Autor Tema: pod (patos) za camce  (Pročitano 25453 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: pod (patos) za camce
« Odgovor #15 poslato: 11, 12, 2013, 12:44:14 posle podne »
Ovako sam ja uradio na mom staru čamcu.
Kao što ste rekli - čamova daska 2.5cm. 2 ruke firnajz, 2 ruke sadolin.
3-4 godine bez održavanja i još su bile dobre. Tako sam i prodao čamac.



Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: pod (patos) za camce
« Odgovor #16 poslato: 11, 12, 2013, 12:54:53 posle podne »
Ovako lepse izgleda kada je ceo patos podascan, ali ako se camac koristi vise za pecanje nema potrebe postavljati vise od 3 daske koje ce ici po sredini camca samo.

Ovo kazem jer stalno nesto propadne ispod, keder, olovo, udice i sl. Puno je tesko izvuci izmedju ovako gusto postavljenih dasaka.

Ovako otprilike



ili


Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: pod (patos) za camce
« Odgovor #17 poslato: 11, 12, 2013, 13:38:32 posle podne »
U pravu si, ja sam čamac koristio i za pecanje, ali i za izlete sa porodicom... Ja, žena (uz koju naravno ide i ležaljka), klinac... Morale su daske da idu do kraja da mogu da obilazim oko ležaljke po potrebi  roll4

Van mreže SaleBeograd

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 7
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Camac (aluminijumski)
Odg: pod (patos) za camce
« Odgovor #18 poslato: 13, 12, 2013, 13:21:33 posle podne »
 25648
petar_kozic   Ako je ovo tvoj camac, extra si uradio podascavanje camca, tako nesto cu i ja da uradim na mom camcu koji isti po obliku kao tvoj (camac  lol ).







  a0335

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: pod (patos) za camce
« Odgovor #19 poslato: 13, 12, 2013, 14:40:35 posle podne »
Nije Sale to moj camac.

Ovako je moj camac izgledao pre nego sto ga je mutno Dunavo odnelo sa ledom u zaborav.
Zato ti iz iskustva i kazem da je bolje ne dascati ceo patos.  roll4




Van mreže SaleBeograd

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 7
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Camac (aluminijumski)
Odg: pod (patos) za camce
« Odgovor #20 poslato: 13, 12, 2013, 14:50:22 posle podne »
 25648

Znaci bolje mi je da stavim 3-4 daske na sredinu i to je to?

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: pod (patos) za camce
« Odgovor #21 poslato: 13, 12, 2013, 18:47:20 posle podne »
Na to niko ne može da ti odgovori sem tebe. Hoćeš biti uglavnom sam na čamcu i pecati, ili će se vozati vas više, porodični izleti i slično...

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: pod (patos) za camce
« Odgovor #22 poslato: 13, 12, 2013, 19:10:40 posle podne »
iz vise razloga se ostave po 20-25cm sa strane:
-mnogo je laksa konstrukcija kada se ona mora podici da bi se pronasla izgubljena udica, varalica, olovo, kljucevi i sl.
-izbacivanje vode-kisnice pomocu ispolca je jedino moguce ako postoji taj prostor sa strane.

u bivsem camcu sam pod napravio od daski arisa fabricki impregniranih i kupljene su bile u "Uradi sam"u Bgd.
Isti pod od nekog drugog tezeg drveta se tesko moze podici kada upije vodu.
Posle dve godine nisam primetio neke promene ili deformacije.
« Poslednja izmena: 14, 12, 2013, 09:26:48 pre podne Misha D »
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže igorbos

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 417
  • Pol: Muškarac
  • Mirno more nikada nije stvorilo dobrog mornara.
Odg: pod (patos) za camce
« Odgovor #23 poslato: 13, 12, 2013, 22:25:11 posle podne »
Sto manje ostrih uglova to bolje!To ja praktikujem kad imam camac.Znaci patos od stranice do stranice samo na kraju patosa prema motoru s jedne strane ostavim mobilnim kraj jedne daske za duzinu razmaka egija za izbacivanje vode i to je to.U camcu se pada,uganjuju noge (na siroko razmaknutim daskama pogotovo) propadaju i zaglavljuju pa se lome prsti (govorim o djecijim mokrim nogama),stvaraju se trescice vremenom na svim tim ivicama pa se zabijaju u tabane itd,itd.Jedino sto je problem je da daske trebaju biti mokre kad se kroje za patos jer ako ih iskrojis suve i postavis nabreknu i ispuce se kao i parket u stanu.Neko ce reci da takav patos nece trajati dugo zbog kvasenja ali svaki se patos ugiba,struze raznim predmetima koji se tiskaju po camcu ostecuje sei ubrzo pokvasi.Mnogo,mnogo je bezbolnije kad puknes ledjima ili glavom o ravan (puni) patos nego o patos s razmaknutim daskama.Bezbjednost prije svega,a i kroz takav patos ne propada nista.
                                                                                                        ok
Igor

Van mreže slovenac15963

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 66
  • www.mojaladja.com
Odg: pod (patos) za camce
« Odgovor #24 poslato: 14, 12, 2013, 19:01:42 posle podne »
Zorane molim te da mi objasniš ovo u vezi plavog kamena.  hi

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: pod (patos) za camce
« Odgovor #25 poslato: 14, 12, 2013, 20:55:16 posle podne »
Evo dok se ne javi Zoran. Plavi kamen koji se danas malo teze nalazi.

Isto to je i neki fungicid u poljoprivrednoj apoteci na bazi bakra. Bordovska corba ili bakar sulfat.

To je fungicid koji stiti od pojave budji, plesni i fungicidnih bakterija.

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: pod (patos) za camce
« Odgovor #26 poslato: 14, 12, 2013, 21:54:45 posle podne »
Evo dok se ne javi Zoran. Plavi kamen koji se danas malo teze nalazi.

Isto to je i neki fungicid u poljoprivrednoj apoteci na bazi bakra. Bordovska corba ili bakar sulfat.

To je fungicid koji stiti od pojave budji, plesni i fungicidnih bakterija.

       Upravo.Ako poznajes nekog vinogradara zamutice ti 1l.
       Kad smo vatali zjala po dunavu kao klinci,alasi koji su sami pravili cunove,obavezno
su preparirali daske plavim kamenom.Kasnije sam citao da se to radi isa vecim drvenim
ladjama.Kod nas sve izumire,pa tako i pravljenje drvenih camaca.Da isplehuje drveni ca-
mac,pa skoro zaboravljena stvar.
        Vecina ribara je zimi potapala camac,veze ga lancem za vrbu napuni vodom i uba-
ci par kamenova.
        Danas mnogi nemaju dosta para za camac,ali vise niko ne pravi drveni,a kada se dobro odrzavaju bas dugo dugo mogu da traju,a popravka je vrlo jednostavna.

Izvinjavam se odo u off.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: pod (patos) za camce
« Odgovor #27 poslato: 15, 12, 2013, 11:02:16 pre podne »
Plavi kamen je kristal bakar sulfata - koriste ga vinogradari koji sami pripremaju sredstvo protiv peronospore. Na priloženoj fotografiji možete videti kako izgleda pakovanje firme Savacoop ali napominjem da ima i drugih proizvodjača (Župa, Galenika Fitofarmacija i još neke domaće - mada nisam siguran koje od njih sada to rade, a za Župu znam da su 2010. obnovili proizvodnju plavog kamena).

Bakar sulfat je protektivni fungicid, a deluje i kao algicid i moluskocid. Deluje nespecifično, sprečava klijanje spora, inhibicijom SH-enzima. Zbog višestrukog mehanizma delovanja, patogeni ne razvijaju rezistentnost na ovo jedinjenje.

Bordovska čorba je naziv za taj preparat koji spremaju vinogradari.

Sledi citat:
Bordovska čorba najstariji je fungicid za suzbijanje peronospore vinove loze (Plasmopara viticola), a dobila je ime po francuskom gradu Bordou, u čijoj je okolini prvi put primenjena u vinogradarstvu. Otkrio ju je profesor botanike Millardet 1882. godine. Iako se bordovska čorba u vinogradarstvu upotrebljava više od sto godina, često se u praksi događa da se nepažljivo priprema i ne primenjuje u pravo vreme pa tako dolazi do neželjenih posledica.Budući da se bordovska čorba još uvek koristi u zaštiti vinove loze protiv peronospore, podsetićemo Vas kako se ona priprema i pravilno upotrebljava.

Bordovska čorba se  dobija mešanjem plavog kamena i kreča u određenom razmeru.
Za pripremu 100 litara 1 % bordovske čorbe potrebno je 1 kg plavog kamena i 1,2 – 1,3 kg gašenog kreča, odnosno 0,40 kg negašenog kreča ili 0,55 kg hidratiziranog kreča. Premalo kreča uzrokuje kiselost bordovske čorbe, što izaziva palež listova, a višak kreča smanjuje efikasnost na spore gljiva.

Kraj citata.

Dakle, ako je neko nakada i koristio bakar sulfat (plavi kamen) to je zato što on deluje tako što ne dozvoljava razvoj algi i mekušaca. Imajući u vidu da su drveni čamci izloženi delovanju vode u kojoj ima i algi i školjki - primena plavog kamena mogla bi da ima smisla, mada...

Ljudi su svašta čuli i svašta rade. Nekome godi kad bolno rame upakuje u listove kupusa - drugi se tome smeju.

Neka svako odluči da li će na taj način da pokuša da zaštiti drvenariju na čamcu.



Na kraju, Petre, ne zamerite ali nisam sasvim razumeo šta ste mislili kada ste napisali: "To je fungicid koji stiti od ... i fungicidnih bakterija."
Možda ste samo načinili lapsus ali fungicid koji štiti od fungicidnih bakterija, čini mi se nema smisla. Ako ne grešim i ako postoje takve bakterije koje uništavaju gljivice onda ne bi imalo smisla uništavati ih nekim sredstvom.

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: pod (patos) za camce
« Odgovor #28 poslato: 15, 12, 2013, 12:20:05 posle podne »
Bordovsku corbu danas retko prave poljoprivrednici. Kupuje se.




Ja sam inace aktivniji u poljoprivredi, cvecarstvu i na bastovanskim forumima. Imam malo znanja iz toga.
Inace, imam i lozu.

Citat
Na kraju, Petre, ne zamerite ali nisam sasvim razumeo šta ste mislili kada ste napisali: "To je fungicid koji stiti od ... i fungicidnih bakterija."
Možda ste samo načinili lapsus ali fungicid koji štiti od fungicidnih bakterija, čini mi se nema smisla. Ako ne grešim i ako postoje takve bakterije koje uništavaju gljivice onda ne bi imalo smisla uništavati ih nekim sredstvom.

Ne zmaeram, taman posla Lazo.
Tako se, kako bih rekao u zargonu obicno  kaze, ali nije bas ispravno.

Van mreže slovenac15963

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 66
  • www.mojaladja.com
Odg: pod (patos) za camce
« Odgovor #29 poslato: 15, 12, 2013, 15:37:50 posle podne »
petar- kozic bilo bi mi drago da mi pošalješ adresu  proizvodjača drvenog čamca sa tvoje slike,jer ono je stvarno lep čamac sa linijom koju trebaju da imaju čamci a ne da liče na sanduk.  hi ovo za plavi kamen je super i ja sam vinogradar,ali za mazanje dasaka plavim kamenom nisam znao i verujem u tačnost te primene.  hi