Autor Tema: Diskusija CARINA  (Pročitano 6064 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Diskusija CARINA
« poslato: 15, 12, 2013, 10:24:45 pre podne »
ujedno par izvoda iz zakona:

...

5.  domaći i strani državljani - na pošiljke male vrednosti koje besplatno primaju od fizičkih lica iz inostranstva, pod uslovom da te pošiljke nisu komercijalne prirode;
...

Kapetane, bez želje da polemišemo na ovu temu i bez želje da bilo koga odvraćam - naprotiv, ovo je prava informacija za sve koji traže delove i žele da uštede pri kupovini - ipak, moramo da vodimo računa da na forumu ne navodimo ljude da čine stvari koje nisu u skladu sa zakonom.

Deo koji sam obeležio jasno govori o tome na šta se odnose carinske olakšice - na pošiljke male vrednosti koje stižu besplatno i nisu komercijajlne prirode.
Obzirom da ste vi rezervni deo platili, a i svi ostali koji preko interneta poruče delove uradiće isto, jasno je da se ne radi o besplatnoj pošiljci!

Pošiljalac bi na fakturi morao da naznači da je pošiljka besplatna i da je iskazana fakturna vrednost samo za potrebe carine (na tu vrednost bi carina obračunala dadžbine - carinu i porez, ukoliko je iznos veći od limita). Ako toga nema, radi se o komercijalnoj pošiljci bez obzira na vrednost.

Dakle, moja preporuka svima koji traže delove - iskoristite Kapetanovu informaciju i preko datog linka poručite robu, a za ostale detalje javite se Kapetanu privatnom porukom i on će vam pomoći savetom kako da popunite sva potrebna polja da biste prošli jevtinije nego da iste te delove kupujete u našim radnjama po mnogo višim cenama.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Diskusija CARINA
« Odgovor #1 poslato: 15, 12, 2013, 17:08:47 posle podne »
LSI to su samo izvodi orginalnog texta pod nazivom carinske povlastice za fizicka lica na adresi :

http://www.upravacarina.rs/lat/Putnici/Stranice/CarinskePovlastice.aspx


objasnite kako se na delove po ceni ore cimo 25 eur placa postarina ? ja to ne nadjoh



Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Diskusija CARINA
« Odgovor #2 poslato: 15, 12, 2013, 18:28:12 posle podne »

objasnite kako se na delove po ceni ore cimo 25 eur placa postarina ? ja to ne nadjoh

 sha
Pitam se gde ćemo završiti ako pokušam da odgovorim na postavljeno pitanje?

Na iznos poštarine utiče više stvari: vrednost pošiljke, dimenzije pošiljke, težina pošiljke, karakter pošiljke (mislim na to da li je opasno po okolinu ili zdravlje i sl.), udaljenost do mesta isporuke, način isporuke (vazduh, kopno, more), zahtevana brzina (hitnost) pošiljke... Ma, mora da tu ima još nešto ali ko će znati sve?

Poštarina je nešto što odredjuje pošiljalac ili služba koja vrši isporuku pošiljke (pošta, kurirska služba i td.) i ona može da bude posebno istaknuta ili uključena u cenu.

I to je sada momenat gde dolazimo do carinskog postupka.


Ukoliko je isporuka uključena u cenu, carinici fakturisani iznos tretiraju kao DDU cenu (ili kao DAP, DAT - obično je to naglašeno na fakturi) i fakturisana vrednost pošiljke postaje osnovica za obračun dadžbina. Ukoliko je vrednost ispod datih vrednosti (pošiljke malih vrednosti) - odobrava se uvoz bez naplate dadžbina.

Ako je iznad - vrši se obračun dadžbina (carina i pdv) koji se plaćaju tokom carinskog postupka.


Ukoliko je trošak isporuke izdvojen i u fakturi je posebno iskazana vrednost robe, a posebno transport, carina obračunava troškove transporta do prvog graničnog prelaza na kojem roba ulazi na teritoriju Srbije (to mogu da budu: Batrovci, Horgoš, aerodorm "Nikola Tesla" ili neki drugi granični prelazi), a deo ostaje za troškove isporuke od graničnog prelaza do mesta carinjenja.
Vrednost transporta do srpske granice i vrednost robe čine osnovicu za obračun carine i pdv-a.

Verujem da sam pomenuo osnovne elemente koji učestvuju u postupku carinjenja i nemam ništa protiv da neko ko zna više i bolje sve to dopuni ili me ispravi.


Ono što je potrebno još da naglasimo je i činjenica da pošiljalac može da pošalje i veću količinu robe i robu veće vrednosti (na primer: dobio sam paletu veštačkog djubriva - jednu tonu, u vrednosti od više stotina evra) ali ako na fakturi napiše da primalac nema obavezu da robu plati i da je vrednost iskazana u fakturi samo za potrebe carinskog postupka, tada carina opet vodi postupak carinjenja robe koja nema komercijalni karakter i donosi rešenje da se na predmetnu robu ne plaća carina ali se plaća pdv na iznos iskazan u fakturi.

Sve ovo treba imati na umu kada se priča o carinjenju, komercijalnim i nekomercijalnim pošiljkama.

Ali je važno da na forumu nikoga ne navodimo da svesno krši važeće propise.
Kakvi god da su (a ja sam jedan od onih koji se i na nekim drugim mestima - u raspravama sa nadležnima u ovoj državi - žali na mnoštvo ponekad nejasnih i nelogičnih propisa), propisi su nešto što se mora poštovati. Medjutim, baš zbog čestih nejasnoća ili čak i potpuno suprotstavljenih propisa, postoje oblasti u kojima se može i ovako i onako. I postoje tumačenja i ovakva i onakva.
I ponekad je u tom medjuprostoru moguće ostvariti neku uštedu (ali za to je potrebno mnogo sreće - obično mi, obični smrtnici, platimo više, čak i kad smo uvereni da je to neopravdano). O tim i takvim situacijama treba pisati u privatnim porukama, a ne na forumu.
Ako neko misli durgačije, to je već njegova stvar. Ja ovo ponavljam dobronamerno ali naravno da nemam načina da bilo koga primoram da misli i radi kako ja predlažem.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Diskusija CARINA
« Odgovor #3 poslato: 15, 12, 2013, 18:37:39 posle podne »
ok posle kratkog predavanja o carinjenju da li mozete da mi date izvod iz zakona gde pise da se carini roba vrednosti 25 evra...

da bi vam bilo lakse bicu precizniji :

stigao je 1 (jedan) komad sarenih gaca marke speedo po ceni od 25 evra (propratna faktura) u glavnu postu pored zeleznicke stanice  ....

da li se placa carina  i koliko ???

zasto ovo pitam ... zato sto kad god mi je stizala roba cija je faktura bila preko 50 evra placao sam neku sitnu carinu , kad god mi je stizala ispod 50 evra nisam placao nista vec mi je postar davao na ruke, tako je bilo i sa impelerima pre neki dan...  i na ovo preko 50 evra pristajem da platim jer carinik ima diskreciono pravo da kaze da kosta 70 evra sto podpada pod zakon o carini, e za 300 dinara ili 400 carine koliko platih paket od 41 usd nisam hteo da im pisem dopis...

ujedno mesecno mi stizu 2-3 nauticka casopisa besplatno (vrednost oko 10 eur) .. nikad nista nisam platio ... kako to ?

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Diskusija CARINA
« Odgovor #4 poslato: 15, 12, 2013, 18:51:35 posle podne »
O čemu mi pričamo jadna nam majka. Moj prijatelj hteo da kupi famerke iz Amerike, original upakovan u konzervu (tako se tamo prodaju originali farmerki) koje u nabavci, zajedno sa troškovima transporta izađu oko $100 i izračunao je (a tako je i uradio) da mu je duplo jevtinije da mu to naruči prijatelj iz Sidneja koji mu je to i doneo kada je došao na odmor ovde. U Australiji se na naručenu robu preko E-bay plaća $0 dažbina, dakle toga u civilizovanim zemljama nema ili ima u nekim malim procentima.
Izuzimam Nemačku jer su i oni krenuli da maltretiraju svoje građane što se tiče Internet poslovanja ali za to imaju i osnova, država tamo STVARNO organizuje život na način dostojan čoveka pa je red da se za to i plati.
Ja samo ne znam da li smo mi genetski predoređeni da budemo glup narod ili je to stečena "veština".

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Diskusija CARINA
« Odgovor #5 poslato: 15, 12, 2013, 19:02:40 posle podne »
Teško je pričati sa nekim ko neće da sluša, a još teže je objasniti onome koji ne želi da mu bude objašnjeno.

Kapetane, idemo od samog početka: sve što dolazi iz inostranstva podleže postupku uvoznog carinjenja.

Druga je stvar da li će carina biti naplaćena ili neće.
Odluku o tome donosi carinik na bazi carinskih propisa.

Carina može da ne bude naplaćena ukoliko je roba sa područja Evropske Unije (čuli ste za SSP) ili ako može da se primeni neki od propisa kojim se predmetna roba oslobadja carine (kao što je ta odredba o robama male vrednosti) ili se naplaćuje na osnovu nekog drugog sporazuma - CEFTA i sl.

Kad su gaće u pitanju - zaista ne znam kako da odgovorim.

Da li ih je poslalo fizičko lice ili pravno lice?
Obzirom da je vrednost svega 25 evra (niste napisali da li je isporuka uključena u cenu) trebalo bi da se primeni odredba o postupanju sa robama male vrednosti - oslobodjeno od plaćanja dadžbina. Ali možda tu ima i nešto što ja ne znam!?


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Diskusija CARINA
« Odgovor #6 poslato: 15, 12, 2013, 19:06:03 posle podne »
...
Ja samo ne znam da li smo mi genetski predoređeni da budemo glup narod ili je to stečena "veština".

Ovo pitanje zaslužuje da se otvori posebna tema, pa da se lepo izdiskutujemo.