Autor Tema: Registracija plovila - 2014. godina  (Pročitano 41994 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Registracija plovila - 2014. godina
« Odgovor #15 poslato: 08, 01, 2014, 10:31:25 pre podne »
Zahvaljujući ljubaznosti gospodje Trifunović, pomoćnice ministra saobraćaja, mogu da vas obavestim o trenutno važećim cenama za obavljanje tehničkog pregleda čamaca.

Prema Pravilniku o visini takse za pružanje stručne usluge vršenja pregleda i tehničkog nadzora čamca, plovećeg tela i plutajućeg objekta (Službeni glasnik RS br. 104 od 27.11.2013.) cene su:

Za tehnički pregled plovila plaća se naknada koja se sastoji iz dva dela.

1. Visina naknade za čamac:
                                          /bez kabine /sa kabinom
Za čamac do 10m                / 500,00      /  700,00
Za čamac preko 10m           / 1.300,00   /1.900,00

2. Za čamce sa pogonom dodaje se u obračun visina naknade u zavisnosti od snage motora i to:

Do 2,94kw                                 200,00
Preko 2,94kw do 7,35kw           400,00
Preko 7,35kw do 22,05kw         600,00
Preko 22,05kw do 96,60kw      1.300,00
Preko 96,60kw                        2.200,00

Za redovni pregled plutajućeg objekta namenjenog za sport i rekreaciju površine do 30 m2             1.500,00
Za redovni pregled plutajućeg objekta namenjenog za sport i rekreaciju površine od 30 do 100 m2  2.500,00
Za redovni pregled plutajućeg objekta namenjenog za sport i rekreaciju površine preko 100 m2      4.000,00

Takse koje sam naveo u tački 1. uvećavaju se za 20% ukoliko se radi o čamcu, plovećem telu ili plutajućem objektu namenjenom za sport i rekreaciju.
Ukoliko se isti koristi u privredne svrhe taksa se uvećava za 50%.

Ukoliko se radi o tehničkom nadzoru izgradnje čamca, plovećeg tela ilu plutajućeg objekta, plaćaju se sledeće takse:
1. za overu tehničke dokumentacije plaća se 10.000,00 dinara.
2. za vršenje tehničkog nadzora plaća se 50% od utvrdjene visine takse za vršenje odgovarajućeg pregleda iz tačke 1.


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Registracija plovila - 2014. godina
« Odgovor #16 poslato: 08, 01, 2014, 10:35:35 pre podne »
Kratak komentar cena koje sam do sada objavio:

Izgleda da su takse i porezi uvećani za 20-21% u odnosu na ono što smo plaćali prošle godine.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Registracija plovila - 2014. godina
« Odgovor #17 poslato: 08, 01, 2014, 12:06:48 posle podne »
Sad sam bio do kapetanije, da se raspitam u prvom licu. Sve te ostale dažbine nisu velike, samo je porez OGROMAN.

Inače, u kapetaniji Novi Sad su uvek kad dodjem i više nego ljubazni, čovek mi je sve lepo objasnio, izračunao koliko i šta košta...

Raspitivao sam se za moj čamac sa kabinom, grupa 5-10 metara, sa najmanjim motorom (do 10KS), kao i bez motora.
Porez izadje 10700,00, a sve ostalo oko 4500,00 - znači oko 15000,00

Registracija broda bez motora košta oko 5000,00 - 6000,00, ali ga onda ne registruju na 8 osoba (koliko je moj bio registrovan), nego na 2 osobe, tako da bih u tom slučaju imao i još jedan osnov da me kazne.

Ja sam požurio da ga registrujem sada jer sam ovde negde pročitao da ukoliko se menja kapetanija posle ne znam kog februara, za brodove iz samogradnje će morati da se podnese kompletan projekat broda. Možda ja nešto nisam dobro ukapirao, ali u kapetaniji mi kažu da ne žurim, pošto mi je brod bio registrovan i već ima plovidbenu dozvolu, onda neće morati ništa dodatno da se podnosi, kad god odlučim da ga registrujem.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Registracija plovila - 2014. godina
« Odgovor #18 poslato: 08, 01, 2014, 13:02:03 posle podne »

...
Ja sam požurio da ga registrujem sada jer sam ovde negde pročitao da ukoliko se menja kapetanija posle ne znam kog februara, za brodove iz samogradnje će morati da se podnese kompletan projekat broda. Možda ja nešto nisam dobro ukapirao, ali u kapetaniji mi kažu da ne žurim, pošto mi je brod bio registrovan i već ima plovidbenu dozvolu, onda neće morati ništa dodatno da se podnosi, kad god odlučim da ga registrujem.

Zankiki, to je upravo ono što ima logike i smisla i što proizilazi iz teksta zakona koji sam citirao.

Medjutim, kada se dogodi da je nekom istekla registracija i da je nije obnovio u medjuvremenu, to za sobom povlači brisanje iz upisnika, a onda sledi upis kao da je plovilo prvi put na registraciji.

I tu je onaj momenat kojeg se ja pribojavam.

Da li će se stvarno ići na prvi upis (kada se traže svi oni dokazi) ili će se uvažiti činjenica da je plovilo već bilo registrovano i imalo svoju plovidbenu dozvolu?
Ja ću to na sopstvenom primeru proveriti sledeće nedelje. Moram u Novom Sadu da uzmem ispisnicu i da se prijavim u Beogradu.
Izvestiću vas kako sam ja prošao...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Registracija plovila - 2014. godina - Malo o kaznama
« Odgovor #19 poslato: 08, 01, 2014, 15:49:10 posle podne »
Za one koji razmišljaju da li da registruju ili ne registruju čamac, evo dela zakona koji se bavi time:

Član 187

Novčanom kaznom od 10.000,00 do 80.000,00 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice ako:
 
1) na plovilu nema istaknuto ime ili oznaku (član 12. st. 1. i 2);
2) ako na čamcu, odnosno plutajućem objektu nema istaknut registarski broj za identifikaciju (član 12. stav 3);
3) ne prijavi nadležnoj lučkoj kapetaniji svaku promenu podataka koji se unose u upisnik (član 158. stav 5).

Van mreže bratsaja

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • bolje ispasti glup nego iz voza
    • jos nema ime
  • Brod tip: hand made,6 metara cistog celika
  • Marina: kod tasta u bašti
  • Veličina: 6
Odg: Registracija plovila - 2014. godina
« Odgovor #20 poslato: 09, 02, 2014, 17:58:37 posle podne »
Da li obaveza poreza nastavlja da tece i nakon isteka registracije,tj. ako pravim pauzu u registraciji og recimo godinu dana,da li moram da platim porez i za taj period?
Količina ribolovačkog pribora obrnuto je srazmerna broju dana provedenih na vodi.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Registracija plovila - 2014. godina
« Odgovor #21 poslato: 09, 02, 2014, 18:11:33 posle podne »
Da li obaveza poreza nastavlja da tece i nakon isteka registracije,tj. ako pravim pauzu u registraciji og recimo godinu dana,da li moram da platim porez i za taj period?


Zakonom je propisana obaveza plaćanja poreza na upotrebu plovnog objekta. Ukoliko plovilo nije registrovano - ne bi smelo biti u upotrebi.
To je isto kao u slučaju motornih vozila.
Prilikom registracije plaćaju se razne dadžbine, medju njima i porez. Kada registracija istekene, vlasnik nema obavezu da ponovo plati porez. Medjutim, ako odluči da ponovo registruje vozilo (u našem slučaju: čamac) postupa se kao da se radi o prvoj registraciji. Dakle - nema plaćanja poreza za protekli period izmedju dve registracije.

Ali ako je registracija istekla, a nadležni organ utvrdi da vlasnik koristi plovilo, primenjuju se odredbe kojim se sankcioniše upotreba neregistrovanog plovila. Opet, analogija sa upotrebom motornog vozila za koje je istekla registracija. Ili ako nemate na čamcu istaknutu oznaku - isto kao da vozite auto bez tablica.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Registracija plovila - 2014. godina
« Odgovor #22 poslato: 11, 02, 2014, 13:46:55 posle podne »
Sve informacije koje se ovde ili bilo gde drugde objave/procitaju valja uzeti sa dobrom rezervom.
Kapetanija je ta koja daje uplatnice,registruje,dodeljuje broj i plovidbenu dozvolu,tako da je to i jedna prava adresa za sve informacije...

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Registracija plovila - 2014. godina
« Odgovor #23 poslato: 11, 02, 2014, 14:01:00 posle podne »
Pozdrav svima. Hteo bih sam da kažem da sam tek početnik i da sam kupio svoj prvi čamac pa bih Vas zamolio za pomoć.
Čamac koji sam kupio BOG FOOT 2008 god i yamahu od 30ks trebam da registrujem. Odjavio sam ga platio sve dažbine ostala mi je samo registracija.

Zvao sam kapetaniju i dali su mi informaciju da je porez za ovaj čamac koji je dužine 5.65m širine 1.40 200kg težine 17386 din, osiguranje 2371din i + troškovi oko izdavanja druge nove plovidbene dozvole sve ukupno košta oko 24000-25000 din.

Po ovim cenama koje ste objavili meni se to nigde ne uklapa???
Molim za savet da je to realna cena, pošto je cena prevelika za registraciju čamca bez kabine.


Kolje te Yamaha 30ks, to je jednako 22.37KW pa upadaš pod tačku 3 za porez.

2. Čamce (bez kabine) dužine preko pet do deset metara, sa motornim pogonom   
     1) do 7,35 kw                                      6.040
    2) preko 7,35 kw do 22,05 kw      8.460
    3) preko 22,05 kw do 73,60 kw    12.080
    4) preko 73,60 kw do 96,60 kw    18.130
    5) preko 96,60 kw do 220,62 kw    29.010
    6) preko 220,62 kw    43.510

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Registracija plovila - 2014. godina
« Odgovor #24 poslato: 11, 02, 2014, 14:01:25 posle podne »
Pozdrav svima. Hteo bih sam da kažem da sam tek početnik i da sam kupio svoj prvi čamac pa bih Vas zamolio za pomoć.
Čamac koji sam kupio BOG FOOT 2008 god i yamahu od 30ks trebam da registrujem. Odjavio sam ga platio sve dažbine ostala mi je samo registracija.

Zvao sam kapetaniju i dali su mi informaciju da je porez za ovaj čamac koji je dužine 5.65m širine 1.40 200kg težine 17386 din, osiguranje 2371din i + troškovi oko izdavanja druge nove plovidbene dozvole sve ukupno košta oko 24000-25000 din.

Po ovim cenama koje ste objavili meni se to nigde ne uklapa???
Molim za savet da je to realna cena, pošto je cena prevelika za registraciju čamca bez kabine.


U vašem slučaju, zbog motora od 30 KS (22,22 kW) iznos poreza se obračunava na osnovu podatka iz tabele koju sam objavio i to:

2. Čamce (bez kabine) dužine preko pet do deset metara, sa motornim pogonom    

       3) preko 22,05 kw do 73,60 kw    12.080

Ne znam kako su vam izračunali iznos i došli do cifre od 17.386 dinara!

Ako je vaš čamac proizveden 2008. godine, onda se još nisu stekli uslovi za bilo kakav popust ali i da imate pravo na popust (10% - kod plovila preko pet do osam navršenih godina starosti) onda bi obračuanti iznos morao biti još manji.

Predlažem da pre nego što bilo šta platite, odete kod njih - ako je greška, ispraviće je oni. Verovatno vas čovek nije  dobro čuo (kažete da ste razgovarali telefonom).

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Registracija plovila - 2014. godina
« Odgovor #25 poslato: 11, 02, 2014, 14:08:48 posle podne »
Informacije objavljene na forumu jesu korisne,ali nikako nemojte raditi na svoju ruku,tj popuniti uplatnice i platiti veci/manji iznos.Pravac kapetanija,pitate sta i kako i gotova stvar.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Registracija plovila - 2014. godina
« Odgovor #26 poslato: 11, 02, 2014, 14:12:29 posle podne »
Zaboravio sam da prokomentarišem cenu osiguranja.

Prema podacima koje sam ja dobio, trebalo je da osiguranje platite:

Podgrupa 2: od 5 m do 10 m preko svega
Preko 15 KW do 30KW       - 2.793.00 + 2.932.65

Dakle, ni u ovom slučaju iznos koji su vama rekli ne slaže se sa onim što ja imam.

Obavezno idite u kapetaniju pre plaćanja.
Mislim da bi bilo svima od koristi ako nam se javite kad sve završite. Pomoći ćete nam da budemo sigurni da li su podaci koje sam ja dobio i objavio tačni ili nisu.

Van mreže bratsaja

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • bolje ispasti glup nego iz voza
    • jos nema ime
  • Brod tip: hand made,6 metara cistog celika
  • Marina: kod tasta u bašti
  • Veličina: 6
Odg: Registracija plovila - 2014. godina
« Odgovor #27 poslato: 11, 02, 2014, 14:15:28 posle podne »
Da li je neko registrovao samogradnju po novom,projekat pecat kontruktor nasin tehnicar kosmonaut i sve ostalo sto traze.Bilo bi lepo da se javi neko ko je to probao u praksi,da znamo sta nas ceka.
Količina ribolovačkog pribora obrnuto je srazmerna broju dana provedenih na vodi.

Van mreže Milan_BIGFOOT

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 4
  • www.mojaladja.com
    • BIG FOOT
  • Brod tip: ELKO BIG FOOT
  • Marina: PANČEVO
  • Veličina: 5
Odg: Registracija plovila - 2014. godina
« Odgovor #28 poslato: 11, 02, 2014, 15:17:04 posle podne »
Hvala svima na savetima!
  Predpostavio sam da je neka greška ili da me nisu dobro razumenli i ako sam ponovio podatke za čamac više puta....U svakom slučaju moram otiću do kapetanije da završim registraciju pa ću se detaljno raspitati oko cena za sve i naravno obavestiti vas da znate šta je i koliko koštalo.

Pozdrav

Van mreže bratsaja

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • bolje ispasti glup nego iz voza
    • jos nema ime
  • Brod tip: hand made,6 metara cistog celika
  • Marina: kod tasta u bašti
  • Veličina: 6
Odg: Registracija plovila - 2014. godina
« Odgovor #29 poslato: 12, 02, 2014, 17:30:40 posle podne »
Da li obaveza poreza nastavlja da tece i nakon isteka registracije,tj. ako pravim pauzu u registraciji og recimo godinu dana,da li moram da platim porez i za taj period?
oops
Ispravka,u pitanju je komunalna taksa za drzanje objekta na vodi,koja je sada valjda ukinuta,ali moj tatko je nije placao ranijih godina pa se sada češe po glavi kako da je plati.On sve to zove porez,pa je zato ispao nesporazum,mada na kraju mu dodje na isto,parice bay bay.
Količina ribolovačkog pribora obrnuto je srazmerna broju dana provedenih na vodi.