Autor Tema: Stari Slankamen - juče oko 15:00 časova  (Pročitano 22737 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Stari Slankamen - juče oko 15:00 časova
« Odgovor #75 poslato: 04, 03, 2017, 22:12:45 posle podne »
Ja sam posadi na camac tendu.. Ne raste, al i ne cekam pomoc od Srbija suma...

Van mreže kole

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
  • www.mojaladja.com
Odg: Stari Slankamen - juče oko 15:00 časova
« Odgovor #76 poslato: 04, 03, 2017, 23:17:21 posle podne »
Ne znam koliko si već na vodi, ali je to najnormalnija stvar na priobalju. To se redovno radi. Brzo izrastu te topole. Ne znam zašto tako rade.

Van mreže Mezija

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 416
  • Pol: Muškarac
Odg: Stari Slankamen - juče oko 15:00 časova
« Odgovor #77 poslato: 05, 03, 2017, 00:10:15 pre podne »
Nemora totalna seca cak je vrlo stetna.
Niko cak i kad zasade nove topole niko nevodi racuna posle izraste bagrenac i unisti priobalje i obalu.
Vrlo su strucni da unovce nekvalitetno drvo grane i panjeve prodaju za kes a granje spale.
Nedomacinski odnos nadleznih bez zelje da promene losu praksu. Umesto selektivne sece i posumljavanja kvalitetnim drvetom brigom o priobalju .

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Stari Slankamen - juče oko 15:00 časova
« Odgovor #78 poslato: 05, 03, 2017, 08:07:51 pre podne »
I ja sam protiv uništavanja prirode, nekontrolisane ceče drveća, bacanja smeća svuda okolo. U ovom slučaju želim da mislim da je to uradjeno sa nekim odredjenim razlogom, i da će se pokazati kao opravdano. Inače sam negde čuo ili pročitao da se topole neće više saditi zbog onih maca jer su se pokaazale kao nezgodan alergent, i da ljudi imaju dosta problema zbog njih kada počnu da lete svud okolo..

Van mreže georgije

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: Stari Slankamen - juče oko 15:00 časova
« Odgovor #79 poslato: 05, 03, 2017, 18:13:50 posle podne »
Nema razloga za dramatizaciju, ovo je normalna seca planski sadjene topole. Odmah nakon izvlacenja trupaca i rasciscavanja sitnog ostatka, pristupa se sadjenju novih mladica.
I tako se ide redom kako topole sazrevaju. E sad, to sto nama, pre svega pecarosima a unekoliko i camdzijama, nije drago, pogotovu kad se uniste dugogodisnje gajena mesta
za pecanje (potopljena topola dugo pusta nekakvu kiselost pa se riba seli a da ne pominjem hladovinu) to istina, natera coveka da poneki put opCuje. I topola dosta brzo raste,
dovoljno brzo da napravi hladovinu a ne dovoljno da je tako cesto seku. Paulovnija se mnogo cesce sece.

Van mreže Mezija

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 416
  • Pol: Muškarac
Odg: Stari Slankamen - juče oko 15:00 časova
« Odgovor #80 poslato: 05, 03, 2017, 19:39:43 posle podne »
Nema razloga za dramatizaciju, ovo je normalna seca planski sadjene topole. Odmah nakon izvlacenja trupaca i rasciscavanja sitnog ostatka, pristupa se sadjenju novih mladica.
I tako se ide redom kako topole sazrevaju. E sad, to sto nama, pre svega pecarosima a unekoliko i camdzijama, nije drago, pogotovu kad se uniste dugogodisnje gajena mesta
za pecanje (potopljena topola dugo pusta nekakvu kiselost pa se riba seli a da ne pominjem hladovinu) to istina, natera coveka da poneki put opCuje. I topola dosta brzo raste,
dovoljno brzo da napravi hladovinu a ne dovoljno da je tako cesto seku. Paulovnija se mnogo cesce sece.


Radi se o unistenim obalama od Banovaca do Belegisa desna obala u duzini od 4 km izraslo je zbunje  bagrenac zbog totalne sece i nemoguce je prici obali ini sa kopna ni sa Dunava. Od tad je proslo 5 god a zasad je progutalo zbunje tako da od nove sume nece biti nista.
Da nekvarimo temu ....

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Stari Slankamen - juče oko 15:00 časova
« Odgovor #81 poslato: 05, 03, 2017, 19:46:00 posle podne »
MIzija,
Ja sam siguran da ce se to desiti i na uscu Tise...
Po mom misljenju, niko nista nije sekao da bi posle sadio, vec da proda drvo i tu se prica zavrsava...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Stari Slankamen - juče oko 15:00 časova
« Odgovor #82 poslato: 05, 03, 2017, 20:04:44 posle podne »
Нисам квалификован да коментаришем послове везане за шумарство, тек нешто мало сам читао о одржавању шума, о планској садњи и сечи. Читао неке текстове о одржавању последњих прашума на територији Европе, о најстаријим шумама у Немачкој, о увођењу компјутерске технологије у планирање сече и садње, о одабиру врста које би требало да буду примерене поднебљу и потребама људске заједнице кроз сто година.

С друге стране, гледам како овде код нас, као да је неко одлучио да све што постоји, а што може да пружи неку добит - систематски уништава. И кад видим овако "обријану" обалу, страх ме је да није постојала намера да се нешто друго уради, већ само да се искрчи док још нешто има.

Волео бих да грешим, да уопште нисам у праву и да ме време демантује. Али плашим се да ће та огољена обала за пар година бити неприступачна, обрасла трновитим шипражјем. Остаће нам само успомене и сећања на то како је ту била лепа хладовина некада...

Van mreže georgije

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: Stari Slankamen - juče oko 15:00 časova
« Odgovor #83 poslato: 05, 03, 2017, 20:34:52 posle podne »
Naravno da ne mogu ja da tvrdim 100% da se radi o obnovi zasada, pogotovu za obalu Tise, ali sam doziveo (plansko) secenje topole prvo na potezu 'Papuce' kasnijih '80-ih pa na Tamisu,
Sakule i zadnjih godina gledajuci usput sa 'Tamiske regate' pa opet Dunav - Male vode pre tri-cetiri godine, pretprosle sa Forkomtunca mesecima brod izvlacio trupce a proslog leta je obrijana
i odmah zasadjena zaledjina vikend Naselja 'Auto plaza' preko puta Bele stene / Forkomtunca. Tamo imam vikendicu i prenosim uzivo: zadovoljno gledam kako topole ponovo rastu.

Van mreže kole

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
  • www.mojaladja.com
Odg: Stari Slankamen - juče oko 15:00 časova
« Odgovor #84 poslato: 05, 03, 2017, 20:38:53 posle podne »
Nema razloga za dramatizaciju, ovo je normalna seca planski sadjene topole. Odmah nakon izvlacenja trupaca i rasciscavanja sitnog ostatka, pristupa se sadjenju novih mladica.
I tako se ide redom kako topole sazrevaju. E sad, to sto nama, pre svega pecarosima a unekoliko i camdzijama, nije drago, pogotovu kad se uniste dugogodisnje gajena mesta
za pecanje (potopljena topola dugo pusta nekakvu kiselost pa se riba seli a da ne pominjem hladovinu) to istina, natera coveka da poneki put opCuje. I topola dosta brzo raste,
dovoljno brzo da napravi hladovinu a ne dovoljno da je tako cesto seku. Paulovnija se mnogo cesce sece.
U pravu si georgije. Ali su, kao i uvek, najglasniji oni koji nisu kvalifikovani da komentarišu.