODAJU PLOVILA?  (Pročitano 4830 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže deki77

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 33
  • www.mojaladja.com
    • nemam
  • Brod tip: nemam
  • Marina: ne
  • Veličina: 6-10
Odg: KAKO SE U SVETU KUPUJU I PRODAJU PLOVILA?
« Odgovor #15 poslato: 10, 04, 2014, 22:18:24 posle podne »


Pročitao sam u jednom nautičkom magazinu sledeće pitanje: „Žena i ja hteli bismo da prodamo motorni brod dužine 37 stopa i želeli bismo da to uradimo sami, bez posrednika (brokera). Potrebna mi je pomoć oko oglašavanja i možda u vezi samog ugovora o kupoprodaji ali nigde nisam uspeo da nadjem servis „prodaja od strane vlasnika“ za plovila. Možete li da mi preporučite nekoga ili ću morati da angažujem advokata koji se bavi problematikom vezanom za more?"

Znajući kako se kod nas prodaju plovila, ovo pitanje me je potpuno zbunilo. Kod nas svako može da proda svoje plovilo bez da se obraća bilo kome. Sastavi ugovor koji se overi u opštini, plati se porez na prenos vlasništva, a onda sledi procedura u kapetaniji.
Medjutim, kada sam u nastavku pomenutog teksta pročitao odgovor stručnjaka, shvatio sam da se to u svetu radi sasvim drugačije.

U Kaliforniji je zakonom propisano da se plovila mogu prodavati isključivo preko brokera koji imaju posebnu licencu za brokerske usluge u poslovima prodaje plovila!
Vlasnik broda može da se obrati nekim sajtovima koji se bave ličnom prodajom i da preko njih oglasi svoje plovilo ali takvih je malo, a i kada to uradi, na kraju opet se sve završi posredovanjem brokera.  U odgovoru koji je pripremio stručnjak navodi se čak i to da angažovanje advokata koji se bavi „morskim“ pitanjima ne bi mnogo pomoglo jer na kraju bi i on morao da angažuje nekog brokera.

I da, još nešto sam našao interesantno u jednom drugom tekstu u kojem je dat odgovor u vezi povraćaja poreza.

U Kaliforniji prilikom kupovine plovila, obavezno se plaća porez. Kod kupovine novog ili korišćenog (polovnog) plovila stopa poreza je 7,25% do 8,75%, u zavisnosti od opštine u kojoj se ugovor overava (opštine odredjuju stopu poreza). Samo da podsetim – kod nas je porez 20% za pravna lica! Kad fizička lica kupuju polovna plovila prenos prava naplaćuje se po stopi od 2,5% od procenjene vrednosti plovila. Na ovoj adresi http://www.registracija-vozila.rs/index.php?option=com_chronocontact&chronoformname=amss_procena_camci&lang=sr#  možete pronaći kalkulator za procenu vrednosti plovila (na žalost samo za neke tipove) i procenu iznosa poreza na prenos prava.

al nepomenu nigde covece da samim tim sto broker prodaje tj agencija kupac je apsolutno zasticen tj ima odredjenu garanciju za kupljeno plovilo